Автор Тема:  ГГТП над нормата  (Прочетена 14114 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nika

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Статус: Недиагностициран/а
ГГТП над нормата
« -: Май 01, 2009, 05:01:32 »
Здравейте,
Стигнах до тук не от хубаво. Надявам се да получа съвет от вас. И ако мога да бъда полезен на някого .... ще се радвам.
Накратко : Преди 6 месеца се появи остра болка в областта на черния дроб, после бързо премина в тежест. Аз посвикнах с това положение и от уверенията на лекарите, че нищо сериозно не може да е потвърдено и от кръвни тестове и ехографии. В последно време обаче става все по натрапчива преминаваща от тежест в пробождания та чак и събуждаща през ноща. Единствения обективен показател който е извън нормите от тогава е ГГТП коло 150 (проверяван на всеки месец с малки отклонения). Имам отрицателни проби на хепатит Б и С и хламидия и EBV. Всички тези резолтати са от кръвни тестове.  От Бургас съм.
Кажете моля, ако имате идея за лекар в Бургас , близката околност , или страната , който да има нужните знания за да помогне. Някой да е имал подобен проблем?
Благодаря

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5578
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: ГГТП над нормата
« Отговор #1 -: Май 02, 2009, 22:49:47 »
Здравей,
Не ми става ясно кое точно изследване имаш предвид - ГГТ или ГПТ, тъй като ГГТП ми изглежда като някакъв микс от двете и не съм много сигурен дали съм те разбрал правилно.
ГПТ е глутамат-пируват-трансаминаза, което е старото наименование на аланин-аминотрансфераза, или АЛАТ (ALT) - това е чернодробен ензим.
ГГТ също е ензим и името му идва от Гама-глутамилтрансфераза.
Цитат
Гама-глутамилтрансфераза (ГГТ)
...
ГГТ е ензим, който катализира преноса на гама-глутамилови остатъци от гама-глутамилпептиди върху свободни аминокиселини или пептиди. Намира се в различни органи на човека: в най-голямо количество в черния дроб, жлъчните пътища, бъбреците, панкреаса и простатата. Ензимът се намира и в различни телесни течности: кръвен серум, жлъчка, урина и др.

Серумното ниво на ГГТ се повишава изключително при заболявания на черния дроб и жлъчните пътища (при 92% от болните). Повишение на ГГТ се наблюдава при следните процеси: разрушаване на чернодробни клетки; процеси водещи до застой на жлъчка в жлъчните пътища вътре и извън черния дроб; злоупотреба с алкохол; интоксикация с медикаменти; чернодробен рак; увреждане на черния дроб от инфекции и др.
...

Не съм сигурен дали става въпрос за ГГТ. Ако става въпрос за него, можеш да търсиш и да се изследваш в посока на някакво заболяване на жлъчните пътища.
Освен това, през този период взимал ли си някакви лекарства и изобщо някакви медикаменти, хранителни добавки и други подобни. Въпреки, че може да не ти се струва много вероятно, може именно някое от лекарствата, които взимаш или си взимал да е причина за това завишение.
Освен това не става ясно има ли някаква специална причина да си пуснеш това изследване, или просто тези завишени стойности са установени при профилактичен преглед и след това по съвет на лекаря си решил да си пуснеш изследванията за хепатит.
Ами за тези неща се сещам в момента.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Мери_

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2371
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #2 -: Май 02, 2009, 23:20:42 »
Здравей!

И аз да помогна в тълкуването! :chat:

Преди години чернодробните ензими са се означавали като СГОТ вместо АсАТ и СГТП вместо АлАТ и ГГТП вместо ГГТ.

Може би си имал предвид това ГГТП, което всъщност е ГГТ /Гама-глутамилтрансфераза/.

Чакаме  пояснение! :wink2:

Поздрави,
Мери

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #3 -: Май 02, 2009, 23:25:58 »
И аз се поразрових още малко, и открих точно това, което Мери казва. ГГТ се означава и като ГГТП, или Гама-ГТ, съответно на английски GGT, GGTP, или Gamma-GT.
Така, че явно означението си е коректно, просто лабораторията, в която си го правил ползва по-стария вариант за означение.

Поздрави,
Радо

Неактивен sneji

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 312
    • Профил
  • Резултати: В момента съм на лечениe
« Отговор #4 -: Май 11, 2009, 11:14:29 »
Здрасти и от мен.Аз също съм от Бургас,но при мен има доказано заболяване.Относно въпросът ти за доктор в Бургас.д-р Йорданов работи в клиника Бургас намира която е срещу х-л Космос,кабинетът му е на вторият етаж,не работи със здравната каса,прегледа при него се заплаща преди беше 15.00 лв. в момента незная каква е точната цена на прегледа.д-р Йорданов е завеждащ гастроентерология в Новата Болница.За преглед се ходи със предварително записване,тъй като има много пациенти и шансът да минеш преглед без предварително уговорен час е почти нулев.Телефонът за записване е:056/82-36-81 звъни се от 18.00 ч до 19.00 ч.д-р Йорданов е доказал се специалст в своята област и ако неможе да помогне на пациента го препраща към специалсти в София,но това е в зависимост от проблема на пациента,моят случай беше точно такъв след направените изследвания и доказване на диагнозата беше много откровен и ми каза,че колкото и да ходя на прегледи при него може да ми изписва подържащи медикаменти,но нищо повече и,че за да стигна до лечение трябва да отида в София.След това съм ходила при него на прегледи,тъй като имах язва на дванедесетопръстника,която той излекува успешно винаги е бил учтив и изключително любезен.Надявам се тази информация да ти бъде от полза и ако решиш да отидеш на преглед при него и имаш време и възможнос пиши как са се развили нещата при теб.Всичко добро от мен и чао.

Неактивен kitaeca1970

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 272
    • Профил
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #5 -: Май 11, 2009, 17:23:24 »
гама -глутамил трансфераза (ГГТ,ГГТП)повишена  е при механина жълтеница,токсично чернодробно увреждане,грануломатозен хепатит,стеатоза на черния дроб....други причини могат да бъдат прием на алкохол,прием на естрогени,бременност,орални контрацептиви.Както виждаш много са ,така че само лекар може да ти каже за какво точно става въпрос,след като направи по-обстойни изследвания.Не се панирай ,може да е нещо съвсем безобидно.

Неактивен nika

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
  • Статус: Недиагностициран/а
« Отговор #6 -: Май 18, 2009, 18:37:46 »
Благодаря на всички който се отзоваха. Нямаше ме известно време.
д-р. Радослав Русинов Не съм лекар и не съм на ясно с ензими- за мен са цифри който са извън нормите - извинявам се за неправилното означение. Прилагам една таблица в която са събрани лабораторни резолтати.
sneji Благодаря за данните - в скоро време ще отида при доктор Йорданов и ще споделя до къде съм стигнал.
По отношение на симптомите и ехографиите има само две сигурни неща: болка в областта на дясното подребрие, в аксиална и ингвинална области. и увеличен далак. 
Въпроса ми е за насоки и мнения.
Благодаря

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #7 -: Май 18, 2009, 22:48:29 »
Здравей отново,
Само да уточня, че аз не съм лекар. "Титлата", която стои отстрани под името ми е свързана с активността ми и писането във форума.
По отношение на още повече насоки от тези, които сме споменали по-горе в темата, аз не мога да помогна. Съветът ми е да не си търсиш лекар от Бургас, който може да ти помогне, а да отидеш в София при някой от по-известните хепатолози или гастроентеролози, който да ти помогне, да ти назначи изследвания и да успее да открие какъв точно е проблема.
В момента не знаеш каква е точната причина за повишените нива на ГГТ не защото никой не знае какъв е проблема, а защото просто не си открила достатъчно добър лекар с богата практика.
Пожелавам ти успех, сигурен съм че в крайна сметка ще намериш лекар, който ще ти помогне.

Поздрави,
Радо

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007