проф. д-р Искрен Коцев
В
ъв Варна: Лекуват 250 души с цироза на черния дроб
Алкохолът, пушенето, химизацията и неразумното хранене удрят директно кръвотворния орган
Цирозата на черния дроб е изходът на всички хронични болести, които го поразяват. Всяка година в Клиниката по гастроентерология на МБАЛ “Св. Марина” във Варна се лекуват по 250 души с тежката диагноза. Общо 1200 пациенти са минали от началото на годината. Това каза вчера проф. д-р Искрен Коцев, ръководител на клиниката по време на Националната конференция по гастроентерология и хепатология. Най-често инфектираните с хепатит “В” или “С” пациенти, впоследствие заболяват от чернодробна цироза. Затова нашият стремеж е да лекуваме стадия на хепатита и да отложим, доколкото можем във времето, развитието на по-тежкото заболяване.
Проблемът е в това, че инфекцията протича безсимптомно и е трудно да бъда открита навреме. Затова професорът препоръчва веднъж в годината да се правят два вида ензимни тестове, които са част от комплексното изследване за хепатит “В” и “С”. “Те се правят по здравна каса и за тях направление може да издаде семейният лекар”, каза проф. Коцев. Той допълни, че хепатитът трудно се улавя и затова болните при тях са на възраст около 40 години, макар че имат и млади пациенти. “Повечето от нашите болни са в работоспособна възраст, но сред тях има тийнейджъри, деца”, каза още той. При тях чернодробната цироза се отключва при автоимунни заболявания, а заразата може да се предаде и още по време на раждането. Болните са от всички възрастови групи, няма пощадени - страдат от министри до обикновени хора.
От значение за развитието на болестта е алкохолът, какъвто проф. Коцев не препоръчва да се пие въобще, тютюнопушенето, нездравословният начин на хранене, както и различните химикали, които приемаме с храната. Според специалистите, тази агресия, на която подлагаме черния си дроб, се отразява рано или късно. На форума, на който присъстваха над 200 гастроентеролози от страната от водещи болници у нас и още стотина лекари от други специалности, бе обсъден и въпросът с чернодробните трансплантации. Във Варна не стои на дневен ред въпросът с чернодробни трансплантации, след като това се прави в Александровска болница, Военномедицинска академия, както и в Правителствена болница. Все още остава открит въпросът с бъбречните трансплантации, които се очаква да тръгнат в МБАЛ “Св. Марина”.
Източник -
http://pozvanete.bg/news.php?id=23188&lpa=0