Автор Тема:  Как болен от хроничен хепатит може да се пенсионира по болест от ТЕЛК  (Прочетена 58452 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен тина

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 75
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит B
1. Хроничен хепатит (вирусен, алкохолен, автоимунен) - след чернодробна биопсия, според хистологичната находка в стадий F3-F4: 10 - 40 %:
1.1. лека степен на активност: 10 %
1.2. умерена степен на активност: 20 - 30 %
1.3. висока степен на активност, преход към цироза: 40 %
2. Чернодробна цироза:
2.1. I стадий по Чайлд: 50 %
2.2. II стадий по Чайлд: 80 %
2.3. III стадий по Чайлд: 95 %
Ето това е по наредбата от 05.05.2010 г., друга по-нова - няма и наистина са намалени процентите.

Неактивен ЕЛЕ

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Автоимунен хепатит
Здравейте! Видях тази тема и реших да напиша и аз нещо, защото ми предстои след 3 месеца да се явявам на ТЕЛК за втори път.Първият път бях пенсионирана за максималния срок от 3 години с 75% неработоспособност, което отговаря на ІІ група. Диагнозата ми е: автоимунен хроничен активен хепатит в комбинация с първична билиарна цироза. Имах само епикриза от болницата и няколко изследвиния преди да постъпя, защото болестта ми беше току-що открита. С УП2 и решението на ТЕЛК отидох в пенсионното и ми определиха пенсия според стажа и заплатата, но плюс това ми дадоха и 25% от социалната пенсия за страната, която тогава беше 113 лв. Джипито ми обясни, че дават такава добавка при сериозни заболявания, не било прецедент за мен. Социалните ми дадоха интеграционни добавки в размер на...20лв :angry3: - 10лв за транспорт и 10лв заради хранителната диета. Другите "благини" - плащам 1/2, а не целия данък за апартамента, безплатна годишна винетка за колата, не плащам такси за абсолютно никакви медицински процедури( с изключение на двата лева при взимане на кръв), не плащам такса при лечение в болница. Студентите не плащат такси за обучението си във ВУЗ, безплатни са и всякакви курсове за квалификация. Пътува се безплатно с влак веднъж годишно.
Предстои ми да се явявам пак. Още преди 3 години всички лекари ме предупредиха, че ще се опитат да ми вземат от това, което първия път са дали и затова да пазя всяка документация около болестта ми, както и да не пропусна да добавя други заболявания, които може да се появят във времето. През тези три години успях да се разболея от анемия и спастичен колит в резултат на болния черен дроб, а автоимунното чернодробно заболяване отключи и второ автоимунно, този път ревматично/болест на Бехтерев/.Събрах цялата документация и ще я нося на второто явяване. Ще пиша какво се е случило. Успех на всички, които ще имат среща с бюрокрацията на ТЕЛК-овете. :doubleup:

Неактивен tetibulka

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
Еле,
и на нас ни предстои същото упражнение. Честно казано, не знаем откъде да я захванем. Този уикенд това ще чета...
Но ако можеш да ми обясниш какво си събрала и каква е процедурата, ще съм ти страшно задължена.

Дани
Hang in there.

Неактивен cruzz77

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 5
  • never say never!!!
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
  • Статус: Остър хепатит C
Много хубава тема,но за съжаление от 2010г. за хепатитите не дават нищо от ТЕЛК,или по точно дават 50%следователно трябва да имате някакводруго заболяване,за да ви се вдигне %.На мен лично ми дадоха 71%,но аз съм прекарал вирусен енцефалит,и също така имам пластика на митралната клапа.Моят съвет е ако в момента сте на антивирусно лечение да се пробвате,така или иначе ништо не губите,защото през 2010 имаше май някакво заварено положение и даваха 51% за тези,които в момента са на лечение.А относно самата процедура обърнете се към личния си лекар,или направо идете до ТЕЛК!Успех на всички!!! :bravo2:

Неактивен cruzz77

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 5
  • never say never!!!
    • Профил
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
  • Статус: Остър хепатит C
Само за хепатита едва ли ще ви дадат повече от 30%, но ако добавите и разстройство на личността вследствие употреба на ПАВ (психоактивни вещества), каквито сигурен съм, че повече от 50% от членовете на сайта са ползвали, тогава % се вдигат! Такъв документ може да си изкарате от вашия психиаър (психотерапевт) :dance:
« Последна редакция: Март 17, 2011, 21:12:23 от Радослав Русинов »

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил
Круз,
ние в момента сме със 71%, защото става дума за цироза и ред други заболявания. А и можем да се похвалим, че сме сред единиците, които здраво се бориха и получиха всичко, което се полага по закон, и пенсията на мъжа ми е прилична (на фона на пенсиите в България), защото той е осигуряван на много високи суми.

Въпросът е, че ще подаваме за подновяване...и не ни е баш ясно всичко. Но ще ни се изясни по един или друг начин, де.

Дани
« Последна редакция: Март 17, 2011, 22:08:02 от tetibulka »
Hang in there.

Неактивен Vancheto

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1558
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Статус: Хроничен хепатит B
но ако добавите и разстройство на личността вследствие употреба на ПАВ (психоактивни вещества), каквито сигурен съм, че повече от 50% от членовете на сайта са ползвали,

Това шега ли е ?!
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен georgiev_53

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
  • Статус: Недиагностициран/а
Нормално ли е да ми дадат дата за ТЕЛК за 10,10,2011 г.,подадох документи на 09,05,2011 г. ?

Неактивен ivka81

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 608
  • генотип 1b
    • Профил
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
За какво се явяваш на ТЕЛК? За болничен или за % инвалидност? Понеже аз се явявам в Стара Загора за болнични на Телк като подадох документи на 15.04-дата за явяване пред комисията беше 11.05. Сега днес 13.06 подадох отново документи за удължаване на болничния,не вярвам да отнеме пак около 1 месец.Така че според мен е станало някакво недоразумение.Отиди на място в картотеката където си подал и разпитай.

Късмет

Ивето

Не търси пътя!Отиди там, където го няма и остави следа....

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил
Нормално ли е да ми дадат дата за ТЕЛК за 10,10,2011 г.,подадох документи на 09,05,2011 г. ?

Ако е за инвалидност, не е нормално, но е обичайна практика.

Дани
Hang in there.

Неактивен georgiev_53

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
  • Статус: Недиагностициран/а
За пръв път подавам документи в ТЕЛК,за %, нямам болнични,безработна съм и се шокирах от дългото чакане за явяване.Някой правил ли е контролна ФКС ?

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
Цитат
Някой правил ли е контролна ФКС ?

Какво е това?

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил
Цитат
Някой правил ли е контролна ФКС ?

Какво е това?

фиброколоскопия

Дани
Hang in there.

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил
Даааа,
благоадрение на новата наредба и ние сме по-здрави от днес. От 71% нетрудоспособност сме на 52%.
Миналият път обжалвахме, но този път няма за какво - при новите проценти и методиката за изчисление няма как да останем във втора група.
Оставаме в трета и ще видим с колко ще намалее пенсията. Не би трябвало да е с повече от 10%, но ще съобщя резултата, когато всички създадени за целта институции се намотакат достатъчно.

Дани
Hang in there.

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
Дани, остава "утехата", че сте се "подобрили".
Ей, направо се подиграват с хората и нещастието им.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007