Автор Тема:  Как Здравната каса ще отпуска лекарства от 1 юни 2009  (Прочетена 86626 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит B
Re: Дългоочакваното лечение дойде!
« Отговор #75 -: Юни 02, 2009, 19:44:44 »
Здравейте на всички,
имам един може би глупав въпрос...какво представлява експертното становище? Като документ искам да кажа, понеже и ние ще трябва да ходим за удължаване на протокола..и само този документ не намирам..
Благодаря предварително
лека вечер
Експертното становище се издава заедно с етапната епикриза от клиниката, в която се провежда лечението. Значи би трябвало лекуващия лекар да ви го е дал заедно с етапната епикриза. Експертното становище трябва да бъде подписано от завеждащия на клиниката. Това експертно становище е един от документите, който се изисква при първоначалното подаване на комплекта документи в РЗОК. Ако нямате копие от него би трябвало да могат да Ви издадат дубликат.

Успех с бюрокрацията!
Мери
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Радослав Русинов

• Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5566
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Като гледам, отговора на Мери е доста по-експертен от моя, така че да не се вземат предвид интерпретациите ми по-горе  :pardon:

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен dafina

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 26
    • Профил
Здравейте,
и благодаря за отговорите :smile: просто сто пъти прегледах документите и не намирам такова нещо..а явно е имало след като сме подали документите миналата година..намирам протокол, епикризи и т.н...
лека вечер на всички

Неактивен Мери_

• Публикации: 2373
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Статус: Хроничен хепатит B
 02.06.2009 14:36
С влизането в сила от 1 юни на новия Позитивен лекарствен списък няма да има листи на чакащите по програмите за скъпоструващо лечение, съобщиха от пресцентъра на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Здравноосигурените лица, които вече се лекуват по програмите за множествена склероза и хронични вирусни хепатити и цирози и са включени в листите на чакащите пациенти, които са подали своите документи за периода от 2007 до края на месец юни 2008 г., следва да представят актуализираните си документи в РЗОК за разглеждане и одобрение на протоколите до края на месец юни 2009 г.; Включени в листите на чакащите пациенти, които са подали своите документи за периода от средата на 2008 г. до края на 2008 г., следва да представят актуализираните си документи в РЗОК за разглеждане и одобрение на протоколите до края на месец юли 2009 г. Актуализираните документи са заявление-оригинал на протокола с отразени назначения по него, което съдържа данни дали е провеждана или не друга терапия до момента; експертно становище от специализираната комисия, назначила лечението; декларация за съгласие. Документите ще бъдат разгледани по реда на подаването им в РЗОК. Здравноосигурените лица, които вече се лекуват по тези програми ще получат служебна заверка на протоколите си от Комисията по чл. 78, т. 2 от ЗЗО, за да завършат пълния курс на лечение. За целта е необходимо да представят в РЗОК само оригинала на протокола, по който са отпуснати лекарствата им, без да е задължително да подготвят пълния набор от документи. Пациенти, лекувани по всички настоящи програми за скъпоструващо лечение, чиито документите са постъпили в НЗОК от началото на 2009 г. до 13 май 2009 г. и при условие, че продуктите, с които се лекуват са включени в новия Позитивен лекарствен списък, не трябва да представят допълнителни документи в РЗОК. Същите ще бъдат разгледани служебно в ЦУ на НЗОК. Ако лекарството не влиза в новия списък, пациентът трябва да смени курса си на лечение, за да получава частично или пълно заплащане на медикаментите си от касата. В този случай трябва да се обърне към лекуващия си лекар. Въвеждането на тези правила при преминаване към новия позитивен списък има за цел да осигури необходимото лечение за всички здравноосигурени лица и да не прекъсва лекуването на хората по досегашните програми на НЗОК, както и да гарантира равнопоставеност на достъпа до скъпоструваща терапия. НЗОК вече е изпратила до комисиите в РЗОК необходимата информация за разглеждане на всички документи. Всички пациенти могат да се обръщат за допълнителна информация и съдействие към съответната районна здравноосигурителна каса./БГНЕС /

източник: http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2198054
« Последна редакция: Юни 02, 2009, 21:47:58 от Мариана Стефанова »

Неактивен cvetna

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 579
  • pure pleasure seeker
    • Профил
честно казано, не съм много сигурна как трябва да реагирам на тази информация... не разбирам и как ще подам актуализирани документи, при условия че оригиналите им са в касата? и какво ще се случи оттам нататък - всички, подали документи, почват лечение, пък докъдето стигнат парите?

ПП: сега чета информацията и от страницата на НЗОК - Мери, ще я копирам тук, ако се наложи ме редактирай  :pardon:

1.Здравноосигурените лица, които вече се лекуват по програмите за  множествена склероза  и хронични вирусни хепатити и цирози и са:

1.1.Включени в листите на чакащите пациенти, които са подали своите документи за периода от 2007 до края на месец юни 2008 г., следва да представят актуализираните си документи в РЗОК за разглеждане и одобрение на протоколите до края на месец юни 2009 г.

1.2.Включени в листите на чакащите пациенти, които са подали своите документи за периода от средата на 2008 г. до края на 2008 г., следва да представят актуализираните си документи в РЗОК за разглеждане и одобрение на протоколите до края на месец юли 2009 г.

така поднесена, информацията касае единствено хората, които вече са започнали лечение. така ли е? защото в горния пост не става съвсем ясно? аз помислих, че се отнася и за мен - аз съм включена в листата на чакащите, но не съм започвала лечение... ако нещо се бъркам, поправете ме   :ashamed2:
« Последна редакция: Юни 02, 2009, 21:52:31 от cvetna »

Неактивен galq

• Публикации: 906
  • Животът може да бъде и хубав......
    • Профил
  • Статус: Има близък с хепатит C
Цветна ,аз разбирам ,че точно вие сте хората включени в листата на чакащите .Останалите се лекуват ,те не са чакащи . :flowers4:
А дано!!!! :girl_angel:
« Последна редакция: Юни 02, 2009, 22:28:37 от galq »

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2318
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
Добре, ние още чакаме от св. Иван Рилски да измъдрят протокола ни.
Следователно подаването на документи в РЗОК ни предстои.
Какъв ще е редът за нас и за всички, които тепърва ще разбират, че трябва да се лекуват?

Дани
Hang in there.

Неактивен cvetna

• pure pleasure seeker
    • Профил
Току -що звънях до здравната каса - жената не беше чувала за тази новина или се направи на ударена  :fool3:

На въпроса ми какво се очаква от нас в тази ситуация отговора беше - чакате да ви се обадим да си вземете протокола. Относно листа на чакащите - как така няма да има листа, ами с тази, която е формирана вече, какво правим  :fool2: е и аз това питах...

Като цяло - не можа да ми каже НИЩО, не знам към коя инстанция трябва да се обърнем за информация...

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
Аз мисля, че това се отнася точно за вас ,cvetna.

Неактивен cvetna

• pure pleasure seeker
    • Профил
обърква ме това изречение:

Здравноосигурените лица, които вече се лекуват по програмите за  множествена склероза  и хронични вирусни хепатити и цирози

освен това - как мога да подам актуализирани документи, които ВЕЧЕ са в здравната каса?

почвам да се чувствам доста тъпа  :angry3:

Неактивен Кали

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 50
    • Профил
              Може би малко късно се включвам.От клиниката ми издадоха експертно становище в което бяха нанесени данните ми при започване на лечението и комисията е на мнение да се продължи лечението до края на протоколите от 6 месеца.Това е което трябва да се издаде от лекуващия лекар.Другите документи се дават от РЗОК.Попълвате ги и всичко трябва да е ОК.

Калин

Неактивен galq

• Публикации: 906
  • Животът може да бъде и хубав......
    • Профил
Калине ,ти вече си на лечение .Това ни е ясно ,ама не можем да разберем как подалите един път документи /които са в НЗОК /ще подават пак .Май го разбирам така ,както ми се иска   :angry3:,ама и те така са го написали. :punish:

Неактивен Кали

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 50
    • Профил
        Аз отговарям на вчерашното запитване на Петко и Дафина,а относно подалите докоменти и чакат лечение,в РЗОК би трябвало да имат точни инструкции какви документи трябва да се актуализират или подават наново.Звънете им или ходете на място. Не ги оставяйте на мира.Те са затова там.Като се обадя вече ми отговарят направо "Калине здравей" без да ме питат кой съм.

Успех!Калин

Неактивен dafina

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 26
    • Профил
Здравей Калин,

Благодаря за отговора - съжалявам ако оспамвам темата - но ние така се оплетохме тук..че дори не знам какво да предприема..протокола е за 1 месец..а си мислехме, че е за 6 месеца..миналата година подадохме документи, живеехме в София и съответно си ги подадохме в здравната каса в Стрелбище..сега като се разбра, че се отпуска лечение на приятелят ми..вече живеем в Асеновград..та взехме протокола на 25.05 си идеята да си смени личният лекар от София с някой от Асеновград..вчера му заверихе здравната книжка, и протокола в Пловдив..днес трябва да взема рецептата от новата лекарка в Асеновград..и да поръчам лекарствата в една аптека..ако този протокол е валиден за 1 месец..то той изтича на 6 или 7 Юни..демек след няколко дни..та..пак се извинявам за отклонението..сега какво..да идем до София за нов протокол..да идем до София за 1-вата инжекция..а от здравната в Пловдив ни казаха, че след слагането на първата инжекция д-р Чернев ще даде някакъв документ който да занесем в Пловдив..и от там ще изпратят по служебен път искането за 2 протокол..направо ми се плаче..колкото лекари и здравни служители питахме вчера..и всеки си говори нещо различно..някакъв съвет да ми дадете?? Тези служители в здравните каси..просто си правят гаргара с хората..

Неактивен sneji

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 312
    • Профил
Честно да ви кажа нищо не разбирам от новите наредби.Аз днес звънях в РЗОК-Бургас и ми казаха,че ако трябвало да се актулализират документи те имали грижата да информират.Искам също така да кажа,че аз още нямам отговор дали съм включена в листата на чакащите.И те незнаели кога ще разглеждат документите,изобщо пълна мъгла ми е.А от София изобщо ми отказават каквато и да е информация защото не били убедени,че дават информация на действителното лице.Отново мъка и чакане......................... :crying3:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007