Здравей, Марина!
Добре дошла във форума и от мен!
Виждам, че се двоумиш как да постъпиш - дали да предприемеш лечение или не! При хепатит В не винаги лечението е с добър край! Тоест - можеш да започнеш със стойности на репликация на вируса примерно няколко милиона - и след година време лечение с интерферон да го завършиш с милиарди! Другата възможност е да успееш да накараш вируса да намали своята скорост на размножаване за известен период от време и след някакъв период от време той отново до започне да се размножава и да ти нанася вреди. Това е една от причините лекарите да не предприемат на всяка цена лечение при хепатит В. Другата причина е, че процента на напълно излекувалите се е твърде нисък.
Индикации за лечение на болните с хронична НВV инфекция.1. Биохимична активност: повишен АЛАТ > 2 пъти над горната референтна граница при поне 2 определяния в рамките на 6 месеца.
2. Вирусна репликация:
HBeAg (+) пол.пациенти с HBV ДНК > 100 000 copies/ ml (> 20 000 IU/ml)
HBeAg (-) отр. пациенти с HBV ДНК > 10 000 copies/ ml (> 2 000 IU/ml)
3. Хистологична активност: белези на чернодробно възпаление и фиброза, оценена описателно или чрез индекси ( Knodell/ Ischak; METAVIR).
При пациенти със серумни нива на HBV ДНК под горните граници се провежда антивирусна терапия при наличие на биохимична и хистологична активност.
Не подлежат на антивирусно лечение пациенти с HBV ДНК < 1 000 copies/ ml (< 200 IU/ml).
Имайки предвид възможните изходи от едно евентуално лечение ти сама трябва да решиш дали да се лекуваш или не.
Ако вземеш решение да не се лекуваш - задължително трябва да проследяваш състоянието си -
на всеки 3 месеца - АсАТ + АлАТ и
всяка година изследване за размножаване на вируса HBV ДНК.
Поздрави,
Мери