Автор Тема:  Хайде да си поговорим....  (Прочетена 26599 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Mimeto

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 93
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Хайде да си поговорим....
« Отговор #15 -: Август 09, 2007, 18:11:03 »
Благодаря Ви за подкрепата!

Не съм очаквала, че ще прочета толкова много добри думички!

Благодаря!

Този период ще мине.....няма как иначе. Просто ми се иска да стане по-бързо.   :)

Поздрави на всички!

щастлива мама

Неактивен savilona

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 8
  • Моето бебеее!
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
« Отговор #16 -: Август 22, 2007, 23:58:01 »
Здравейте,на мен ми е 1-ви ден във форума и ми е страшно интересно.Проблемът обаче си е проблем-хепатит С,открит преди 2 год.Причинен ми е най-вероятно от зъболекарка в 20-та поликлиника преди ок. 5 год,тъй като нямам други кръвни манипулации,а при зъболекарите съм редовна пациентка от много год.Тогава направих периостит на ченето,ходих подута 1 месец,все едно бях глътнала портокал,затова смятам,че заразяването ми е било преди 5 год.Предполагам,че съм загадка-НИКОГА не съм пробвала наркотици,не съм си правила педикюри,маникюри,пиърсинг и т.н.,че дори косата не съм си боядисвала в живота дори веднъж,нямам операции или кръвни манипулации/които да съвпадат по време,биопсията доказа лек хепатит С,на 4-5 год/.Единствено зъболекарите щъкат в живота ми,тъй като съм с лоши зъби.Когато ми се обади лекарят и ми каза,че имам хепатит С,едва повярвах.Нещо повече,живях месеци,все едно ми няма нищо,имам предвид,че пазех другите,но за себе си-не.Когато взех да се изморявам и стомахат да ми тежи,да дремя,където заваря,взех да проумявам,че нещата са сериозни...Не знам кое е от хепатита и кое-не,но знам,че от 2 месеца се събрах с човек,когото обичам и уважавам от доста години и чак сега нещо ме "удари" по главата и сърцето/впрочем,тъй като бяхме  само приятели,той знае за хепатита от началото,мога само да му благодаря за това,че е с мен и ме обича,въпреки че мисли,че С-то се преава по полов път/....Взех да се замислям за борба с хепатита.Искаме и деца.Но как ще се боря?!Дори протокол нямам,защото АЛАТ и АСАТ са ми 35 на 28,и от 5-та градска ми казаха,че трябвало да станат към 60?!Какво да правя?!Въобще не знам какво да правя,седя и гледам тъпо стената и монитора...Откъде да тръгна?В кой офис на НЗОК да отида и какво да кажа,как да го кажа?!
Обаче ще продължа  утре,вече много ми се спи,умората ме сваля още в 12,едно време можех и до 3...

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #17 -: Август 23, 2007, 18:41:02 »
Извинявай, аз вече те питах в другата тема откога ти е хепатита, но сега виждам че тук ти си разказала повече по този въпрос.
Ако имаш хепатит от 5 години, това не е дълъг период, но това не значи че не трябва да се опиташ да се лекуваш. Не знам на 100% какво мисли в момента здравната каса по този въпрос, но мисля че има такава възможност за лечение, може би още не е сменен консенсуса /от 2002 година/ от който се води, но определено вече е доказано, че хората с константно ниски чернодробни ензими могат да имат увреждане на черния дроб. И на запад вече се лекуват и тези пациенти. Тук във форума сме обсъждали този въпрос няколко пъти и се надявам нещата вече да са различни. Проблема в момента идва и от повечето лекуващи лекари, които продължават да повтарят и да цитират този прословут консенсус, който се доказа вече че не е валиден и критерия ниски чернодробни ензими не е достатъчен като критерий за взимане на решение за лечение. Затова продължавай да търсиш лекари и се опитай да разбереш дали наистина здравната каса все още напълно отказва лечение на пациенти с ниски чернодробни ензими, или лекарите просто си цитират консенсуса наизуст.
За приятеля ти, можеш да го успокоиш :) хепатит C се предава много рядко по полов път. Това е също въпрос, по който доста се е питало във форума и мисля, че той може да бъде спокоен като цяло по този въпрос. По отношение на това все пак дали да използвате предпазни средства, преценете двамата ситуацията като се запознаете с опасностите и рисковете от полово предаване. Надявам се да откриеш темите във форума, ако имаш проблем с намирането, само кажи аз ще ги добавя като линкове в следващ пост :)
Идеята ми е да вземете двамата решение, след като се запознаете с информацията по темата, така и той и ти ще си спокойна и няма да имате притеснения по този въпрос.
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Silvi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 276
    • Профил
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #18 -: Ноември 03, 2007, 00:47:20 »
Поздрави на всички!
  Съвсем случайно открих този форум и разбирам, че тук е единственото място човек да сподели болката, да получи подкрепа и най-вече компетентен отговор на онова, което го вълнува и притеснява.
   Аз не съм се опитвала да крия диагнозата на собственото си дете, колкото и страшна да е тя. По-скоро търсех съвет от лекари и познати, какво да предприема след като на 6-я месец разбрах, че вече е с хроничен хепатит С. При нея заразяването също е след стоматологична манипулация. А тя тогава беше на 18-години! Ученичка в 11 клас с амбиция за продължаване на образованието, за успешна реализация в живота. Това беше най-големият удар в живота ми.
   В самото начало, когато станаха готови резултатите, и от инфекциозното отделение ми казаха че е хепатит С, аз не знаех за какво става на въпрос. Но като прочетох ............. :'(.
    От тогава до сега изминаха почти 2 кошмарни години - лекари, изследвания, болници, операция на сливиците, а сега лечение, и отново притеснение дали ще е успешно лечението.
    Тя е почти дете, тя е жадна за живот и не иска нищо да пропусне. Понася по мъжки всички несгоди и не престава да се бори и да отстоява желанията си. През тази година кандидатстудентската кампания съвпадна с началото на лечението, първата инжекция беше на 06.06.2007 г. Беше й много трудно, в началото температура, треска, болки по цялото тяло, нервно напрежение, но все пак успя и е студентка в София.
    Ако пред някого недоизказвам истината до края, то това е пред нея. Не искам да вижда сълзите в очите ми, старая се да представям пред нея по-оптимистично прогнозите и последствията от тази болест. Тя иска да води пълноценен живот и с нетърпение чака края на лечението. В момента е започнал 6-ия месец от лечението, но поради това че вируса не се генотипизира ще се лекува 1 година.
    Заради лекарска немарливост детето ми изстрада толкова много! Не знам на кого да се моля всичко да мине успешно!
     С цялата си душа, на всички желая да се излекувате! Разбирам болката на всички!

Неактивен nevron

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 701
  • хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
« Отговор #19 -: Ноември 03, 2007, 10:42:32 »
     Zdraveite!
     Az puk do sega ne sam stigala do tazi tema vav foruma.
     Nie s moq priqtel znaem za xepatita ot 3 godini. Toi ima xroni4en B i dokato az ne razbrax za moq xroni4en C, toi ne mi be6e spodelql za negoviq. Razbiram go, za6to go e napravil. Moje bi ot strax da ne go ostavq, za6toto vse o6te bqxme v na4aloto na na6ata vrazka. Li4no az sam kazala samo na brat mi i na dvama negovi mnogo blizki priqteli, na koito i az sa6to imam palno doverie. Sega se zamislqm i na nikoi dryg ne sme kazvali.
    4estno kazano mnogo mi se iska da spodelq s pove4e xora, no qvno nqma s kogo. Az po princip sam dosta dover4iva i nikoga naprimer ne me e bilo sram da kazvam, 4e sam bila narkomanka, vapreki negativnoto otno6enie na pove4eto xora. Za men tova e 4ast ot jivota mi, izpitanie, koeto, moje bi me e napravilo o6te po-silna, ot kolkoto bqx kato po-malka. Neznam za6to oba4e za xepatita ne namiram smelost da progovorq. Imam 4yvstvoto, 4e xorata nqma da go razberat. Spomnqm si po vremeto kogato si napravix parvite izsledvaniq i doktora mi kaza, 4e ima veroqtnost da sam bolna ot xepatit. Az bqx na rabota v edna diskoteka po onova vreme. Ve4erta kogato otidox i spodelix kakvo mi se e sly4ilo, glavnata barmanka, kaza ne6to ot sorta, 4e ako sam bolna ot xepatit, ne moga da rabotq tam. Ot togava ne smeq da kaja na nikoi. V bolnicata ne se sramyvam da kaja, no van ot neq qvno imam strax, ot neznanieto na xorata.
    Na roditelite si ne sam spodelila, za6toto dostata4no griji i ne6tastie sam im pri4inila s narkomanskite si postapki dalgi godini. Osven tova predi dve godini brat mi izkara izkly4itelno tejak ostar xepatit B, i tova me kara o6te pove4e da ne smeq da im kaja. Sega e vremeto v koeto trqbva da imat spokoistvie i da se naslajdavat na 6tastie i radost. A taka mi se 6te da spodelq. Moje bi ako se izlekyvam, 6te im priznaq sled tova, no za sega ne.
    Pri manipulacii vinagi kazvam. Po-specialno otno6enie ne sam poly4ila, tai kato tyk otno6enieto kam vsi4ki e ednakvo.
    Pozdravi!

"...Не се надявам на нищо.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен migle

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 789
  • Усмихвай се на живота
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #20 -: Ноември 16, 2007, 10:48:41 »
Здравейте на всички!
Реших да напиша и аз нещо по темата.
Като разбрах за хепатита, не се притесних много въпреки, че бях чувала, че е сериозна болест, но си мислех, че се лекува. Сега вече знам какво е положението и от време на време изпадам в паника, защото имам да свърша толкова много неща, пък и има хора, за които трябва да се грижа.
Слава богу, приятелите на които съм казала, ме подкрепят, семейството ми също, изнервя ме само здравната ни система.
Понякога си мисля, че е предимство да знаеш, че си болен защото това ти напомня, че си смъртен, че живота е кратък, че трябва да се живее сега и да се радваш на хубавите неща на момента, и което можеш да изживееш днес да не го оставяш за друг път.
Опитвам се да се радвам и на най-дребните неща, на хората, които ме обичат и избягвам да мисля за утре. Разбира се, изпадам в депресии, плача, но знам, че колкото и да е трудно, има и много хубави неща. Едно от тях е, че засега поне нищо не ме боли и се чувствам добре.
Пък и есента е прекрасна!

Поздрави, Миглена :)

Неактивен lili_ana

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 116
    • Профил
« Отговор #21 -: Март 03, 2008, 17:15:09 »
реших и аз да се включа в тази тема,въпреки,че все още не се знае какъв ми е хепатита,но за мен-мисля си,че ще е хроничен -какъвто и да е,след като знам,че цял живот вируса си живее в теб-значи съм болна и това е .дали ще се лекувам или не -реших да кажа на моите приятели-повечето ми съчувстват и се стараят всякак да ми помогнат,други се радват(нали така се разбира и кой наистина ти е приятел).моите близки го приеха тежко,но стоят плътно до мен и много ме подкрепят.на колегите си обаче-все още не смея да кажа,знае само една колежка,та ако нещо се случи с мен..,страх ме е как ще реагират,но си мисля,че ще дойде времето и на колегите да кажа.дай Боже да дочакаме деня,в който хепатитите ще се лекуват както грипа-за една седмица и си готов.

Неактивен tedibon

• Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
« Отговор #22 -: Март 03, 2008, 23:49:43 »
Разкривай само на хора,които са достатъчно интелигентни,за да не попаднеш в ситуациа като тази:
Отиваме на почивка със семейството на колега на мъжа ми,на язовир!Те двамата са луди по рибите!Сядаме да вечеряме,и разбира се почва се с ракия!Мъжа ми не знае как да обясни,че не че не иска,просто не трябва!Ама ,защо-питат колегата и жена му?Тогава моя се отпуши и каза:Болен съм от хепатит В,забранено е да пия,още повече ракия!А другото семейство се втрещи(при положение,че са екип и отсъствието от работа,за изследвания,поне на колегата му бяха известни) и мъжа подплашен вика:А,че то и аз сигурно съм болен!
А какъв ужас се изписа на лицето на жена му,след като изнесох просветна лекция,а за край оставих,че начините на заразяване са кръвен и полов!
Излишно е да казвам,че после сме се събирали с това семейство само на един банкет!Има толкова ограничени хора,на които ние -знаещите великодушно прощаваме!

Неактивен Радослав Русинов

• Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #23 -: Март 04, 2008, 00:11:09 »
реших и аз да се включа в тази тема,въпреки,че все още не се знае какъв ми е хепатита,но за мен-мисля си,че ще е хроничен -какъвто и да е,след като знам,че цял живот вируса си живее в теб-значи съм болна и това е .дали ще се лекувам или не -реших да кажа на моите приятели-повечето ми съчувстват и се стараят всякак да ми помогнат,други се радват(нали така се разбира и кой наистина ти е приятел).моите близки го приеха тежко,но стоят плътно до мен и много ме подкрепят.на колегите си обаче-все още не смея да кажа,знае само една колежка,та ако нещо се случи с мен..,страх ме е как ще реагират,но си мисля,че ще дойде времето и на колегите да кажа.дай Боже да дочакаме деня,в който хепатитите ще се лекуват както грипа-за една седмица и си готов.
Лили_Ана,
пак искам да кажа, че си приела всичко много навътре. Имаш 60 поста за 6 дена, това е абсолютен рекорд :)
Как можеш да кажеш на всички близки и приятели, че си болна при положение, че още не знаеш дали хепатита ти е "остър", или хроничен? Ако в момента караш "остър" хепатит, всичките ти постове ще отидат нахалос, защото приблизително 95% от хората се изчистват спонтанно до 6-ия месец. И те напълно изчистват вируса, защото след това изследването, което търси директно за наличие на вируса - HBsAg, става отрицателно.
Така, че в момента мога да ти кажа, че нямаш достатъчно информация за това какво ти има и съответно въпросите ти се отнасят за една хипотетична диагноза, която евентуално ще ти бъде поставена.
"Вкарала си се във филма", както се казва  ::)

Поздрави,
Радо
« Последна редакция: Март 04, 2008, 00:16:08 от Radoslav Rusinov »
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен lili_ana

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #24 -: Март 04, 2008, 19:51:29 »

Поздрави,
Радо
-за мен щом веднъж имам вируса-значи си го пазя доживот,та за това се причислявам вече към хрончино болните :).и,щом е така-повече инфо-по-добре.ама си мисля,че май вече ти лазя по нервите :P

Неактивен lili_ana

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #25 -: Март 05, 2008, 18:47:39 »
Лили_Ана,
пак искам да кажа, че си приела всичко много навътре. Имаш 60 поста за 6 дена, това е абсолютен рекорд :)
Как можеш да кажеш на всички близки и приятели, че си болна при положение, че още не знаеш дали хепатита ти е "остър", или хроничен? Ако в момента караш "остър" хепатит, всичките ти постове ще отидат нахалос, защото приблизително 95% от хората се изчистват спонтанно до 6-ия месец. И те напълно изчистват вируса, защото след това изследването, което търси директно за наличие на вируса - HBsAg, става отрицателно.
Така, че в момента мога да ти кажа, че нямаш достатъчно информация за това какво ти има и съответно въпросите ти се отнасят за една хипотетична диагноза, която евентуално ще ти бъде поставена.

Поздрави,
Радо
-Радо,вече официално ме диагностицираха като хронично болна.не знам дали могат така-имам само няколко изследвания,но щом минах ехоскопията,при  която се установи,че имам леко увеличен далак и черен дроб неувеличен,но с тенденция за заостряне на ръба и намаляване на елстичността,вече съм в отбора.

Неактивен Силвана Лесидренска

• Global moderator
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2818
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
« Отговор #26 -: Март 06, 2008, 09:14:24 »
увеличение на черен дроб се доказва само и единствено при физически преглед, ехографа в този случай е безполезен.Преглед с ехограф се налага когато се търси т.,нар.fatty liver или някакви неравности.Наистина звучиш много отчаяно,недей така възприема нещата.Дай малко по-спокойно бе жена. ;)
Може ли да разясниш кой и въз основа на какви изследв,.е доказал,че си хронична?ПСР и биопсия имаш ли?

Неактивен lili_ana

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #27 -: Март 06, 2008, 19:22:38 »
увеличение на черен дроб се доказва само и единствено при физически преглед, ехографа в този случай е безполезен.Преглед с ехограф се налага когато се търси т.,нар.fatty liver или някакви неравности.Наистина звучиш много отчаяно,недей така възприема нещата.Дай малко по-спокойно бе жена. ;)
Може ли да разясниш кой и въз основа на какви изследв,.е доказал,че си хронична?ПСР и биопсия имаш ли?
-доктор Иванова ми каза,че съм с хроничен въз основа на изследванията ,които написах в моята темичка,а пср и биопия нямам.

Неактивен Силвана Лесидренска

• Global moderator
  • Публикации: 2818
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
« Отговор #28 -: Март 07, 2008, 09:29:26 »
а доктор Иванова хепатолог ли е или джипи? Защото не може да бъде категорична,че си хронична, без ПСР и биопсия. Извинявай,но все ми се струва ,че си само неактивен носител.Може би си заслужава да се разкараш до СФ и да се допиташ до някой специалист. Все пак ще ти струва малко парички и един-два дни от времето ти,но пък си заслужава да чуеш и второ мнение - авторитетно .

Поздрави!

Неактивен Мери_

• Публикации: 2373
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
« Отговор #29 -: Март 07, 2008, 09:47:10 »
Хроничен хепатит като диагноза се поставя и на хората, които са само носители на вируса - хроничен неактивен хепатит!

http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=536.msg4739#msg4739

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007