Вирусен хепатит - Обща дискусия > Диагностика

PCR тест за HBV-DNA - Въпрос!?

(1/5) > >>

Aqua:
Здравейте. Откриха ми Хепатит Б, чрез кръвен тест. Миналата седмица ми правиха чернодробна биопсия (резултатите още не са готови). Сега лекуващият ме лекар, иска да си направя този PCR тест, това което ме притеснява е, че цената му е 210 лв. Вие правили ли сте си такъв тест, и някой има ли малко повече инфо по въпроса, задължителен ли е и защо ми го назначава?
Благодаря ви предварително :)

Емануил Денков:

--- Цитат на: Aqua в Септември 05, 2007, 15:31:55 ---Здравейте. Откриха ми Хепатит Б, чрез кръвен тест. Миналата седмица ми правиха чернодробна биопсия (резултатите още не са готови). Сега лекуващият ме лекар, иска да си направя този PCR тест, това което ме притеснява е, че цената му е 210 лв. Вие правили ли сте си такъв тест, и някой има ли малко повече инфо по въпроса, задължителен ли е и защо ми го назначава?
Благодаря ви предварително :)

--- Край на цитат ---

НЕ!!!! Това е тест за хепатит С доколкото ми е известно. Би трябвало да ти направят HBV DNA и цената му е 150 лв, поне до декември 2006 година със сигурност струваше толкова....

Чакам да се изкажат запознатите с хепатит С. Може и да им е позната някаква друга информация.

Поздрави Емо!

Радослав Русинов:
Здравей,
Накарай лекаря си да уточни за какъв тест става въпрос. По принцип изследванията за хепатит B и C са различни.
Можеш да погледнеш статията Видове тестове за вирусно натоварване (Viral Load Tests) при хепатит C
В нея са описани тестовете за определяне на вирусното количество при хепатит C, като някои от тях се наричат PCR тестове.
Сега се порових и доколкото виждам точно теста HBV-DNA също се води PCR тест, така че може би лекаря правилно е използвал терминологията.
Ето малък цитат:

--- Цитат ---Hepatitis B Virus (HBV) DNA, Qualitative, PCR
The detection of hepatitis B virus (HBV) DNA is based upon the real-time amplification and detection of specific HBV genomic DNA sequences by PCR from total DNA extracted from the specimen. The diagnosis of HBV infection should not rely solely upon the result of a PCR assay. A positive PCR result should be considered in conjunction with clinical presentation and additional established diagnostic tests prior to establishing a diagnosis. A negative PCR result indicates only the absence of HBV DNA in the sample tested and does not exclude the diagnosis of disease. Equivocal results are those that fall between the lowest limit of detection and the background level. Equivocal results cannot be determined to be positive or negative.

--- Край на цитат ---

Aqua:
Благодаря ви за отговорите :)
За съжаление не ползвам много добре английски, и доста неща не разбирам.
Искам само да ви попитам, защо ми е този тест, след като имам установен Хепатит Б. Не трябва ли просто да ми назначат лечение и да започвам да го боря? След като е установен хепатита, какво повече се иска с този тест, това не разбирам ???

pumuckl:
Ще трябва да попрочетеш из форума преди да започнеш да разбираш. няма как да не ти е от полза. нещата при хепатитите не са никак прости. Това не е настинка, че да ти я установят и да ти назначат веднага лечение.

Успех. :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия