Автор Тема:   Вирусен хепатит Б открит вчера, куп въпроси от объркан човек!  (Прочетена 13313 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fking

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
От вчера чета форума, но все още доста неща са ми много неясни, затова ще си позволя да задам няколко въпроса, които най-вероятно са вече дискутирани, но за мен беше трудно да намеря конкретна информация тъй като съм изключително нов в областта.
А неизвестността ме човърка, така че се надявам за разбиране.

Предисторията на кратко, вчера при кръвно изследване на майка ми, чернодробния ензим АЛАТ беше 177, което доведе до допълнително изследване което показа HBsAg 273.85 което до колкото разбрах автоматично означава остър вирусен хепатит Б?
В понеделник ни предстой допълнително изследване в болница св. София (там ни насочи доктора от Токуда) HBV DNA, което до колкото разбирам, ще определи стадия на болестта?
Беше ми казано, че то се праща до Германия и се чака 1 месец за резултат? Тук идва първия въпрос

1 - След като до колкото разбирам е основно изследване за определяне напредналостта (размножаването) на вируса, наистина ли не се прави в България? Идеята ми е ако е възможно по-скоро да знаем къде сме и да се взимат мерки.
Естествено беше ни изписан Карсил, но тук чета за периоди от 6 месеца, след които се преминава в хроничен хепатит, който пък не може да бъде излекуван?
Също така чета, че доста от вас карат по 1 година на Карсил чакайки ЗК, така че
2 - Наистина ли това лекарство стопира развитието и увреждането на дроба и не е особен проблем да се почака, или просто няма друг начин и е по-малкото зло?

3 - След толкова информация се обърках, за хроничния хепатит Б разбрах че е нелечим за момента, какво става с острия? Може ли да бъде напълно излекуван?
Попаднах на място където се твърди че при 90% от случаите минава сам? А в същото време на други масово се говори за скъпо интерфероново лечение което дава под 40% успеваемост...

4 - Колко струват лекарствата за месец от Roche

5 - колко е актуалния период на изчакване за ЗК?

6 - Майка ми е сигурна че в близко минало няма как да се е заразила, доктора твърди че може да е носител и от 20-30 години и сега да се е проявило? (което автоматично ме прави и мен потенциално заразен, предстоят ми изследвания) Според вас възможно ли е това и какви са шансовете? Попаднах на информация че обикновено човек е само носител до 6 месеца преди да се прояви.

7 - само преди месец при друго кръвно изследване чернодробния ензим АЛАТ и беше в мярка. Доктора отново каза че и това се случва и няма нищо странно. А симптомите са от преди повече от месец (подуване на лице и колене, отпадналост). Т.е. ако симптомите са в следствие на хепатита, защо при това първо изследвания ензима е бил в норма?

Станаха доста въпроси и предполагам доста от тях ще ви се сторят смешни и неадекватни, но неможах да навлеза толкова бързо в нещата а неизвестността наистина ни човърка, затова дори и малко яснота да хвърлите по някой от тях, ще ви бъдем много признателни!

п.с.
майка ми е на 48 години
« Последна редакция: Февруари 15, 2009, 10:20:58 от Мариана Стефанова »

Неактивен tedibon

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
Добре дошъл,като за начало!(всъщност не разбрах мъж или жена си)

Скоростта , с която задаваш въпроси е превишена ,оглеждай се за полицаи  :laugh:!Майтапче!
Нормално е да си шашардисан и втрещен,така сме били всички тук!

1.Това изследване ,за което питаш-HBV DNK-се прави в София в поне 2 болници-Св.Ив. Рилски и Александровска,като обаче знаем ,че пациентите на Токуда наистина им се праща в Германия взетата проба!Защо,не зная!

2.не съм 100% сигурна,но нещо ми изглежда,че в случая на майка ти,не се предполага остър,а хроничен хепатит?Карсила е не точно лекарство,а препарат подпомагащ работата на дроба,едва ли някой чака лечение само от тази билка!А имаш ли изследванията ,които са и правили,за да ни цитираш ,а ние да коментираме?

3.Острия хепатит е инфекция,и затова голяма част от хората,преминали през тази фаза(а не без симптоми),успчват да го изчистят и да оздравеят,а някои дори изчистват австр.антиген,което е страхотно  :clap: Хората ,които не успеят да го изчистят антигена се проследяват за размножаване,както и други ,които са го изкарали безсимптомно,са хронични носители!Не е малък шанса,това което е казал и доктора,да си е била носител,и в даден момент да се е активирал!Хубаво е и ти да си пуснеш HBsAg ,anti HBc -total,за да видиш как са нещата при тебе!

4.Лекарствата струват доста 2 800лв. фрубо ,на месецза 12 месеца-смятай ти,че ми е рано!

5.Актуалният период(защо точно актуален ,го наричаш) е различен!Миналата година спряха програмата началотона април,и чак преди няколко дни я пуснаха,за сметка на това,тази година до 31.03. ще приемат позитивен лек.списък,което значи ,че след тази дата ще се съберат за разглеждане толкова протоколи,че едвали 50% от подалите ще ги огрее!

6.Тази точка потвърждава съмнението,че майка ти е вероятно,хроничен носител!Особено в тосзи диапазон-30-50 години са много тези случаи!Обяснението е просто и когато местна лекарка ни го каза,го проумяхме и ние-използвани са нееднократни спринцовки,болестта е била наскоро открита,а при децата трудно се е диагностицирала(доколкото знам в Бг след 75 се е появила,като диагноза),и така!

7.И тука доктора е прав-има хронични носители ,които са поддържали нормални ензими,и така болестта ,се открива в много късен стадий!И само с изследване за австр. антиген и HBV DNk би могло да се докаже!А и здр. каса не поемаше доскоро пациенти с норм.ензими за лечение,тъй като това според тях е неактивно носителство!

П.П Мъжа ми е на 46г. с хрон.хепатит Б ,диагностициран 06.2006г.!Премина едно лечение  с интерферон,неуспешно,сега изчакваме временно и после ще видим ,какво да правим!

Надявам се, да съм ти отговорила изчерпателно !

Поздрави,Теди
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен migle

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 789
  • Усмихвай се на живота
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон
  • Статус: Хроничен хепатит B
Здравейи от мен.
Виждам, че Теди ти е отговорила изчелпателно на въпросите.
Аз искам само да добавя, че добре ти и семейството ти да си направите изследване за австралийски антиген.
Късмет,
Меги

Неактивен Todor79

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 144
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
Здравей и от мен.
Направена ли е биопсия на майка ти?
Няма как без да е направена за да се види обективното състояние и евентуално увреждане на дроба да говорите за лечение с интерферон и до колкото разбирам при нея не е доказано хронично носителство все още,а такова лечение се провежда само когато се докаже хронифициране на процеса,прочети повече информация тук  http://hepasist.org/index.php?page=menu1&sub=1_1
А изследването за което говориш NBV DNA това е прослувутия ПСР,името на този метод е PCR (Polymerase Chain Reaction).
Полимеразната верижна реакция е метод за откриване и намножаване (амплифициране) на целева (точно определена) ДНК последователност до количества, необходими за анализ.Прави се на няколко места в България,не знам кой и как ти е обяснил но лабораторията в болница св.София е българо-германска и се казва Зинвест-К взетите проби от там се изпращат за изследване в централата,която се намира в Пловдив,от опит ти казвам че обикновено за 2-3 седмици излиза резултата.
Открит в остра фаза вируса на Хепатит В хронифицира в малко случаи,повече информация можеш да прочетеш тук http://hepasist.org/index.php?page=menu1&sub=1_3
За Хепатит Б периода за изчакване е сравнително малък,максимум месец и половина до два след подаване на документите в здравната каса,но сега не мисли за това и от друга страна проблема с финансирането на лечение на пациенти с Хепатит В в много близък план ще е решен тотално,иначе от опит ти казвам 4 инжекции Pegasys струваха преди 4-5 месеца 2143,64 лева-аз съм си го купувал
« Последна редакция: Февруари 15, 2009, 10:21:23 от Мариана Стефанова »
Поздрави Тодор
http://vbox7.com/play:6186d4b0

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
Здравей!

Добре дошъл(а) във форума!

Виждам, че сте доста притеснени и объркани! За да се ориентираш по-лесно във форума можеш да ползваш търсачката. Когато си на началната страница - тя търси из цялата информация и тогава можеш да намериш всичко по въпросите, които си задал.

Цитат
Предисторията на кратко, вчера при кръвно изследване на майка ми, чернодробния ензим АЛАТ беше 177, което доведе до допълнително изследване което показа HBsAg 273.85 което до колкото разбрах автоматично означава остър вирусен хепатит Б?
- Ензими около 177 не означават автоматично - остър хепатит. По-скоро тези стойности са характерни за хроничната фаза, когато имаме реактивация (иктер) на хепатита.
Ето информация за диагностиката на острите хепатити - http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=854.0
Остър хепатит В: HBsAg и IgM anti-HBc  -това са двете задължителни изследвания, за да се твърди със сигурност, че майка ти има остър хепатит. Правено ли е IgM anti-HBc, за да е сигурен лекаря в диагнозата за остър хепатит? Същите маркери се появяват и когато имаме случай на реактивация на хроничния хепатит В.
Тези 2 схеми - http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=854.msg16909#msg16909 и http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=1559.msg16956#msg16956
ще те ориентират в разликата между остър и хроничен хепатит В.

Това са симптомите на острия хепатит
Цитат
Острият вирусен хепатит започва обикновено с неопределени общи и храносмилателни прояви — отпадналост, болки по ставите, тежест в стомаха, липса на апетит, подуване на корема, оригване, повръщане. В някои случаи тези симптоми могат да липсват. Характерен клиничен белег на вирусния хепатит е жълтеницата. Тя започва неусетно, с постеленно жълто оцветяване на лигавицата на склерите на очите и на твърдото небце. Това оцветяване може да остане дълго време едва доловимо. По-често обаче оцветяването се засилва бързо, така че болните пожълтяват интензивно понякога за 1—2 дни. Жълтеницата у болните от вирусен хепатит има леко червеникав характер и е най-силно изразена по кожата на лицето, шията и горната част на гръдния кош. Урината на болните става тъмна като черна бира, изпражненията са светли, подобни на хума.

С появата на жълтеница състоянието на болните се влошава, апетитът им се изгубва, появява се лош вкус и сухота в устата, тъпа болка в дясното подобребрие, подуване на корема, много газове, нерядко диарии. У много болни се наблюдават и тежки общи и нервни прояви — безсилие, главоболие, безсъние, неспокойствие.

Периодът на жълтеницата трае обикновено 2—3 седмици, след което жълтеницата постепенно отзвучава. Заедно с това се подобрява състоянието на болния. Апетитът се възвръща, храносмилателните и общите прояви постепенно изчезват. Възстановителният период трае 2—4 седмици и по-голяма част от болните бавно и постепенно се възстановяват напълно.

Приема се, че серумният (инокулационен) хепатит протича по-тежко от инфекциозната форма. Заболяването протича по-тежко и при възрастни болни, болни от захарна болест, прекарали малария болни, хронични алкохолици, болни с увреждания на храносмилателните органи.

В доста голям брой от случаите вирусният хепатит протича нетипично — без жълтеница, затегнато, със сменяващи се периоди на подобрение и влошаване. Тези атипични форми представляват половината от заболелите при някои епидемии.

В 90% от болните вирусният хепатит завършва с пълно оздравяване. По-чест е благоприятният изход при деца и здрави млади хора.

При майка ти доколкото разбирам от написаното е нямало типичните симптоми на остър хепатит - жълненица, потъмняване на урината, стойностите на ензимите не са типичните за острата фаза (обикновено стават четирицифрени)
Цитат
ензим АЛАТ беше 177
- което ми подсказва, че тя в момента няма остър хепатит, а по-скоро хроничен в остра фаза или реактивация. Виж тук - http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=628.msg16957#msg16957
Когато е остър хепатита в голям процент (около 90%) имаме пълно излекуване след няколко месеца (обикновено до 6), но в останалите случаи преминава в хроничен и не може да се излекува до края на живота или по-точно се правят опити за лечение с интерферон или други лекарства, които обаче само в 3-10% от случаите водят до пълно изчистване на вируса и в около 40% от лекуваните се получава подтискане на размножаването на вируса и до намаляване на вирусния товар. Понякога този резултат се задържа за няколко години и след това е нужно ново лечение. Можеш да прочетеш интервюто на доц. Антонов, който е един от най-добрите специалисти, занимаващи се с лечение на хронични вирусни хепатити и ще намериш отговори но доста важни въпроси -  http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=1470.0

Не знам при кой лекар в Токуда сте ходили  - там най-добрия специалист в областта на вирусните хепатити е д-р Розалина Балабанска - http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=201.0 Би било добре да се насочите към нея.

Важно е да се успокоите и да попаднете на добър специалист.

Поздрави,
Мери

« Последна редакция: Февруари 15, 2009, 11:51:00 от Мариана Стефанова »

Неактивен Fking

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Благодаря за многото и изчерпателни отговори! Не съм очаквал такъв топъл прием. Това найстина ми действа доста позитивно в сегашната ситуация...!

почвам подред :)
tedibon, мъж съм на 24г.
1 - В другите болници които споменаваш става ли по-бързо?

2 - ето снимки на всички изследвания от тогава:

Първото 1-ва страница

2-ра страница на същото, с проблемния ензим

последвалото за хепатит 1-ва част

втора част на горното

3 -
Тези които имат остър такъв сами ли успяват да го изчистят в повечето случаи? Без медикаментна намеса?

5 - Ясно, значи чакането от година се получава обикновенно, когато изпуснеш този срок? А иначе до няколко месеца както са писали по-долу? Супер.

7 - а възможно ли е тези симптоми (подути колена, лакти и лице) да са от хепатита когато е бил неактивен, защото те бяха причината да тръгне по доктори, първото изследване както споменах беше с нормален ензим, и чак сега го откриха. Месец по-късно...
Притеснявам се от възжможността да има и нещо друго, първоначалната прогноза когато ензима беше нормален беше лимфом (още по страшно) и честно казано диагнозата хепатит Б ни дойде малко като добра новина в началото...

отговора ти е прекрасен, много съм ти благодарен!!

migle, благодаря, ще си запиша изследване при първа възможност.
все пак да попитам, имайки предвид, че съм на 24, предполагам възможността и аз да съм носител е минимална?
Също така се чувствам супер, но до колкото разбрах при хепатита тва не е никаква гаранция? :>

Todor79, биопсия не е правена, доктора спомена че е рано за такова инвазивно изследване преди да е направено  NBV DNA-то, което пък ще правим утре
а при остър хепатит само, какво е лечението?

благодаря за информацията и на теб!

Мариана Стефанова, в Токуда бяхме при д-р Радин Цонев, който беше в края на работното си време и доста набързо ни обясни нещата и вежливо изгони....за тва и дойдох тук толкова объркан... :)

Благодаря и на теб за информацията, захващам се да чета.
« Последна редакция: Февруари 16, 2009, 10:19:18 от Радослав Русинов »

Неактивен Радослав Русинов

• Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравей и от мен и добре дошъл във форума!
И аз да се включа с отговор на някои от въпросите ти.
3 - Тези които имат остър такъв сами ли успяват да го изчистят в повечето случаи? Без медикаментна намеса?
Да, около 90% от всички хора, заразени с хепатит Б, успяват да се изчистят спонтанно от вируса през първите 6 месеца след заразяването. Изчистването става чрез реакция на имунната система, която произвежда антитела и атакува вируса. При около 10% от случаите обаче инфекцията хронифицира и човек дори не разбира, че е заразен. Имунната му система произвежда антитела срещу вируса, но те не успяват да се преборят с него.

7 - а възможно ли е тези симптоми (подути колена, лакти и лице) да са от хепатита когато е бил неактивен, защото те бяха причината да тръгне по доктори, първото изследване както споменах беше с нормален ензим, и чак сега го откриха. Месец по-късно...
Подути колена, лакти и лице най-вероятно са симптоми на някакво друго заболяване или някакъв проблем в конкретния момент. Това не са характерни симптоми на чернодробно заболяване. Най-вероятно причината не е била хепатита.

все пак да попитам, имайки предвид, че съм на 24, предполагам възможността и аз да съм носител е минимална?
Също така се чувствам супер, но до колкото разбрах при хепатита тва не е никаква гаранция? :>
Няма такава възможност, която да наречем минимална, в България около 300 000 души имат хроничен хепатит Б, и знаеш ли колко от тях знаят, че го имат - не повече от 7-8% от тях по най-груби сметки. Всеки от тях си мисли същото като теб, че това на него не може да му се случи. А голям процент от хората, които са диагностицирани с хроничен хепатит Б не правят нищо по въпроса за да разберат дали вируса не уврежда черния им дроб.
Направи си изследване, за да си спокоен, повечето от хроничните носители през цялото време са в прекрасно здраве и това е големия проблем с хроничните хепатити, не можеш да разбереш, че имаш проблем.

С няколко допълнителни изследвания можете да разберете веднага дали майка ти има хроничен или остър хепатит Б.
Погледни тези два линка:
Тълкуване (интерпретиране) на изследвания при хепатитите!
Тълкуване на вирусните хепатитни тестове при хепатит В
От тях ще научиш какви допълнителни изследвания да си пусне майка ти.
Ти също задължително си пусни HBsAg изследване.
Стискам палци всичко да е наред!

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен Fking

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Благодаря!

Дойдоха и другите изследвания, които чудно защо в токуда не препоръчаха...

HBeAg 0.268
anti-HBe 13.611
anti-HBeigm 0.216
утре ще ходим при лекар да ги тълкува, сега чета от линковете по-горе, но още немога да ги интерпретирам :>

а моите тестове за хепатит Б, Ц са отрицателни :) предстои ваксина

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
Поздравления за твоите отрицателни резултати. Ваксината е задължително за си направиш за да си спокоен за себе си.
Не се наемам да тълкувам резултатите, защото не съм добре запозната с хепатит В в детайли. Моите съфорумци ще го направят с удоволствие.
Поздрави

Неактивен tedibon

• Публикации: 1341
    • Профил
Според мене,макар да не се мисля за специалист все още,става въпрос за хроничен хепатит В  :sad2:!Пожелавам ти ,да съм сгрешила,но това HBeAg -,anti HBe +,е типично за хронична дългогодишна нелекувана инфекция,нека излезе и HBV DNА,може пък да е неактивно носителство,дай боже!

Пиши когато излязат и другите резултати!

Поздрави,Теди
« Последна редакция: Февруари 27, 2009, 06:54:14 от tedibon »

Неактивен Мери_

• Профил
Да - изследванията потвърждават - хроничен хепатит В, а не остър.
Високите ензими пък са признак, че не е само носителство, а най вероятно майка ти има активен хроничен хепатит В с отрицателен e-антиген. http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=746.0
Това може със сигурност да се потвърди само с HBV-DNA изследването. Така, че трябва да изчакате резултатите, за да може със сигурност да се постави тази диагноза.

А това, че ти нямаш хепатит е супер!

Поздрави,
Мери

Неактивен Fking

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
ето DNA-to
"HBV-DNA=7020 /+/ положителен IU/ML резултат"

т.е. мутирал хроничен хепатит Б?

в понеделник влизаме за биопсия

Неактивен Мери_

• Профил
Здравей!

Копията на вируса са много малко! Пациентите, които са с HBV-DNA до 20 000 IU/ML се водят само носители на вируса. Стискам палци и биопсията да е добра! Стойностите на това изследване се променят.
При отрицателния "е" хепатит има моменти на реактивация на хепатита - през които се повишават стойностите на ензимите и репликацията на вируса нараства. След това може пак да си влезне всичко в норма. Погледни на схемата - реактивация по време на неактивно носителство.  http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=628.msg16957#msg16957
Дано биопсията да покаже минимални увреждания!

Успех!
Мери

Неактивен Cvetanka

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 12
    • Профил
Здравейте и от мен!
Аз съм въпросната майка и тъй като съм вече по-спокойна се включвам лично. Искам и аз да ви благодаря за непринудената отзивчивост и съпричастност - много сте мили! По-спокойна съм, тъй като вече ми направиха биопсия и след няколко дни резултатът ще е готов и ще се изясни лечението, каквото и да е то. Също изключително позитивно ми въздейства и лекуващият ми лекар със своите: професионализъм, заинтересованост, увереност, феноменална памет, коректност, отговорност, каквито до сега не съм срещала, събрани в едно (а това едно е Д-р Радин Цонев - болница Токуда). Може би  това е част от лечението!!! :bravo2:
Пак Ви благодаря и Ви желая пълно излекуване!
До скоро!   

Неактивен Vancheto

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Публикации: 1558
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
Цветанка, желая ти перфектни резултати на биопсията  :doubleup:

Неактивен Cvetanka

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Здравейте мили хора,
Ванче, благодаря за чудесното пожелание, то почти се сбъдна и ето резултатите от биопсията ми (преписвам дословно без да разбирам всичко):
"Макроскопски КЛИНИЧНИ ДАННИ:
                     Касае се за пациентка с клинични и вирусологични данни за хроничен активен В-хепатит    с  нормални стойности на чернодробните ензими.
                     ЗАКЛ:Хепатитис хроника актива-НВsАr  положителен.
                     МОРФОЛОГИЧНО ОПИСАНИЕ: Белезникав материал като конец 15 мм.
Хистологично  Б-3615/09 представителна чернодробна биопсия със слабо изразено портално възпаление във всички портални пространства - D(1) без перипортален пограничен/интерфейс хепатит - А(0) и без некроинфламаторни огнища - С (0) или фокални конфлуентни некрози - В (0). Групи от хепатоцитите са с белези на балонна дегенерация, при наличие на леко изразена чернодробноклетъчна дисплазия. Липсва стеатоза.
Единични портални зони са обхванати от разширена фиброза без образуване на септи.
                 ФИБРОЗА - 1
                 mHAI=1, минимален хроничен В-вирусен хепатит
ДИАГНОЗА   МИНИМАЛЕН ХРОНИЧЕН В-ВИРУСЕН ХЕПАТИТ"  (край на цитата).
При тези резултати за сега оставам само на диетичен режим без хепатопротектори, ежемесечно следене на чернодробните ензими и на 6 месеца HBs Ag. Най-общо разбрах лекарската логиката на този план, но все пак с удоволствие ще приема вашите по-детайлни и по-достъпни разяснения и колко предпазливо  да се радвам.   :)  Също за диетата може да ме посъветвате с актуален вариант, тъй като много четох, но все противоречиви мнения, а към момента съм премахнала от менюто си доста храни.
Предварително благодаря и успешно лечение!
До скоро! :bye2:

Неактивен Мери_

• Профил
Здравей, Цветанка!

При тези резултати от биопсията, можеш да си отдъхнеш и да свалиш напрежението от себе си!

Кой лекар ти каза да спазваш диета и каква? Какви са в момента чернодробните ти ензими? Само, ако все още са високи е нужна диета.
Ако са в норма, само алкохола е забранен. Прочети Препоръки за здравословно хранене при хора с чернодробни заболявания

Цитат
ежемесечно следене на чернодробните ензими и на 6 месеца HBs Ag.

Според мен трябва поне веднъж в годината да си следиш и HBV-DNA.

Още веднъж - ЧЕСТИТО за хубавите резултати и дано никога да нямаш повод за започване на лечение. Доста хора си живеят с хепатита цял живот и той почти не им вреди.
Явно ти си една от щастливките!

Поздрави :flowers:
Мери

Неактивен Cvetanka

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Здравей Мери,
Благодаря за бързия отговор и позитивното обобщение на резултатите от биопсията ми - имах нужда от това! Стойностите на АСАТ и АЛАТ от 27.03.2009 са ми съответно 19 и 14 U/L. Действително лекуващият ми лекар за пореден път ме предупреди за алкохола, а за диетата мислех, че се подразбира. Ето как имам нужда и от вашите съвети! :good: Да, явно съм щастливка и от сърце ти желая подобно щастие!
До скоро :hungry:

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Статус: Има близък с хепатит C
Резултатът е чудесен. :clap:
Но да не се зарадваш прекалено много и да забравиш, че все пак трябва да се следиш.
Съветът на Мери е много важен.
Може и асат и алат да си проверяваш на 6 месеца.
Дани
Hang in there.

Неактивен Vancheto

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Публикации: 1558
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
Честито, Цвети  :congrats:
Продължаваш по пътя на живота си със същата скорост, но с повишено внимание :doubleup:
Ваня  :flowers3:

Неактивен Cvetanka

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Дани и Ваня,
Благодаря за съветите! Да, няма да се увличам много от идеята, че съм добре и с повишено внимание ще следя предупредителните пътни знаци АСАТ, АЛАТ, HBs Ag, HBV DNA.  А как се черпи в този форум?  :gift:

Неактивен Мери_

• Профил
Мястото за черпене е на 4 и 5 април в гр. Русе  :bye2: http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=1665.15

:flowers3: :flowers3: :flowers3:  :flowers3: :flowers3: :flowers3:

Заповядай! И всички останали, които имат повод да почерпят! :beer: /бирата да се чете като айрян!/

Неактивен Cvetanka

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Здравейте,
Изминаха 6 месеца от биопсията ми и поставянето на диагнозата ми. Ежемесечно си правя изследвания на АСАТ и АЛАТ - в нормата са, а сега си напраавих и изследване на HBsAG - 191.25 S/N REACTIVE. Разбирам, че не е толкова зле, но бихте ли ми казали какво точно означава това. :book_read:
Поздрави!
Цвети

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Статус: Има близък с хепатит C
Цвети,
експертите са в Жеравна.
Но ще си дойдат и ще ти отговорят.
На мен добре ми изглеждат нещата ти, ама аз съм си боса по хеп Б, така че.. ще почакаш малко.
Дани
Hang in there.

Неактивен Cvetanka

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Дани, благодаря за вниманието! :flowers2:
Ще чакам!

• Профил
    • My Home Page
Здравейте,
Изминаха 6 месеца от биопсията ми и поставянето на диагнозата ми. Ежемесечно си правя изследвания на АСАТ и АЛАТ - в нормата са, а сега си напраавих и изследване на HBsAG - 191.25 S/N REACTIVE. Разбирам, че не е толкова зле, но бихте ли ми казали какво точно означава това. :book_read:
Поздрави!
Цвети
Здравей,
Изследването ти за хепатит Б (HBsAg) е положително, конкретните цифри отзад не са толкова съществени, защото това не е реално количествено измерване на HBsAg антигена.

Поздрави,
Радо

Неактивен Cvetanka

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Радо, благодаря ти, доколкото разбирам то трябва да стане чудо, HBsAg да ми стане отрицателно, така ли е?

• Профил
    • My Home Page
Кажи-речи, но не е невъзможно все пак. Просто хепатит Б е много трудно лечим, но пък често се случва човек да е неактивен носител и той да не му нанася сериозни увреждания.

Неактивен Cvetanka

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Здравей Радо и отново много ти благодаря за коментара. Много си мил!
Късмет! :bravo2:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007