Автор Тема:  Биопсия  (Прочетена 11417 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mitko chi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 56
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Статус: Хроничен хепатит C
Биопсия
« -: Декември 11, 2007, 07:40:20 »
Отдавна не съм писал, но нямаше нищо ново.
Сега новото е, че утре ще ми правят биопсията, така че стискайте палци всичко да е наред.
Резултатите ще излязат след 1 седмица.
Утре ще пиша как е минала.
Чао засега!
« Последна редакция: Декември 14, 2007, 16:47:45 от Radoslav Rusinov »

Неактивен Silvi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 275
    • Профил
  • Статус: Има близък с хепатит C
Re: Биопсия
« Отговор #1 -: Декември 11, 2007, 18:44:21 »
Стискам палци за утре. Пожелавам ти безболезнена манипулация. За успокоение - биорсията трае много кратко време.
 Силвия

Неактивен mitko chi

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #2 -: Декември 14, 2007, 13:05:30 »
Ето, че ми мина и биопсията.
Всичко трая около 40 минути, имам предвид, с всички процедури по обезболяване на мястото.
Самата интервенция беше 7-8 минути. Взеха ми три проби от дроба. Почти нищо не усетих. След това имах по-силна болка, но тя трая 15-20 минути.
До другия ден имах лека болка, особено при вдишване. След това всичко мина. Сега вече 2-3 дена само ме сърби мястото.
В общи линии всичко мина добре.
Сега чакам резултатите - дано да са добри!
Чао!
« Последна редакция: Декември 14, 2007, 16:51:33 от Radoslav Rusinov »

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5566
    • Профил
    • My Home Page
  • Резултати: Успешнo
« Отговор #3 -: Декември 14, 2007, 16:53:53 »
Всичко звучи много добре, процедурата е минала леко :)
Пожелавам ти резултатите след седмица да са добри!

Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен mitko chi

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #4 -: Декември 15, 2007, 01:55:32 »
Днес ми се обадиха от болницата и казаха, че резултата от биопсията е готов. Говорих със сестрата на доктора, тук мисля, че е невъзможно да говориш с доктора ако нямаш час. Ето какво каза тя: Докторът смята, че нямам нужда от лечение.
Имам много малко увреждане (mild), както казват тук. Иска нова биопсия след 3 години. Не знам точните цифри от биопсията. В понеделник ще отида да ги взема и ще ги пусна.
Как ще коментирате това решение на доктора?
Да ви припомня, имам генотип 1b, HCV RNA - 4 600 000 IU/mL. Аз много се учудих, мислех, че тук в USA винаги се отива към лечение.
Радо и Стефан, моля ви коментирайте!
Може би трябва да отида при друг специалист. Има ли друг такъв случай след биопсия да се реши да не се започва лечение? Имам предвид - с малко увреждане.
Стефане, би ли ми дал повече инфо за ваксината срещу A и B, къде си я открил за 60 долара? Аз вече платих към 600$. Остава ми третата през май, ще ми струва нови 500$.
Моля ви, кажете си мнението!

Чао от мен!
« Последна редакция: Декември 15, 2007, 11:20:34 от Radoslav Rusinov »

Неактивен nevron

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 700
  • хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
« Отговор #5 -: Декември 15, 2007, 03:39:31 »
Здравей, Митко.
Аз не съм много веща в тези неща, но мойто мнение е, 4е трябва да посетиш и друг специалист, който да потвърди това решение. Аз ти казвам за себе си как бих постъпила. Смятам, 4е щом имаш хрони4ен хепатит е необходимо да се лекуваш независимо от моментното увреждане на 4ерния дроб. При вси4ки слу4аи едно е сигурно - състоянието на органа без ле4ение няма да се подобри, а то4но обратното, или ще остане същото, в най-добрия слу4ай, или ще се влоши, дори и съвсем малко, пак в най-добрия слу4ай. Единствения на4ин да бъде подобрено положението ти на 4овек, болен от хрони4ен хепатит е, да се опита да бъде лекуван. Това е, което аз смятам. Естествено ти трябва да се посъветваш със специалист по тези въпроси.
Има и друго нещо, което ми се върти в момента в главата. Може би ако наистина увреждането не е 4ак толкова голямо и спокойно можеш да по4акаш някоя и друга година, ти дават такава препоръка с оглед о4акващото се лицензиране на едно ново по-ефикасно лекарство на фармацефти4ния пазар в близките 3 до 4 години. Мисля, 4е се казваше VX-950. Надеждите за това ново лекарство са доста големи. Пак се прилага в комбинация с Интерферон и Рибавирин, но процента на успеваемост при генотипите е доста по-висок, както и периода на ле4ение доста по-кратък. Така, 4е имай предвид и тази гледна то4ка на нещата.
Поздрави!
« Последна редакция: Декември 15, 2007, 11:23:47 от Radoslav Rusinov »
"...Не се надявам на нищо.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #6 -: Декември 15, 2007, 16:02:17 »
Здравей,
Не знам каква точно е фиброзата според биопсията, може наистина да имаш съвсем минимално увреждане. Не знам на какво казват mild увреждане, ако това е Ф2, за мен не е малко.
Като публикуваш резултатите ще видим какво пише.
Ако наистина увреждането ти е съвсем малко, имаш време и да изчакаш няколко години.
Но вирусното натоварване не е малко, 4 млн. IU/mL. Не знам как са ти чернодробните ензими в момента и от колко време приблизително имаш хепатит C. Тези неща ще помогнат да се добие по-ясна представа за цялостното ти състояние.
Относно решението да се лекуваш, знам че това може да бъде единствено и само препоръка от страна на лекаря, говоря за държави извън България разбира се :)
Знам за пациенти, които са отлагали лечението, защото ги е страх от страничните ефекти, но не знам за хора, на които не им е разрешено да се лекуват, защото е рано.
Чел съм поне на няколко места, че колкото по-рано човек започне лечението, толкова е по-голям шанса да се излекува. И това няма никаква връзка с това какво увреждане е причинил вируса до момента. Ето цитат от една статия на Roche,  в която се говори точно за това: Пациентите с "нормални" чернодробни ензими вече може да бъдат лекувани с Pegasys:
Цитат
Пациентите с "нормални" чернодробни ензими вече може да бъдат лекувани с Pegasys

Един от факторите, който най-силно мотивира лекарите да предложат лечение на пациент с ,,нормални” биохимични показатели, е възрастта и времето от инфектирането. Колкото по-дълго пациентът е бил инфектиран, толкова по-малък е шансът вируса да бъде напълно унищожен в организма. Вероятността за постигане на трайно изчистване намалява с 9% на година. От друга страна, колкото по-млад е инфектираният пациент, толкова по-вероятно е да се очисти от вируса на хепатит С, като с напредването на възрастта отговорът към лечението намалява. Така, ако един пациент на 35 години с данни за наличие на вирус в организма не бъде лекуван поради ,,нормалните” стойности на чернодробните ензими, при поява на данни за чернодробно увреждане с тенденция към цироза след 10 години, когато той е на 45, вероятността да се постигне излекуване клони към нула. 
Интересно ми е какво ще каже лекаря ти по този въпрос. Сигурен съм, че ще каже "фармацевтичните компании ти промиват мозъка, просто се опитват да си продават интерферона". Но аз бих го попитал, когато се върнеш след 5 години и имаш примерно фиброза 3, той ли ще поеме отговорността?

Ясно е, че има хора, които имат вируса през целия си живот и никога не получават сериозно чернодробно увреждане. Но все още няма достатъчно чист метод, за да се определи дали даден пациент ще стигне до цироза или не. Малко се отклонявам от темата, но това ме подсеща за една новина, която публикувах наскоро, свързана с това как може да се определи каква е вероятността  даден човек с хроничен хепатит C, да достигне до цироза: С помощта на нов метод може да бъде изчислен риска от развиване на цироза

Направи си твое проучване по въпроса и отиди подготвен на прегледа при лекаря и да видим какво ще отговори на конкретните ти въпроси.

Поздрави,
Радо

Неактивен mitko chi

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #7 -: Декември 18, 2007, 17:36:25 »
Ето резултата от биопсията:
Chronic hepatitis C,grade 1 activity and focal stage 1 portal fibrosis.
Mild grade 1 increase in hepatocytic iron.
No stainable copper or A1AT globules.

Неактивен mitko chi

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #8 -: Декември 18, 2007, 18:00:36 »
Аз като ходих да ги взимам от болницата говорих със сестрата и тя можа да ми каже само 4е понеже имам много ниска степен на фиброза не се налага ле4ение. Доктора го нямаше, тя ми обеща да говори с него и да ми се обади. Всъщност аз имам 4ас края на февруари.
Как ще коментирате резултатите, всъщност аз не ги разбирам много в 4астта им за желязото и меда.
Сестрата не можа да ми каже и по каква скала са резултатите, аз знам за три вида и едната е от 1 до 18, другите от 1 до 4, и 1-6.
Също не са ми назна4ени никакви тестове. Само биопсия след 3 години.
Аз мисля да търся друг доктор. Може този да е прав да не запо4вам ле4ение заради високия вирусен товар и лошия генотип, но все пак аз искам да 4уя и друго мнение.
Трябва да се подготвя с въпросите си към докторите. Така 4е, ако се сещате нещо, напишете ми го.
4ао за сега

Неактивен nevron

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 700
  • хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
« Отговор #9 -: Декември 19, 2007, 02:27:52 »
Здравей, Митко!
Ако не се лъжа, резултатите от биопсията са ти доста добри. Не, че разбирам кой знае колко много, но самите цифри на мен ми говорят за ниско увреждане на черния дроб. По-компетентните на тази темат, ще дадат своите коментари. Аз те поздравявам и най-искрено се радвам за теб, ако предположенията ми са верни. При всички случаи обаче, ти препоръчвам да се посъветваш и с друг специалист по чернодробни заболявания, с който да обсъдите и прецените какво ще предприемеш от тук на сетне. Имаш два варианта. Единият е да започнеш лечение веднага, което според мен би трябвало да продължи 48 седмици, поради генотипа на вируса. Вторият е да изчакаш няколко години до лицензирането на по-успешни лекарства за третирането на хроничен хепатит.
Както споменах по-рано, очаква се към 2011/12 година да приключи тестването на едно по-надеждно лекарство за това инфекциозно заболяване, което носи названието VX-950. Ако то бъде лицензирано, третирането на хроничен хепатит Ц, от генотип 1б, какъвто е твоя случай, ще бъде намалено от 48 на 24 седмици. Възможността за успешно приключване на лечението се увеличава от около 50% на близо 80%. Това звучи доста по-обнадеждаващо.
На мен лично не пожелаха да ми направят биопсия, от което аз не съм много доволна. Исках да знам състоянието на черния ми дроб. По този начин щеше да ми бъде доста по-лесно да взема решение за предстоящото ми лечение, тъй като и аз също като теб съм с хроничен хепатит Ц, с подтип 1б. Вирусното натоварване при последните ми изследвания беше намаляло значително от близо 6 000 000 Ul/ml на 1 300 000 Ul/ml. Ако ми бяха направили биопсия и резултата беше добър, мисля, че щях да изчакам до 2011/12 година. Аз съм на 27 години в момента и това също щях да го отбележа като фактор във взимането на това решение. При теб това трябва да се има предвид, тъй като знаеш, че възрастта е от значение. Колкото по-рано се лекува, толкова вероятността за успешен привършек е по-голяма.
Това е което мога аз да кажа по твоя казус за момента.
Радвам се, че резултатите са добри и се надявам да вземеш най-правилното решение за теб.
Успех и до скоро!
Поздрави!
« Последна редакция: Декември 19, 2007, 09:21:13 от nevron »
"...Не се надявам на нищо.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен desi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 120
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #10 -: Декември 19, 2007, 08:40:46 »
  Наистина от това което си написал се вижда / за радост/ , че черният ти дроб е добре - само с един портал на фиброза. Лошото обаче е ,че все пак вируса си е там така че се консултирай с лекуващия за лечението. Ако не си подготвен за него можеш да изчакаш някоя година, но нали теб си чака.
  Успех !

Неактивен mitko chi

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #11 -: Декември 19, 2007, 18:12:26 »
Проблема е, 4е то4но лекуващият ми лекар смята, 4е не се нуждая от ле4ение и иска да правя биопсия след три години.
А пък аз навсякъде 4ета, 4е е хубаво да се запо4не ле4ение колкото е възможно по- рано.От друга страна пък 4ета, 4е при 1б,  висок вирусен товар и малка степен на увреждане, може би е по-добре да се из4ака.
Всъщност неврон сега про4етох, 4е си със същият генотип. Интересно, 4е не искат да ти правят биопсия, преди ле4ението.
Радо ти какво ще кажеш за резултатите и по-то4но за : increase in hepatocytic iron.
No stainable copper or A1AT globules.:.Това не го разбирам. И изобщо, какво мислиш за ле4ението в смисъл да 4акам ли или не. Знам, 4е е важно мнението на лекаря, но аз искам да 4уя и твоето мнение.
            4ао от мен

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #12 -: Декември 21, 2007, 19:26:45 »
Здравей Митко,
Трудно ми е да дам еднозначен отговор на въпроса ти.
Имаш фиброза Ф1, и активност А1.
За мен винаги е било важно да знам от колко време даден човек има хепатита, това много помага, за да се разбере с каква скорост се развиват нещата. Ти имаш ли предположения за това от колко години го имаш.
Лекаря, който те лекува, си има своите основания и аз не искам да ги оспорвам, това което мога да кажа, е моето субективно мнение, за което и ти ме питаш.
Имай предвид, че лекаря не може да застава на пътя ти, ако ти искаш да се лекуваш, той не може да те спре, и обратно, ако ти не искаш да се лекуваш, той не може да те накара. Твоето решение е най-важното, след като е доказано че имаш хроничен хепатит C, имаш начална степен на чернодробно увреждане и нямаш противопоказания за започване на лечение.
Ти си на 42 години и имаш Ф1, ако приемем че средно трябват 5 години за преминаване между отделните степени на фиброза, значи е възможно след 15-20 години да имаш Ф4, като тук отчитам и малката активност на вируса. Затова и казах, че за мен е важно да знам откога имаш хепатита, това може да даде идея за скоростта. Значи има вероятност след 20 години да имаш Ф4, но е възможно и след 20 да си все още само с Ф1 или пък Ф2, което значи че вируса никога няма да успее да ти навреди достатъчно, за да стане нещо сериозно с черния дроб.
Но не е ли вярно, че всъщност никой, абсолютно никой не може да ти каже каква степен на фиброза ще имаш след 20 години. И мога да ти кажа, че ако се окаже, че на 60 години имаш Ф3 или Ф4, никой няма да иска да те лекува, не заради степента на фиброза, а заради годините. При хора над 55 години интерфероновото лечение е абсолютно непоносимо и надали ще успееш да го понесеш, да не говорим че най-вероятно няма да е успешно. Ако си мислиш, че след 20 години ще има по-успешно лечение и то ще е успешно при всички пациенти, то като човек, който следи какво става с лекарствата и разработките на нови лекарства, мога да кажа, че след 20 години най-вероятно няма да има лечение, което да е по-различно от интерфероновото. За да има ново и успешно лекарство, базирано на нещо рззлично от интерферон, то в близките 3-5 години трябва да стане някакво много сериозно откритие в тази област, а шанса е много малък, според мен. Т.е. след 20 години единствения ти избор пак ще е лечение, базирано на интерферон, и то няма да може да ти понесе.
Остава другия вариант, да изчакаш малко и да не започнеш сега лечение. Примерно, да изчакаш 3 години и пак да си направиш биопсия. Тогава, ако пак си с Ф1, браво, това ще значи че наистина болестта се развива бавно и може да стигнеш до Ф2 след още поне 5-10 години. Избора ти е, чакаш 3-5 години, наблюдаваш се и гледаш какво става с фиброзата. Ако след 5 години си с Ф2, тогава може тъкмо да се е появило VX-950 и да започнеш лечение с него и с интерферон и рибавирин. Да, но не забравяй, че тогава вече ще приближаваш 50, което значи - много тежко лечение с неясен изход. С възрастта имунната система отслабва и интерфероновото лечение, първо се отразява много по-тежко и второ, много по-трудно активизира имунната система, за да се пребори тя с вируса.
Ти прочете и в по-горния ми пост какво мисли Roche за отлагането на лечението - с всяка изминала година шансовете за излекуване се намаляват.
Затова, твоя казус има много аспекти и различни гледни точки, аз се опитвам да ти помогна да погледнеш на всяка една от тях.
Прецени в перспектива какво ще се случи, ако решиш да започнеш лечение, или пък ако го отложиш.
Не мога да се съглася с решението на лекаря ти, той може само да ти даде съвет. Дали той отчита фактора възраст и това, че ще продължиш да живееш с вируса още няколко години, без да се бориш с него. И дали отчита това, че ти все пак имаш начална степен на увреждане, т.е. това значи - вируса причинява увреждане на черния дроб. Това е факта, малко или не, вируса е причинил увреждане, кой може да каже какво ще бъде то след 5 години - никой. В момента никой лекар не може да ти каже това. След 5 години може да си с Ф1, но може и да си с Ф2.
За мен, важен момент е че ти ще живееш с мисълта че не правиш нищо, за да се пребориш с вируса, т.е. живееш с мисълта, че си болен.
Имаш два избора, да не започнеш лечение и след 3 години да си направи биопсия. Тогава трябва да се надяваш пак да си с Ф1. Добре, тогава примерно пак ще решиш да не започнеш лечение и след още 3 години ще отидеш за нова биопсия. Тогава, след втората биопсия какво ще стане ако случайно излезе Ф2. В този момент може и да е късно да започнеш лечение заради силните странични ефекти.
Може би говоря прекалено обширно и детайлно, но просто се опитвам да ти дам различни гледни точки.
Ако си клониш към изчакване, моя съвет е да изчакаш най-много 3 години и пак да си направиш биопсия и тогава пак да помислиш за лечение.
Аз бих те посъветвал да започнеш лечение колкото си може по-скоро. Има само една причина да не го направиш - страничните ефекти и дискомфорта, който ще причини лечението във всякакъв план в продължение на 11 месеца. Никаква друга причина не виждам, за да не го започнеш. Ако си силен и решим човек, то това тогава са смешни причини, те не могат да те спрат.
Никой не може да ти отнеме правото да инвестираш в здравето си и живота си, да мислиш в перспектива. Никой не може да отнеме усещането, което ще имаш по време на лечението - че ти правиш нещо за себе си и за твоето добро, и най-важното факта, че наистина ти се бориш истински срещу гадния вирус.
Тоя лекар, който те спира да направиш нещо за себе си в правилния момент, който не отчита психологическия момент и те оставя да живееш просто като един болен, който чака чудо, не мога да се съглася с него, и пак се изразявам дипломатично :) Бих му казал нещо друго, но все пак това е форум и трябва да се правим на културни :)
В момента, в който разбрах детайли за болестта си, аз не се спрях докато не направя всичко възможно да се излекувам, бях длъжен да опитам, независимо какъв щеше да е изхода. И никой като него нямаше да ме спре!
Дано да съм ти бил полезен с разсъжденията си по темата!

Поздрави,
Радо
« Последна редакция: Декември 21, 2007, 19:35:24 от Radoslav Rusinov »

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007