Автор Тема:  Гнусната корупцийка из болниците или как лекар се унижава за 5 лв!  (Прочетена 3077 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен back to work

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 32
  • АЗ НЕ ДАВАМ ПАРИ НА РЪКА НА ЛЕКАР!
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
  • Статус: Хроничен хепатит C
В ужас, потрес и страх съм.
Започнах си онзи петък лечението, но не страничните ефекти от първия интерферон ме уплашиха. Напротив, зарадвах им се.

Ужасен съм от повсеместната гнусна корупцийка, плъзнала из коридорите на болниците.

Време е да разкажа това, което ми тежеше от години, и другото, което ми се случи онзи ден.

Преди година и половина се озовавам в клиниката по гастроентерология на болницата Х и ми предстои биопсия. Аз съм щастлив. Имам си хубави осигуровки, болнични, даже допълнително здравно осигуряване (освен НЗОК). Освен това разполагам с кредитни карти и се чувствам финансово обезпечен (което с кредитни карти е доста лъжовно усещане, всъщност) Както и да е.

В един момент при мен се появява някаква сестра (нещо като асистентка) и ми заявява, че трябва да заплатя 135 лв за... иглата, с която щели да ми правят биопсията. Шокиран, но донякъде успокоен, че разполагам с парите врътвам главата - ок, няма проблеми. Слизам до банкомата, изтеглям парите, но нещо в мен упорито ми казва, че тази работа е нещо сбъркана. Ето корупцията! Безсрамната!

Брееей. Ами сега? Аз съм тотално ЗАВИСИМ И УЯЗВИМ в тази ситуация. Някакъв нагъл, долен, корумпиран лекар трябва да ми завира игли в черния дроб. Много ясно, че ме е страх. Много ясно, че ще му играя по свирката. Аз съм в ръцете му.

Въпреки всичко намерих едно евентуално спасение: заявих на сестрата, че искам фактура, защото от допълнителното здравно щели да ми възстановят средствата. Както и очаквах сестрата се намръщи, но нищо не каза.

Биопсията мина. Аз съм в болничната стая и онзи изрод с медицинско образование, рожба на прогнилата ни система се появи с някакъв кочан листя - готов разбираш ли да ми пише фактура, едва ли не. Давам му парите. човека си ги взема. Врътва се кръгом и излиза.

А аз нищо не му казах.

Няма да забравя никога това! И ето онзи ден какво пък ми се случи.

Точно в деня на изписването след първия интерферон на мене ми се представя една "окончателна сметка" за болничния престой по 4,80лв на ден. Дотук всичко е ок. Само че аз съм социално слаб на социални помощи и не трябва да плащам. Да, ама лекаря откъде да знае. Показвам му документа, че получавам социални помощи. Лекарят (този е друг - не е онзи от биопсията преди повече от година) го взема и ми казва да изчакам за епикризата. И тук стана интересно.

Идва в стаята, дава ми епикризата и цитирам: "Дължиш ми 5 лв!". Вбесих се.
Викам му, че съм освободен от всякакви такси - аз така знам. Лекарят се смути и почна да обяснява, че офис консумативите, мастилото за принтерите...Викам му - ама това не се ли плаща от касата? Лекарят би отбой и вика "Не, не се притеснявай."

Какво да не се притеснявам! Аз завися от тези хора и те ми искат пари, разбирате ли! И съм се опълчил. И сега ме е страх, че това ще се отрази на начина, по който ще ме третират.

Ами другите случаи?
Колега-пациент от мята стая:
"На мен ми искаха 85лв за биопсията"
Друг познат за случка в друга болница:
"На мен ми искаха 150 лв за упойката за операция от жлъчка"  (а това с операциите е най ама най гнусното - представяш ли си да се опълчиш на такова искане за пари при положение че си в болки и много добре знаеш че ще си проснат в безсъзнание и ще те режат)

Срам ме е от вас!
Страх ме е от вас!

Искрено се надявам това да се протече от който трябва и да се познае. Фамилията ми най малкото ме издава кой съм.
Въпреки страха, че ставам мишена - аз съм длъжен да съобщя това.
Длъжен съм за предам отвращението, което изпитвам към тези гнусни практики.

Може би ще направя група във фейсбук "Аз не давам пари на ръка на лекари"
Може би решението е да се залепят едни грамадни плакати във всяка болница с надпис "Не давайте пари на лекарите и сестрите!"
Може би.
Но това явление няма да го търпя повече. Стига!
Основното задължение на гражданина е да се научи да използва държавата си!

Неактивен anita

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Резултати: Успешнo
Много съм възмутена от това, което си написал. Аз се лекувам в Токуда, там ми е правена и биопсията. Единственото, което съм заплатила е таксата за болничен престой и то срещу фактура.  Може би е добре да споменеш болницата за да се знае къде рекетират болните.

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен back to work

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Ок, страх ме е, но го казвам.
Става въпрос за ИСУЛ - София. Позната и като Царица Йоанна.

Въпросните практики изглежда се практикуват най-вече от мъжете-лекари в клиниката по гастроентерология там, със съдействието на някои жени-сестри (или асистенки)

Но всъщност тази схема се практикува на много места - в много градове, в много болници.

Мисля че, схемата "всичко е безплатно с изключение на маркуча за системата, който струва 100лв" е добре отработен принцип.

Неактивен tedibon

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Димитраков,как така те е страх,нали ти се бореше за правдата?Защо така бързо сви платната?

Защо не си писал до НЗОК,не мога да повярвам,че в която и да е болница,ще те накарат да си плащаш иглата за биопсията,това е изнудване!Вече очаквам да направят ценоразпис за наем на мястото в чакалните!

А ,че има корупция си го знаем добре!!!

Поздрави,Тедибон

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен back to work

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
жалбичка? до нзок? може би, да, но според мен биха я препратили - на комисията за борба с корупцията.
Ето линк за онлайн подаване на сигнал. Системата иска ЕГНто ти за идентификация. Много удобна и лесна за ползване полезна система.

http://anticorruption.government.bg/content.aspx?p=12

Но е хубаво да се запиташ дали ГДБОП ще нахлуят зачорапени и с калашници в клиниката и ще натръшкат персонала на пода. Или ако хващат по домовете - кой в крайна сметка ще поеме грижите за болните. Или ще си изберат еди кой си (кой?), човекът ще изгърми, пък колегите да се сещат и да се стреснат.
Най-ефективно ми се струва, ако се измисли нещо от типа "и-вълкът-сит-и-агнето-цяло" Закачат се из болничните коридори големи плакати с предупреждение:

"Болнични такси се заплащат само на касите. Ако лекарския

персонал поиска пари - това е корупция. Рапортувайте я на

тел. 999999 или онлайн еди-къде-си." Идеята за разни

олдскуул комунистически лозунги против корупцията много

ми допада.  :pardon:

По този начин можем да си спестим да се лишим от ценни специалисти заради корупция. Просто трябва да правим среда, в която корупцията да е много по-трудна.

Неактивен back to work

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Разбрах за най-голямата сборна пациентска организация в българия, в която участват и нашите хора от Хепактив.
Та си пуснах идейката за антикорупционните агит-табла на техния форум направен по проекта "Пациентът-политик" (регистрацията отнема 3 сек):
http://www.npo.bg/forum/index.php?topic=15.0

Много съм доволен от тази възможност!  :smile:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007