Автор Тема:  Хайде да си поговорим....  (Прочетена 23549 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vancheto

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1558
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Re: Хайде да си поговорим....
« Отговор #45 -: Март 21, 2008, 14:00:28 »
Тедибон, не бях забелязала, че вече съм "Студент".Благодаря!Ще черпя.Ти какво пиеш?
Само не ми казвай, че не пиеш!Аз ако знаеш как обичах Собиески зелена!/по-малко и на рядко, ама и това ми липсва/
Ще дойдеш ли на вилата?
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен tedibon

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
« Отговор #46 -: Март 21, 2008, 15:43:19 »
Ванче,надявам се,че нищо няма да ни обърка плановете ,освен ако не получа удар от еуфорията ,която ме владее, откакто мъжа ми каза ,че ще идем!За пиенето-вече пия вода,но за сметка на това,не прощавам на нищо сладко!В момента си похапвам сладолед,ама каквато съм кекава ,утре ще ме боли гърло!

Неактивен nevron

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 701
  • хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #47 -: Март 22, 2008, 13:44:50 »
Здравей,Ели!
Хубаво го каза-за маса има много хора,които наричаме познати!
За мен истински е този приятел,когото ако събудиш посред нощ и му кажеш:
-Убих човек,какво да правя?
-Вземам лопатата и идвам!-отговоря той.
Разбира се това не в буквалния смисъл,но показва,че този човек , в радостите и в болките е с теб-неизменно!
Другото за което се сещам е текста на една песен на Г.Христов:
Няма нужда от много приятели-
стигат ми двама,трима,
ала само такива,които  в сърцата си -
рана от моите болки да имат!
 ;)

Ха, това с лопатата искрено ме разсмя.
...И защо пък не. Зависи кой измекяр си свитнал.
Понякога е по-добре да грабнеш лопатата.
"...Не се надявам на нищо.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен Jina

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 389
    • Профил
« Отговор #48 -: Март 28, 2008, 10:14:41 »
Да се изкажа и аз  ;)
Според мен винаги ще си има такива хора дето ще гледат лошо на болни от хепатит,от спин,на хора които злоупотребява с наркотици,психично биолни....явно света така е устроен.
Много грозно ми става като срещна такива хора с предрасъдъци и си мисля че те го правят от страх да не би и те да прихванат нещо от лошото (бплестта или др.)
Имам близък които злоупотребяваше с наркотиците (сега още се оправя),никои не сикаше да помага,като кажеш наркоман все едно точно е прокажен,а това просто е човешка грешка,ние грешим,понякога сме слаби...но не всички го разбират.
Аз малко се отклоних от темата

Желая на всички участници във форума повече истински хора около тях и повече усмивки!
Обичайте и бъдете обичани! :) И не забравяйте да казвате на хората, които обичате, че ги обичате!!
Всичко останало, което ви кара да не се чувствате добре, просто не заслужава вниманието ви!!
Добре казано  :D
Желая на всички хубав ден  ;) и дано хората да си помагат повече и да не отбягват проблемите
Давай на всеки твой ден шанса да бъде най-добрият в живота ти!

Неактивен bibitka

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 174
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #49 -: Април 12, 2008, 19:32:08 »
Аз пък не съм забелязала да има стреснати реакции,когато съм казвала на някого(подбирам на кого да кажа, разбира се), че съм носиетл на хепатит Б. Повечето даже не знаят какво представлява това, както и аз преди не знаех.
При лекари и зъболекари казвам за хепатита и не съм усетила по-различно отношение отколкото преди да разбера за заболяването. Питали са ме как се е стигнало дотам, но никога не ми е било отказвано ле4ение,нито пък са ме третирали като прокажена. ;)

Относно моя мъж-той бе ваксиниран п/в хепатит Б,преди да се запознаем(покрай професията си).

Да отбележа,че дълго време бях доста неимформирана по въпроса (хепатита ми бе открит 1997), никой нищо не ти казваше и не даваше изчерпателна информация доколко хепатита е сериозно като заболяване(и доколко заразно). Едва, когато заживях в чужбина започнаха да ми се изясняват подробностите. :o
« Последна редакция: Април 12, 2008, 20:36:51 от Радослав Русинов »

Неактивен _Jessy_

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 16
    • Профил
  • Вид лечение: Спонтанно излекуване
« Отговор #50 -: Април 15, 2008, 02:59:30 »
Здравейте!

Нека и аз споделя как се отрази хепатита на връзките ми с околните.  :)

Първо проявих абсолютно всички отвратителни симптоми на острия хепатит Б, ходих до спешното и т.н., съответно съквартирантите ми разбраха за болестта заедно с мен. Но лекарите още не знаеха дали е Б или А, така че се почувствах длъжна да кажа и на тези, с които съм имала контакт последните дни (общо взето все близки приятели). Може би не трябваше още тогава, но паниката надделя... а и рано или късно щяха да разберат, тук си е малък клюкарник. Аз бях уплашена до смърт... те предполагам също. Имахме някакви познания за болестта, но не бяха особено изчерпателни. Та какво направихме - изчетохме ВСИЧКО, което намерихме за нея из Интернет... не знаехме дали не е А (изследванията не бяха готови), за това и минахме всичко вкъщи с белина, но от там нататък с мен всички се държаха, като с нормален човек. Съквартирантите ми го обърнаха на майтап, а другите ми приятели ми се обаждаха, за да ме успокоят, да ми казват, че няма страшно и всичко е наред... казваха ми - е, и какво, ако е А, най-много и ние да го прекараме, няма да се мре, а си има и добри страни, ще свалим някое друго килограмче. И колкото и да е клиширано, имах нужда от такива думи тогава... наистина ме тресеше огромен страх...  че и чувство на вина... ами ако бях заразила и някой покрай мен! 

След ден-два изследванията бяха готови, всичко беше ясно, имам Хепатит Б (надявам се не хронично, не е ясно още). Започнах да пазя диетата, много се старая, макар и да не успявам да съм перфектна... и това нямаше как да не направи впечетление на абсобютно всичките ми познати, аз просто коренно промених начина си на живот. Та... реших, че няма от какво да се срамувам, то това си е болест като всяка друга! Та споделих съвсем спокойно с повечето ми приятели още от началото, в последствие и с не чак толкова близките, просто в процес на някакви разговори. Това, от което съм изключително доволна е, че всички ме подкрепят невероятно много! Особено като се има предвид, че сме студенти... всички знаете как е - пиене, купони... изпити... а преди болестта аз бях в центъра на събитията, не пропусках купон (факт е, че обичам живота  :-*). Мислех, че след като разберат, че съм "болна" ще спрат да ме канят по партита и да общуват с мен толкова интензивно... но се оказа че много греша. И сега не съм пропуснала парти, не съм загубила нито един приятел, никой не е променил отношението си към мен. Напротив, адски ме подкрепят, някои даже започнаха също да водят здравословен начин на живот покрай мен  :bravo: Понякова всички дружно се забавляваме на факта, че пия само сокче, а понякога се държа по-откачено и от тях... Не ме приемат за различна и неравнопоставена. Това не е тема, която често се коментира, някой я натяква или повдига в някакъв сериозен контекст (освен когато някой просто ме попита как съм)... просто един факт, който си е там. 

Не знам на какво да отдам това разбиране, чета, че някои хора не срещат такова... може би е разликата във възрастта, може би различната среда... може би това, че всички попрочетохме доста за болестта... но факта е, че срещнах голямо разбиране от всички приятели и познати. Пожелавам го и на вас... и ви пожелавам да се отървете от предрасъдаците, да го представите на когото трябва, разбира се готови да дадете информация... аз вярвам, че в 21-ви век имаме по-предразположено към разбиране мислене.

Поздрави!
« Последна редакция: Април 15, 2008, 03:22:20 от _Jessy_ »

Неактивен anita

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2988
    • Профил
« Отговор #51 -: Април 15, 2008, 09:43:48 »
Jessy, радвай се! Ти си късметлийка. Много от нас биха ти завидели. :) :) :)

Неактивен Eli

• Публикации: 705
    • Профил
    • Счетоводна кантора Елвада
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #52 -: Април 15, 2008, 12:02:29 »
Здравей и от мен, Джеси,  :)

Ти наистина си късметлийка! Радвам се за теб! Искам да ти пожелая винаги да бъдеш обградена с хора, които те обичат, заради това, което си ти и без граници и предрасъдъци!!
И знаеш ли, запитах се защо написах това, че си късметлийка?? Толкова е нормално онова, което ти се е случило, а ние приемаме интелигентните човешки отношения за късмет!!  :-\ Хора, трябва всички да се осъзнаем!! Това заболяване не е недостатък или порок, или нещо, от което човек трябва да се срамува! Мисля, че всички трябва да подхождат с достатъчно самочувствие и това да не е повод за страхове и занижаване на самооценката!! Всъщност се оказва,че ние казваме, че е късмет да имаш близки хора, които реагират адекватно и интелигентно на проблема!! Хммм, в какъв свят живеем, а?!  :angry1:  :angry1:  Абсурд и пак абсурд!!  :scyth:

Желая на всички ви повече истински хора около вас!! И не забравяйте да раздавате любов и усмивки!! В крайна сметка да сме щастливи зависи от нас самите - всичко е в нашите глави!!
 :-* :-* :love:

Поздрави,
Ели
"Животът е решение, а не компромис"

Моите албуми: http://bit.ly/df4dMR

Неактивен lg82

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 10
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
« Отговор #53 -: Август 27, 2008, 23:33:39 »
Здравейте,
нов във форума темата е много хубава та реших и аз да споделя

разбира се хепатита промени живота ми не съм казал на много хора за заболяването си знаят най вече някои роднини и близък приятел останалите ми приятели знаят че имам проблем но не точно какъв, болеста ми се отрази главно психически на 25 години съм зная за заболяването от 2001 сега очаквам лечение, с времето се промених много като човек мина известно време и нещата се поуспокоиха все още на моменти изпадам в депресии но далеч по леки. Опитах се да си променя навиците :) трудно беше да спра да пия алкохол но бавно и това се случи (от време на време си позволявам бира но гледам да е много много рядко) естествено липсва ми това да излезна с приятели вечер на дискотека например или подобно но няма как. Малко се затворих за известно време отдадох се на работа и по малко социални контакти но и това някак си отмина, започнах да спортувам (преди не ми е идвало наум) опитвам да с мярка разбира се, което мисля че ми помогна доста, дори преди болестта не съм имал много интимни връзки но след това просто не ми идваше на ум, но самотата тежи много... :( но срещнах някого скоро и сега ми доста тежко незнам как да подходя не искам да навредя на друг а и незнам как да споделя за хепатита, тотална смесича на чувставм хем съм много щастлив хем ми е много тъжно, не сме правили секс (задължително ще ползваме презерватив) но сме били доста интимни, целувки, орална любов, сега се притеснявам да не съм навредил вече

що се отнася до реакцията на хората поне за сега не ми се случвало да реагират неприятно, много съм благодарен на jp-то си и сестрата които ми дават доста кураж в това, благодарен съм вече и на хората които са писали тук по леко е когато споделиш

поздрави
здравко

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #54 -: Август 28, 2008, 09:35:13 »
Здравей,
Ситуацията е деликатна, както доста сме си говорили, няма еднозначен отговор за това как да постъпиш. Всичко зависи от човека, който е до теб и от неговата информираност и отношението му към теб.
Можеш да се поровиш във форума, в раздела "Как да живеем с хепатита" - там ще откриеш доста информация за начините на заразяване при хепатит C и заразяването по полов път. По принцип при хепатит C вероятността е около 1% и е по-скоро теоретична, но това не значи, че не трябва да предупредиш партньорката си и че не трябва да се използва презерватив. Заразяване при полов контакт може да стане по-скоро тогава когато и двамата имате открити рани и по някакъв начин твоя кръв успее да стигне до нейния кръвен поток, което наистина е много малко вероятно, но все пак и двамата партньори трябва да го знаят.
Решението за това как да постъпиш, е твое, но колкото повече отлагаш, толкова повече рискуваш да изгубиш нейното доверие в момента, в който и кажеш.
А този момент ще бъде и изпитание за вашата връзка - ако тя има сериозно отношение към теб, със сигурност няма да се отдръпне. Затова е важно и как ще и го кажеш и как ще я запознаеш с болестта и с рисковете от заразяване.
Надявам се, че заедно ще се справите и връзката ви ще стане дори по-силна отпреди.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен Eli

• Профил
« Отговор #55 -: Август 28, 2008, 15:01:50 »
Здравей Здравко,

Най-напред добре дошъл във форума.  :bye:
Прочетох поста ти. Наистина ме развълнува.
Мисля, че не трябва да позволяваш хепатита да контролира живота ти! Радвам се, че си успял отново да станеш социален и да търсиш щастието си! Моето мнение /аз често съм го изказвала и тук във форума/ е, че решението дали да си щастлив или нещастен, е в главата ти. Твоето щастие е в главата ти!! Така, че можеш да бъдеш щастлив!! Всеки може!! Просто го направи!
По отношение на момичето, с което си се запознал - Винаги съм считала, че истината е най-добрия съветник. Когато не казваш на някого нещо от страх, този страх се насажда и в отношенията ви. Губи се очарованието на това да градиш вашата връзка с доверие и взаимност. Защото връзката се гради. И вие двамата решавате как да я изградите. Ако сравним връзката с къща - вие решавате в какъв дом ще живеете. Ето защо считам, че трябва да споделиш с това момиче за хепатита. Ако тя наистина те харесва и има отношение към теб, това няма да промени нищо. Напротив! Ти ще си по-спокоен, ще можеш да споделяш с нея, ще се борите двамата с проблема! Ако обаче тя не те разбере и се отдръпне, се замисли дали това е правилния човек и дали си е заслужавало да раздаваш емоциите и чувствата си за него. И пак не можеш да я съдиш - това ще бъде нейното правилно. Ти просто в началото на връзката ви, ще си разбрал, че тя не е човекът за теб. А аз вярвам, че на този свят, там някъде, всеки има Своя човек. Може това и да е тя. Дай си шанс да разбереш това!
Моят съвет е да й обясниш за хепатита. Понякога незнанието води до проблеми. Тя може да реагира остро, поради незнанието си, да се изплаши от заразяване. Светът е шарен. Просто й обясни какво е хепатита, как се лекува, как може човек да се предпази и т.н. Може да й покажеш и форума, където и тя да прочете информация за хепатит С. Но всичко това едно по едно. На първо време /колкото по-рано, толкова по-добре/ сподели с нея. 
Преди време аз не се изплаших от това, че приятелят ми сподели за хепатит С. За мен това нямаше значение, защото в една връзка е важен човекът. Искам да ти споделя, че към днешна дата имам най-хубавата и истинска връзка в живота си! И хепатитът нямаше, няма и не би имал никакво значение - никога! Защото за мен важният е Той!
Позволи си щастието и си позволи да бъдеш обичан! Такъв, какъвто си, с всичките ти положителни черти и недостатъци, с и след време без хепатита! Всеки заслужава да бъде обичан! Заслужаваш го и ти!!
Желая ти успех и не забравяй, че понякога истината ни помага да преценим хората до себе си! Нека това да е твоето изпитание за новата ти връзка! А аз ти пожелавам да откриеш и получиш, това, което най-много искаш - любовта й!!!  :flowers:

Желая ти успех! Ще чакам да прочета, какво се случва с твоята буйна младост!! :wink2:

Сърдечни поздрави, :flowers2:
Ели

Неактивен Eli

• Профил
« Отговор #56 -: Септември 24, 2008, 12:29:14 »
Привет Здравко,

Не си писал скоро как си и как се развиват нещата с твоята буйна младост.  :wink2:

Надявам се, че всичко е наред!! :congrats:

Поздрави, :flowers:
Ели

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007