Вирусен хепатит - Обща дискусия > Диагностика

Резултати от ПСР - изследването

(1/6) > >>

irka:
Ето, че и моя ПСР стана готов най-накрая! Днес си го взех и  :o  Направо ми изхвръкнаха очите! Та понеже не знам кое какво означава точно ще го напиша тук да си кажете мнението, че няма да издържа до вторник, когато ще ходя до ВМА.
Пиша го така както го пише на листа!

HCV RNA
Верижна полимеразна реакция - качествено изследване
Чувствителност - 50 IU/ml

HCV RNA - пол/+/ 3 070 000 Iu/ml   
Верижна полимеразна реакция - количествено изследване
Линеен обхват на реакцията 600-700 000 IU/ml

HCV генотип - 1б

Това е! След като прочетах на Стефан, че количеството на вируса в кръвтта му е 35 000 и като видях моите 3 070 000 и леееекинко се отчаях! И   съм генотип 1 -най-трудно лекувания! :-\ А какво е това "б"? Търсих инфо на бълг. ез, но не намерих никъде. Пише само, че е подвид на генотип 1.

Линеен обхват на реакцията 600-700 000 IU/ml- а това какво е?
Чувствителност - 50 IU/ml- и това също не ми е ясно!

Мъж ми неговия ПСР го е дал направо в болницата и не помни колко му е количеството на вируса в кръвта , а само, че и той е генотип 1 и не мога да сравня с него.

Може ли да споделите вие от кой генотип сте /били/ и колко ви е било първоначалното количество на вируса в кръвта?

Поздрави!

Stefan:
Zdrasti Irka,

Naistina losho 4e si genotip 1, izglejda tova e po razprostranenia genotip kato cialo. za a i b neznam to4no, no razlikata e minimalna, sigurno Rado znae po dobre poneje i toi e bil 1. kolkoto do kolichestvenoto izsledvane okolo 3 miliona 4eta 4e e chesto sreshtan rezultat, t.e. ne s es4ita 4e e mnogo visok, a po skoro za sredno nivo. moito e nisko. tozi koli4estven pokazatel ima tendencia da se promenia barzo - namaliava ili uvelichava i ne e osoben factor pri predvijdane na izhoda ot lechenieto.

ne si spomniam praviha li ti biopsia ili oshte ne?

irka:
Здрасти Стефан!

Да биопсия ми е правена, ама още не си знам резултата от нея! Тя е готова отдавна. Във вторник ще ходя при лекарката от ВМА и ще ми даде всички резултати и протокола за лечението. Тогава ще знам и резултата от нея.

Аз точно затова имам тази молба да си напишем първоначалните резултати от ПСР, за да знаем кое количество е "нормално" и кое е много високо/ниско. Че аз днес бях в потрес направо! Ти ме успокои поне, че явно това е в рамките на нормалното! :-\

Поздрави!

Stefan:
Imashe edna tablica niakade iz neta za PCR testa, sega shte ia nameria i postna. kakto ve4e razbra biopsiata e nai vajna, zatova kato polu4ish rezultatite pishi ni kakvi sa. 

Stefan:

--- Цитат ---HCV Viral Load Tests
Alan Franciscus, Editor-in-Chief
Liz Highleyman

Viral load tests are blood tests that measure HCV ribonucleic acid (RNA, or genetic material) in the blood. The presence of viral RNA indicates that the virus is actively replicating (reproducing and infecting new cells). A viral load test is usually first done after a person has tested positive for exposure to HCV based on an antibody test. A blood sample is taken and the amount of HCV RNA in a milliliter of blood is measured. Viral load tests confirm whether an individual is actively infected with HCV. Viral load test results were previously measured in number of copies, but are now typically reported in terms of International Units per milliliter (IU/mL).

Types of HCV Viral Load Tests
There are two categories of HCV viral load tests:

Qualitative viral load tests — These tests determine the presence of HCV RNA in the blood. This type of test is usually used to confirm chronic infection with HCV. If viral RNA is detected, a positive result is reported; if viral RNA is not detected, the test result is negative.

Quantitative viral load tests — These tests measure the amount of virus in one milliliter of blood. They are often used to assess whether or not treatment with interferon or interferon plus ribavirin is likely to be successful and, later, if treatment is working.

There are currently three tests commonly used for HCV viral load testing:

Polymerase chain reaction (PCR) — PCR tests detect HCV RNA in the blood, which indicates current active infection. This type of quantitative PCR test is very sensitive, and can measure as few as 50 IU/mL.

Branched-chain DNA (bDNA) — The bDNA method quantitative viral load testing is easier (and cheaper) to use for a large number of samples, but only measures viral loads greater than 500 IU/mL. This means that if a person has a viral load below 500 IU/mL, HCV could be present in the blood but not detected by the test.

Transcription-mediated amplification (TMA) — TMA technology allows for the amplification and detection of nucleic acids (components of genetic material) in the blood. This test can measure as few as 5-10 IU/mL. This newer test appears easier and cheaper to use, streamlining test processing and producing consistent, reliable, and more rapid results.

Interpreting Viral Load Test Results
HCV viral load is often reported as low or high.
Expressed as copies/mL:
 ·Low: less than 2 million copies
 ·High: more than 2 million copies

Expressed as International Units (IU/mL):
 ·Low:less than 800,000 IU/mL
 ·High:more than 800,000 IU/mL

If no HCV RNA is found by a test, a person’s viral load is said to be undetectable. Note that whether viral load is undetectable depends on which test is used. PCR and TMA tests can measure viral loads much lower than those a bDNA test can detect. Importantly, the blood of an individual with a very low viral load may still contain HCV even though the current tests cannot measure it; that is, the virus may not have been truly eradicated from the body.

Viral load test results can vary depending on how a blood sample is handled and stored. Furthermore, results may vary from lab to lab. For this reason, most experts recommend that people should get their viral load testing done by the same laboratory each time, so that results are more comparable.

Changes in viral load are sometimes expressed in terms of logs. A log change is a 10-fold increase or decrease. For example, a change from 1,000,000 IU/mL to 10,000 IU/mL is a 2-log decrease.
--- Край на цитат ---

tozi otkas opisva PCR testovete, chesno da ti kaja i az malko se obarkah, poneje na tvoia ima 2 cifri - 3 miliona i 700 000 iu. ta nemoga da razbera koia za koe se otnasia. no pak sega kato se rovih 4etoh 4e koli4estvoto na virusa ne e opredeliashto za kolko vreda e nanesena na chernia ti drob.

ako iskash da vidish cialata statia koiato e super podrobna eto go linka
http://janis7hepc.com/Viral_Loads.htm#hcv%20viral

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия