Автор Тема:  Тълкуване на изследвания при хепатит В  (Прочетена 10863 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен gery_fisher

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 11
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
:)
Благодаря за информацията относно ваксината. Аз си я бих 5 дни след лабораторното изследване, поради простата причина, че нямаше налична в аптеката,където поръчах и трябваше да доставят.

Както бях написала в предния си пост, след преглед в Торакс, на приятеля ми му казаха, че има хроничен хепатит Б, изписали му Есенциале Форте и го изпратиха вкъщи с препоръката да си пие хапчетата и да се яви на преглед след един месец, без изобщо да му назначат последващи изследвания. Ходи и при личния си лекар- там картинката подобна. Получи направление за преглед чак за 26 юни, считано от 12 май.Нямам думи защо се позволяват подобни безумия.

В петък миналата седмица той беше на преглед във Военна Болница /на частно разбира се/, но важното е че му назначиха следните изследвания, чиито резултати публикувам по-долу с молба ако може някой да ми помогне в тълкуването. Все още чакаме HBV-DNA резултатите, които ще са готови след около 6-7 дни.

Резултати:

Anti-HAV IgM             (-) Отрицателен
Anti-HIV 1/2              (-) Отрицателен
HBsAg                      (+) Положителен
Anti - HBc - Total      (+) Положителен
Anti-HBc IgM                 Отрицателен
HBeAg                          Положителен
Anti-HDV                      Отрицателен

Неактивен Теодор

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 89
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон + рибавирин
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит C
Тълкуване на изследвания при хепатит В
« Отговор #1 -: Май 27, 2009, 12:24:36 »
Здравей,

За Хепатит Б има доста маркери и тази графики ще ти помогнат да разбереш техния смисъл.

http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=628.msg15957#msg15957

На пръв поглед е малко объркващо, но не чак толкова ;)

Тео

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
Тълкуване на изследвания при хепатит В
« Отговор #2 -: Май 27, 2009, 13:10:40 »
Здравей,
Препоръчвам ти да погледнеш тази статия: Диагностика на хепатит B вирусна инфекция.
Както можеш да видиш от таблицата там, тези резултати потвърждават, че се касае за хроничен хепатит Б. Като допълнителна информация е това, че приятеля ти е с HBeAg-положителен хепатит Б. Пак на сайта на www.hepactive.org, както и във форума, можеш да откриеш много информация вече за конкретния вариант на хроничен хепатит B с положителен "e"-антиген, тъй като това определя някои специфики. Ето една информация: Какво е “е” антиген (HbeAg)?
Важен показател е резултата от HBV-DNA изследването, което се използва от лекарите, за да се определи дали той има нужда от лечение, или единствено и само трябва да наблюдава периодично състоянието.
Пожелавам ви резултата да е с максимално ниски стойности!

p.s. Препоръчвам ти и този документ: Тестът ви за хепатит В е положителен, а сега - какво?

Поздрави,
Радо
« Последна редакция: Май 27, 2009, 13:18:08 от Радослав Русинов »
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен gery_fisher

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Re: Тълкуване на изследвания при хепатит В
« Отговор #3 -: Май 27, 2009, 13:42:40 »
Много благодаря за информацията. :)

Попрегледах посочените линкове и ми попросветна малко.
Колкото до останалите резултати - просто ще чакаме да излязат другата седмица и да се надяваме, че всичко ще е наред!   :angel:

Аз имам още едно питане- необходимо ли е да си правя повторно кръвно изследване преди поставяне на втората ваксина?

Хубав ден и поздрави от мен!

:flowers:

Гери

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #4 -: Май 27, 2009, 13:59:02 »
Това трябва да ти го каже личния лекар.
Би трябвало да не се налага никакво допълнително изследване. Едва след поставянето на всички дози от ваксината трябва да си пуснеш изследване, което да покаже дали си успяла да произведеш достатъчно антитела срещу вируса, т.е. да покаже дали ваксината е подействала.

Поздрави,
Радо

Неактивен gery_fisher

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: Май 27, 2009, 14:42:10 »
Мерси за съвета,

Аз съм с особено мнение относно положението на личните лекари и държавните болници.

И с риск да звуча профанно, просто не се доверявам на личните лекари, а директно бягам по специалисти. Не си ползвам правата по линия на здравната каса, поради простата причина, че се държат с хората като с животни. Към държавните болници имам особено мнение поради семеен казус- майка ми беше заразена с хепатит Б при вземане на проба за Васерман преди 17 години - представете си поради липса на консумативи в онези смутни времена - с изварена игла. Тогава на всички в семейството ни биха Гама Глобулин, и затова първият ми пост съдържаше питане и относно това.

Слава Богу,майка ми я диагностицираха в острата фаза и успя да изчисти всичко след 1 месечен престой в болница и след това диета + пиене на микс от прясно изцедени сокове  от червено цвекло, моркови и краставици - по 1 ,5 литра на ден и хапване на много много кайсии. Това със соковете всички могат да го опитат, алтернативна форма е и не мисля че би навредило.Аз съм за алтернативното лечение,разбира се като съпътстващо медикаментозното. Аз имам проблем с очите и успях да сваля досега половин диоптър с бабешки рецепти, така че вярвам на всичко и постоянно гоня приятеля си да си пие соковете и да яде кайсии.

Относно ваксината -след като се оказа, че приятелят ми е носител,в рамките на 4 дни си направих изследвания и те бяха отрицателни и поръчахме ваксината максимално бързо и я сложих. Когато той беше на преглед миналата седмица, лекарят, който го е преглеждал е казал да следвам основната схема, а не бързата- за рисковите групи - беше нещо от сорта на 1 ден , после 7ми ден,21ви-просто листовката не е у мен.Говоря за ваксината Енжерикс-Б,но събирам информация от всички,защото лекарите не казват нищо с точност. Все още се чудя какво да направя, но май май ще си карам по основната схема.

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #6 -: Май 27, 2009, 19:38:45 »
Слава Богу,майка ми я диагностицираха в острата фаза и успя да изчисти всичко след 1 месечен престой в болница и след това диета + пиене на микс от прясно изцедени сокове  от червено цвекло, моркови и краставици - по 1 ,5 литра на ден и хапване на много много кайсии. Това със соковете всички могат да го опитат, алтернативна форма е и не мисля че би навредило.Аз съм за алтернативното лечение,разбира се като съпътстващо медикаментозното. Аз имам проблем с очите и успях да сваля досега половин диоптър с бабешки рецепти, така че вярвам на всичко и постоянно гоня приятеля си да си пие соковете и да яде кайсии.
Това, че майка ти е успяла да изчисти вируса, е страхотно! Само искам да уточня, че тя не е изичстила вируса заради диетата, а заради това, че имунната и система е успяла да се справи с вируса. Това се случва средно при 90% от случаите, когато заразения е възрастен. Диетата само е помогнала на черния дроб да се възстанови по-бързо. Така, че като цяло подходящата диета може да е много полезна за черния дроб, да не го натоварва и да му помага.

Относно ваксината -след като се оказа, че приятелят ми е носител,в рамките на 4 дни си направих изследвания и те бяха отрицателни и поръчахме ваксината максимално бързо и я сложих. Когато той беше на преглед миналата седмица, лекарят, който го е преглеждал е казал да следвам основната схема, а не бързата- за рисковите групи - беше нещо от сорта на 1 ден , после 7ми ден,21ви-просто листовката не е у мен.Говоря за ваксината Енжерикс-Б,но събирам информация от всички,защото лекарите не казват нищо с точност. Все още се чудя какво да направя, но май май ще си карам по основната схема.
Не виждам причина да се ваксинираш по бързата схема. В твоя случай не е станал инцидент, просто приятеля ти е научил, че има хепатит Б. Така, че всъщност няма нужда да се реагира по схемата, която е за инциденти. Направи си основната схема за ваксиниране, като докато не си сигурна, че имаш достатъчно високо ниво на произведени антитела, използвайте предпазни средства.

Поздрави,
Радо

Неактивен tetibulka

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2317
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #7 -: Май 28, 2009, 07:56:28 »
Аз съм с особено мнение относно положението на личните лекари и държавните болници.

И с риск да звуча профанно, просто не се доверявам на личните лекари, а директно бягам по специалисти.

Много разумно звучиш.
Ако повече хора не се доверяваха на личните си лекари по въпросите на хепатита, нямаше да чета определения като "само носител на хепатит С" например.

Успех с изследванията, дано всичко е ОК.
Дани
Hang in there.

Неактивен danihaleva

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 438
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
« Отговор #8 -: Май 28, 2009, 08:30:30 »
Убедена съм,че повечето хора биха пропуснали излишните посещения при личния си лекар,но в крайна сметка въпроса опира не само до желание,но и до финансови възможности.Много често хората посещават Спешните центрове точно с тази цел-безплатно е.Обикновено личните лекари не пропускат да си вземат пари при домашни посещения доста над потребителската такса.Точно така би се пропуснал един хепатит.Хората от малките градчета знаят,че в спешните центрове няма лекари специалисти или лаборатории и вместо да повикат личния,който би назначил евентуални изследвания след преглед и някакви съмнения,търсят фелшера от Бърза помощ,който ще го обслужи безплатно и ще му направи някаква инжекция за болката в корема(изключвам Остър хирургичен корем) до следващо повикване.Точно такъв беше случая с наш колега,нетипична внезапна  болка в корема в ляво.Само че личният го прегледа допълнително и след лабораторно изследване-Хепатит Б.Добре,че си отидоха в София иначе след голямото мотаене дето му направиха местните спецове сигурно щеше да бъде в редиците на храничните хепатити.Малко се отплеснах,но искам да кажа,че хронифицирането на едно заболяване много често става по този начин-икономисваме :fool2: :fool2:Така е и със ваксините.Опитвам се по-често да агитирам за правенето на ваксини,но като разберат колко струва бързо се отказват с надеждата че няма да им се случи. :scream:
Аз знам,че нищо незнам

Неактивен Spuko

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 147
    • Профил
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #9 -: Юни 04, 2009, 12:27:46 »
:)
Благодаря за информацията относно ваксината. Аз си я бих 5 дни след лабораторното изследване, поради простата причина, че нямаше налична в аптеката,където поръчах и трябваше да доставят.

Както бях написала в предния си пост, след преглед в Торакс, на приятеля ми му казаха, че има хроничен хепатит Б, изписали му Есенциале Форте и го изпратиха вкъщи с препоръката да си пие хапчетата и да се яви на преглед след един месец, без изобщо да му назначат последващи изследвания. Ходи и при личния си лекар- там картинката подобна. Получи направление за преглед чак за 26 юни, считано от 12 май.Нямам думи защо се позволяват подобни безумия.

В петък миналата седмица той беше на преглед във Военна Болница /на частно разбира се/, но важното е че му назначиха следните изследвания, чиито резултати публикувам по-долу с молба ако може някой да ми помогне в тълкуването. Все още чакаме HBV-DNA резултатите, които ще са готови след около 6-7 дни.

Резултати:

Anti-HAV IgM             (-) Отрицателен
Anti-HIV 1/2              (-) Отрицателен
HBsAg                      (+) Положителен
Anti - HBc - Total      (+) Положителен
Anti-HBc IgM                 Отрицателен
HBeAg                          Положителен
Anti-HDV                      Отрицателен

Неактивен Spuko

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #10 -: Юни 04, 2009, 12:38:38 »
HBV DNA излезна 620 000 000 UI\ml,високо високо.......

Неактивен Мери_

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
« Отговор #11 -: Юни 04, 2009, 12:47:49 »
Спокойно - при хепатит В има хора и с милиарди!

Явно трябва да предприемеш стъпки за започване на лечение, като най-напред ти предстои биопсия.
Имай предвид, че не винаги през имунотолерантната фаза на хепатит Б, в която се намераш ти в момента големия брой вируси означават непременно голямо увреждане на черния дроб. Има случаи на милиарди копия и никакво или много малко увреждане.

Така, че изчакай резултата от биопсията!!!

Успех!
Мери

Неактивен Spuko

• Немедицинско лице
    • Профил
« Отговор #12 -: Юни 04, 2009, 13:31:46 »
мерси мн мери!
явно разбрахте че гери е мойта приятелка и когато тя пише става въпрос за мен а иначе утре отивам във военна болница да видим за биобсията и мн здраве на всички и до скоро!

Неактивен Vancheto

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1558
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Резултати: Повторно лечение
« Отговор #13 -: Юни 04, 2009, 13:47:35 »
Успех на биопсията и резултат без увреждания пожелавам  :doubleup:

Неактивен tania

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 93
  • близка на болен от хеп.
    • Профил
« Отговор #14 -: Юни 04, 2009, 14:40:22 »
Синът ми е с 580 000 000 ПСР - с почти никакво увреждане на черния дроб, но съответно все още не намериха подходящо лечение за него!!! Дано при теб също няма увреждания и да се намери лек!!! Ще ми е интересно какво ще решат във военна болница спецовете, естествено след биопсията!!! Ако желаеш, сподели. Синът ми е при проф. Чернев в Александровска б-ца!!!
УСПЕХ!!

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007