Автор Тема:  Отговорете ми :)  (Прочетена 4524 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bang-bang

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 18
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит B
Отговорете ми :)
« -: Март 05, 2012, 23:57:23 »
Здравейте !
Казвам се Иван, на 22 год. и съм нов член на сайта.
 Наскоро съвсем случайно ми откриха анти тела на хепатит Б и вследствие си направих изследвания на кръвта и на черния дроб. Личния ми лекар ми каза, че черния дроб е напълно здрав, но изследванията ми за австралийски вирус са положителни и установи, че съм здрав носител на хепатит Б. Каза ми, че не сам болен, а мога само да заразявам по полов и кръвен път, но да си правя изследвания всяка година, тъй като може да се активира. Искам да знам дали е възможно и дали като е в покои пак ми вреди ?
 Искам да разбера също дали ако половия ми партньор е прекарал хепатит Б, демек има имунитет, е предпазен от заразяване, като например от мен. А ако не е прекарала и се ваксинира срещу вируса можем ли да сме спокойни и някои ден ако поискаме да имаме деца ще има ли нещо което да ме възпира или нещо от което да се безпокоя и ако да, какви са алтернативите.
 Благодаря предварително на всеки които може да ми даде отговор или насока на някои от въпросите ми!!!
 Послепис: Много се радвам, че открих сайта много ми помогна и ми олекна като прочетох някоя друга тема  и осъзнах, че не съм сам. Изразявам пълни адмирации към създателите, модераторите и най вече към хората който го посещават и обогатяват. 

« Последна редакция: Март 06, 2012, 01:13:38 от Bang-bang »
Трудните неща ги правя веднага, за невъзможните ми трябва малко време. :)

Неактивен tedibon

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Re: Отговорете ми :)
« Отговор #1 -: Март 06, 2012, 07:42:30 »
Добре дошъл сред нас!
За да се каже дали хепатита е неактивен,или активен,не е достатъчно изследване на чернодробни ензими  ,ехограф и HBsAg!Добре е, да се направи HBV DNA-това изследване, би отчело броя на вирусите и размножаването им!И ако ,твоят лекар е само гастроентеролог,добре би било да посетиш хепатолог,а те се броят на пръстите на ръцете в България!

Хубав ден ти желая!
Поздрави,Тедибон
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен anita

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2988
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #2 -: Март 06, 2012, 08:13:23 »
Здравей!

От споделеното в този форум се научихме да не се доверяваме на личния лекар щом стане дума за хепатит.
Както е казала Тедибон  нужни са много повече изследвания за да потвърди това, което казва личния ти лекар. Тези изследвания могат да се назначат само от хепатолог.
Ето линк на центровете за лечение на хепатит в Бг.
http://www.hepactive.org/content/articles/treatment/treatment_hospitals

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2318
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #3 -: Март 06, 2012, 09:30:17 »
Здравей.
Понеже и аз някога съм била нова в този форум и още мога да си спомня колко тогава ми се искаше да вярвам на личния си лекар, а не на хората тук, и знам колко е натоварващо да осъзнаеш, че трябва да предприемеш още стъпки, моля те, прочети това http://hepatitis-minded.blogspot.com/2010/02/blog-post_04.html. Дискутирано е в този форум, но Тошка го е написала много добре.

Дани

Хъм, виждам, че линкът не се отваря. Ами ето го:

05 февруари 2010, петък
Нищо ти няма

Ако идеята не ти звучи твърде извратено, опитай се да си представиш статистика за най-желаната лекарска диагноза. Залагам две инжекции Пегасис, че безкомпромисен победител ще бъде „Нищо ти няма”.

Ако, не дай си боже, по някаква причина ти се наложи да потърсиш лекарска консултация и получиш 2 мнения от двама специалисти, на кого ще повярваш? Аз съм почти сигурна, че ще се довериш на този, който ти представя нещата в по-розова светлина. Ще повярваш на това, което ти се иска. Това е най-нормалното нещо на света.

Започнах да пиша този текст заради част от коментарите в предишна публикация. Те са просто пример за нещо, което има плашещи размери, особено в малките градове.

Г-н Х отива на лекар поради появил се дискомфорт с черния дроб или пък забелязва нещо нередно в изследванията си покрай друг здравословен проблем. Адекватната реакция в случая е лекарят да се поитересува от проблема и да се направят допълнителни изследвания. Да приемем, че това се случи и на господин Х му се открива хепатит С или В. Какво следва от тук нататък? Вземане на мерки, би казал всеки здравомислещ човек. Даване на направление за специалист и пускане на още изследвания.

Да, ама не. В голям процент от случаите реакцията от страна на личния лекар е „Нищо ти няма, ще си караш така”, „Щом се чувстваш добре, значи си неактивен носител” или „Пускай си от време на време по едни чернодробни ензими и това е”. Господин Х, естествено, точно това и иска да чуе – че му няма нищо. Затова напуска кабинета с усмивка, заживява си спокойно, докато вирусът не напомни вече сам за себе си. Когато състоянието му не търпи отлагане.

Какво имам предвид. За да се знае със сигурност какво се случва с вируса на хепатит В или С, са нужни повече изследвания от едни антитела и чернодробни ензими. И диагнозата „Нищо ти няма” е адекватна единствено, когато е поставена от специалист хепатолог. Не от теб самия, от някой приятел или от личния лекар, който може и да е разказал играта на грипа ти миналата зима, но НЕ е хепатолог.
За щастие в България има няколко наистина качествени специалисти, на които разчитат хиляди хепатитно болни.

Проблемът всъщност е много по-дълбок и примерът с хроничния хепатит е само малка част от него. Проблемът се корени в цялата ни здравна система, като се започне с образованието на бъдещите специалисти, достъпът им до практика, възможностите, които имат за реализация, състоянието на днешните болници, безумната бюрократична машина, унизителното заплащане за професия, свързана с толкова голяма отговорност, липсата на мотивация, липсата на достъп до съвременна апаратура и познания... мога да изброявам до утре и сигурно пак ще пропусна нещо.

И личното ми мнение е, че масовото затваряне на болници не решава проблема, дори когато е облечено в думите „Здравна реформа”. Но това е друга тема.

Защо те занимавам с неща, голяма част от които, сигурна съм, вече знаеш. Защото колкото и наивно да звучи, продължавам да вярвам, че всеки един човек може да промени нещо. Да, няма как да прекроиш цялата здравна система и всички проблеми да се решат за една нощ.
Но можеш да направиш поне няколко неща. Да бъдеш малко по-информиран. Да бъдеш малко по-отговорен към собственото си здраве. Да бъдеш по-взискателен към медицинските услуги, които ти се предоставят. Да си търсиш правата.

Знам, че на думи звучи много лесно. Самата аз не винаги успявам да правя всичко това. Но поне опитвам. Защото промяната е непрекъснат процес, при който всяко усилие рано или късно води до резултат.
« Последна редакция: Март 06, 2012, 09:35:58 от tetibulka »
Hang in there.

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
« Отговор #4 -: Март 06, 2012, 09:35:58 »
Дани, има проблем с тази страница.  При мен излиза, че не е намерена.

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2318
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #5 -: Март 06, 2012, 09:39:33 »
Дани, има проблем с тази страница.  При мен излиза, че не е намерена.

Редактирах се.

Дани
Hang in there.

Неактивен eli13

• Публикации: 1188
    • Профил
« Отговор #6 -: Март 06, 2012, 22:35:21 »
Като така и така ще ходиш на хепатолог, постави там и останалите си въпроси. Как можеш да заразяваш, е въпрос, чийто отговор пряко зависи от вирусното ти натоварване, но при всички положения партньорът на един човек, който има хепатит Б, трябва да постави ваксина ако не го е карал и да следи нивото на изградените антитела, като при спад съответно я подновява. Вече ако е карал хепатит Б и го е изчистил сам, ми е по-сложен въпрос - ще ти отговори хепатологът.

Неактивен Bang-bang

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 18
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #7 -: Март 06, 2012, 22:44:54 »
Благодаря много за съветите :) ще си направя по пълни изследвания и ще вида какъв ще е резултата.
Трудните неща ги правя веднага, за невъзможните ми трябва малко време. :)

Неактивен eli13

• Публикации: 1188
    • Профил
« Отговор #8 -: Март 06, 2012, 23:23:41 »
Изследването, което колегите са ти препоръчали, е специализирано. Прави се на много малко места и се назначава от хепатолог. Ако си от София, отскочи до Св.Иван Рилски.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007