Привет на всички
На 28 този месец е световният ден за борба с хепатита. По повода сдружение ХепАктив прави една инициатива, която да повиши информираността на хората за това какво е хепатит и какво се случва, когато човек се разболее.
В момента правим блог, който се казва "Превърни хепатита в история" - ще бъде активен от следващата седмица. В блога искаме да съберем личните истории на хора, преминали през това или опитващи се да се справят с него в момента. Да разкажеш историята си е един от начините да се справиш с проблема, а всички знаем колко е важно и останалите да научат малко повече по темата, да видят човешкото в нея.
Веднага правя важно уточнение - МОЖЕ ДА СТЕ АНОНИМНИ. Не бихме карали никой да прави насила нещо, за което не е готов. В историите не са толкова важни онези подробности, които издават самоличност (къде работите, колко деца имате и т.н.), а чисто човешките и емоционални детайли - как сте се чувствали тогава, кой ви в помогнал, срещнали ли сте разбиране, какво се е променило в живота ви.
Реално историите в блога няма да бъдат много по-различни от историите тук
Дори можете да ги подписвате с никовете си, които ползвате във форума. Но с кампанията те ще стигнат до по-широк кръг хора - които ще видят, че болните от хепатит са също като тях, че никой не е застрахован и това може да им се случи някой ден
Разчитам на вашето съдействие Който реши да се включи, нека прати историята си на toshka@hepactive.org - това е моят мейл.Пращам ви и малко насочващи въпроси, които ще бъдат публикувани и в блога, за ориентир.
1. Разкажи ни как разбра за болестта? Как се чувстваше тогава? Подкрепи ли те някой?
2. На какъв етап си в момента – лекуваш ли се или си преминал лечение? Имаше ли успех?
3. Как се промени живота ти? Промениха ли се хората около теб? А твоето отношение към света?
4. Не забравяй да ни пратиш снимка. Не е задължително лицето ти да бъде на нея. Може да е снимка, която изразява емоциите, с които свързваш болестта. Не сваляй снимки от интернет – те често са предмет на авторски права. Изпрати ни своя, дори и да е правена с телефон.
5. Подпиши разказа си – с истинското си име или с измислено, решаваш ти. Пиши ни на колко си години и откъде си.