Автор Тема:  Здравейте!  (Прочетена 31389 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен tweenG

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 30
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Остър хепатит В
Здравейте!
« -: Март 07, 2010, 13:39:59 »
Здравейте,
Аз съм момче от София на 27 г. Преди 13 дни бях приет в клиника за лечение на Остър Хепатит Б. Всичко при мене се разви мълниеносно. За 2-3 дни се почувствах много зле, пожълтях, но най-малко можех да предположа, че се касае за Хепатит... докато личната ми лекарка още с влизането в кабинета й ме изпрати в клиника... Много се надявам тук да срещна отзивчиво отношение и разбиране, тъй като нямам никаква представа за тази материя и терминология. В момента на приемането ми в клиниката нивото на чернодробните ензими АСАТ/АЛАТ беше съответно 3200 и 2000, след 7 дневна терапия те спаднаха до 2000 и 800... с другите показатели от изследванията за съжаление не съм запознат, но лекарите ми казват, че всичко протича абсолютно нормално и точно по клинични характеристики. Пожълтяването отмина, усещам, че се нормализирам...като изключа обездвижването. Клиниката и специалистите тук са много добри и това допълнително ме обнадеждава. Много бих се радвал ако някой ми отговори възможно ли е пълното ми оздравяване и изчивстване от вируса и до колко време може да е налице? Какви ограничения се спазват и за какъв период? До какви нива трябва да спаднат чернодробните ензими, за да ме изпишат от клиниката?

Предварително ви благодаря за вниманието и отзивчивостта! :hug1:

Неактивен anita

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Здравейте!
« Отговор #1 -: Март 07, 2010, 13:49:27 »
Добре дошъл във форума!
Искам да ти кажа, че си късметлия. Развитието на остър хепатит предполага пълно изчисване  на вируса и свежда до минимум хронифицирането.

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Публикации: 2373
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #2 -: Март 07, 2010, 14:02:39 »
Здравей!

Добре дошъл във форума!

Острият хепатит с такива високи ензими обикновено завършва с пълно изчистване на вируса!

Стискам палци така да протече и твоето лечение!

Трябва да направите изследвания за хепатит В и на всички в семейството. Ако имаш приятелка, тя също трябва да се изследва!

Поздрави,
Мери

Неактивен tweenG

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #3 -: Март 07, 2010, 16:43:28 »
Благодаря за окуражителните думи. Утре ще ми направят нови тестове, след като са готови ще споделя резултатите тук. Аз живея сам, родителите ми живеят в чужбина, последно бяхме заедно преди 2 месеца, възможно ли е по някакъв начин да са заразени, при положение, че "Б" се предава по кръвен и полов път? Приятелката ми е с негативни тестове.

Неактивен tweenG

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #4 -: Март 07, 2010, 16:55:05 »
Към въпросите си от първия пост бих искал да добавя още един. За какъв период от време мога да бъда заразен - т.е. да предавам вируса? Ако правя секс с презерватив (както винаги) това носи ли риск за партньора?
« Последна редакция: Март 07, 2010, 20:41:51 от tweenG »

Неактивен anita

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Публикации: 2988
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #5 -: Март 07, 2010, 17:00:20 »
Секса с презерватив е най-правилния начин. Няма опасност за приятелката ти. Добре е след като е дала отрицателни резултати да се ваксинира
Ето ти няколко линка на които може да получиш повече информация
http://www.hepactive.org/content/articles/fact_sheets/hepatitis_b
http://www.hepactive.org/content/articles/prevention_and_transmission

Неактивен tweenG

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #6 -: Март 09, 2010, 17:23:15 »
Здравейте приятели,
Резултатите ми отпреди ден са следните: АСАТ/АЛАТ  723/158  (преди 7 дни 2000/800), нивото на билирубин 57 (преди 7 дни 200). Очаквах утре да ме изпишат, но професора ми отреди още 1 седмица престой. Терапията ми е трансметил, силимарин легалон, геритамин, вит. С, 15 дни по 2 литра глюкозно-серумни интравенозни разтвори, които от днес бяха спрени.
Според вас нормално ли е движението на показателите и какво е мнението ви за терапията?
Предварително благодаря, :love5:

Неактивен Силвана Лесидренска

• Global moderator
  • Публикации: 3081
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
« Отговор #7 -: Март 09, 2010, 17:46:02 »
Резултатите са ти повече от перфектни. Препаратите които са ти назначени , имат за цел да подобрят функцията на черният дроб доколкото могат, но решаващо значение има да не употребяваш алкохол поне година, след като излезеш от болницата, да спазваш хранителен режим и следващите няколко месеца да не се натоварваш физически.
До половин година следва HbsAg от "+ " да се превърне в "-",а anti-Hbs да стане "+"- това ще означава, че си го преборил успешно, не си хронифицирал и си развил антитела.   :doubleup:

Неактивен tweenG

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #8 -: Март 09, 2010, 17:56:40 »
Много благодаря за компетентния отговор! Надявам се наистина да доведа битката да успешен край  :party:
По отношение на хранителния режим... почти никъде не срещнах някакви отзиви за кафето... вредно ли е, не е ли? От него наистина не мога да се откажа - жизнено ми е  :morning: А цигарите - вредят ли пряко на черния дроб? За алкохола - вече съм наясно, определено любимия ми клуб нема да изпада в криза за водка поне за 1 година  :laugh:
 :love5:

• Global moderator
    • Профил
« Отговор #9 -: Март 09, 2010, 18:23:14 »
Колкото по-дълго време спазваш диета, изключваща мазно,пържено,люто,алкохол,кафе, толкова по-бързо и ефективно ще се възстанови дроба ти. Ако днес си позволиш мъничко пържени картофи, утре изпиеш две кафета, на третият ден ще си се върнал в изходна позиция :) Правилото е- една година диета. Ако толкова не можеш без кафе, позволявай си по едно безкофеиново, но най- рано след месец , два или когато ензимите ти влязат в норма. Не "подпуквай" и без това изтормозеният си черен дроб с кафе и цигари от сега, дай си малко време. Звучи по-трудно, отколкото всъщност е. Аз самата съм голяма кафе маниачка, но изтраях 3м. без, след инфекциозното. След това до годината пиех само безкофеиново.

Неактивен tweenG

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #10 -: Март 09, 2010, 18:50:44 »
 :oops: чувствам се доста гузен. Та аз всеки ден в клиниката си правя минимум по едно нескафе, защо никой от лекарите не ми каза нищо за кафето? Всеки ми говори за люто, мазно... (неща, които и здрав не бих ял), а за кафе нито дума, хммммм. С храните ще съм ОК, защото по принцип се храня доста здравословно.

• Global moderator
    • Профил
« Отговор #11 -: Март 09, 2010, 18:58:20 »
Няма за какво да се чустваш гузен, не си удрял по една стограмка сутрин, кафе е :) И като казвам, че не трябва да го пиеш, това е лично мое мнение, от лекари съм чувала какво ли не, важното е ти да прецениш правилно ли е, или не. Идеята е, че следва да се отстранят всички вещества, които са по-тежки или биха затруднили дроба да ги преработи. Това е орган с над 500 функции, пречиства кръвта, преработва лекарства, храна така че за да работи нормално е нужно да му "подаваме" храна която е лесно смилаема и усвоима. Винаги преди да хапнеш нещо, се замисли дали е полезно по принцип, и така ще можеш лесно да се ориентираш в диетата. Предполагам си наясно какво е препоръчително да консумираш- мед,плодове,пилешко, не тлъста риба,обезсолено сирене, картофи,бял хляб,ориз- всичко задушено,на пара или печено, без сол и подправки.

Неактивен tweenG

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #12 -: Март 09, 2010, 19:34:14 »
Супер! Силвана, искрени благодарности! След твоите разяснения се чувствам доста по-ориентиран в целия хаос. Прави ми впечатление обаче, а и доста ме изумява изобилието от млечни продукти в диетичното меню на клиниката: изкисната извара, обезсолено сирене, кашкавал, прясно и кисело мляко, нещо подобно на крем карамел със солен вкус - т.е. комбинация от яйца и мляко... Млечните и яйчните протеини не са ли малко трудни за усвояване от черния дроб или това белтъчно изобилие е полезно и се налага съзнателно?  :love5:

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Публикации: 2373
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
« Отговор #13 -: Март 09, 2010, 20:03:18 »
Здравей!

Можеш да прочетеш тази статия - Хранителни нужди на хора с остър и хроничен хепатит - първата част, която се отнася за острия хепатит!

Поздрави и бързо възстановяване!
Мери

• Global moderator
    • Профил
« Отговор #14 -: Март 09, 2010, 20:04:53 »
Млякото и въобще млечните продукти са препоръчителни, ако не са солени!  и не са ферментирали, т.е. сиренца от сорта на синьо и тн. не влизат в полезните. :)
По-долу можеш да видиш един списък, който набързо взех от Уикипедия- прегледах го, струва ми се ОК:
Цитат
# Да спазва строга диета щадяща черния дроб и подобряваща функциите му. Храната трябва да е достатъчна по количество и качество, разнообразна по състав и богата на витамини. Дневно трябва да съдържа около 300-400гр. въглехидрати, 100-200гр. белтъчини и 60-80гр. мазнини. Храната трябва да бъде приготвена чрез варене или печене, включително и на скара, без запръжки, дразнещи подправки и трудно смилаеми съставки.
# Разрешени за консумация са следните съставки:
# Богати на въглехидрати - захарни и захарно-плодови изделия (нектари, компоти, конфитюри, сиропи, мармалад, пчелен мед). Тестени изделия (кифли, бисквити, сухар, вафли), кремове, ориз, овесени ядки, макаронени изделия.
# Богати на белтъчини - мляко (прясно и кисело) и млечни изделия (изкиснато сирене, несолена извара, кашкавал), месо (прясно пилешко, агнешко, телешко, нетлъсто говеждо, черен дроб, диетични кренвирши и свинско без тлъстини, телешки салам, нетлъста шунка). Риба (прясна, речна, нетлъста и несолена).
# Богати на мазнини - предимно растителни (зехтин и олио), животински (прясно масло и сметана).
# Богати на витамини - плодове и плодови сокове (особено полезни са: грозде, ягоди, лимони, портокали, ябълки, круши, праскови, кайсии, шипки, тикви, шипкова отвара и шипков мармалад). По-добре е плодовете да се консумират сурови, но може и обработени. Зеленчуци - пресни, стерилизирани или замразени: картофи, моркови, домати, чушки (нелюти), зеле, червено цвекло, черна ряпа, марули, магданоз, както и шипков чай и минерална вода (Хисаря и Горна баня). Всяка сутрин 30-45 мин. преди хранене се пие по една чаша затоплена вода на глътки.
# Забранени за консумация храни:
# Консервирани меса и риба: луканка, създърма, сардели, чироз, солени и тлъсти риби и хайвер, тлъсто свинско и говеждо месо, овче месо, сланина, свинска мас, овча лой, гъски, патици, силни месни сосове и бульони, пържени и панирани ястия.
# Пикантни подправки: черен пипер, бахар, горчица, кимион.
# Други: туршии, люти чушки, суров чесън и лук, сини домати (патладжан), гъби, силен чай и силно кафе.
# В по-малки количества може да се употребяват шоколад и какао, варен чесън и кромид.
# Забранява се употребата на алкохол и тютюнопушенето наи-малко за една година.
# Препоръчително е веднъж на 7-10 дни да се провеждат т. нар. разтоварващ ден ( да се яде само плодове, плодови сокове, нектари и компоти).

С разрешените по-горе не съм съгласна единствено с кремвиршите и черният дроб, но това е друга тема :)

Тук можеш да прегледаш една тема на съфорумец с остър хепатит:
1. http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=2421.0

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007