Автор Тема:  Как Здравната каса ще отпуска лекарства от 1 юни 2009  (Прочетена 86621 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен popeto

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
ще ни изгонят,защото сме мишоци,с писаници в нета нищо не става,трябвя смелост и организация.това ако беше в бяла даржава ...нали знаете,там хората не се правят на големи демократи-поне малко да бяхме като елините,но всеки народ си заслужава управниците.

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит B
ще ни изгонят,защото сме мишоци,с писаници в нета нищо не става,трябвя смелост и организация.това ако беше в бяла даржава ...нали знаете,там хората не се правят на големи демократи-поне малко да бяхме като елините,но всеки народ си заслужава управниците.

Много си прав - трябвя смелост и организация
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен kitaeca1970

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 272
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
Ами ,ето диабетиците ще протестират пред здравното министерство,да се включваме и ние. :carate:

Неактивен anita

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Д-р Дечев: В положението на диабетиците ще се окажат много други болни
22.05.2009 09:57
Пациентите, които трябва да ползват лекарства цял живот, не могат да ги сменят всяка година, изтъква бившият член на УС на НЗОКСТАТИЯ размер на шрифта: 
Хиляди ще трябва да влязат в болници за изследвания и смяна на терапията, а болниците нямат такъв капацитет.
 Казусът с инсулина ще се повтори и при други лекарства от 1 юни, предупреди вчера д-р Дечо Дечев, управител на болница "Св. Иван Рилски" и бивш член на управителния съвет на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), цитиран от БГНЕС.

По думите му проблемът с животоспасяващото лекарство на диабетиците произтича от дълбоката обърканост на нормативната база по отношение на лекарствената политика.

Комисията по позитивния лекарски списък взима решенията, но не носи отговорност за тях. Стига се до абсурдната ситуация тези, които носят отговорност за лекарствата - НЗОК, да не участват по никакъв начин в решенията на комисията, въпреки че имат двама свои представители в нея, уточни специалистът.

Фактът, че и двамата не са подписали новия позитивен лекарствен списък, е показателен, а проблемът с инсулина е най-малкият, които предстои от 1 юни, предвижда д-р Дечев.

За първи път цената на инсулина се определя на базата на най-ниската цена, на която НЗОК ще плаща стойността му през годината. още по темата

Не се отчита и факта, че пациентите, които трябва да ползват тези лекарства през целия си живот,

не могат да ги сменят всяка година

освен това тази смяна трябва да се случва в болнична обстановка, изтъква специалистът.

Според него тези, които определят цените на инсулина, едва ли имат отговор на тази ситуация, а когато се предприемат такива решения, трябва да се отчитат всички гледни точки, не само икономическия фактор.

"Ако мотивът на Комисията по позитивния лекарствен списък е икономически, то с решението си тя е увеличила разходите за всички 80 хил. пациенти с диабет.

Дори само 10% от тях да постъпят в болница, за да сменят инсулина си от 1 юни, това ще струва близо 3.2 млн. лева. Спестените от комисията 5% от цената на лекарствата за диабет се равняват на същата сума", изчислява д-р Дечев.

По думите му проблемът е, че последното качество, по което се избират експертите в тази комисия, е те да са специалисти по лекарствата - затова пък в нея влизат зъболекари, икономисти и други, които нямат представа от материята, с която боравят.
Според д-р Дечев най-страшното е, че

в положението на диабетиците ще се окажат всички други

чиито лекарства са изключени от новия списък, като медикаментите за високо кръвно налягане, за възрастните диабетици и др.

"От 1 юни очаквам разходите в бюджета на касата за лекарства да се увеличава с 20-25% месечно, което е между 8-10 млн. лева. Тъй като обаче перото за лекарства е единственото, в което по закон не може да се прехвърлят пари от другите пера в бюджета, ще се стигне до поредното актуализиране на бюджета на касата.

До тогава обаче тя ще бави плащанията си към доставчиците на лекарства с повече от допустимия 30-дневен срок, след което ще се стигне до ситуация тя да не може да покрива разходите за медикаменти. Това обаче вече ще е проблем на следващото правителство", прогнозира д-р Дечо Дечев.

http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2171991

Неактивен krasiii

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 58
    • Профил
Здравейте, всички!
Прочетох цялата тема и се обърках напълно. :crying3:
Живеем в България, незнам какво друго да кажа!
Когато мъжът ми трябваше да си получи вторият протолол-той дойде, но за 3 месеца.
Април месец му завериха в РЗОК този протокол служебно на базата на някаква заповед за още 2 месеца/май и юни/.
За последният месец от лечението ни казаха, да се обадим в края на май.
Проверих в списъка с лекарствата и видях, че кодовете и на Пегасиса и на Копегуса са нови.
Какво ще стане сега?
 Разбрах от Радо, че трябва да се подаде в РЗОК ЕТАПНА ЕПИКРИЗА.
Кой трябва да напише тази епикриза?
В какви срокове трябва да се подаде в РЗОК?
В понеделник ще звъня в РЗОК, дано този път да имат някаква информация.

До скоро krasiii

Неактивен pamche

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 980
    • Профил
според мен, тия наистина искат да ни изтребят , баси и нас и диабетиците и наред ,които е опрял до тия кретени ,много  съм разочарован , сега поглежда и се оказва че и здравните осигоровки са ми прекъснати без да имам 1 месец пропуск и като отидох да се разправяма ми се извиниха ,че била станала грешка ама преди това като отидох с направление за кръвни иследвания и видяха тая грешка ми зеха 45 кинта ...   направо  незнам то и да излеземе на улицата ще станеме като плашила там тия не им пука за нищо  ,как може да сменят системата и да нямат ясното и процедура готова - тия каде живеят  ,ми да си подготвят нещата да разяснят ко ще става и тогава да я сменят ,а те като добичета ни треторат !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

извинявам се ама вече наистина ми скъсаха нервите
Известен с това , че не е известен !

Неактивен Радослав Русинов

• Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5566
    • Профил
    • My Home Page
Кой трябва да напише тази епикриза?
Предполагам, че тя се издава от лекуващия лекар, тъй като говорим за епикриза.

В какви срокове трябва да се подаде в РЗОК?
Колкото по-рано се подадата тези документи, толкова по-добре. Няма срок, от който трябва да започне подаването, а е по-добре документите да се подадат по-рано.

Поздрави,
Радо

Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен tedi

• Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1168
    • Профил
Здравейте,днес бях във касата за продължение на протоколите за първи триместър,значи жената ми каза ,че днес са получили писмото със инструкциите.Заверката става със експертно решение написано от лекуващия те специалист,молба ,която я дават от касата и декларация.Та доц.Антонов ми каза ,че няма проблем това решение ще ми го напише и до края на седмицата съм за заверка.Служителката също каза,че Copegys и Pegasis са включени във позитивния списък за лечение на хепатит Ц,много съжалявам ,че се сетих да  попитам кой са лекарствата включени за Б чак като излязох.Също така няма такова нещо,като да се дават лекарствата без протоколи,жената направо ми се изсмя като чу какво я питам,и каза че ако случайно стане така то те тогава трябва да си подават молбите за напускане.

Неактивен Теодор

• Немедицинско лице
  • Публикации: 89
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
Здравейте,

Потвърждавам написаното по-горе. Вече има поне частична яснота.

Тео.

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2318
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
Но основната неяснота не е дали ще има протоколи, а дали ще има листа на чакащите за хепатит С.
Протоколи за хепатит Б има и сега, но няма листа на чакащите.

Заради ето този цитат от интервюто с шефката на ЗК:
Освен това ще отпаднат програмите за лечение на хепатит и множествена склероза и касата ще плаща всички лекарства от позитивния списък. Досега за лечението на тези заболявания имаше строго определен бюджет и когато той свършеше, не се приемаха нови пациенти. Така в листата на чакащите болни от множествена склероза има над 4500 души, а за хепатитите - още 300.

Дани
Hang in there.

Неактивен JIJI

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 18
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Неуспешно
  • Статус: Хроничен хепатит B
не знам от каде да започна,но вече нищо не разбирам .кои протоколи подлежът на служебна заверка?
аз подадох док. за втори протокол на 15.04.2009  обадиха ми се на 18.05.2009 че протокола е пристигнал но какво получавам............ одобрение само за един месец.от лекуващата разбрах че има промени "-ела да ти дам една етапна епикриза".
Отивам в РЗК  да подавам док. за служебна заверка и за моя изненада те ми искат нов протокол  на служебна заверка подлежали само протоколите от януари и февруарии ми размахват една наредба . и така на 22.05.2009 аз подадох трети протокол и чакам отговор
някои  знаели нещо по въпроса .
РР. между другото званях и в НЗОК И МИ ОТГОВОРИХА ЧЕ НЯМАТ УКАЗАНИЯ ДА ЗАДАМ ОФИЦИАЛЕН ВЪПРОС  НА КОИТО ДА ПОЛУЧА И ОФИЦИАЛЕН ОТГОВОР ........и аз чакам отговора :write:
Най- добрите лекари са доктор ДИЕТА,доктор СПОКОЙСТВИЕ И доктор РАДОСТ

Неактивен Кали

• Немедицинско лице
  • Публикации: 50
    • Профил
Re: От 1-ви юни Здравната каса ще отпуска лекар
« Отговор #56 -: Май 27, 2009, 16:51:03 »
          Ето това е документа който е получен в РЗОК Търговище,относно продължаването на протоколите.От това което ми обясниха,разбрах,че сега ще ни удължат протоколите за срокът им от 6 месеца а после най-вероятно,по досега дейсващия начин с нови протоколи за още 6 мецеца.(аз съм с хеп. С).

Вече има малко светлина в тунела!

Поздрави:Калин

Неактивен Радослав Русинов

• Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5566
    • Профил
    • My Home Page
Благодаря на Калин, че си е направил труда и е преснимал заповедта, определено всички имахме нужда да прочетем нещо по-конкретно и точно по темата.  :good:
Качих преснимания файл на сайта и го пускам директно в поста, за да се чете по-лесно.

Ето и самия текст на заповедта:
Цитат
До Директора на РЗОК
ОТНОСНО: Указания във връзка с влизането в сила на списък на лекарства по т. 347.1 от Решение РД-УС-04-44 от 27 април 2009 год. на УС на НЗОК

Уважаеми г-н (г-жо) Директор,
Във връзка с обезпечаване на терапията на ЗЗОЛ, считано от 01 юни 2006 г. (влизане в сила на "Списък с лекарства, които НЗОК заплаща по реда на Наредба 10 от 24 март 2009 г.", Ви представяме следните указания:

По "Програма за лечение на множествена склероза" и "Програма за лечение на хронични вирусни хепатити и цирози":

- ЗЗОЛ, които са започнали терапевтичен курс в случай, че лекарствения продукт е включен и в Позитивния лекарствен списък, ще получат служебно презаверяване на протокола от Комисията за експертизи по чл. 78, т.2 от ЗЗО за остатъчния срок до завършване на започнатия терапевтичен курс. Необходими документи:
   - заявление от ЗЗОЛ оригинал на протокола с отразени назначения по него.
   - експертно становище от специализираната комисия, назначила лечението.
   - декларация за съгласие.

- Документите на ЗЗОЛ, които кандидатстват за продължаване на лечението с лекарствени продукти, включени и в новия списък на лекарства и имащи същия режим на предписване, които са постъпили в ЦУ на НЗОК до 31.05.2009 г., ще бъдат разглеждани съобразно действащите към месец май 2009 програми.

- Допълнителни указания във връзка с актуализиране на документите на ЗЗОЛ, включени в Листа на чакащите по двете програми ще бъдат дадени след влизане в сила на утвърдените изисквания по т. 387 от Решение РД-УС-04-44 от 27 април 2009 год.

От това, което чета, всички които вече са започнали лечение няма да имат проблеми с удължаването на протокола, като единствено трябва да си подадат необходимите документи в съответната РЗОК.
Хората, които са в Листата на чакащите, засега ще трябва да почакат, докато излезе нова разпоредба какво да се прави с тях.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен Buba

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 302
    • Профил
  • Резултати: Неуспешно
Най-накрая да видя нещо написано и при това в официален документ. Добре поне, че са решили въпроса за започналите лечение, това е облекчаваща новина, защото обратното щеше да е абсурдно – направо настръхнах при мисълта как биха се оправили хората ако им прекъснат лечението поради процедурни неуредици.   Май не е зле човек да започва лечение само при наличие на солидни спестявания за задължителния момент в който здравната каса ще си промени изискванията, процедурите , бюджета или настроението.
Но пък никак не ме радва изречението „Допълнителни указания във връзка с актуализиране на документите на ЗЗОЛ, включени в Листа на чакащите……” Нима след като съм представила 15 документа за включване в листа на чакащите преди 3 месеца сега ще трябва пак  да ги актуализирам и допълвам? Колко още декларации по  неоткриваем образец,   бланки и експертни мнения ще трябва да се представят? И се чудя как изобщо ще разберем кога ще излезе новата разпоредба,освен ако някой добронамерен член на форума не попадне на нея. А пък и ако чета буквално става въпрос за лица, които вече са включени в листата на чакащите, а тези които чакат да ги включат в заветнтата листа вероятно ще чакат трета разпоредба :) Голямо чакане - щеше да ми е смешно ако не беше леко трагично, но ще чакаме .. къде ще ходим ...

Неактивен Теодор

• Немедицинско лице
  • Публикации: 89
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
От всичките ми случки с касата разбрах, че няма смисъл да се вталясваш. Верно, на моменти не спирам да ги споменавам с хубаво, но накрая обикновенно нещата все се нареждат. :wink2: ... или просто днес съм в добро настроение.

Тео

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007