Автор Тема:  Надеждност на тестовете за anti HCV  (Прочетена 2599 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Feya

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 47
    • Профил
  • Вид лечение: Безинтерферонова терапия (ДААС)
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Има близък с хепатит C
Надеждност на тестовете за anti HCV
« -: Октомври 30, 2013, 20:39:15 »
    Здравейте,
    Исках да ви споделя една история, която ме накара да се побъркам от притеснение в рамките на една седмица.
Предишната седмица постъпих в болница за диагностициране на гастроентерологичен проблем, нямащо общо с хепатит C. Ден, след като бях изписана, лекуващата лекарка ми се обади да ми каже, че ми е била пуснала и тест за anti HCV, който е излезнал положителен и за да се потвърди резултата каза, че трябва да постъпя отново в болницата, за да се види дали има размножаване на вируса. Допълни също, че няма нужда сама да си правя някакви тестове, защото те веднъж излизали положителни, веднъж - отрицателни. Това тотално ме срина и буквално дни наред не бях на себе си.
    Реших да си пусна все пак едни тестове и аз, за да се уверя, дали е истина или не. Първият тест го направих в една лаборатория и излезе отрицателен. Днес реших да потвърдя теста в друга лаборатория и отново излезе отрицателен. Притесненията ми почти се стопиха. Във всяка една лаборатория питах надежден и достоверен ли им е метода за теста и на двете места отговаряха, че са им точни резултатите.
    Звъннах на лекарката да й кажа за двата отрицателни резултата и да я питам как е възможно в болницата като са ме изследвали да е излезнал положителен. Питах я да не би да ми е била пуснала някакъв бърз тест, за който знам, че е само ориентировъчен. Отговора й беше, че ми е бил направен тест за anti HCV с метода ELISA. Понякога, според нея, тези тестове можели да дадат фалшиво положителен резултат.
    Моля ви, ако някой може да ми каже дали и в кои случаи тези тестове за anti HCV могат да излезнат фалшиво положителни и кой метод е най-надежден за прилагане.
    Поздрави,
    Лека вечер на всички !
« Последна редакция: Октомври 30, 2013, 20:52:08 от Feya »

Неактивен milito_milito

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Re: Надеждност на тестовете за anti HCV
« Отговор #1 -: Октомври 31, 2013, 14:23:55 »
Да ти кажа въобще не се учудвам, защото след като разбрахме, че съпруга ми има хепатит В аз също се изследвах /в болница/.Излезе ми + резултат, не че е невъзможно, но за по сигурно си пуснах на другия ден отново изследвания в кръвен център там резултата е отрицателен.Повторих го отново в друга лаборатория и не стига че отново е отрицателен ами съм и с антитела към хепатит В.Така че.....всичко е възможно

Неактивен artex

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 7
  • Veritas vos liberabit.
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Остър хепатит В
Re: Надеждност на тестовете за anti HCV
« Отговор #2 -: Ноември 01, 2013, 12:54:44 »
ELISA често греши при наличие на друг проблем!  В статистика и проучване на Мичиганският научен институт става ясно че ELISA може да обърка определени анти тела като изследваният и извършващ теста да ги приеме за фактически присъстващи а в много случай се оказва че други проблеми могат да дадат положителен резултат като например ревматологичен фактор които често е бъркан и с хив антиген! за това по скоро се успокой и превантивно се изследвай след 6 месеца и ако тогава е отрицателно (според мен ще е отрицателно) просто забравяш за случая!
Шанс за всички, вяра подкрепа!

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007