интервюто е от:
www.bulpress.net/article/10516Д-р Добринка Атанасова: ВЕЧЕ ИМА НОВИ И ПО-ЕФИКАСНИ МЕТОДИ ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ХЕПАТИТА!
Ако преди от вирусен хепатит най-често боледуваха хора от т.нар. рискови групи, днес заболяването толкова се е разпространило, че вече абсолютно никой не е застрахован. Най-опасен е вирусът на хепатит С, който не без основание е наречен нежният убиец: години наред той не се проявява, а когато пациентът потърси помощ, вече е твърде късно. За този “нежен убиец” говорим с д-р Добринка Атанасова, доказан специалист по вътрешни болести и отзивчив консултант на вестник “Доктор”.
Изучавайки РНК на вируса, изолиран от различни пациенти в различни страни, учените са достигнали до необходимостта да се класифицира (раздели) вирусът на 6 генотипа и няколко десетки подвидове. С арабски цифри се означават генотиповете, а подвидовете се обозначават с латински букви (1b, 2а и т.н.). Субтиповете се различават по чувствителността си към лечението с интерферон, по виремии (съдържанието на вируса в кръвта), в зависимост от географското разпределение.
- Доктор Атанасова, как съвременните лекари се борят с вирусните хепатити?- Доскоро най-популярно беше лечението с интерферон, по-специално - пегилирания.
Това беше много груб метод, принудителна мярка, но нямаше алтернатива. Лечението с интерферон има много странични ефекти и невинаги е ефикасно.
- Но той продължава да се използва и сега... - Всъщност бумът от прилагането на интерферона при лечението на хепатит С в Европа и САЩ вече премина. Аз мисля, че в скоро време и в България ще се откажат от този метод на лечение. В крайна сметка, когато интерферонът попадне в кръвния поток, възникват системни прояви. Това са неприятни грипоподобни явления, различни нарушения на психиката, влошава се кръвоснабдяването на костния мозък, което се проявява чрез понижаване броя на левкоцитите. Но левкоцитите - това са нашите защитници и когато те станат малко - се проявява имунен дефицит. Често по тази причина се налага прекъсване на лечението.
-
Как тогава може да се лекува това заболяване, когато нищо по-добро от интерферона все още не е измислено? - Наистина, специфично лечение срещу хепатита днес не съществува. Но това не означава, че не се борим с вируса. Ние подхождаме към проблема от другата страна. Не се опитваме да унищожаваме вируса на всяка цена чрез външно въздействие - този подход не е ефикасен. Ние решихме да действаме отвътре. Въпросът е в това, че при заразяването с хепатит С, теоретично, организмът може да се справи с инфекцията сам.Това се подкрепя от много редките случаи на самоизлекуване.
-
С други думи, при някои пациенти организмът може сам да се пребори със заболяването, а при други - не? - Борба се води във всички случаи! Имунитетът при пациенти с хепатит е винаги в състояние на напрежение, организмът активно се бори с вируса. Само че вирусът е коварен, през цялото време се изплъзва от действията на имунната система.
- И така, докато имунната система не се изтощи? - Абсолютно вярно. Ето защо не трябва да натоварваме допълнително имунната система - в никакъв случай!
Нашето лечение е насочено към защита на имунитета, за активиране на вътрешните резерви на организма,
така че хората сами да могат да се справят с вируса. Това е цял комплекс от дейности, вкл. и нелекарствени методи. Имаме силно физиотерапевтично отделение, позволяващо да се извършат всички процедури на много високо ниво.
-
Мисля, че нашите пациенти преди всичко се интересуват от ефикасността на такова лечение. - Сега мога да кажа със сигурност, че ефика-сността му е много по-висока от тази на интерферона.
Още повече че ние не прилагаме тактиката на изчакване, а започваме да лекуваме болестта в ранен етап, без да чакаме вирусът да стане активен. Сега в медицината няма такова понятие като “здрав вирусоносител”, ако са открити вирусни маркери в кръвта - това е достатъчен повод да започнем веднага лечение. Такова комбинирано лечение мощно стимулира всички защитни сили на организма, поддържа го,
без да му причинява вреда.Ние не травматизираме имунната система, ние я лекуваме, възстановяваме загубените й ресурси.
Това е мощно и разнопосочно въздействие, като на първо място е премахването на вътрешните токсини и продуктите от жизнената дейност на вируса. Това е много важно, тъй като използването на имуномодулатори при пациенти с хронична интоксикация просто е безполезно.
Първо трябва да се отървем от токсините от този “боклук”, който не позволява на имунната система да функционира нормално. И, разбира се, това е активната антивирусна терапия при рационално комбиниране на различни групи от препарати. В някои случаи успяваме да отървем напълно организма от вируса. Но 100%-ова гаранция дори и ние не можем да дадем.
-
При кои пациенти има по-добри шансове за пълно възстановяване?
Това са млади пациенти с продължителност на заболяването по-малко от 5 години, без съпътстващи заболявания като алкохолизъм, HIV-инфекции и други вирусни хепатити, наркотична зависимост, развита цироза и някои други заболявания. В такива случаи ние не сме в състояние да постигнем толкова добри резултати от лечението.
-
Означава ли това, че лечението на пациентите с напреднал стадий на хепатит е безсмислено? - Във всеки случай може и трябва да се провежда лечение. Целта му е на първо място възстановяването на вътрешните ресурси на организма, по-точно на черния дроб, както и подобряване на качеството на живот, за да се спре прогресирането на болестта. Ако при това успеем да постигнем пълно елиминиране (отстраняване на вируса) - ще е страхотно.
В крайна сметка, дори и един курс на лечение ни позволява значително да подобрим чернодробната функция, да върнем всички биохимични показатели в норма, да спрем размножаването на вируса.
-
Звучи обнадеждаващо! Как провеждате лечението? - Всички пациенти с хепатит са подложени на диагностична програма “Инфекциите под контрол”, за да се идентифицират всички характеристики на заболяването и да се осъществи индивидуален подбор на лечението. Може например да лежите в болницата 3 седмици и да преминете през интензивен курс на лечение, след което да продължите с поддържащ курс, ако е необходимо.
Има пациенти, на които им е по-удобно 4 пъти месечно да идват на лечение, но през останалата част от времето водят нормален живот, грижат се за семейството си, работят. Пациентът не се изолира от досегашния си начин на живот. Това е важно, тъй като един от принципите на нашата работа е, че лечението трябва да бъде не само ефикасно, но и максимално комфортно.
Какво още препоръчват специалистите
При хепатит, независимо от типа, се препоръчва диета, изключваща допълнителното натоварване на черния дроб. Калориите за един ден не трябва да надвишават 3200-3500 ккал, количеството течности - до 2 литра, солта - по-малко от 10 грама (при отоци не повече от 5 грама).
Храната трябва да се приема на малки порции, но често - 5-6 пъти на ден. За предпочитане е тя да е варена, приготвена на пара или печена във фурната.
Не злоупотребявайте с алкохола (не повече от 40 мл на ден).
Можете да ядете постно говеждо и пилешко месо, млечни продукти, за предпочитане киселомлечни, извара.
p.s. на мен лично не ми стана много ясно какъв точно е този алтернативен метод, включващ нелекарствени и физиотерапевтични методи; ако някой от форума е попадал на този гастроентеролог и запознат, ще се радвам да сподели ...