Отзиви от годишната конференция на Европейската асоциация за изучаване на черния дроб (EASL) – 22-26 април 2009
Интервю с доц. д-р Красимир Антонов
22 май 2009 година
град София, болница "Св. Иван Рилски"
Интервюто взе: Радослав Русинов
www.hepactive.org
www.hepatitis-bg.com Р. Русинов: Здравейте доц. Антонов, първо благодаря Ви, че се съгласихте на това интервю! Ще започна с въпросите по отношение на новите неща, свързани с хепатит Б. В последно време се говори за количествения тест за HbsAg антиген, като маркер за измерване на терапевтичния отговор. На конференцията са били изнесени резултати от още изследвания, насочени в тази посока.
Доц. Антонов: Действително има едно връщане към HBsAg. Този път не само качествено оценяване на антигена, а неговото количествено измерване, тъй като се оказа, че има връзка между нивото на вируса в черния дроб, специално в черния дроб, т.нар. ковалентна затворена кръгова ДНК (cccDNA) в черния дроб, която представлява вируса вътре в ядрото на чернодробната клетка, и нивото на HBsAg в кръвта. И тъй като новите медикаменти, които вече са на пазара - тенофовир (tenofovir), ентeкавир (entecavir), сeбиво (telbivudine), много силно подтискат вирусната репликация, нивото на HBsAg в кръвта може да ориентира доколко тези медикаменти подтискат нивото на вируса и вътре в самия черен дроб. И колкото по-ниско е нивото на HBsAg в кръвта, толкова е по-ниско и нивото на вируса вътре в черния дроб. Във връзка с новите медикаменти, нуклеозидните аналози, се връщаме към това измерване на количеството на HBsAg. Идеята на измерването на HbsAg, е да се види доколкото е подтисната репликацията на вируса и в черния дроб, като естествено при стойности, които са много близки до нулата и почти неизмерими, това означава, че пациентът е много близо до извършването на сероконверсията – изчезването на HBsAg и появата на антитела.За да се направи това количествено измерване, се изисква специална апаратура и в момента само фирмата Абот (Abbott) разполага с тази апаратура в България. Абот от дълги години имат много добре разработени Елайза (ELISA) техники и подобни техники за HbsAg антиген, но просто досега не са били използвани масово. Много малко лаборатории в света могат да правят този HBsAg количествен тест. Ние проявяваме интерес към евентуално закупуване на такава апаратура, за да можем и ние да измерваме нивото на HBsAg.
Р. Русинов: Има ли изобщо някоя лаборатория в България, която да може да прави подобно изследване?
Доц. Антонов: Доколкото знам, това е лабораторията в Центъра по трансфузиология и хематология. Лабораторията там разполага с такава апаратура от доста време, само че до сега тя не е използвана масово.
....
Цялото интервю може да прочетете тук:
http://hepactive.org/content/articles/interview/doc_antonov_easl_2009