Автор Тема:  PCR тест за HBV-DNA - Въпрос!?  (Прочетена 15819 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Aqua

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
PCR тест за HBV-DNA - Въпрос!?
« -: Септември 05, 2007, 15:31:55 »
Здравейте. Откриха ми Хепатит Б, чрез кръвен тест. Миналата седмица ми правиха чернодробна биопсия (резултатите още не са готови). Сега лекуващият ме лекар, иска да си направя този PCR тест, това което ме притеснява е, че цената му е 210 лв. Вие правили ли сте си такъв тест, и някой има ли малко повече инфо по въпроса, задължителен ли е и защо ми го назначава?
Благодаря ви предварително :)

Неактивен Емануил Денков

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 352
  • хепB
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Re: PCR тест за HBV-DNA - Въпрос!?
« Отговор #1 -: Септември 05, 2007, 21:04:14 »
Здравейте. Откриха ми Хепатит Б, чрез кръвен тест. Миналата седмица ми правиха чернодробна биопсия (резултатите още не са готови). Сега лекуващият ме лекар, иска да си направя този PCR тест, това което ме притеснява е, че цената му е 210 лв. Вие правили ли сте си такъв тест, и някой има ли малко повече инфо по въпроса, задължителен ли е и защо ми го назначава?

НЕ!!!! Това е тест за хепатит С доколкото ми е известно. Би трябвало да ти направят HBV DNA и цената му е 150 лв, поне до декември 2006 година със сигурност струваше толкова....

Чакам да се изкажат запознатите с хепатит С. Може и да им е позната някаква друга информация.

Поздрави Емо!

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #2 -: Септември 07, 2007, 12:10:48 »
Здравей,
Накарай лекаря си да уточни за какъв тест става въпрос. По принцип изследванията за хепатит B и C са различни.
Можеш да погледнеш статията Видове тестове за вирусно натоварване (Viral Load Tests) при хепатит C
В нея са описани тестовете за определяне на вирусното количество при хепатит C, като някои от тях се наричат PCR тестове.
Сега се порових и доколкото виждам точно теста HBV-DNA също се води PCR тест, така че може би лекаря правилно е използвал терминологията.
Ето малък цитат:
Цитат
Hepatitis B Virus (HBV) DNA, Qualitative, PCR
The detection of hepatitis B virus (HBV) DNA is based upon the real-time amplification and detection of specific HBV genomic DNA sequences by PCR from total DNA extracted from the specimen. The diagnosis of HBV infection should not rely solely upon the result of a PCR assay. A positive PCR result should be considered in conjunction with clinical presentation and additional established diagnostic tests prior to establishing a diagnosis. A negative PCR result indicates only the absence of HBV DNA in the sample tested and does not exclude the diagnosis of disease. Equivocal results are those that fall between the lowest limit of detection and the background level. Equivocal results cannot be determined to be positive or negative.
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Aqua

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: Септември 08, 2007, 18:50:03 »
Благодаря ви за отговорите :)
За съжаление не ползвам много добре английски, и доста неща не разбирам.
Искам само да ви попитам, защо ми е този тест, след като имам установен Хепатит Б. Не трябва ли просто да ми назначат лечение и да започвам да го боря? След като е установен хепатита, какво повече се иска с този тест, това не разбирам ???

Неактивен pumuckl

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 151
  • Acute
    • Профил
  • Вид лечение: Спонтанно излекуване
  • Статус: Недиагностициран/а
« Отговор #4 -: Септември 09, 2007, 17:22:17 »
Ще трябва да попрочетеш из форума преди да започнеш да разбираш. няма как да не ти е от полза. нещата при хепатитите не са никак прости. Това не е настинка, че да ти я установят и да ти назначат веднага лечение.

Успех. :)

Неактивен pumuckl

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Публикации: 151
  • Acute
    • Профил
  • Вид лечение: Спонтанно излекуване
  • Статус: Недиагностициран/а
« Отговор #5 -: Септември 10, 2007, 23:17:50 »
PCR  се прави и за хепатит Б, поне така пише тук:
http://www.e-placebo.com/index.php?option=com_content&task=view&id=87&Itemid=39

Вирусна ДНК (HBV DNA). Най-добрият индикатор на активна вирусна репликация е присъствието на вирусна ДНК в серума. Тестът който се използва е PCR (полимеразна верижна реакция). Високи нива на вирусната ДНК показват, че вируса се размножава активно и пациентът е силно заразен. Този тест е по-чувствителен от теста за HBeAg за откриване на вируса на хепатит В в кръвта.

Неактивен kammy

• Немедицинско лице
  • Публикации: 130
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
« Отговор #6 -: Септември 11, 2007, 15:38:02 »
Здравей,Аква :)

Съпругът ми си прави въпросният ДНК-тест/HBV DNA/ март месец тази година.Правиха му го по времето,когато беше в болницата за биопсията/естестсвено,той влезе в болницата с направление за хоспитализация/.Теста му излезе без пари.Изобщо,от година насам,откакто прави нещо относно болестта си,е плащал само изследването за хепатит С.Всичко друго-хепатит Д,ПСР,биопсията,чернодробни ензими всеки месец-минават през касата.
Ако си здравноосигурена си търси правата.
Иначе,теста е задължителен за назначаване на лечението.Направи го.
Пожелавам ти стойностите ти да са много ниски ;)

Неактивен tania

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 93
  • близка на болен от хеп.
    • Профил
  • Резултати: В момента съм на лечениe
« Отговор #7 -: Септември 12, 2007, 08:55:04 »

Много е важен този тест за да се види репликацията на вируса - т.е как се размножава,в какво количество е. Той може да се направи и безплатно, ако ви изпрати например проф. Чернев, д-р Цонев или някое друго светило. Но дори и да го заплатите направете го!!! И дано количеството на проклетия вирус е минимално!!

Неактивен Jina

• Немедицинско лице
  • Публикации: 389
    • Профил
« Отговор #8 -: Септември 12, 2007, 11:47:58 »
На мен ПСР ми го направиха без да плащам нищо,освен такса за взимането на кръв,която е минимална.Чернев ме беше пратил ... явно с направление.
Давай на всеки твой ден шанса да бъде най-добрият в живота ти!

Неактивен Aqua

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #9 -: Септември 12, 2007, 16:22:12 »
Направих теста, ще чакам резултати. Лекарят каза, че не се поемал от Касата. Но след това лечението ми се поемало а то щяло да струва към 50 000 лв.:o ...какви са тия цифри направо не знам...както и да е...
Имам още едно питане към вас. Чета в нета, че се предава по полов път. Как така аз го имам а жена ми не?! Бременна е в 4-ти месец, два пъти правихме тест, веднъж в ХЕИ-Австралийски антиген и веднъж в частна клиника пак за Хепатит Б. Резултата е отрицателен, възможно ли е?

Неактивен Jina

• Немедицинско лице
  • Публикации: 389
    • Профил
« Отговор #10 -: Септември 12, 2007, 17:14:33 »
Цитат
Но след това лечението ми се поемало а то щяло да струва към 50 000 лв. ...какви са тия цифри направо не знам...както и да е...
Аз дори съм чувала че е около 70-80 хил  :D  (за Хепатит С де)
По принципи аз знам че Хепатит Б се предава по полов път.Явно жена ти е има страхотен късмет,но може би ще е хубаво след няколко месеца пак да си направи тест.

P.S.Честито за бебчето  ;)
Давай на всеки твой ден шанса да бъде най-добрият в живота ти!

Неактивен kammy

• Немедицинско лице
  • Публикации: 130
    • Профил
  • Резултати: Повторно лечение
« Отговор #11 -: Септември 12, 2007, 17:56:34 »
Имам още едно питане към вас. Чета в нета, че се предава по полов път. Как така аз го имам а жена ми не?! Бременна е в 4-ти месец, два пъти правихме тест, веднъж в ХЕИ-Австралийски антиген и веднъж в частна клиника пак за Хепатит Б. Резултата е отрицателен, възможно ли е?

А тест за антитела правили ли сте?Жена ти да не е карала хепатит Б преди,или като малка и да е изградила имунитет?В такъв случай Австралийския антиген е отрицателен,а теста за антитела-положителен.
Хепатит Б наистина е силно заразен и се предава лесно по полов път.На втория месец,след началото на връзката ни с мъжа ми/с хроничен хепатит Б/,се разболях и аз :(.

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #12 -: Септември 13, 2007, 08:39:52 »
Цитат
Но след това лечението ми се поемало а то щяло да струва към 50 000 лв. ...какви са тия цифри направо не знам...както и да е...
Аз дори съм чувала че е около 70-80 хил  :D  (за Хепатит С де)
Ако си говорим за интерфероново лечение, цифрите от 50 000 лева, които съм чувал и от други лекари не са актуални.
Контактувах с пациент, който сам си закупуваше лекарствата - излизаха му към 18 000 лева за първите 6 месеца. Това прави най-много 36 000 за период от 48 седмици.
Представете си цените, които плаща здравната каса, която като голям клиент ползва със сигурност хубава отстъпка. Мисля, че цената която плаща действително, не е по-голяма от 30-32 000 лева за 48 седмично лечение.

Доколкото разбирам и от другите ти постове, все още никой не те е диагностицирал с хроничен хепатит B. Това, че имаш хепатит B, не значи че е хроничен и че имаш нужда от лечение. Може съвсем скоро да си се заразил. Това би могло и да е причината все още да не си заразил съпругата си. Хепатит B се предава по полов път и предаването на болестта от единия партньор на другия е често срещано. Затова, ако наистина жена ти няма хепатит B, веднага започнете да използвате предпазни средства, за да си сигурен, че няма да и предадеш болестта. Имай предвид и нещо друго - има инкубационен период. Има вероятност да си предал вируса на жена си, но изследванията все още да не засичат нищо. Затова трябва да се изчака малко /поне месец-два/ и тя да си повтори изследванията.
Пожелавам ти успех с всички изследвания, дано всичко да е наред!

Радо

Неактивен Aqua

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #13 -: Септември 14, 2007, 15:18:17 »
Благодаря на всички за отговорите.
Продължавам с въпросите обаче ??? :-[
Моят Хепатит Б е открит преди 7 месеца. Имам го сигурно много от преди това. Преди 5 месеца жена ми си направи първото изследване - отрицателно. И сега 5 месеца по-късно второто - отрицателно. Ако този инкубационен период е 2-3 месеца вече трябваше да се е появил доста отдавна и при нея. Не знам какво да мисля и много се страхуваме, защото нали Хепатита е опасен при бременността. Как така при нея не се е появил. ??? ::)

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #14 -: Септември 15, 2007, 09:19:06 »
След като 5 месеца по-късно изследванията са същите, значи явно не се е заразила от теб.
Хепатит B се предава по полов път, но това не се случва в 100% от случаите. Ако си спомням правилно, шанса да се предаде по полов път е към 40%. Нека Емо да ме поправи ако греша. Това по принцип не е малък процент, но виждаш че това показва, че е напълно възможно болен да не зарази партньора си по полов път.
Надявам се, че през цялото време след като сте разбрали за болестта, сте използвали предпазни средства.
Препоръчвам на жена ти, след като роди и лекаря разреши, да си направи ваксина срещу хепатит B. Така ще бъдете по-спокойни и няма да има опасност за нея.
След като се роди бебчето, трябва да му се сложи ваксина за да елиминирате възможността ти като баща да си предал болестта.
Предполагам ще се притесните от това, което казвам, но тъй като има такава вероятност, го споменавам. Ето малко повече информация по въпроса: Докладвано е възможно предаване на хепатит B от баща на дете
Виждаш, че този проблем се решава с една ваксина, и доколкото знам ваксинирането е задължително в България, така че просто се погрижете след раждането да сте сигурни че всичко е наред с ваксината.
Пожелавам лека бременност и никакви усложнения за детето ви!

Радо

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007