Автор Тема:  Как се поставя инжекцията?  (Прочетена 21772 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ehristova

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 385
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Как се поставя инжекцията?
« -: Октомври 14, 2007, 11:59:08 »
Здравейте! Имам въпрос по отношение на  инжексията. Медицинското лице, което ми я поставя ми каза , че е рисковано да я слага в бедрото. Може ли някой да ми обясни дали това е така и да ме посъветва, тъй като вече ръката започна да се зачервява, а до колкото знам ще стане доста по-зле. А с къса пола мога и да не ходя, но с блузи без ръкав е почти невъзможно. Предварително благодаря!
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен nevron

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 701
  • хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
« Отговор #1 -: Октомври 14, 2007, 13:53:16 »
zdravei!
az neznam mnogo po tozi vapros, no mi se stryva, 4e nqkade 4etox, 4e injekciqta se postavqla ili v bedroto ili v oblastta na korema. tova e. ni6to drygo ne znam otnosno tozi kazys. kogato doide i moq red 6te my mislq, no az li4no bix predpo4ela da mi q biqt v oblastta na korema, ako deistvitelno tova e edin ot variantite. v racete ne bix jelala, za6toto sa nai-slabi i nai-mnogo 6te se vijda, sled kato le4enieto mi ako vsi4ko varvi normalno, bi sledvalo da prodalji i zimata i proletta i lqtoto i esenta.
yspex vi jelaq i zdrave.
"...Не се надявам на нищо.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен niki

• Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 92
    • Профил
« Отговор #2 -: Октомври 14, 2007, 15:41:26 »
Здравей, аз съм на края на лечението, остава ми една инжекция!
Когато започвах лечението, лекуващия ми лекар подробно ми обясни как да поставям инжекциите за да се получават възможно най-малко синини и загрубяла кожа. А именно: дясна ръка, лява ръка, дясно бедро, ляво бедро. Всяка апликация се редува на съответното място и така се получава, че за 28 дни само веднъж ще слагаш на ръка(бедро). Може да се включи и корема, но аз не предпочетох (там ми е "слабото" място  :o ). В твоя случай можеш да редуваш бедрата ( и корема евентуално ).  В листовката на интерферона има указания къде да се прилага (бедро, корем), но нищо не пише за ръцете. Поразрових се малко в нета и попаднах на информация (беше отдавна и не мога в момента да цитирам източника), че подкожните инжекции се препоръчва да се поставят на корема или бедрото, поради по-голямата усвояемост ( до 20-30% повече) в сравнение с ръката.
За поставянето в бедрото, вероятно риска произтича от това, че кръвоносните съдове са по големи, по-нагъсто и има по-голяма вероятност да попаднеш на тях, което е опасно. !!!ВИНАГИ ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ АСПИРАЦИЯ ПРЕДИ ИНЖЕКТИРАНЕ ЗА ДА СЕ ИЗБЕГНЕ ПОПАДАНЕ НА ЛЕКАРСТВОТО В КРЪВОНОСЕН СЪД!!! - това го знам от медицинско лице, а в сайта на Пегасис го има описано като препоръка! Т.е. след като се вкара иглата се дърпа буталото малко назад за да се появи мехурче въздух, ако се появи кръв значи е попаднала в кръвоносен съд, и трябва да се преустанови с нова инжекция.
Смятам че ако се хване добра гънка и се избере място без видими кр. съдове, опасността от поставяне в бедрото е минимална, все пак специялистите си знаят работата.
Това е от мен.
Успех с лечението!

Ники

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5578
    • Профил
    • My Home Page
Re: Как се поставя инжекцията?
« Отговор #3 -: Октомври 15, 2007, 23:22:12 »
Здравей,
Преди да споделя моят опит с инжекциите, искам да постна един линк към документ на Roche, в който се обяснява как се поставят инжекциите: The Self Injection Guide for Pegasys Prefilled Syringe. Документа е от 2003 година, може и да има по-нова версия, но тази успях да открия.
Ето още едно място, където има подробни обяснения за това как всеки може да си сложи сам инжекцията: MEDICATION GUIDE PEGASYS® (peginterferon alfa-2a), погледни секцията "How do I inject PEGASYS?", има доста добре направени рисунки на отделните стъпки.

Да разкажа за това каква тактика използвах аз. Редувах 6 места, на които си биех инжекциите по следния начин:
- долна част на ляво бедро /частта малко над коляното, където започва мускула/
- долна част на дясно бедро /частта малко над коляното, където започва мускула/
- горна част на ляво бедро /частта малко над средата на мускула, в по-горната част/
- долна част на дясно бедро /частта малко над средата на мускула, в по-горната част/
- лявата част на корема /в меката част встрани от пъпа/
- дясната част на корема /в меката част встрани от пъпа/

Аз не съм чел за слагане на инжекция в ръката. Наистина, има предвид, че местата където си слагаш инжекцията ще изглеждат най-зле в края на лечението, кожата изсъхва и се люпи. Така, че ако не е наложително, не си слагай инжекции на ръката.
Съвета, който ти е дал Ники е важен, винаги се подсигурявай за това че не си попаднала случайно на някоя вена, затова винаги прави аспирация.
И още нещо много важно, задължително охлаждай интерферона до стайна температура преди да си го инжектираш. Ако си го сложиш охладен, ще получиш много изострени и силни странични ефекти след това. На няколко пъти по време на лечението избързвах и си сложих недостатъчно затоплена инжекция вследствие на което имах много тежки странични ефекти на следващия ден.
За слагането не се притеснявай, много бързо ще свикнеш и ще стане рутинно.
Успех!

Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен ehristova

• Немедицинско лице
  • Публикации: 385
    • Профил
« Отговор #4 -: Октомври 16, 2007, 13:29:38 »
Благодаря на всички за съветите! Това за затоплянето на инжекцията не бях го чувала. Ще ми бъде полезно да го зная, тъй като до сега аз не чаках , а директно от хладилника я слагах.

Неактивен niki

• Профил
« Отговор #5 -: Октомври 16, 2007, 19:19:41 »
http://www.pegasys.com/injecting/how-to-inject-pegasys.aspx#

Ето и видео step-by-step, за интересуващите се, как се поставя инжекция пегилиран интерферон-алфа2а.
Изберете прозореца "Self-injection With Prefilled Syringes".

Неактивен Stefan

• Степен на активност - Студент
  • Публикации: 175
    • Профил
« Отговор #6 -: Октомври 18, 2007, 07:23:30 »
Zdrasti,

i az ne sum chuval za slagane na indjekciata v rukata...
az si gi slagah samo v korema i niamah nikakvi problemi, no na pove4eto hora im stava cherveno ili sinio i pochva da boli. slagah niakolko pati v bedroto na priatelkata mi zashtoto tia imashe mnogo sinini po korema. Poluchava se dobre v bedroto. vajnoto e da ne slagash v edno i sashto miasto chesto, da gi reduvash.

Stefan

Неактивен Jina

• Немедицинско лице
  • Публикации: 386
    • Профил
« Отговор #7 -: Октомври 18, 2007, 12:36:27 »
Здравейте  ;)
Въпреки че гледах видеото и прочетох всички постове пак ми се струва  сложно (голяма съм бъзла  :D )
Не може ли просто да се ходи при лекарката-тя да ти я слага...  ;D
Давай на всеки твой ден шанса да бъде най-добрият в живота ти!

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #8 -: Октомври 18, 2007, 12:42:50 »
Може, разбира се  ;D
Стига лекарката да ти е наблизо  ;)

Неактивен Jina

• Немедицинско лице
  • Публикации: 386
    • Профил
« Отговор #9 -: Октомври 18, 2007, 16:07:34 »
А,добре!
Не ми е мноого близо,но бих си жертвала част от свободното време  ;D
Давай на всеки твой ден шанса да бъде най-добрият в живота ти!

Неактивен Valentin Maneff

• Немедицинско лице
  • Публикации: 66
    • Профил
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
« Отговор #10 -: Декември 16, 2007, 20:27:53 »
Абе хора,защо не мога да заредя инструкциите за инжектирането,да няма някакви проблеми?

Неактивен niki

• Профил
« Отговор #11 -: Декември 16, 2007, 21:24:59 »
Става бавно, изчакай колкото е необходимо. При мен например се заредиха на 5-тата минута. Търпение му е маиката :)

Неактивен Valentin Maneff

• Немедицинско лице
  • Публикации: 66
    • Профил
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
« Отговор #12 -: Декември 16, 2007, 23:30:54 »
Силвана,преди малко прочетох за инжектирането и там наистина пише,че ако попаднеш на вена вземаш нова спринцовка.Просто не зная и аз какво да правя.Все пак влез тукhttp://www.pegasys.com/injecting/pegasys-vials.aspx и сама прецени.В левия горен ъгъл има червено каре със снимки,разгледай ги и пиши какво мислиш по въпроса.Чао.

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1775
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #13 -: Декември 17, 2007, 10:47:56 »
Вальо, не знам. Според мен трябва да се избута количеството което е с кръв, и да се инжектира останалото, т.е. ще загубим няколко капчици от Пегасиса, но по-добре отколкото да се ползва нова  :o
Може и да греша. Моля, някой с повече опит да каже на нас, заблудените овчици  :D

Мерсим предварително  ;) ;) ;) ;)

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #14 -: Декември 17, 2007, 10:48:54 »
Силвана,преди малко прочетох за инжектирането и там наистина пише,че ако попаднеш на вена вземаш нова спринцовка.Просто не зная и аз какво да правя.Все пак влез тук: http://www.pegasys.com/injecting/pegasys-vials.aspx и сама прецени.В левия горен ъгъл има червено каре със снимки,разгледай ги и пиши какво мислиш по въпроса.Чао.
Сега гледам документа, и това са споменаванията на действията по тази процедура:
Цитат
# Gently pull back the plunger and check to see if any blood appears in the syringe, indicating you are in a vein.
# If blood appears in the syringe, discard the syringe in the sharps container and start over. Do not attempt to recap the needle.
Малко ми е трудно да си преведа какво точно искат да кажат, но ще интерпретирам :)
Значи syringe си е спринцовката, така че явно гледаш дали ще се появи кръв в самата спринцовка като дръпнеш, това е ясно.
По втора точка, ако се появи кръв, премахваш спринцовката, ама тоя sharps container какво искат да кажат, не знам. И накрая казват, да не използваш същата игла.

На мен не ми се е случвало да попадам на вена, но ще кажа какво бих направил, ако ми се беше случило.
В момента, в който видя кръвта в спринцовката, издърпвам спринцовката от мястото и вадя иглата от самата спринцовка. След това избутвам буталцето на спринцовката, докато се избута кръвта и се покаже интерферона. После, взимам нова игла и пак избутвам буталцето, докато се покаже капка интерферон от иглата, и тогава пробвам пак на друго място.
Не забравяй да потупаш спринцовката с пръст, още преди първия опит, за да избуташ въздушните мехурчета най-отгоре и след това с буталцето да го придвижиш, докато се появи капка течност на върха на иглата.
По принцип това е подкожна инжекция, и може да вкараш въздух без проблеми, но тъй като има опасност да налучкаш вена и разни такива, за по-сигурно си изкарвай въздуха от спринцовката.
Друго нещо, не случайно в инструкцията казват иглата да се забие под 45 градуса. При венозните инжекции /или примерно като теглят кръв от вените/ виждаш, че иглата се забива под малък ъгъл, така че да влезе във вена.
Когато се вкара иглата под 45 градуса, то тя ще влезе по-навътре и най-вероятно ще слезе под това ниво.
Аз винаги си слагах иглата доста навътре, така че да съм сигурен че е влязла под това ниво.
По отношение на слагането на инжекцията в корема, аз не съм имал такива втвърдявания. Моите наблюдения са, че такива втвърдявания могат да се получат когато интерферона се вкара почти под нивото на кожата или пък когато се вкара много бързо.
Направи така, хвани си такава част от корем както са показали на снимката и вкарай иглата под 45 градуса, ама поне половината и част, не само върха на иглата. След това можеш да пуснеш тази част на корема, която си захванал с едната ръка, но можеш и да продължиш да я държиш, и в двата случая става. След като си тествал за вена /между другото точно в корема според мен е най-малка вероятността да улучиш вена/ започваш да вкарваш интерферона много бавно и леко, просто трябва да става плавно. Отнема малко време и леко изнервя, но според мен е правилно.
И още нещо, загрявай интерферона до стайна температура преди да си го сложиш.
Ако сложиш интерферона по този начин в корема си, съм сигурен че няма да има никакви втвърдявания и бучки и т.н.
И аз смятам, че не трябва да се слагат на ръката, не можеш да ходиш надупчен по ръцете, особено лятото. По краката и корема има 6 места, които могат да се ползват и редуват, което си е съвсем достатъчно.
Успех от мен! :)

Поздрави,
Радо

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007