Сдружение ХепАктив - Българският Форум за болестта Хепатит

Специалистите отговарят => [НЕАКТИВЕН РАЗДЕЛ] доц. д-р Красимир Антонов отговаря на пациенти => Темата е започната от: tania в Декември 25, 2009, 20:01:04

Титла: Покачване на креатинина при лечение със Себиво (телбивудин)
Публикувано от: tania в Декември 25, 2009, 20:01:04
Благодаря зя отзивчивостта на доц. Антонов!!!
Честита Коледа на него и на всички съфорумци!!!

Моят въпрос е: шест месеца от започване на лечение със Себиво на хеп. В - на 3-я мес репликацията на вируса намалява - от 25 370 000 000 копия - на 163100 копия, ензими: АСАТ в норма, Алат-почти; вкички останали показатели в норма, с изключение на Креатинин - 170. Притеснявам се именно заради Креатинина, това доколкото знам означава влошена бъбреча функция. Та конкретно на въпроса - трябва ли да се предприеме някаква терапия или за сега да се наблюдава и до какви стойности?

Благодаря!
Титла: Re: Покачване на креатинина при лечение със Себиво (телбивудин)
Публикувано от: Габриела Бонева в Декември 28, 2009, 14:25:32
Благодаря зя отзивчивостта на доц. Антонов!!!
Честита Коледа на него и на всички съфорумци!!!

Моят въпрос е: шест месеца от започване на лечение със Себиво на хеп. В - на 3-я мес репликацията на вируса намалява - от 25 370 000 000 копия - на 163100 копия, ензими: АСАТ в норма, Алат-почти; вкички останали показатели в норма, с изключение на Креатинин - 170. Притеснявам се именно заради Креатинина, това доколкото знам означава влошена бъбреча функция. Та конкретно на въпроса - трябва ли да се предприеме някаква терапия или за сега да се наблюдава и до какви стойности?

Благодаря!
Лично аз нямам опит с лечение със Себиво.Причината е,че медикаментът бързо изгражда  резистентност към вируса,при сравнителна висока цена на лекарството за месец.
От литературата не би трябвало Себиво да покачва нивото на креатенина.
Той се приема за относително безопасен медикамент.
Във Вашия случай предлагам да се проследява ежемесечно креатенина успоредно с прием на 2-2,5л.течности на ден.
Въздържане от сол.При продължаване покачването на креатенина Себивото следва да се спре,за което е необходимо да се обърнете към Вашите лекуващи лекари,които трябва да бъдат информирани за това нежелано странично действие от медикамента.
Ако това действие се потвърди е необходимо да се информира и ИАЛ /изпълнителната агенция по лекарствата/.