Автор Тема:  Ваксина преди или след бременност?  (Прочетена 5127 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен luthi

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Здравейте!
От доста време следя този форум, въпреки, че досега не съм писал. Както се досещате, разбрах за него едва след като дойдоха проблемите - не на моята глава, но на мой близък. Мога да кажа, че съм изчел всичко или почти всичко тук - трудно ми е да повярвам, че е възможно да съществува толкова добре организиран и информативен форум като този. Също ми беше трудно да осъзная какъв сериозен проблем е тази болест хепатит. До преди няколко месеца я възприемах както някой тук каза вече "малко по-тежък грип". Колко далеч съм бил от истината.....Сега се опитвам да говоря за хепатита с моите познати и приятели и да ги алармирам да вземат предпазни мерки и да се изследват.

И понеже доста се стреснах, вече съм твърдо убеден, че с жена ми ще се изследваме и при подходящи резултати ще си направим ваксина. За това питам: преди или след бремеността е по-добре да се ваксинираме?

Благодаря на всички!

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Ваксина преди или след бременност?
« Отговор #1 -: Март 10, 2009, 09:59:24 »
Здравей и добре дошъл сред нас!  :smile:
Благодаря за добрите думи за форума!  :smile:
По отношение на ваксината - сега отначало първо прегледах разни статии от книги, които имам, които са посветени на бременност, хепатити Б и ваксинация и т.н. Нищо съществено в тази посока не пише в тях, но ето какво открих в листовката на Twinrix - комбинираната ваксина за хепатит A и B, която е достъпна в България:
Цитат
TWINRIX - Prescribing Information
...
Pregnancy: Pregnancy Category C. Animal reproduction studies have not been conducted with TWINRIX. It is also not known whether TWINRIX can cause fetal harm when administered to a pregnant woman or can affect reproduction capacity. TWINRIX should be given to a pregnant woman only if clearly indicated (see INDICATIONS AND USAGE).
Pregnancy Exposure Registry: Healthcare providers are encouraged to register pregnant women who receive TWINRIX in the GlaxoSmithKline vaccination pregnancy registry by calling 1-888-452-9622.
...

При използването на какъвто и да е медикамент по време на бременноста, се дава оценка за това дали той може да увреди плода по някакъв. Затова се използва категоризирането според този риск, като в Щатите се използва споменатата класификация. Категория C по-скоро казва да се внимава, отколкото "абсолютно забранено е", тъй като не са правени достатъчно клинични изпитания в тази посока:
Цитат
Pregnancy category
...
Pregnancy Category C: Animal reproduction studies have shown an adverse effect on the fetus and there are no adequate and well-controlled studies in humans, but potential benefits may warrant use of the drug in pregnant women despite potential risks.
Значи, ако става въпрос дали да се прави ваксинация по време на бременността, съвета е - само ако се налага.
Ето и листовката на Twinrix на български: Twinrix - листовка

Все пак, доколкото разбирам, ти питаш дали жена ти трябва да се ваксинира още преди да забременее или чак след като роди. Това, което мога да кажа в такъв случай е, че всичко зависи от това как вие бихте преценили да постъпите. От медицинска гледна точка не откривам някакъв проблем. Ако имате притеснения, че тя може да се зарази по време на бременността или в болницата, тогава може да решите да е преди това. Бебето така или иначе ще бъде ваксинирано, така че за него не би трябвало да има проблем.
От превантивна гледна точка можете да го направите преди бременността, но имайки предвид повишеното внимание, което трябва да се има ако тя се прилага по време на бременността трябва да съобразите нещо. Ваксината се слага на 3 дози, като слагането на последната доза на 6-ия месец след първата. Значи трябва да го имате предвид и трябва да минат поне няколко седмици след последната доза от ваксината на 6-ия месец, след което вече да правите опити за забременяване.
Това е, за което се сещам.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен luthi

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: Март 10, 2009, 10:39:43 »
Благодаря ти, Радо, за подробния отговор. Значи ако ваксинацията се прави преди бремеността, добре е да се изчакат няколко седмици след края на последната доза....Честно казано не бях мислил по въпроса за заразяване в болница при раждане, но ясно е, че и това се случва и човек трябва да има едно на ум.
Благодаря отново и лек ден! :congrats: 

Неактивен Радослав Русинов

• Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #3 -: Март 10, 2009, 11:10:23 »
Благодаря ти, Радо, за подробния отговор. Значи ако ваксинацията се прави преди бремеността, добре е да се изчакат няколко седмици след края на последната доза....
Да, това е по-скоро за всеки случай, не че има някаква информация, която да е много притеснителна. Но така пък по-лесно може да се ориентирате и да прецените как да подходите  :wink3:

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен Мери_

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #4 -: Март 10, 2009, 17:27:21 »
Колко далеч съм бил от истината.....Сега се опитвам да говоря за хепатита с моите познати и приятели и да ги алармирам да вземат предпазни мерки и да се изследват.

Здравей и от мен и добре дошъл във форума!

Радвам се, че ни харесваш!
 :browse:Стараем се доколкото можем да сме полезни, пък и да е приятно на хората докато пишат дори! :flowers2: :flowers3: :flowers4:

Ща се отнася до ваксината - Ради ти е отговорил изчерпателно!
А по въпроса за алармирането на приятелите и познатите за хепатита - лично съм се убедила, че никой не се интересува от предпазване и си мисли, че точно на него няма да му се случи! :angry3: :angry3: :angry3:
Да, ама може би вече даже му се е случило! Дори и безплатни тестове да се правят - много малка част от хората отиват да си направят тест!

Хубаво е, че сте решили да се ваксинирате. Хепатит В е много коварно заболяване. След като има начин за предпазване би трябвало всеки да си направи ваксина!

Поздрави и много здраве! :girl_dance:
Мери

Неактивен anita

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2988
    • Профил
« Отговор #5 -: Март 10, 2009, 18:35:12 »
Добре дошъл при нас!

Благодарим ти за добрите отзиви за форума.
Ради наистина е бил много изчерпателен. Риск да се заразиш винаги има, но когато си информиран можеш да вземеш мерки.
Мери е права, че никой не обръща внимание на хепатита и се слага в графа "това на мен няма да се случи".

Поздрави

Неактивен tedibon

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
« Отговор #6 -: Март 10, 2009, 19:52:29 »
Добре дошъл сред нас!

Само да ти подхвърля една идея-има вариант ваксината да се постави в съкратен срок!Това се прави,ако лицето му предстои пътуване зад граница,а иска да се погрижи за евентуален риск!

Мисля ,че и в листовката има схема за съкратен прием!

Поздрави,Теди!

Неактивен luthi

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: Март 11, 2009, 09:07:38 »
Благодаря за топлото посрещане :smile:

Според мен причината хората да не смятат хепатита за сериозен проблем е, както казахте, липсата на информираност (понякога си мисля, че е умишлена, въпреки че днес има безброй начини човек да се информира). Всеобща е представата за болестта като нещо лесно лечимо и без много усложнения. Да си призная и аз смятах така до скоро, въпреки че се смятам за добре информиран човек....
Поради всичко това вярвам в необходимостта и важността обществото да се информира колкото е възможно повече. Вярвам и че този форум играе много важна роля във всичко това и се надявам популярността му да продължава да расте, но не заради увеличаване на болните, а заради осъзнаване на проблема "ХЕПАТИТ".

Желая на всички успех в борбата с гадната болест :smile:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007