Тази информация се отнася за всеки пациент, който е на лечение, отпуснато от Здравната каса, и не може да се снабди с лекарства, поради забавяне на издаването на протокол за удължаване на лечението с още 24 седмици.В тези случаи всеки пациент трябва да се обърне към лекуващия си лекар.Фармацевтичните компании (Roche при лечение с Pegasys и Copegus, Schering-Plough при лечение с PegIntron и Rebetol) могат да доставят мостри на лекуващите лекари в дадената
университетска болница.
Пациентът трябва да помоли лекуващия го лекар за такива мостри, и които лекарства пациента трябва да възстанови на лекувашия лекар в момента, в който вече има излишни лекарства.
Напомням, че тези лекарства се взимат назаем и трябва да се върнат от пациента.В случай, че лекуващия лекар няма налични такива лекарства (наричат се "мостри"), той трябва да се обърне към дадената фармацевтична компания, която може да му предостави такива лекарства, и които той да предостави на пациентите си, които се нуждаят от тях.
Това е начина, по който всеки може да се снабдява с лекарства, в случай на нужда!
Добавено на 11.02.2011: Всеки лекар-гастроентеролог, който
работи в Университетска болница и има право да лекува пациенти с хроничен вирусен хепатит, по закон
има право само на 2 опаковки от най-малката разфасовка на дадено лекарство на година. Т.е. този лекар може да получи
само 2 мостри от дадено лекарство
на година.
Например, в случай на лечение с лекарства на Рош, дадения лекар има право на 2 опаковки Пегасис от 135 мкг, и на 2 опаковки Копегус от по 168 хапчета на година. Тези мостри могат да бъдат поискани от Рош само от лекуващия лекар, след като обясни за какъв пациент и поради какви причини се налага да бъдат предоставени и използвани мостри.
Фармацевтичната компания има право да откаже да предостави тези мостри, в случай, че се касае за случай на пациент, при който забавянето е причинено по негова вина или по вина на лекаря. Целта на тези мостри е те да бъдат използвани основно в случай на по-голямо забавяне от страна на НЗОК на издаването на протоколите за продължаване на лечението на дадения пациент с още 6 месеца (при лечение от 48 седмици).
Важно е пациента стриктно да спазва изискванията на Здравната каса за периодичните изследвания и пълното окомплектоване на документите, които се подават за вторите 6 месеца от лечението. В
ажно е и самия лекуващ лекар да не забави подготвянето на документите за изпращане в НЗОК, така че да остане време документите да бъдат разгледани и одобрени в Здравната каса. Подробно описание на изискванията и цялостната процедура при кандидатстване за лечение и по време на лечение, може да бъде открита тук:
Как да се лекувам? Системата за лечение на хронични вирусни хепатити в България.
Добавено на 25.10.2011: Ако имате проблеми с намирането на лекарства по гореописания начин, втория вариант е
да се опитате да използвате форума, за да си намерите спешно нужните лекарства. За целта прегледайте темата
Свободен интерферон и рибавирин в случай на недостиг по време на лечение, за актуални обяви от други потребители за свободни лекарства, които имат. Ако в тази тема не откриете информация за марката лекарства, от които се нуждаете, то друг вариант е
да пуснете обява за това, че търсите лекарства. Практиката е обявата да се пуска в раздела "
На лечение съм" или в "
Общи теми".