Ролята на хомепатията и природолечението в лечението на хронични вирусни хепатити
Интервю с д-р Атанас Михайлов
06 януари 2010 година
град София
Интервюто взеха: Силвана Лесидренска и Радослав Русинов
www.hepactive.org
www.hepatitis-bg.com
За желаещите да си го принтират или да го четат като цял файл, може да използват този линк (http://hepatitis-bg.com/forum/Upload/docs/Interview-d-r.Mihaylov_2010-01-06.pdf).
С. Лесидренска: Здравейте д-р Михайлов, първо бихме искали да Ви благодарим за интервюто, което се съгласихте да дадете за нашето Сдружение. Срещата ни е провокирана от разразилите се дискусии в нашият форум, и във форума на „Часът на Мама” относно ефикасността на хомеопатията при лечението на хепатити. Нашето желание е да да получим повече информация какво предлага хомеопатията специално за лечението на хепатитите, които традиционно се лекуват с интерферон (и с интерферон плюс рибавирин за хепатит С).
Д-р Михайлов: Интерферонът има противовирусно действие, но от друга страна има потискащ ефект на имунната система по отношение на бактериални инфекции. Но въпросът е какво правим в случаите на хронични тонзилити, бронхити, хронични пиелонефрити, изброявам неща, които засягат голям брой пациенти, които по принцип си имат предразположение да кашлят по три месеца два пъти в годината. Клиничната характеристика на един хроничен бронхит за зла участ има и хепатит Б, който е по-неблагоприятния за лекуване с интерферон, нали така?
Р. Русинов: Да, интерферона по-трудно лекува хепатит Б.
Д-р Михайлов: Тогава какво правим при тези хора, които особено през зимния период имат риск да развият, да получат рецидив на хроничното бактериално възпаление, и да се развият усложнения. Примерно при хроничния бронхит – бронхиектазии (това са вродени разширения на бронхите поради непълноценност на тъканта или се получават при чести и продължителни възпаления), което е вече друга тема. Значи, ако сте погледнали внимателно книгата, първата част се занимава с природните фактори, които влияят върху организма. Специално за фосфора (Рhosphorus), са правени такива изследвания, че именно при дозировка 15 СН при цитотоксично увреден черен дроб, независимо от вирус или от химикали, се получават много добри резултати. Включително, когато вървим и към цироза. В медицината има едно състояние амилоидоза (Amyloidosis - група патологични състояния на натрупване на неразтворимо белтъчно вещество (амилоид) в извънклетъчното пространство в различни тъкани и органи, най-често в слезката, бъбрека или черния дроб.), при което фосфорът действа много добре, има и други такива препарати. А иначе хепатолозите нямат много ясна идея за обратно развитие на фиброзата, нали е така?! Има такова нещо, но неубедителни данни, не от практиката и не от практиката на нашите хепатолози, а вероятно и на техни колеги, и по литературни данни.
Р. Русинов: Въпрос на научни изследвания е, има случаи на обръщане на фиброзата след успешно лечение с интерферон.
Д-р Михайлов: Защото аз в книгата до цирозата не стигнах, но има и такива случаи, просто стана доста голям обема на книгата, включително и при 10-годишно дете, но това е отделна тема. Сега говорим за хепатитите. Но да бъдем по-конкретни, ето – в книгата ми е цитиран фосфорът. В повечето случаи фосфорът е достатъчен за възстановяване на цитотоксичните ефекти на вируса в случая, защото с фосфор сме постигали подобрение на чернодробните трансаминази, на пациент от Говедарци, който не беше внимавал с пестициди и имаше химичен тип увреждане на черния дроб. Заедно с него е арсеникум албум (Аrsenicum album) – другa класическа отрова която работи, в хомеопатичната Материя медика се препоръчва редуване на тези медикаменти. Има и трета възможност, и много (други), но аз изброявам основните видове – випера берус (Vipera berus), нашенските змии - пепелянка и усойница. Тяхната отрова също има хепатотоксичен ефект. Ако работата не върви при проследяване на случая със съответните методики, могат да се направят програми, включващи и тези продукти. Ето една друга интересна идея, че витамин С в прилични дози, като започнем от 200 мг, което е нищо, помага за унищожаване на инфектираните чернодробни клетки. Говорим за научни публикации, напишете „витамин С и ХИВ” и „витамин С и хепатит” и ще видите какво ще ви излезе в търсачките. Има ли способността хепатоцитите да натрупват повече глюкоза и витамин С от здравите клетки, това води до тяхната гибел, за което всъщност подпомага интерфероновото лечение. Нали е така? Клетъчен тип имуностимулация, унищожаване на засегнатите клетки и по този начин гасене на огъня с огън – унищожаване на инфектираните клетки. По правило традиционна е медицината, свързана с традициите – фитотерапия, акупунктура, хомеопатия и др. Така е по целия свят. У нас малко са объркани понятията А тази, която имате предвид може да се определи като конвенционална, научна. Аз използвам конвенционална. Наричат я още алтернативна, неприета, отхвърляна, допълнителна и прочие.
Традиционната медицина лекува хроничните вирусни хепатити с интерферон, който засилва активността срещу вируса. Интерферонът стимулира клетъчния имунитет и по този начин има противовирусни свойства.
С. Лесидренска: Да, това е препарат, който е одобрен от Здравната каса и се отпуска.
Д-р Михайлов: Добре, одобрен е, но има много одобрени неща, които са направо грешни. На мен ми се изправят косите, когато дойдат хора с алергия и трябва да им сменям стила на хранене. И успяваме да им помогнем. От съществено значение е съдействието на родителите - когато се касае за деца, и следване на указанията при възрастни пациенти. Има още нещо, поради което смятам, че предложената схема в книгата има предимство и просто е средство на избор. При заболяванията на щитовидната жлеза, декомпенсирани тиреотоксикози, веднъж, Хашимото, при което не се е стигнало до ликвидиране на жлезата, и не е само на заменително лечение при пациента. В тези случаи интерферонът е противопоказен, не е ли така? Говорим за случаи, при която щитовидната жлеза е с голяма активност, и комисията няма да позволи лечението с интерферон. Другият случай – други автоимунни заболявания, там какво правим?
Р. Русинов: Интерферонът е противопоказен.
Д-р Михайлов: Да, точно така. Ето още един аспект. Има известен случай на диабет, който се е отключил на фона на хепатит C, мисля беше, и интерфероново лечение. Това може и да е случайно, обаче какво става с асоциацията Б и С хепатити, които обсъждаме, особено С хепатита и автоимунни процеси в организма.
С. Лесидренска: Определено има случаи, в които интерферонът е противопоказен, както Вие казахте при диабет, при Хашимото и така нататък. Тогава пациентите наистина биха потърсили някаква алтернатива, като хомеопатията например. Затова искахме да разговаряме с Вас по-детайлно, за да оставим тази информация на нашите читатели, за да знаят какви варианти имат пред тях.
Д-р Михайлов: Аз затова съм тук, за да има някаква полза за пациентите. Имаме хомеопатия, имаме витамин С, имаме Енгистол (Engystol). Това е друг препарат имуностимулиращ, или имуномоделиращ по-точно, хомеопатичен с прицел към вирусните заболявания. И за вас може да е различно, защото съм описал един лечебен план, при рецидивиращи херпесни инфекции, но за мен принципната постановка е същата. Дали ще е вирус, причиняващ рак на маточната шийка или вирус, увреждащ черния дроб, или херпесния вирус принципно не са много различни нещата. В детайлите може да има разлика, но принципната стратегия при тези случаи е една и съща. Трябва да имаме един добър имунен отговор на организма. Добрата имуномодулация помага и при туморни заболявания, които са описани и са факт. Имам описан случай на 10 месечно бебе от 1986 година с рабдомиосарком, също и случай на 3-годишно дете с хронична пневмония. Случаите на пациенти с хроничен хепатит, за които съм споменал в книгата, също са получили своята доза имуномодулация и това е един достатъчен мотив, поне да се замисли човек и да ги включи в програмата на хора, при които има риск да развият цироза и първичен карцином на черния дроб. Това е безвредна добавка в лечебната или профилактична програма на хората, страдащи от хронични хепатити.
С. Лесидренска: А може ли да ни разкажете малко повече как са протекли примерно входящите изследвания, които са се провели на пациентите с хроничен хепатит, които сте лекували, както и какви са били изходящите им изследвания.
Д-р Михайлов: В случая с военния летец В.М.К. има постигнат отрицателен резултат за HBsAg. Военните решават да го спрат от полети, защото по време на профилактични прегледи му откриват хроничен хепатит Б. Преценили са, че вибрациите и натоварванията са му вредни за черния дроб и трябва да го спрат от полети. След приложено лечение от един месец, той успява да се изчисти. Аз не знам дали съм го описал някъде, но имах и друг шофьор с хепатит Б, който го изписаха с австралийски антиген положителен. Неговото лечение беше само със змийско мляко и Phosphorus 15 CH. И след един месец той дойде да каже, че австралийския антиген го няма.
Р. Русинов: А при случая с летеца има ли пуснато ПСР изследване за вирусната репликация?
Д-р Михайлов: Шефът на Инфекциозна болница във ВМА му е казал, че ще му струва 200 лв, казал му „иди да се изследваш еди къде си, ние нямаме тази възможност, направи си изследването – ние ще ти върнем парите”. Той си казал „я ще ги върнат, я – не”. Аз го написах това нещо. И заради това не си е пуснал ПСР изследване.
С. Лесидренска: Но тогава можем ли да говорим за излекуване на пациента при положение, че той няма изследване?
Д-р Михайлов: Военната комисия е решила, че той може да лети и го пуска да лети. И той самия е добре и се чувства добре. След като хепатолозите и инфекционистите във Военна болница са били впечатлени от резултата и дори са се събрали да видят какво става, смятам, че това е много показателен факт. Военна болница, която е с принос в тази област, знаем, че там правят чернодробните трансплантации, имат опит по темата, и т.н. и те са били впечатлени от постигнатия резултат. В крайна сметка пациента вече може да лети и за него това е най-важно, неговия случай е решен.
Р. Русинов: Изследванията, които са пуснати на летеца не са достатъчни, за да се установи HBsAg сероконверсия, защото няма анти-Hbs изследване.
Д-р Михайлов: Тези изследвания са пуснали инфекционистите и тях ви показвам.
Р. Русинов: Беше ли ясно дали той е с неактивен хепатит Б? Въпросът е, че при неактивните хронични носители, при тях увреждането е минимално. Докато са в тази фаза, при тях няма увреждане и HBs сероконверсия се постига доста по-лесно, дори имаме случаи във форума на постигната HBsAg сероконверсия с котешки нокът, или с фунготерапия.
Д-р Михайлов: За ефекта на котешкия нокът и за екстрактите от гъби, видях съобщенията за такива случаи във форума. Това са интересни имуномодулатори. Относно направените изследвания, не съм аз, който отпускам средствата за изследване. Средствата за изследване, според неговата застраховка при военните, се отпускат в тази клиника по инфекциозни заболявания. Казали са му – иди и си го плати в еди коя си лаборатория, пък след време ние ще ти върнем парите – 200 лева изследване. Това са му казали на човека. Вие поставяте много точен въпрос – научната заинтересованост при кого липсва? При мен или при тях? Какъв ми е мотива аз да му ги платя тези 200 лева примерно, защото искам да си докажа тезата?
С. Лесидренска: Но все пак с тези изследвания се доказва дадено заболяване, а за да се установи излекуването също трябват да се пуснат специфични изследвания.
Д-р Михайлов: Добре, но това също е интересно за мен. Защо не проследяват случаите? Този техен контингент ако не е изчистен, не е излекуван, значи над него виси като Дамоклев меч риска от цироза или карцином на черния дроб, нали така?
С. Лесидренска: Да, при 30% от хората с хроничен хепатит Б има такава опасност.
Д-р Михайлов: Опираме до въпроса за специализираните заведения, този човек си получава медицинска помощ – отчислява му се от заплатата на военен съответната сума и трябва да бъде проследен неговия случай, както вие искате. Но това не е мой проблем. Поставете въпроса така – Защо Военна болница не го е проследила? Преди почти 20 години имах случай на една пациентка - Гергана от Мездра, която беше със сарком – това е много агресивен злокачествен тумор, която се излекува и е жива и до днес. Когато на времето се излекува детето, единствения отговор от Горна Баня от клиниката, където тя е изследвана, биопсия и така нататък, и където са я отписали, беше едно позвъняване, в резултат на публикацията на в-к „Домашен лекар”, и аз им дадох датата и амбулаторния номер. И след това загубиха всякакъв интерес, нито се поинтересуваха как е лекувана.
... продължава в следващия пост (http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=2523.msg29453#msg29453)