За съжаление не мога да прочета статията, Уолмсли, тъй като не владея немски език.
Ще те посъветвам да не се държиш грубо и предизвикателно в този форум, тъй като е неуместно.
На конференцията в Истанбул бяха докладвани резултати от приложението на боцепревир, които са обществено достъпни и представляват покачване с няколко процента на успеваемостта на лечението. Страничните ефекти, докладвани от пациенти към нашето сдружение, често са много тежки и налагат прекратяване на терапията.
На същата конференция многократно бе дискутиран с фармацевтичните компании въпросът за цените на относимите медикаменти, като в това отношение именно представителят на ЕЛПА от Германия посочи забавянето на държавата за одобрение финансирането на трети медикамент за лечението на хепатит С.
Тоест съотношението успеваемост на лечението-цена на третия медикамент разколебава властите по отношение одобряване финансирането му и се търсят начини за забавяне произнасянето относно включването му в позитивния списък.
Това е реалното обяснение за протакането на НЗОК - макар и да не е оправдание. Затова ние предизвикахме разговор с производителя относно опциите за намаляване на цената. Другите усилия, естествено, са насочени към националните власти с аргументи, подобни на изложените от теб.
Практически трайната терапия засяга изключително пациенти с напреднало чернодробно увреждане, претърпели неуспех при класическото лечение.
В България обаче тези лица имаха и продължават да имат опцията за включване в т.нар експериментални групи, където им се осигурява напълно безплатно тройна терапия, както и постоянен лекарски надзор. На мен лично не ми е известен случай на пациент с напреднало чернодробно увреждане, комуто да е отказано включване в експерименталните групи - досега такова оплакване при нас не е постъпвало.