Автор Тема:  Сигурни места за безплатен тест за установяване на инфекция с Хеп. В и С!  (Прочетена 11212 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен penka_p

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 19
    • Профил
    • hIVbg.info
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Статус: Недиагностициран/а
Здравейте!
Въпреки че по темата е писано, много
http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=958.0
http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=892.0
http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=868.0
http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=837.0
http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=498.0
тези дни, се наложи да търсим места, където да се направят тестове които да доказват евентуална инфекция с хепатитни В или С вируси.
Оказа се че всеки един КАБКИС, трябва да прави и такива тестове (ЗА доказване на Хепатитен статус) тъй като са му осигурени необходимите тестове по Програма Контрол и Превенция на ХИВ и СПИН.
За съжаление, повечето места в София, отказват да правят като използват следния аргумент - нямат служител който да занесе кръвните проби до СИОКОЗ където да се изследва кръвта, и предлагат само тест за ХИВ въпреки че според инструкцията (виж инструкцията ако искаш)- ако е налице "рисково поведение" то трябва да изследват и за тези вируси и бактерията причинител на сифилис или т.н. Васерман тест.
Нещо повече, според доставчика на тестове, с чиито представители говорих на описаната от мене в тази тема научна конференция (имаха представителен фирмен щандт), от тях са закупени и бързи тестове за хешатитите. Така че тест може да се направи и на място с кръв от пръста.
Сега не ми се обсъжда колко надежден или ненадежден е този тест - след като го правят и продават а от там и цели държавни институции го закупуват (Дори и центъра дето се занимава с кръвопреливането) значи все пак им "работи".
Та Темата ми е за Сигурните места в България където може да се направи безплаттен тест за инфекция с Хепатитни В и С вируси (както и ХИВ и Васерман Тест)
София
КАБКИС в
Център за сексуално здраве
Сдружение „Здраве без граници”
София
Майчин дом
ул. „Здраве” №2, кабинет 164
Влиза се в Медицинския Университет (Бивша Медицинска Академия) 1 спирка на трамвая 1 и 7 след НДК и навътре се търси сградата на Майчин дом (пита се портиера или преминаващи с бели престилки) Има и лекционни зали. На първия етаж в дясно от входа веднага е този център на "Лекари без Граница". Консултантите са добронамерени и услужливи.
Пловдив
КАБКИС в
РИОКОЗ Пловдив
ул. "Перущица" No 1
eт. 1, стая Б–1
Влиза се от Входа на РИОКОЗ от към пещерско шосе (не централния) пред този вход плочките на паркинга са доста рабити и веднага след фояето с Портиера, окичено с детски рисунки се свива надясно. Портиера може да ви попита КЪДЕ? отговорете му - "ЗА СПИН" -> Последния кабинет. Служителките са мили и любезни, и консултират доста добре. Едни от най добрите консултантки!
Ако някой знае с кои номера рейсове се стига от Гарата/Автогарите може да пише.
Варна
КАБКИС в
РИОКОЗ Варна
ул. "Брегалница" 3
ет. 5, стая 501
(до Токсико-физиологичната лаборатория)
В сградата на РИОКОЗ. влиза се от централния вход. Портиера естесвено и там пита: Къде отивате? казвате му нагло "на 5тия етаж за СПИНА" и той млъква, щото като чуе СПИН бега и той. Влизате по средата на сградата там са асансьорите, хващате някой до 5тия етаж и слизате, след това се връщате към посока входа (точно в това крило е 501 стая). Служителките са горе-долу читави, но от време на време се появява някоя по нахакана лаборантка която устата и не спира, и говори глупости. Понякога консултантките се менят. Трябва да изиграете тeaтър, че сте интравенозен наркоман, за да ви пусне тест и за хепатитите.  но какво ви пука - така или иначе изследването е безплатно!

Предупреждение:
Внимавайте много в операциите на лаборантката! Консултантката може и да е свястна, но лаборантките може и да не са - Най-често тези служителки ходят да взимат редовни кръвни проби и от заразени градки райони и често не спазват никакви изисквания за безопасна работа - например не слагат ръкавици, щото им пречили! Ако видите, че се канят да извършват такава манипулация пред вас, или пък влезнат със сложени ръкавици от преди, ги накарайте да ги сменят! В крайна сметка те не са само за Нейно предпазване, а и за ваше! Това че е влезнала с ръкавици и е пипнала вратата не е на добре и е рискова ситуация! Програмта "Контрол и Превенция на ХИВ и СПИН" им осигурява достатъчен брой стерилни ръкавици! Не правете скандал, но просто ако манипулират без такива или с влезнали отвън, им направете намек, че ви излагат в рискова ситуация!

надявам се че съм била полезна!
п.п.
ето и един интересен линк за презапасяването с тестове:
http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=313469

« Последна редакция: Ноември 02, 2008, 10:08:04 от penka_p »

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Много ти благодаря за информацията!
Мисля, че ще е много полезна на всички от форума, а и ще можем да я ползваме за в бъдеще в случаите, когато има въпроси за такива лаборатории!
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен penka_p

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
    • hIVbg.info
Надявам се наистина да съм била полезна! Може би ако някой е от Стара Загора или Бургас, да пробва и КАБКИСите в тези градове. Според мен и там може да се намери начин или път, да се правят подобни тестове, особено необходими поред мен на близки и роднини на хора живеещи с хепатитен вирус, и да им се постигне "споразумение", да го правят когато човек има желание, без да играе театър. В останалите градове където също има КАБКИС, пак е възможно да се процидира по този начин. За съжаление, ние не успяхме да достигнем до желанието на служителите в 2 от кабкистите в София - Този в Студенска Поликлиника и Този на Дондуков за разбиране от тяхна страна. Е може би са си прави в крайна сметка уж ги оборудват, но не им предоставят наистина средства за куриер който да носи кръвъа до СИОКОЗ, и те са си прави правят само от бързите за ХИВ. Само тези в Майчин Дом са доброжелателни и се "разкарват" горките до СИОКОЗ да носят пробите. Може би КАБКИСА в самата СИОКОЗ също прави тези тестове, но пък там не сме го пробвали, защото са малко неколаборативни да работят с хора с установен ХИВ статус. Тесъвахме София Варна и Пловдив, за евентуална възможност за безплатни хепатит в и С тестове тъй като ако сте видяли линка към нашата страница ни предоставиха ваксина за хепатит А и В. Оказа се че повечето хора живеещи с ХИВ изобщо не знаят своя хепатитен статус, а пък някой са толкова неглижирани от проблема хепатит, че разсъждават така: щом се е случило най- лошото (инфекция с ХИВ) останалото не ме интересува. Така че получава че изобщо и нещат да дадат 30 лв за тест за Хепатит в частна лаборатория. Абе проблема се оказа сложен.

Неактивен е_1989

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 62
    • Профил
  • Резултати: Не е провеждано лечение
А в Кабкиза правят ли за антитела, а не за самия вирус конкретно?
« Последна редакция: Ноември 06, 2008, 20:25:46 от Силвана Лесидренска »

• Профил
    • My Home Page
Обикновените кръвни изследвания за откриване на хепатит B и C, съответно са HBsAg и anti-HCV. HBsAg търси за антиген, т.е. търси директно вируса, а изследването anti-HCV търси антитела.

Неактивен е_1989

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 62
    • Профил
  • Резултати: Не е провеждано лечение
Тестът за антителата сигурен ли е? Ако имам антителата, както е при мен, значи ли че имам вируса C?
« Последна редакция: Ноември 06, 2008, 22:38:37 от Радослав Русинов »

• Профил
    • My Home Page
Има само един вариант, в който можеш да имаш антитела, а да нямаш вируса. Ако скоро си изкарала остър хепатит C и си успяла да се изчистиш спонтанно. Тогава е възможно в кръвта ти все още да има антитела, а вируса да вече да го няма.

Неактивен penka_p

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
    • hIVbg.info
Тестът за антителата сигурен ли е? Ако имам антителата, както е при мен, значи ли че имам вируса C?
Защо да не е сигурен след като съм писала че и държавата и агенцията по кръвопреливане го ползва същия?

Значи, при трудно-лечими (инфекциозни и автоимунни) заболявания, се изпозлва тестове които търсят не самия причинител(антитяло) а съответните реакции на имуната система проявени като образуване на специфични клетки в следствие на имунния отговор наречени антитела. Тези антитела по същество може да останат до живот и да създадат имунитет срещу причинителя. Е при не всички инфекциозни заболявания е така т.е. създаване на имунитет. Приема се факта, че щом има антитела то значи в момента има и причинител или е имало такъв в миналото. по принцип тези организми които са носители на антитела се класифицират като серопозитивни - кръвния им серум дава положителен тест за даден вид антитела. В българския език неправилно понятието е навлезнало като синоним на инфектиран с хив, но по същество всеки е серопозитивен за какво ли не - например за грип. т.е. има антитела за грип!

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007