Автори: Liz Highleyman, Alan Franciscus
Дата: март 2009
Черният дроб е най-големият орган в човешкото тяло. Той е червеникавокафяв на цвят, тежи около три фунта [(при възрастните мъже), 1 фунт = 0.453 кг] и е с размери приблизително на футболна топка. Разположен е зад гръдния кош, горе отдясно на корема. Черният дроб е специален орган, тъй като може да възстановява собствената си тъкан. Може да се отстранят до три четвърти от него и дробът да възстанови първоначалните си размери след около месец. Поради тази способност за възстановяване може да се взема черен дроб за трансплантация от живи донори. Дробът има четири дяла или части. Всеки дял е съставен от лобули, които съдържат работещи чернодробни клетки. Дробът се снабдява с кръв от различни източници. От сърцето получава кръв, богата на кислород посредством главната артерия, водеща до него (чернодробна артерия). Друг източник на кръв подава кръв, бедна на кислород, съдържаща хранителни вещества и други, които идват от червата (това е порталната вена). Черният дроб филтрира тази кръв, а след това я препраща до сърцето по чернодробната вена.
Функции на черния дроб Предназначението на черния дроб е да изпълнява около 500 телесни функции. Той играе роля в обработването на храната, захарите и мазнините. Също така има ключово значение за защитната система на тялото – имунната система. Той обработва почти всичко, което човек изяжда, вдишва или поема чрез кожата. Около 90% от хранителните вещества в тялото преминават през черния дроб от тънките и дебелите черва. Черният дроб трансформира храната в енергия, складира тази енергия и изработва кръвни протеини. Освен това той отстранява бактериите и токсините от кръвта. Бебешкият черен дроб също така произвежда кръвни телца в майчината утроба.
Храносмилане Черният дроб играе важна роля в разграждането на храната в тялото. Чернодробните клетки произвеждат жлъчна течност (зелено-жълта течност), която спомага за разграждането на мазнините и за доставянето на хранителни вещества в тялото. Отпадъчните вещества, отделящи се от черния дроб при разпределянето на храната, се поемат от жлъчната течност и се изхвърлят от тялото. Хора, чийто черен дроб не функционира добре, могат да имат по-малко жлъчна течност. Те може да не обработват отпадъчните вещества така добре, както хората със здрав черен дроб. Когато се получи това, тялото може да има проблеми с преработването на храната. Също така чернодробните клетки трансформират хема [на английски - heme (част от хемоглобина, която се отделя при разпадането на кръвните телца] в билирубин. Когато черният дроб е увреден, билирубинът може да се натрупа в кръвта, причинявайки пожълтяване на кожата и на бялата част на очите (жълтеница).
.....................
Цялата статия може да прочетете на сайта на сдружение ХепАктив:
Въведение в черния дроб