Автор Тема:  Като болни от хепатит регистрирани ли сме някъде....  (Прочетена 3055 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен морещица

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 40
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит B
Здравейте.
Никъде до сега не срещнах такава тема и не можах да намеря информация която да ме ориентира.Моля Ви да ми помогнете ако можете.
Та така.Работя в хранителновкусовата промишленост.Прочетох подробно наредба 15 от27 Юни 2006г. в която са посочени с кои болести човек не може да работи в тази сфера.Но в чл.3 т.4 от тази наредба е написано:
4. при съмнение за заразно заболяване (остро или хронично протичащо) незабавно да насочи лицето към съответния медицински специалист за извършване на необходимите лабораторни изследвания за уточняване на диагнозата;.
Незная дали хроничния хепатит не спада в тази точка.Прегледах и профилактичните им прегледи и не пишатда се прави изследване за хепатити.Някак в името на лечението ми мога да се прикрия.Бих искала да съм честна с тях но едва ли ще ме разберат и ще си изгубя работата а с това и осигуровките.До тук добре,ноооооо....
От работата ни правят и презаверяват здравните книжки.Въпроса ми е има ли някакъв начин здравната каса при поредната заверка да им изпрати информацията че аз съм болна и така да се разбере.Общуват ли институцийте по между си и регистрират ли ни някъде като хронично болни.
Моля Ви,някой ако има информация или е преживял нещо подобно да сподели и да ми помогне.
Предварително Ви благодаря.

АЛОРА :flowers2:

Неактивен anita

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Преди година, когато търсих информация за хепатита попаднах на статистика за броя на новозаболелите по месеци. Бях я постнала във форума, но сега не я намирам.
Не се притеснявай за профилактичните прегледи - там не правят изследвания за хепатит. Това важи и за здравните книжки.
Никой няма да уведоми работодателя ти ако имаш хепатит.
Темата за реакцията на работодателите доста сме я обсъждали във форума. Аз съм една от тези, която загуби работата си и сега и през ум не ми минава да споделя за хепатита си. Повечето хора продължават да се невежи по тази тема.

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен морещица

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Благодаря ти Анита.Лошото е че хората не ни позволяват да сме откровенни с тях.Остава ни само да внимаваме и да им пожелаем да не им идва до главите.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
Ето това е темата със статистиката: Официална статистика за регистрираните заразени с вирусен хепатит
Тогава бях решил да обновявам темата с информацията за всеки месец, но после се отказах.
Във всеки случай, освен че тази статистика е непълна, тя със сигурност не е поименна.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен морещица

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Благодаря ти Ради.
А може ли да те попитам за личното ти мнение по повод годишните медицински прегледи и възможността да се "прикрием"

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
Благодаря ти Ради.
А може ли да те попитам за личното ти мнение по повод годишните медицински прегледи и възможността да се "прикрием"
Здравей,
Имаш заболяване, което е хронично и донякъде заразно според това, което предполагам, че имат предвид. Така, че според наредбата се предполага, че трябва да обмислиш дали да кажеш. В същото време това е проблем заради заклеймяването (или т.нар. стигма), което в България е много широко разпространено.
Не мога да дам еднозначно мнение, защото това е и въпрос на личен избор.
Относно това дали Здравната каса ще изпрати тези данни на работодателя ти, дълбоко се съмнявам.
С две думи, казуса е деликатен и зависи единствено и само от теб. По принцип няма закон, който да задължава човек да разкрива хепатит статуса си, но в същото време тук имаш специфична наредба, която се опитва да третира точно това.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен tetibulka

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
В крайна сметка зависи какво точно работиш в хранителновкусовата област.
Hang in there.

Неактивен морещица

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Да това наистина е много специфично,но в крайна сметка аз нямам пряк контакт със самия продукт.Пък и дори случайно да попадне моя кръв там,въпреки че е невъзможно,продукта преминава през много висока топлинна обработка.Мисля да си намеря по "подходяща" работа и да напусна без да давам обяснения.
В кайна сметка така и  аз ще съм спокойна.
Благодаря на всички за отговорите,ако някой има мнение по въпроса нека го сподели.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007