Автор Тема:  Хепатит В: ЛИСТ ФАКТИ  (Прочетена 9237 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит B
Хепатит В: ЛИСТ ФАКТИ
« -: Май 31, 2009, 23:03:18 »

Често задавани въпроси за Хепатит B
Хепатит В и бременност: Често задавани въпроси
Ако 100 възрастни биха били заразени с вируса на хепатит В?
Ако 100 бебета биха били заразени с хепатит В
НВV - Предаване и предпазване
Предаване от майка на дете
HBV: Предотвратяване на инфекцията Майка - Дете

Хепатит B – основна информация
Какво е Хепатит B?
Какво е остър хепатит В?
Остър или хроничен хепатит В?
HBeAg-отрицателен хепатит В

Черния дроб
Чернодробна биопсия
Хепатит В: Чернодробна биопсия
Оценка на хистологичната активност при чернодробната биопсия
Стресът и черния дроб

Сексът и хепатит В
Хепатитът и татуировките?
Превенция на Хепатит B в къщи и при разкрасяващи процедури
Хепатит B и алкохолът

Тестът ви за хепатит В е положителен, а сега - какво?
Кога да разкриете, че имате НВV инфекция?
Как да кажем на децата, че имат Хепатит B?
Какви са професионалните рискове при хепатит Б?

Какво значи “антигени и антитела”?
Как да се тълкуват тестовете за антитела и вирусните тестове при хепатит В?
Хепатит В антиген и антитяло тестове
Какво е “е” антиген (HbeAg)?
Какво е HBV DNA и как се измерва?
Какво е HBV вирусно натоварване?
Какво е НВV генотип?
Какво е AлАT?
Какво е AFP?
Какво е фиброза и цироза?

Колко често трябва да се наблюдава (контролира, проследява) хроничния хепатит Б?
Трябва ли всеки с хроничен хепатит В да се лекува?
Хепатит В: Кога е нужно лечение?
Какво да очакваме при лечение на хепатит В с пегилиран интерферон?
Каква е целта при лечение на хроничен хепатит В?
Кои са антивирусните препарати за лечение на хепатит В?
Кои медикаменти за лечение на хепатит В трябва да се използват най-напред?
Какво се случва, когато се появи лекарствена резистентност?
Управление на страничните ефекти при лечение на хепатит В
Хепатит В: Докладване на странични ефекти от лекарствата
« Последна редакция: Октомври 22, 2009, 20:03:32 от Мариана Стефанова »
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Мери_

• Профил
Re: Хепатит В: ЛИСТ ФАКТИ
« Отговор #1 -: Юни 17, 2009, 15:14:25 »
Лист факти за хепатит В

В тези Лист факти за хепатит В се надяваме да намерите отговор на всички основни въпроси!

Неактивен pumuckl

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 151
  • Acute
    • Профил
  • Вид лечение: Спонтанно излекуване
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Re: Хепатит Б - Предаване от майка на дете
« Отговор #2 -: Юли 26, 2009, 22:40:49 »
Цитат
При 90% (9 от 10) от случаите шансът бебето, родено от майка, която е инфектирана с вируса на хепатит В (HBV за по-кратко) ще има хронична дълговременна HBV инфекция. Едно от бебетата получило HBV инфекция има шанс да развие тежки и сериозни здравословни проблеми за в бъдеще.

Здравейте, случайно попаднах на статията и да кажа, че поне за мен не става ясно каква е вероятността от предаване и дали тази вероятност важи за случаите, когато е поставен имуноглуболин или само за останалите, в които не е.

Според мен това е много важна информация - добре е да е ясно.

Неактивен Мери_

• Профил
« Отговор #3 -: Юли 27, 2009, 08:18:20 »
Здравей, pumuckl!

Изречението, веднага след това, което ти си цитирал дава отговор на въпроса ти - тези данни са ако не се постави ваксина и HBIG!
Цитат
Това може да бъде избегнато в повечето случаи ако се направят – HBV ваксина и HBV имуно-глобулин (двете инжекции ще помогнат за предпазване от HBV инфекция) най-късно 12 часа след раждането.

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #4 -: Юли 27, 2009, 08:30:47 »
А дали може наистина да се набави и постави в България на мен още не ми е ясно, но предстои да разберем може би от тази тема http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=2041.0 какти от тази http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=403986.0.
Дани
Hang in there.

Неактивен pumuckl

• Acute
    • Профил
« Отговор #5 -: Юли 27, 2009, 17:15:09 »
Прочетох целия текст, но го разбрах така:

Ако не се вземат мерки:
9 от всеки 10 бебета с майка с хепатит, ще бъдат заразени, т.е ще имат хронична дълговременна HBV инфекция.
От тези 9 бебета 1 ще има шанс да развие тежки и сериозни здравословни проблеми за в бъдеще - какъв е този шанс не е ясно.

Или аз не го разбирам правилно или тази информация е невярна:
Всичките 9 бебета, които са получили дълговременна HBV инфекция и всички имат шанс да развият тежки и сериозни здравословни проблеми.

Т.е. ако не се вземат мерки рискът е за 9 от 10, а не за 1 от 10. Ако това е така, мисля, че трябва да оправите текста за да е ясно, че рискът е голям. Има хора с хазартен нрав.

Според мен тази информация е много, много важна и разпространението й е в основата на борбата с хепатит Б. Досега който се е разболял - разболял. При спазване на определената профилактика на запад, т.е. ако всяка майка се изследва и изисква ваксина и имуноглуболин - хепатит Б рязко ще намалее след години. Тази статия http://www.hepb.org/patients/pregnant_women.htm също е добре да я преведем и да се качим на сайта. Аз мога да се наема, ако се потвърди, че ще бъде качена.

Неактивен Радослав Русинов

• Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #6 -: Юли 27, 2009, 23:37:22 »
Здравей,
Първо да уточня за всички, които четат темата, че става въпрос за лист факта Предаване от майка на дете.
При самия превод се е получило неясно звучене. Редактирах лист факта и мисля, че сега вече се чете недвусмислено.
А по отношение на превода, не знам дали имаш предвид пълния документ на CDC, който е на адрес: http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/rr5416a1.htm
или въпросите и отговорите на сайта на HepB.org: http://www.hepb.org/patients/pregnant_women.htm, но стига да имаш желание, помощта ти е добре дошла.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен pumuckl

• Acute
    • Профил
« Отговор #7 -: Юли 28, 2009, 13:13:45 »
Да, точно за нея. Сайтът съдържа много ценна информация, просто тези, които се трудите над него правите нещо много ценно. Бих искал и аз да съм част, но за жалост не разполагам с времеви ресурс.

Мислех да преведа малката статийка. Голямата първо е много обширна за мен и второ хората обичат новите неща да им се поднасят синтезирано. Просто сайтът Ви много добре се справя да поднася информацията.  Мисля, че е безсмислено да се превеждат някакви научни трудове, а повече да се наблегне над такива "Въпроси&Отговори" странички, като важните се изведат по-напред. Мисля, че специално тази, която е за бременните е една от най-важните.

Така, както си я редактирал е добре, всмисъл става ясно и за риска и за необходимите действия. като преведа другата, ще я пусна, въпреки, че това изчерпва есенцията.

Поставихме и въпроса юридически при нас, но едва ли ще излезне нещо. Ако излезне идея, ще споделя.
http://www.lawsbg.com/forum/index.php?topic=1124.msg2610#msg2610

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #8 -: Юли 28, 2009, 13:37:15 »
Благодаря ти за помощта, и малката ще ни е от полза, ще я качим също на сайта.
Относно кратките статии, ние отначало тръгнахме с по-дълги и тежки като материя статии, но бързо стана ясно, че хората (поне пациентите) не искат да четат толкова научно написани неща. Затова сега сме се ориентирали към тези по-кратки, но написани на достъпен език материали, поне докато има такива материали за превод.
За юридическата страна на въпроса, вчера видях съобщението във форума и мисля, че идеята и инициативата е много добра.
Може поне да се опитаме да направим нещо, например идеята на mishka_moja от форума на бг-мама е достатъчно конкретна. Това в крайна сметка може пък да доведе и до юридически промени.

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
« Отговор #9 -: Юли 28, 2009, 15:11:22 »
Забелязахте ли колко е нисък  процента на болните в Белгия, Франция, Австрия, Дания - под 1%. Какво правят тези страни за да се борят с инфекцията? Въпроса ми не е риторичен, а молба към тези, които са запознати със здравната им система да споделят.

Неактивен gqueen

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 45
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
« Отговор #10 -: Юли 28, 2009, 17:01:11 »
Страхотна информация.Поздравления и благодарности   :congrats:
В Америка лекарите изобщо не си правят труда да изпадат в подробности,а това изобщо не е в полза на пациента.Попаднах на нещо което много ме притесни:

Ако никога не сте били лекувани за хепатит В, изследванията показват, че антивирусните препарати entecavir (Baraclude) и tenofovir (Viread) са най-ефикасни за понижаване на вирусния товар (при около 90% от случаите) и спиране увреждането на черния дроб (75% постигат нормални нива на ALT), но само докато вземате антивирусното лекарство, което е под формата на хапчета.
 Въпроса ми е какво става когато спре да се взима лекарството???

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #11 -: Юли 29, 2009, 10:19:50 »
Ако никога не сте били лекувани за хепатит В, изследванията показват, че антивирусните препарати entecavir (Baraclude) и tenofovir (Viread) са най-ефикасни за понижаване на вирусния товар (при около 90% от случаите) и спиране увреждането на черния дроб (75% постигат нормални нива на ALT), но само докато вземате антивирусното лекарство, което е под формата на хапчета.
 Въпроса ми е какво става когато спре да се взима лекарството???
Здравей,
Лечението с нуклеозидни аналози трябва да бъде дългосрочно. В момента по отношение на спирането на лечението има по-скоро наблюдения за ентекавир, отколкото за тенофовир. В момента продължават изпитания и проучванията с лечение на пациенти с тенофовир и общо взето никой от тях не е прекъсвал лечението си. Винаги след спирането на лечението с такива антивирусни препарати има опасност от връщане на вируса, затова добър вариант е по време на лечението пациента да направи HBeAg сероконверсия (ако преди това е бил HBeAg-положителен). По отношение на това дали може по време на такова лечение да се постигне изчистване на HBsAg антигена, не си спомням да съм попадал на такава информация, предполагам се е случвало, но са единични случаи. Така, че на всички на такова лечение целта е да спрат вируса (отрицателен HBV DNA и съответно и ниски чернодробни ензими) и по този начин и да спрат увреждането на черния дроб. Какво ще се случи след спирането на препарата обаче никой не може да каже с точност, в големия процент от случаите има релапс. Тъй като ти си на лечение с ентекавир, съм ти извадил информация от HBV Journal, която мисля, че ще ти бъде интересна, и донякъде ще отговори и на въпроса ти.

Цитат
HBV Journal - юли 2008
...
Кога може да спрете употребата на антивирусни препарати?

При пациентите, които сероконвертират докато вземат антивирусни, рискът от връщане към HBeAg-позитивен статус е от 10% до 25%. Но независимо от този риск лекарите препоръчват пациентите да направят опит да прекратят терапията, въпреки че терапията би трябвало да продължи поне 6-12 месеца след сероконверсията, за да се намали рискът от серореверсия (рецидив).

При HBeAg-негативните пациенти съществува парадокс - те по-лесно достигат неоткриваем вирусен товар при употребата на антивирусни, и все пак над 95% релапсират ако терапията бъде прекратена след една година. Ето защо употребата на антивирусни трябва да продължава неопределено дълго време, тъй като рискът от релапс е твърде голям.

Цитат
HBV Journal - февруари 2009
...
Пациенти, лекувани с entecavir често стигат до релапс след приключване на лечението

Многонационален екип от специалисти пише във февруарския брой на Journal of Hepatology за процента случаи на релапс при HBeAg-негативни пациенти, които са били лекувани с антивирусния entecavir в продължение на 48 седмици и след това проследени в продължение на една година.

От 257 пациенти, прекратили лечението след 48 седмици, седем (3%) са поддържали неоткриваем вирусен товар 24 седмици след прекратяване на лечението. От 54-те пациенти, продължили лечението през втората година, 7 от 26 (27%) са постигнали нормални нива на ALT, а 22 от 26 (85%) са поддържали неоткриваем вирусен товар по време на лечението.

Изследователите потвърждават, че повечето пациенти релапсират след прекратяването на антивирусния препарат и е необходима продължаваща терапия за да се поддържат нисък вирусен товар и нормални нива на ALT.

Цитат
HBV Journal - януари 2009
...
Поява на още доклади за вирусна резистентност спрямо антивирусния Entecavir

Досега изследователите са съобщавали, че вирусната резистентност към антивирусния Entecavir (Baraclude) е много рядка - даже и след четири годишна терапия - при пациенти, които никога преди това не са били лекувани с антивирусен препарат. Но напоследък учените откриват, че нараства броя на случаите на резистентност към Entecavir, което е изненадващо, тъй като са необходими три мутации във вируса, за да успее той успешно да се пребори с антивирусния ефект на това лекарство, съответно да започне отново да се репликира.

В исторически аспект пациенти, които са били лекувани с lamivudine бързо развиват резистентност към Entecavir, тъй като при вирус, който е успял да развие резистентност срещу lamivudine, вече са се развили две от необходимите мутации, нужни за да се развие резистентност към Entecavir. В резултат на това близо 40% от пациентите, резистентни към lamivudine развиват и резистентност към Entecavir в рамките на четири години лечение.

Наскоро японски учени съобщиха за двама медикаментозно-наивни (treatment-naïve) пациенти, които развили резистентност към Entecavir (проявяваща се поне с удвояване на HBV-DNA от най-ниското й ниво по време на терапията) след около три годишно лечение. Единият от пациентите е взимал половината от препоръчаната доза Entecavir, което може да е допринесло вирусът на хепатит В (HBV) да не се поддаде на антивирусното лечение.

Заради тези резултати изследователите насърчават лекарите внимателно да наблюдават HBV-DNA по време на лечението с Entecavir, за да установят бързо евентуална антивирусна резистентност, както и винаги да предписват цялата препоръчителна доза. Този доклад е публикуван в броя от м. декември 2008 г. на Hepatology International.

Цитат
HBV Journal - декември 2008
...
За поддържането на HBeAg сероконверсия е необходима непрекъсната антивирусна терапия

Изследователите са наблюдавали пациенти със сероконверсия на “е” антигена на хепатит В (HBeAg) /загуба на HBeAg и развиване на “е” антитела/ по време на и след едно 28-седмично антивирусно лечение, за да определят доколко са били дълготрайни сероконверсиите. От пациентите 69 са били лекувани с lamivudine, 35 с adefovir, 18 с entecavir и 6 с tenofovir.

HBeAg се възвръща при 65% от пациентите, включително 73% лекувани с lamivudine, 60% лекувани с adefovir и половината от лекуваните с entecavir. При нито един от пациентите, лекувани с tenofovir не е забелязана повторна поява на HBeAg.

Много от тези повторни появи /релапси/, станали по време на лечението, често са се дължали на появата на вирусна резистентност към антивирусните препарати. Други пък са станали от 6 до 12 месеца след края на лечението.

Изследователите, докладвали пред годишната конференция на Американската асоциация за изследване на чернодробните заболявания (American Association for the Study of Liver Disease - AASLD), състояла се в началото на м. ноември, са стигнали до извода, че “дългосрочното лечение с (антивирусни препарати) след HBeAg сероконверсия се явява необходимост”.
...
Резистентността на Lamivudine увеличава риска от резистентност към Tenofovir:

Друго едно изследване е установило, че пациенти, които по-преди са развили антивирусна резистентност към lamivudine или са били HBeAg-позитивни са с малко по-висок риск от развиване на вирусна резистентност към tenofovir. Трима от седем пациенти-мъже с резистентност към lamivudine са развили известна устойчивост към tenofovir, както и седем от 20-те HBeAg-позитивни пациенти. HBeAg-позитивните пациенти с нормални нива на ALT имат 66% по-високи мутации на tenofovir отколкото HBeAg-негативните пациенти.
...
Дългосрочната терапия с Entecavir е ефикасна при HBeAg-позитивни пациенти:

Едно петгодишно изследване при 146 HBeAg-позитивни пациенти, лекувани с Entecavir в продължение на пет години,които не са били подлагани на лечение преди това, показва окуражителни резултати. Около 94% са постигнали неоткриваем вирусен товар по време на петгодишното непрекъснато лечение с Entecavir, а само един пациент е развил резистентност към Entecavir по време на това дългогодишно изследване. Повечето са поддържали нормални равнища на ALT през 96-те седмици, а 31% са постигнали HBeAg сероконверсия и 5% - загуба на повърхностния антиген на хепатит В (HBsAg).

Цитат
HBV Journal - септември 2008
...
При пациенти, резистентни към Lamivudine, се появява резистентност и към Entecavir

В броя от м. август 2008 на European Journal of Gastroenterology & Hepatology изследователи описват случая на един 43-годишен пациент, развил вирусна резистентност към антивирусния lamivudine. Тогава лекарите прибавили и антивирусния entecavir (Baraclude) към провежданата в продължение на 30 седмици терапия с lamivudine и вирусният товар на пациента спаднал до неоткриваеми нива.

Лекарите спрели само lamivudine и 45 седмици по-късно пациентът развил вирусна резистентност към entecavir и се наблюдавал рецидив на вирусния товар. На този етап лекарите приложили успешна терапия с tenofovir - един антивирусен препарат, който е ефикасен ако НВV е развил мутации, които му дават възможност “да се съпротивлява” на антивирусния ефект на другите лекарства.

Цитат
HBV Journal - август 2008
...
Колко дълго да продължи лечението с антивирусни след HBeAg сероконверсия?

Експертите обсъждат няколко големи опитни изследвания, обхващащи 1,211 пациенти, на които са давани антивирусните telbivudine(Tyzeka) и lamivudneв продължение на две години. Експертите насочват вниманието си към HBeAg-позитивните пациенти, претърпели сероконверсия, за да установят колко пациенти поддържат сероконверсията си след края на лечението. В момента лекарите не знаят кога е безопасно да се спре антивирусната терапия след сероконверсия на пациента. Те се страхуват, че ако преустановят лечението твърде рано, процентът на репликиране на НВV отново ще скочи и HBeAg ще се възвърне.

Тези изследвания показват, че от 70% до 80% от пациентите, лекувани още шест месеца след появата на сероконверсията или с lamivudine, или с telbivudine, поддържат своята HBeAg сероконверсия три години след края на терапията.
Изследователите отбелязват, че това е важно, тъй като е един от първите случаи на развита вирусна резистентност срещу entecavir при пациент, който вече е бил резистентен към lamivudine.

Цитат
HBV Journal - юни 2008
...
Дългосрочната терапия с Entecavir за повече от три години е ефикасна при пациенти, които никога не са били лекувани

Друг доклад, представен на конференцията на EASL установява, че лечението с 0,5 мг/дневно от entecavir (Baraclude) в продължение на повече от три години се е оказало много ефикасно при три отделни изследвания на японски пациенти. Повечето пациенти са били мъже, с генотип С и средна възраст 43 години. След три годишно лечение:

*         87% от пациентите са постигнали неоткриваем HBV DNA.
    *         91% от пациентите са постигнали нормализиране на ALT.
    *         HBeAg сероконверсия се е появила при 23% от 84-те HBeAg-позитивни пациенти.
    *         Фиброзата се е подобрила при 63% от пациентите.

След три години лечение само 1.7% са развили вирусна резистентност към антивирусния препарат, обаче почти всички са развили вирусни мутации, които обикновено са резистентни към антивирусния lamivudine.

Поздрави,
Радо

Неактивен gqueen

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 45
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
« Отговор #12 -: Юли 29, 2009, 18:04:13 »
Радо,благодарности за изчерпателния отговор.
Да си призная доста съм разочарована от факта че тези неща никои не ми ги спомена,а вече връщане назад няма.Ох така мразя подобни историики с неочакван краи   :angry3:

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #13 -: Юли 30, 2009, 07:53:02 »
Темата с нуклеозидните аналози е много деликатна и лечението с тях се приема като последен вариант за лечение на хепатит Б. Причината именно е опасността от възникване на лекарствена резистентност, както и какво ще се случи след спиране на лечението.
Затова, веднъж започнало лечението с тях, е хубаво да не се спира поне няколко години, нека да ги кажем поне 3, а по възможност и повече.
При по-слабите нуклеозидни аналози има случаи, при които след спирането на лекарството поради поява на резистентност, вируса става дори по-агресивен и увреждането на черния дроб става с по-голяма скорост, отколкото преди началото на лечението. Но мисля, че при двата най-силни нуклеозидни аналози - ентекавир и тенофовир, тази опасност е доста по-малка, най-малкото поради много по-малкия риск от възникване на резистентност.
Има още нещо, което е критично важно, когато човек се лекува с нуклеозиден аналог - това е редовния прием на лекарството! Абсолютно е забранено и критично важно е да не се пропуска хапче, поради сериозната опасност вируса да започне да се размножава, в момента в който лекарството не действа, и опасността това да се случи дори и при едно забравено хапче, е реална! Ако това се случи, може да се компрометира целия изминал курс на лечение!
Затова, бъди много внимателна и не допускай да забравиш да си изпиеш хапчето, дори това да е само веднъж!

Поздрави,
Радо

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007