Автор Тема:  Езикът на кръвта  (Прочетена 34704 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Maryana

  • Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • *****
  • Публикации: 303
  • Пол: Жена
  • Не спирам да се надявам!
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Има близък с хепатит C
Езикът на кръвта
« -: Юли 30, 2008, 18:17:08 »
Кръвта е течна тъкан, циркулираща в човешкия организъм по кръвоносната система. Средното количество кръв в тялото на възрастен индивид е 6-8% от общото му тегло (65-80 мл/кг), а в тялото на дете - 8-9%. Тоест средния обем при възрастен мъж е 5000-6000 мл. Ако той намалее, се стига до хиповолемия. Увеличаването му над нормата е известно като хиперволемия. Основните съставки на кръвта са клетъчните елементи - около 45% от обема й, и кръвтата плазма, която е около 55%.
Клетъчните елементи (структури) са няколко основни типа. Еритроцитите (червените кръвни телца) са най-многобройни - около 96% от твърдото вещество. Те съдържат хемоглобин, който придава на кръвта характерия червен цвят. Чрез хемоглобина еритроцитите изпълняват и главната си функция - да пренасят газове, на първо място кислород.
Левкоцитите (белите кръвни телца), соино да езма особо 3% от клетъчната мала, са част от имунната система на организма. Те са способни да излизат извън пределите на кръвообращението в тъканта. Натоварени са със защитата срещу патогени. Участват в имунните реакции, изработват антитела, свързват и разрушават агентите вредители.
Тромбоцитите (кръвните плочици) са най-малко - само около 1% от клетъчните елементи. Основната им роля е да участват в кръвосъсирването. Този процес е особено важен за организма. Ако по едни или други причини бъде нарушен, има риск от фатална за здравето и живота кръвозагуба, освен това в тялото могат да навлязат бактерии и вредни микроорганизми.
Кръвната плазма представлява жълтеникава течност, която съдържа вода и разтворени в нея вещества - белтъци (албумини, гамаглоболини, фибриногени) и други органични и минерални съединения.
Как се тълкуват промените в показателите за хемоглобина, левкоцитите и т.н.?
Понижения хемоглобин означава анемия. Важно е да бъде изяснено на какво се дължи - на дефицит на желязо, на витамин В12 или на хронично заболяване. Това може да се установи, като се направи допълнително изследване.
Повишен хемоглобин се наблюдава при пушачи, спортисти и жители на високопланински райони. По-рядко може да бъде симптом за рак на кръвта (еритремия).
Повишеното ниво на левкоцитите и техните разновидности (лимфоцити, неутрофили, моноцити, еозинофили, базофили) подсказва за наличието на възпаление. Ако са повишени неутрофилите, трябва да се мисли за бактериална инфекция (бронхит, синузит и др.) Лимфоцитите се повишават при вирусни инфекции, а еозинофилите - при алергични заболявания (например бронхиална астма), паразитни болести и гъбични инфекции. Пониженият показател за левкоцитите (левкопения) се свързва с имунен дефицит, рак, последици от химиотерапия.
При трочбоцитен дефицит се наблюдава склонност към кръвотечения. Обратно, повишеното количество на кръвните плочици крие риск от тромбози (запушване на кръвоносните съдове със съсиреци).
Ускорената утайка (скоростта на утаяване на еритроцитите) е също показател за възпаление.
Анализирайки урината, лекарите следят преди всичко показателите за белтъка, захарта, левкоцитите, еритроцитите и бактериите. Голямото количество белтък подсказва, че нещо не е наред с бъбреците. Причината може да бъде изяснена от уролог. Нормално е в урината да няма белтък. Наличието на захар свидетелства за бъбречни увреждания в напреднал стадий в резултат на диабет.
Повишеното количество левкоцити и наличие на бактерии се наблюдава при инфекции на бъбреците и пикочния мехур (пиелонефрит, уретрит, цистит). Но тази диагноза обикновено се нуждае от препроверяване. Нерядко левкоцити и бактерии се появяват поради неправилно вземане на урина, без спазване на съответна хигиена.
Ацетон, кетонови тела се откриват при диабет или при гладуване. Билирубинът се повишава при болести на черния дроб. Много лош признак е появата на еритроцити или на кръв в урината. Причините за това могат да бъдат камъни в бъбреците или рак на бъбреците и пикочния мехур. Кръвта в урината, видима с просто око, налага незабавен лекарски преглед.
Източник : списание "Паралели"

 


СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007