http://www.bgfactor.org/index_.php?cm=10&id=13675Николай Атанасов - 28 Декември 2007
Те синтезирали вещество, което блокира действието на белтъка RSK, спомагащ прогресирането на фиброзата на черния дроб
Изследване на специалисти от Медицинския институт на Калифорнийския университет в Сан Диего (UCSD) доказа, че фиброзата на черния дроб е обратим процес и при подходяща терапия чернодробната цироза може да бъде напълно излекувана. Направеното от учените откритие ще направи възможно създаването на лекарства не само срещу вирусната и алкохолна цироза на черния дроб, но и срещу белодробната фиброза, склеродермията, последствията от тежките изгаряния и други процеси, съпроводени с образуването на извънредни количества нефункционална, съединителна (ръбцова) тъкан, съобщава Science Daily.
Резултатите от изследването на американските учени са публикувани в последния брой на специализираното издание PLoS ONE.
При цирозата, нормално функциониращите, здрави чернодробни клетки (хепатоцити) постепенно се заместват от преплитащи се нишки от нефункционална, съединителна, ръбцова тъкан, като досега този процес с фатален край се смяташе за необратим. От цироза годишно умират около 800 000 души по света. Основните причини за прекомерното удебеляване на съединителната тъкан и промените в структурата на черния дроб са продължителната злоупотреба с алкохол или хроничните вирусни хепатити – хепатит В, С или D.
Преди 6 години учените от Калифорнийския университет открили белтък, получил названието RSK, който играе важна роля в прогресирането на фиброзата на черния дроб. Изследователският екип под ръководството на асистента по медицина към университета и Здравната система за ветерани в Сан Диего, д-р Мартина Бък (Martina Buck) и професорът по медицина и специалист по чернодробни заболявания Марио Чойкър (Mario Chojkier) успял да синтезира вещество, което блокира активността на RSK-белтъка.
След като провели експерименти за блокирането на активността на въпросния белтък при болни от чернодробна цироза мишки, учените установили, че фиброзният процес може да бъде спрян, а чернодробните клетки постепенно могат да бъдат възстановени до нормалното им функционално състояние. Първоначално на мишките бил инжектиран токсин, който предизвикал тежка форма на фиброза. След това част от тях получила пептид, блокиращ действието на RSK-белтъка при продължаващо действие на токсина, а контролната група животни приемала само токсин.
В резултат на експеримента, всички мишки от контролната група развили тежка форма на фиброза, а тези, получили потискащ RSK-белтъка пептид имали съвсем лека форма на фиброза или въобще не заболели от цироза.
Специалистите уточняват, че въпросният пептид спирал размножаването на звездовидните клетки на черния дроб, произвеждащи прекомерно количество колаген под въздействието на свободните радикали. Освен това той директно активирал разновидност на ензима каспаза (caspase), която разрушава клетките, предизвикващи развитието на цирозата, без да уврежда здравите чернодробни клетки. Така пептидът блокирал излишното производство на колаген, без да засяга черния дроб.