Автор: Christine Kukka
Половината от пациентите с HBV генотип C ще изчистят спонтанно HBsAg Изследователите прогнозират, че половината от хората, заразени с генотип C на хепатит B, ще изчистят повърхностния антиген HBsAg с течение на времето. Този щам на HBV се среща главно в Азия и сред азиатските американци. Премахването на HBsAg намалява риска от рак и увреждане на черния дроб. В това проучване, изследователите се проследили 2121 пациенти на възраст между 28 и 75 години, които са били HBeAg „-“, като от тях 338 пациенти са изчистили HBsAg по време на проследяването. Въз основа на тези данни, учените прогнозират, че 56,4% от пациентите с генотип C ще загубят HBsAg, в сравнение с пациентите с генотип B, чиито шанс е 45.7%. Пациентите с генотип С, от мъжки пол, с повишени стойности на ALT и ниски нива на виремия и HBsAg имат по-големи шансове. В публикацията в Alimentary, Pharmacology & Therapeutics от март 2015, учените заключават: "Открихме, че пациентите с генотип C инфекция изчистват HBsAg-рано от генотип B (възраст 49 г. срещу 55 г.)."
Петгодишно проучване показва, че Тенофовир значително подобрява състоянието на черния дроб при цирозаВ един от най-големите проучвания по рода си, група от международни учени е потвърдила, че пет годишното лечение с мощния антивирусен препарат тенофовир (Viread) при пациенти с чернодробна цироза, драматично подобрява чернодробното състояние и преживяемостта. Според проучването, публикувано в мартенския брой на списание Hepatology International, изследователите извършват чернодробни биопсии на 348 HBeAg (+) и HBeAg (–) пациенти с цироза в началото на лечението им с тенофовир и пет години по-късно. Те открили, че 99,2% от пациентите с цироза, са постигнали неоткриваем вирусен товар и 79.7% имат нормални нива на ALT. Около 4% от пациентите са развили рак на черния дроб, но тази честота е ниска за период от пет години, имайки в предвид високия риск от развитие на чернодробен рак при пациенти с цироза. Сред HBeAg (+) пациенти, 14,4% от тях са загубили и HBsAg.
"Лечението на пациенти с хроничен хепатит В с тенофовир за срок от 5 години, се асоциира с подобрени вирусологични, серологични и хистологични резултати, независимо, че при започване на терапията, пациентите са били с цироза. Тези подобрения са доказани чрез последователни биопсии. " пишат изследователите.
Цялата статия е на сайта на сдружение ХепАктив:
HBV Journal – април 2015