Здравей,
Благодаря за информацията, която си споделил!
Все пак, да уточним за каква дезинфекция говорим. Тук не може да говорим за дезинфекция на порязана рана с цел да се убие вируса, а и самата тази тема е стартирана с цел да дискутираме как да третираме места и принадлежности вкщи, върху които е попаднала заразена кръв. Ти говориш за дезинфекция на кожа и повърхности, но мисля, че трябва да ги разделим като две отделни неща.
Ако говорим за дезинфекция на рана, то в този случай трябва да се има предвид следното - вирусът на хепатит B и този на хепатит C се разпространяват по кръвен път и ако по някакъв начин достигнат до открита рана, дори и веднага да дезинфекцираме мястото с йод или с каквото и да е друго, ще е прекалено късно. Щом вируса е стигнал до открита рана, ясно е, че той вече е в кръвния поток. Разбира се, в крайна сметка не пречи да се наложи мястото с йод, но не знам доколко изобщо ще може да се предотврати това, което най-вероянто вече е станало - вируса да стигне до нашия кръвния поток. Ако под дезинфекция на кожа имаш предвид не да се обработва порезна рана, а просто място върху нашата кожа, на което е попаднала заразена кръв, тогава съм съгласен. Най-вероятно в този случай йода е най-подходящото решение.
Но в тази тема говорим по-скоро за дезинфекция на места и принадлежности, където има разлята или има капки кръв на заразен с някой от тези вируси човек. Въпросът е с какво да почистим тази кръв, така че да сме сигурни, че вируса е убит (инактивиран).
На нашия сайт имаме преведен материал
Превенция на Хепатит B в къщи и при разкрасяващи процедури с рецепта, в която се използва белина за почистване на такива места или уреди.
Докато се ровех, за да видя как се справя йода специално с HBV и HCV вирусите, открих ето тази страница, която мисля, че ще е много полезна на всички:
Selected EPA-registered Disinfectants , съкращението EPA идва от U.S. Environmental Protection Agency. На тази страница могат да се открият следните два документа:
-
List D: EPA’s Registered Antimicrobial Products Effective Against Human HIV-1 and Hepatitis B Virus (PDF)-
List F: EPA’s Registered Antimicrobial Products Effective Against Hepatitis C Virus (PDF)Погледнах в този списък за йод (iodine) но не открих препарат, който да има йод. Възможно е и да не са описани детайлно съставките на отделните продукти. Но по-важното е, че този списък е много полезен, защото изброява съвсем конкретни сертифицирани дезинфектанти за тези два вируса.
Относно това доколко йода е ефективен точно срещу вирусите и конкретно тези два вируса (HBV и HCV), не можах да открия еднозначна информация, макар, че доколкото видях, той би трябвало да е ефективен и срещу вируси.
Ето какво открих в статията в Уикипедия:
Disinfectant:
Disinfectant
...
Home disinfectants
By far the most cost-effective home disinfectant is the commonly used chlorine bleach (a 5% solution of Sodium hypochlorite) which is effective against most common pathogens, including difficult organisms such as tuberculosis (mycobacterium tuberculosis), hepatitis B and C, fungi, and antibiotic-resistant strains of staphylococcus and enterococcus. It even has some disinfectant action against parasitic organisms [16].
...
Ето още една информация от сайта на Обществената Здравна Агенция на Канада (Public Health Agency of Canada), информацията е от 2001-ва година:
Germicide Inactivation of Hepatitis B and C Viruses
...
A 1:10 dilution of domestic bleach, which contains about 5000 ppm of available chlorine, is commonly recommended for clean up of blood spills, and this level of chlorine should be considered more than adequate to deal with HBV and HCV in such blood(8). However, the use of undiluted bleach (> 50,000 ppm of available chlorine) for the decontamination of shared needles and syringes(9) requires review (see Decontamination of shared needles).
Experimental data on the ability of iodine-based germicides to inactivate HBV and HCV are limited, but it is expected that such products would be effective in concentrations equivalent to those of available chlorine.
...
Според тази информация все още няма достатъчно данни за ефективността на йода срещу тези вируси.
А според другата част от цитата, това е почти 1 към 1 съвета за използване на белина, разредена с вода в съотношение 1 към 10, който сме публикували в статията на нашия сайт:
Превенция на Хепатит B в къщи и при разкрасяващи процедури
...
Ако има петна от кръв, направи разтвор от 1 част белина и 9 части вода. Накисни повърхността или предмета, които са били облени с кръвта, за около 20 минути. След това почисти мястото със сапун и вода. Не забравяй да си сложиш ръкавици, внимателно свали замърсените с кръв дрехи, и измий ръцете си след като си свалиш ръкавиците.
...
Ето това е рецепта за направа на дезинфекциращ разтвор, който може да бъде използван за обща дезинфекция:
Смеси ¼ чаша белина (5.25% натриев хипохлорид) с един галон (3.78 литра) студена вода, или за по-малки дози, смеси една супена лъжица белина с една кварта (946 милилитра) студена вода.
...
С две думи, мисля, че ако говорим за кръв, която се намира по пода или по някакъв предмет, не виждам нещо лошо да се използва белина. Може би йода също ще е ефективен, но не успях да открия информация, която да го потвърди еднозначно, предполагам ти можеш да пуснеш някой линк, за изчистим този казус.
А когато става въпрос за рана, то ако нашата открита рана е влязла в досег със заразена чужда кръв, то дезинфекцията най-вероятно няма да помогне. Ако пък се порежем с нож, по който е имало заразена кръв и решим да си дезинфекцираме раната след порязването, то не мисля, че това ще помогне.
Ако пък искаме да си дезинфекцираме кожата, на която е попаднала заразена кръв (но нямаме рана), то сигурно пак йода остава най-подходящия избор.
Всъщност, сега открих една книга, в която се цитира и йода като средство за дезинфекция срещу HBV вируса:
Disinfection, sterilization, and preservation, by Seymour Stanton Block, страница 608. А ето и цитат от 601-ва страница от същата книга:
Disinfection, sterilization, and preservation, by Seymour Stanton Block, страница 601
...
Iodine is still the best disinfectant for skin disinfection.
...
Което мисля, че показва, че йода си е ок за дезинфекция на кожа.
Поздрави,
Радо