Автор Тема:  Как Здравната каса ще отпуска лекарства от 1 юни 2009  (Прочетена 86626 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5566
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Ради, можеш ли да дадеш линк към цялата статия.
Това е линка към цялата статия, но аз съм го публикувал и в горния пост: http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=1861.msg20602#msg20602

И освен това, дали не е добра идея да заключиш две (по твой избор) от трите теми, в които си направил последната публикация.
Заключих останалите две теми и оставих тази като основна тема. В нея ще се обсъждат промените по отношение на отпускането на лечението, които Здравната каса ще направи от 1 юни.

Поздрави,
Радо
« Последна редакция: Май 20, 2009, 10:13:08 от Радослав Русинов »
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен pamche

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 980
    • Профил
Сега говорих с личната ми лекарка и тя ми обясни ,че положението е крайно объркано и непрятно за нас болните и не ни очаква розови дни от към бързо и уредено лечение , поне преди имаше някаква ясна концепсия и знаехме ,че с чакане рано или късно можем да се вредим, а засега положението изглежда много объркано.
Известен с това , че не е известен !

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5566
    • Профил
    • My Home Page
Това с подаването на нови протоколи дали важи за тези, който са подали документи и те са им в касата и чакат одобрение??? аз вече 3 месеца чакам отговор и нищо.
поне преди имаше някаква ясна концепсия и знаехме ,че с чакане рано или късно можем да се вредим, а засега положението изглежда много объркано.
Би трябвало след 1 юни вече да няма списък на чакащите и всички, които са чакали до този момент, вече да получат лечение. Но ще видим тепърва какво ще стане.
При положение, че Здравната каса вече има проблем с бюджета си за тази година, не знам как ще вложи още минимум 10 милиона лева в тази програма.
Не знам как ще реагират от ръководството и, ако след няколко месеца свършат парите, притесненията ми са в това отношение.

Поздрави,
Радо
« Последна редакция: Май 20, 2009, 10:29:40 от Радослав Русинов »
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен tetibulka

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2318
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
Абсолютно съм убедена, че личните лекари пак ще са много объркани.

Няма как да очакваме нещата да се уредят като с магическа пръчица и всички да се събудим на 2.06 с ясно и светло бъдеще за лечението - нашето или на близките ни.
Но вероятно след месец-два на изясняване и уточняване нещата ще влязат в някакъв нормален ритъм.
Или, както казва Ради, здравната каса ще фалира.
А както казват братушките, ще поживеем, ще видим.
Дани

Hang in there.

Неактивен danihaleva

• Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 438
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Има близък с хепатит B
 НЗОК ЗАЯВЯВА КАТЕГОРИЧНО, ЧЕ ЛЕЧЕНИЕТО НА ПАЦИЕНТИТЕ И ЗАПЛАЩАНЕТО НА ЛЕКАРИТЕ Е ГАРАНТИРАНО ПРЕЗ ЦЯЛАТА ГОДИНА

София, 15 май 2009 г.
По повод запитвания от страна на медии за опасност от изчерпване на средствата от бюджета на касата за болнична помощ заявяваме категорично, че лечението на пациентите и заплащането на дейността на болниците е обезпечено. НЗОК има на разположение оперативен резерв, който е предназначен за здравноосигурителни плащания. Тези средства се разпределят през последното тримесечие - каквато е практиката всяка година. Допълнително, всяко тримесечие НЗОК завишава средствата за лечение в лечебните заведения за болнична помощ в съответствие с броя на лекуваните пациенти. Парите от резерва се заделят в Централното управление на институцията и в края на годината се разпределят след разрешение от Министерството на финансите. Това гарантира стабилността и равномерното разпределение на средствата за болнична медицинска помощ на територията на цялата страна.

http://www.nhif.bg/bg/default.phtml?w=1280&h=930

И понеже в здравната ни система все някой нещо не е довидял или разбрал,ще има хора които сигурно ще плащат за лечението си въпреки уверенията.Поне предизборно да се бяха напънали.Сигурно сега като ни се обадят за новия протокол веднага ще трябва да повторим процедурата с болницата,което ни коства доста усилия,нерви пари и време.Освен да ме остави на Дупница  около автокъщите да изкарам някой лев,проблема е че нито съм хубава :flowers3:,нито финна :hungry:  и апсолютно моногамна :love5: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Аз знам,че нищо незнам

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
50 хил. диабетици могат да останат без инсулин
20.05.2009 20:23
Фирмата "Ново Нордиск" не е подала в касата заявление да работи с нея, тъй като цените, определени за нейните продукти, не я удовлетворяватСТАТИЯ размер на шрифта: 
Д-р Румяна Тодорова - председател на Националната здравноосигурителна каса
 Лекарите са притеснени, много диабетици още не знаят или не искат да повярват, че от 1 юни около 50 хил. от тях могат да останат без инсулините на "Ново Нордиск", с които се лекуват в момента.

Сериозен проблем назрява с инсулина, обяви днес пред журналисти шефът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Румяна Тодорова.

Всичко това означава смяна на инсулини, смяна на протоколи, влизане в болница за наблюдение при смяна на терапията, отново хаос и паника, както и много разходи.

В края на март Комисията по позитивен лекарствен списък обяви лекарствата, които ще се плащат напълно или частично от бюджета за здравеопазване, като от 1389 медикамента НЗОК ще поема между 950 и 1050 от тях след 1 юни. Комисията обаче не обясни тогава кои лекарства са отпаднали и защо.

Фирмата "Ново Нордиск" не е подала в касата заявление да работи с нея, още по темата
Здравната каса извършва геноцид, възроптаха и диабетици, и лекари
 0 | 4251
КНСБ: Рекетът в болниците продължава
 1 | 4427

тъй като цените, определени за нейните продукти, не я удовлетворяват.

От компанията са заявили, че не могат да "слязат" на толкова ниски цени за животоспасяващото лекарство. Два от инсулините, които тя доставя на българския пазар, са предназначени за около 50 хил. пациенти, сред които и деца и бебета.

85 хил. пациенти в страната са на инсулиново лечение, а 182 хил. страдат от диабет тип 2 и поддържат здравето си с таблетки.

От 1 юни аптеките са задължени от Министерството на здравеопазването да продават лекарствата от една терапевтична група на една и съща цена, която е най-ниската.

Досега пациентите имаха възможност да доплащат разликата, ако предпочитат друг, по-скъп медикамент, но оттук нататък те ще могат да получават с отстъпка само евтиния, понеже останалите изобщо няма да се поемат от НЗОК.

За да влязат в списъка на касата, редица фирми са готови да смъкнат цените си. Други обаче - като "Ново Нордиск", са готови да се оттеглят - още повече, че България и без това не е особено голям пазар.

В момента

за над 79 лекарствени продукта не са подадени заявления за работа с НЗОК

по новия позитивен списък, съобщи д-р Тодорова. Досега 800 аптеки са го сторили, а касата работи с над 2000 аптеки.

Според шефката на НЗОК проблем има и с препарата "Ребиф", предписван на пациенти с множествена склероза, който фигурира в новия позитивен лекарствен списък, но в него не е посочена цената на препарата. В момента 196 пациенти получават "Ребиф".

Чудесно е, че има нов позитивен лекарствен списък и в него има всевъзможни екстри, лошото е НЗОК няма пари, коментира Тодорова.

Изготвеният списък щял да работи до второто полугодие на тази година и за него здравната каса разполага с около 150 млн. лв. Тодорова изрази тревога, че в двата му варианта са включени много нови лекарства, но липсват тези, които в момента пациентите получават.

Според нея

по списъка са допуснати много технически грешки -

при изчисленията, кодовете на заболяванията и цените, и НЗОК ще изчака до утре Комисията по позитивния лекарствен списък да ги изчисти.

Тя гарантира, че до 1 юни НЗОК ще адаптира интегрираната си информационна система по позитивния лекарствен списък.

По думите на д-р Тодорова в него няма ограничения, не са предвидени програми, по които досега касата е работила. Финансовата рамка на НЗОК по тези програми е до 36 млн. лв. от целия й бюджет, сега такова ограничение няма да има.

Сигурно новите лекарства, които са включени са много добри, но въпросът е с какво ще ги платим, с този ресурс тези медикаменти не могат да бъдат финансирани, коментира директорката на НЗОК.

Румяна Тодорова заяви, че за проблема е сигнализирала неколкократно комисията, министъра на здравеопазването, министъра на финансите, премиера и председателя на парламентарната комисия по здревеопазване, но никой не е отговорил.

http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2168491

В статията визират основно инсулина, но аз мисля, че проблем ще има и за други заболявания.

Неактивен cvetna

• Публикации: 579
  • pure pleasure seeker
    • Профил
С всеки следващ пост в тази тема ми се приисква да се бях родила някъде другаде...

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил
С всеки следващ пост в тази тема ми се приисква да се бях родила някъде другаде...

Хайде да си основем колония в Италия.

Дани
Hang in there.

Неактивен cvetna

• Публикации: 579
  • pure pleasure seeker
    • Профил
мдаааааа, колкото му душа иска малки криви улички, галерии, сенчести вътрешни дворове, в които времето е спряло, дъх на море и интерферон... размечтах се...

Неактивен galq

• Публикации: 906
  • Животът може да бъде и хубав......
    • Профил
И ние идваме!!!! :party: :party: :flowers4:

Неактивен Теодор

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 89
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
Здравейте,

Ето какъв беше отговора на Софийската РЗОК когато отидох да си подновя 2месечния протокол.

Няма яснота какво ще стане с програмата след 1ви юни. От касата ще се обаждат след тази дата лично да съобщят какво ще става. С други думи гответе се за всички варианти. Не е изключено да се правят нови протоколи като се мине през цялата бюрократцина.

Това е ..

Тео

Неактивен danihaleva

• Публикации: 438
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Статус: Има близък с хепатит B
На НЗОК ще и излезе сигурно по-евтино да приюти в болниците закъсалите пациенти. :fool3:
Аз знам,че нищо незнам

Неактивен Теодор

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 89
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
И едно допълнение.

Внимавайте при вземането на лекарставата през последната седмица на Май. Тъкмо проверих аптеката дали ще има проблем да си взема Копегуса на 28ми (четвъртък) и отговора буквално беше.. В сряда (27ми) склада идва и прибира всички лекарства. На мен ми направиха компромис и ще ми го дадат с едни ден по рано, но много внимавайте да не стане издънка !!!

А сега поемете дълбоко въздух   :tease:

Тео

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил
И едно допълнение.

Внимавайте при вземането на лекарставата през последната седмица на Май. Тъкмо проверих аптеката дали ще има проблем да си взема Копегуса на 28ми (четвъртък) и отговора буквално беше.. В сряда (27ми) склада идва и прибира всички лекарства. На мен ми направиха компромис и ще ми го дадат с едни ден по рано, но много внимавайте да не стане издънка !!!

А сега поемете дълбоко въздух   :tease:

Тео

Е, е** ** *******, ще ме прощавате - за сефте ми е.
Отивам в нета да си избирам китно село в Италия.

Дани
Hang in there.

Неактивен kitaeca1970

• Немедицинско лице
  • Публикации: 272
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
Тези хора не са нормални .Дани, не се предавай те това целят да ни изгонят от собствената ни държава само че после от кого ще крадат не знам.Какво ще правят всички хора ,които вече се лекуват..Какво ще правят тези ,които са на инсулин ,те може би ще трябва  да чакат да изпаднат в диабетна кома за да влязат в болница ,докато се уредят нещата.Нашата тъпа лекарка направо ме разби ,тя милата нищо не знае и нищо не е  чувала за тези промени. :angry3:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007