Автор Тема:  Тълкуване на изследвания  (Прочетена 2366 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NEMO

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 32
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит C
Тълкуване на изследвания
« -: Октомври 01, 2008, 18:26:03 »
Здравейте и от мен !
Преди година споделих във форума че, приятелката ми която вече е моя жена  боледува от хепатит С. Тъй като тя е руски гражданин много бяхме притеснени как и дали въобще има някакъв вариант за лечение. В крайна сметка след оформяне на необходимите документи и избор на личен лекар отидохме в клиниката по гастроентерология във Варна където успяхме да се срещнем с доц.Коцев (от скоро проф.Коцев) и там получихме необходимата информация.Направихме  анализи  на биохимия, беше назначена  биобсия. Ще напиша първо резултатите от русия а след тях и тези направени тук:

PHK HCV   - обнаружено
количеств. 5.27.10(5 степен) МЕ/мл.
                2.11.10(6 степен) коп/мл

средно високо вирусно натоварване - генотип     1б

резултати в БГ

дата                   АСАТ            АЛАТ         ГГТ         АФ         Нв       Еритро     Левко    Тромбо

13.03.08              18               26             16           162        131      4.85         5.7         224
02.04.08              19               20             16           182        121      4.17         6.61       218
12.05.08              12               21              -            140        132      4.45         5.6        240
03.09.08              14               21              -            114        126      4.45         6           207

Вирусни маркери: анти HCV пол; HBsAg (-); HIV отр; ГЕНОТИП не може да се определи, HCVPHK 9150 ед/мл от 02.07.2008
ХХ без активност/1/, но с фиброза 1-2

резултат от биопсия:

"лентовиден материал от ч.дроб със съхранена архитектоника, фиброзно разширени портални трактове на места с концентрична фиброза около жлъчните канали, формиране на къси и по-дълбоки фиброзни септи, в един участък свързващ две портални пространства и оскъдна ломфоидна инфилтрация, без пробив на граничната ламела. Изразена вакуолерно-хидропична дегенерация на хепатоцитите. ПМД: касае се за хроничен, най-вероятно С-вирусен хепатит без активност, но с начална фиброза. (IHA= 1+0+0), F=1 към 2.

Вероятно заразяване при гинекологична операция преди 7 год.
Проведена терапия: хепатопротектори

Анализ на генотип:

Молекулярна биология :
90.17 Hepatitis C virus /HCV/PCR -      HCV-RNA=9150
количествено                                  /+/положителен IU/ml
90.20 HCV - генотипизиране              виж забележка

Забележка:
"При неколкократни опити за генотипизиране не може да бъде получен задоволителен резултат, най-вероятно поради ниското ниво на вирусно натоварване".

Експертно решение:

Във връзка с младата възраст, не висикото ниво на виремия, наличието на септална фиброза се препоръчва терапия с Pegasys 180mcg s.c седмично за 1 год./както при генотип 1/ в комбинация с Copegus 1000 mg дневно р.о, след преценка на ранния отговор на 3-ти месец.

Бихте ли помогнали да се ориентираме по  тези показатели  за състоянието на жена ми а също така ме интересува  Вашето мнение относно невъзможноста за точно генотипиране.                   

Неактивен tedibon

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Тълкуване на изследвания
« Отговор #1 -: Октомври 02, 2008, 08:32:19 »
Здравей,NEMO !

Не съм най-големия спец в С хепатита,но това ,че вирусното натоварване е малко,е много благоприятен вариант!Това значи и по-лесна борба с вируса и успешно излекуване!Иначе  невъзможността да се генотопизира не е чак толкова притеснително-от типа ,зависи срока на лечение,6 или 12 месеца!Е добре е ,ако само 6 месеца се лекува ,но пък при 12 е много по-сигурен добрия изход от лечението!

Желая успех !Теди
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Тълкуване на изследвания
« Отговор #2 -: Октомври 02, 2008, 21:36:42 »
Здравей и от мен!
Моят съвет е да последвате препоръката на лекарите. В момента съпругата ти има много ниско количество на вируса в кръвта /това е PCR изследването/ и е млада, което и дава много сериозни шансове за излекуване. Въпреки ниското ниво на вируса, се вижда че тя има начално ниво на увреждане на черния дроб /фиброза Ф1, преходна към Ф2/, което е още една причина да не се отлага лечението.
Като цяло резултатите от изследванията и са много добри и именно затова шансовете за излекуване са доста големи.
Това, че вируса не се генотипизира не е чак такъв голям проблем, просто в такива случаи практиката е да се провежда 48-седмично лечение.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007