Автор Тема:  Спешна нужда от "Пегасис" за пациент на лечение  (Прочетена 9725 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравейте,
Искам да помоля всички да се включат в дискусията, защото е важно да чуя мнението на всички ви.
Както знаете, в момента имаме събрани 10 инжекции Пегасис. Вчера ми се обади един мъж от Пловдив, Теодор. Той е с хепатит Б и тъй като в последните месеци вирусния товар му се е увеличил многократно и е достигнал 116 милиона, той се е притеснил и на своя глава е решил да започне лечение с интерферон. Разбира се, подал си е документите в НЗОК, но от притеснение не е могъл да седи и да чака. Сега вече си е поставил 8-ата инжекция, обаче НЗОК все още не е отпуснала лекарствата и той спешно си търси интерферон. След като говорих с него му казах, че евентуално бихме могли да се опитаме да помогнем. Каква ми е идеята: да се говори с някой от лекарите, които се занимават с лечение на вирусни хепатити и чиято работа познаваме добре и да го помоля за съдействие. 10-те инжекции, които имаме да се дарят целево за този пациент и да се оставят на съхранение в болницата. Теодор да идва всяка седмица и сестра или лекар да му слага поредната инжекция интерферон. След като Здравната каса му отпусне лекарствата, той трябва да върне тези инжекции.
За да сме сигурни, че той ще ги върне, ние трябва да се подсигурим, като плана е той да подпише документ пред нотариус за това, че се задължава в някакъв установен срок да върне 10-те инжекции, или да ги заплати, за да могат да се закупят нови.
Идеята ми е, че тези лекарства не са предвидени за този човек, а в същото време можем да му помогнем, и той помоли много настоятелно за това.
От друга страна има два проблема:
1. Все още не е ясно дали Здравната каса ще му отпусне лекарства, и ако тя не му отпусне лекарства минаваме в някакъв много сложен вариант, при който ние ще искаме от този човек да си заплати лекарствата.
2. Ако приемем, че Здравната каса му отпусне лекарства, то най-вероятно той няма да има как да ни върне лекарствата веднага, защото той ще трябва да използва новоизписаните му лекарства първо за себе си и едва към края на лечението, когато му останат излишни инжекции, да успее да върне тези, които дължи на нас. Т.е. може да се окаже така, че ние няма да имаме всички инжекции в близките 10-11 месеца.

Очаквам мнението на всички, защото е много важно да вземем решение в кратки срокове, и е важно също да чуя мнението на всички!

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен tedi

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1168
    • Профил
Re: Спешна нужда от "Пегасис" за пациент на лечение
« Отговор #1 -: Октомври 02, 2009, 09:11:21 »
Аз не съм много наяно с хепатит Б,но до колкото съм информирана на Теодор не му ли е доста висок вирусния товар за интерфероново лечение?
Би трябвало някой от хепатолозите да се произнесе ,дали е добре да продължи това лечение.
И от кога му се е увеличил вируса,на кой месец от лечението?
И ако,Касата не му осигури лечение ,той в състояние ли е да заплати използваните инжекции?
В смисъл направил ли си е и тази сметка,защото парите не са малко.
Доста е трудно да определяш кой има по-голяма нужда от тези инжекции,но има въпроси на който трябва да се знае отговора.

Неактивен anita

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
« Отговор #2 -: Октомври 02, 2009, 09:14:47 »
Цитат
И ако,Касата не му осигури лечение ,той в състояние ли е да заплати използваните инжекции?
Нали целта в събирането на лекарства е да се помогне на някой , който няма възможност да си  ги плати.

Неактивен tedi

• Профил
« Отговор #3 -: Октомври 02, 2009, 09:20:58 »
Ами аз до колкото разбрах лекарствата се дават на заем,а не безвъзвратно!
Иначе защо му е да подписва договор заверен от нотариус
« Последна редакция: Октомври 02, 2009, 09:33:16 от tedi »

Неактивен Силвана Лесидренска

• Global moderator
  • Публикации: 2887
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #4 -: Октомври 02, 2009, 09:22:15 »
Мисля, че по-важното в случая е както Теди е казала преди мен, е да се установи дали има смисъл от продължаване на лечението, след като милионите растат, явно интерферона е спрял да действа??
НО! ако според лекуващият го лекар трябва да направи пълният курс, нека му ги дадем,нали това е целта ни- да помогнем на нуждаещ се? Ако ЗК му отпусне лечението той ще е длъжен да ги възстанови, но според мен ако му го откажат не е редно да му искаме парите за тях. В крайна сметка ние не сме ги плащали( говоря в множествено число,защото от мен имате опаковка рибавирин),уговорката още в самото начало беше всичко да е на добра воля и безвъзмезно. Така поне мисля аз :)

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
« Отговор #5 -: Октомври 02, 2009, 09:40:10 »
Аз подкрепям мнението на Силванка

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2317
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #6 -: Октомври 02, 2009, 09:54:16 »
Ради,
имам няколко въпроса, за да мога да кажа какво мисля:
1. Каква е вероятността Касата да НЕ отпусне лечение - не по причини, че е гадна институция, а по причини, че това лечение няма да е подходящо за конкретния човек (както отказват рибавирин на хората с хемоглобинопатии примерно).
2. Ако Касата откаже по тези причини, ние доколко можем да смятаме, че тя просто не иска да рискува и че все пак такова лечение би имало добър резултата?
3. Може ли този интерферон да е противопоказен за него и всъщност един Тенофовир да е по-добрата опция?
4. Какво би станало, ако Теодор прекъсне интерферона сега?

Темата е "събираме лекарства за пълен курс" - но аз от известно време мисля какво означава това.
В момента Касата отпуска лечения - много забавени наистина, но отпуска.
Ако откаже, това ще са граничните случаи - или нисък товар или липса на увреждане - тогава човекът вероятно би могъл да изчака. Другият вариант е да откаже заради напреднало увреждане - тоест защото нищо не може да се направи според тях - тогава вече може да се мисли прави ли са или не и такъв човек да получи интерферон, защото интерферонът все пак би подобрил състоянието му. Трети вариант е пак за хора със сериозно увреждане, които не постигат бърз вирусологичен отговор, трябва да спрат на шестия месец, но пък още три-четири месеца с интерферон биха им дали още малко ваканция на дробовете. Така обаче вече просто му се даряват инжекции безвъзмездно и не се очаква той да ги възстанови.

От друга страна понякога стават инфекции със забавени протоколи и други обърквания - тогава някой взема от тези инжекции назаем и ги връща, когато си извоюва полагащото му се. Или пък човек много бърза да започне, но касата се мотае, той започва, използва наличните инжекции, в това време касата започва да му отпуска и той ще може да върне използвания запас едва в края на лечението си (на мен това ми изглежда пълно с подводни скали).

Нямам много време сега, но при всички положения според мен се налага да направим две нещата - да избистрим самата конценция на събираните лекарства и да измислим дали Теодор се вписва в нея и доколко медицински обосновано е той да прави интерфероново лечение в момента.

Дълго стана, но исках да кажа повече неща, защото едва ли ще мога да вляза отново днес преди края на работния ден.

Дани
Hang in there.

Неактивен pamche

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 980
    • Профил
« Отговор #7 -: Октомври 02, 2009, 09:56:47 »
Аз лично съм твърдо против да караме някой да плаща за тези лекарства , или се дават или не .

п.с. Според мен , ако на  Теди не са излезли протоколите и за нея трябват 1-2 инжекции .

п.с.2 : Почнахме да се държиме като НЗОК - оказва се ,че като и ножа и хляба са на едно ...... нарастват съмненията и отговорностите - както беше казал моя прятел  спайдърмен :wink2: "с голямата сила идва и голямата отговорност"

п.с.3 : ако не му отпуснат лечение  , той да ни отпусне един купон в Пловдив - хубав град

п.с.4 : ........ станах досаден - стига толкова  -   отивам на инжекция :congrats:
« Последна редакция: Октомври 02, 2009, 10:15:52 от pamche »
Известен с това , че не е известен !

Неактивен Erma

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 200
    • Профил
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
« Отговор #8 -: Октомври 02, 2009, 09:56:50 »
Здравейте, и аз мисля че ако лекуващия лекар прецени, че Теодор трябва да направи пълен курс на лечение е добре да му дадем инжекциите. Ако здравната каса му ги отпусне, той разбира се, ще ги върне. Ако ли пък не, не можем да говорим за заплащане, ние самите не сме ги плащали, още повече, че той ще трябва да търси възможност да си продължи сам лечението до края. Подкрепям Силвана - нали целта ни е да помогнем на някой, който е в тежко положение!
Хубав ден на всички, Ерма

Неактивен tedi

• Профил
« Отговор #9 -: Октомври 02, 2009, 10:14:04 »
Друже,отново ме разсмя,това с купона не е лоша идея. :dance:
И да май ще имам нужда, аз снощи си бих последната инжекция, от касата ни вес ни нищо,от 2 дни и с Антонов не мога да се свържа та вече лека паника започва мойто тяло да тресе!

За да се произнеса за казуса на Теодор,бих искала да чуя мнението на хепатолог!
Дани добре ги е систематизирала питанките.

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #10 -: Октомври 02, 2009, 13:46:07 »
Здравейте,
В момента нямам голяма възможност да пиша, довечера ще мога да отговоря по-детайлно на всички въпроси.
Теодор е бил с променлив вирусен товар преди началото на лечението, все още не си е изследвал вирусния товар след лечението, поне не ми каза за това. 
Говорих за връщане на пари, защото искам лекарствата да бъдат използвани за човек, който не може да се лекува чрез Здравната каса. Като най-подходящ евентуален вариант това например може да е човек, който не е здравно осигурен.
Разбира се, че идеята не е да печелим от тези инжекции, но значи ли, че трябва да ги подарим веднага на първия човек, който ги поиска, и който няма никакви сериозни причини да започне да се лекува сам,биопсията му показва фиброза Ф2 и активност А2. В крайна сметка почти е сигурно, че Здравната каса ще му отпусне лекарства. На въпроса ми дали би помислил върху предложението да спре лечението той категорично отказа, това не е опция за него.
Като цяло просто не е информиран в детайли за болестта и в момента, в който е видял че вирусния товар константно нараства между отделните ПСР (пак уточнявам - всички са правени преди лечението) той се е притеснил и е помислил, че в този момент черния му дроб се разпада. Като цяло просто е решил да действа вместо да чака, той самия ми обясни, че е деен човек и не обича да седи и в очакване, и не обича да бъде пасивен. Затова просто е решил да започне лечението вместо да чака. Вече е дал 4000 лева за 8-те инжекции. Това е накратко.
Във всеки случай аз не си представях, че ще дадем лекарствата точно по такъв начин и затова написах, че ще искаме той да гарантира, че ще ги върне.

Поздрави,
Радо

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #11 -: Октомври 02, 2009, 23:25:40 »
Искам да отговоря на всички възникнали въпроси.
Аз не съм много наяно с хепатит Б,но до колкото съм информирана на Теодор не му ли е доста висок вирусния товар за интерфероново лечение?
Би трябвало някой от хепатолозите да се произнесе ,дали е добре да продължи това лечение.
При хепатит Б по принцип има една граница от около 100 милиона, при която се смята, че интерфероновото лечение може да не е ефикасно. Той е бил при доц. Антонов и там са му препоръчали лечение, все пак вирусния товар е горе-долу в тези нива. Именно документите му, които е подал в Здравната каса са били оформени в "Иван Рилски".

И от кога му се е увеличил вируса,на кой месец от лечението?
Вирусния товар му се е увеличил доколкото си спомням при три поредни направени ПСР-а, но преди началото на лечението. След началото на лечението не си е правил ПСР.

Доколкото разбирам неговата идея е била да започне лечение с идеята, че съвсем скоро касата ще му отпусне лечение. От различни хора е знаел, че при хепатит Б се чака най-много два месеца.

Ами аз до колкото разбрах лекарствата се дават на заем,а не безвъзвратно!
Иначе защо му е да подписва договор заверен от нотариус
Да, идеята ми е да дадем лекарствата назаем, защото събирането на лекарствата беше с цел да се подпомогне един човек с пълен курс на лечение, който поради някакви основателни причини не може да се лекува. Как точно ще открием такъв човек и по какъв критерий все още не е изяснено, но идеята е доц. Антонов да ни помогне с това. Уточнявам, че все още не съм говорил с него на тази тема и не знам той как ще реагира и дали ще се съгласи да ни съдейства да оползотворим лекарствата по най-добрия начин.

Мисля, че по-важното в случая е както Теди е казала преди мен, е да се установи дали има смисъл от продължаване на лечението, след като милионите растат, явно интерферона е спрял да действа??
НО! ако според лекуващият го лекар трябва да направи пълният курс, нека му ги дадем,нали това е целта ни- да помогнем на нуждаещ се? Ако ЗК му отпусне лечението той ще е длъжен да ги възстанови, но според мен ако му го откажат не е редно да му искаме парите за тях. В крайна сметка ние не сме ги плащали( говоря в множествено число,защото от мен имате опаковка рибавирин),уговорката още в самото начало беше всичко да е на добра воля и безвъзмезно. Така поне мисля аз :)
Не е целта да накараме някой да плаща за лекарствата, а да защитим идеята за която ги събираме. В поста си споменах заплащане, защото идеята беше със парите да се купят отново дадените му лекарства. Нека да не ги плаща, но поне да си гарантираме по някакъв начин, че ще ги върне. Наистина ще е извън принципите ни да преследваме този човек след това, искайки да ни върне лекарствата (в случай, че Здравната каса не му отпусне лечение), но в същото време все още не мога да разбера защо той трябва да се лекува сега и на всяка цена и защо трябва да дадем лекарствата точно за такъв случай. От друга страна, това е човек в нужда и не е нормално да му откажем помощ, затова трябва да измислим балансирано решение.

Ради,
имам няколко въпроса, за да мога да кажа какво мисля:
1. Каква е вероятността Касата да НЕ отпусне лечение - не по причини, че е гадна институция, а по причини, че това лечение няма да е подходящо за конкретния човек (както отказват рибавирин на хората с хемоглобинопатии примерно).
Теодор е кандидатствал веднъж за лечение с Роферон, но то му е било отказано, не съм сигурен, че си спомням добре причината, но е било нещо свързано с това, че то е нямало да бъде достатъчно ефективно заради високата репликация, или нещо такова. Сега си е подал документи за Пегасис. Не знам каква е вероятността да му откажат лечението, но все пак е с фиброза Ф2, така че със сигурност трябва да се лекува. Възможно е обаче например да му откажат лечение с интерферон с предложение за нуклеозидни аналози, но не мога да съм сигурен. Във всеки случай причината за препоръката на доц. Антонов е ясна, той е привърженик на лечението с интерферон поради липсата на опасност от поява на резистентност, за разлика от лечението с нуклеозидни аналози.

2. Ако Касата откаже по тези причини, ние доколко можем да смятаме, че тя просто не иска да рискува и че все пак такова лечение би имало добър резултата?
Ако му откаже лечение, причината би могла да е само високия вирусен товар, все пак той е с фиброза Ф2 и е ясно, че трябва да мисли за лечение и че в един момент трябва да се лекува.

3. Може ли този интерферон да е противопоказен за него и всъщност един Тенофовир да е по-добрата опция?
Би могло, не мога да съм сигурен. Проблема е, че нуклеозидния аналог (пък дори и Тенофовир) е много крайна мярка. Според мен със сигурност той трябва да опита поне веднъж лечение с интерферон преди каквото и да е друго. Интерфероновото лечение е препоръчителното първо лечение при хепатит Б.

4. Какво би станало, ако Теодор прекъсне интерферона сега?
Лечението ще бъде без ефект. Все още мисля, че това е най-правилната постъпка в този момент, но той категорично отказа такава опция.

Темата е "събираме лекарства за пълен курс" - но аз от известно време мисля какво означава това.
В момента Касата отпуска лечения - много забавени наистина, но отпуска.
Ако откаже, това ще са граничните случаи - или нисък товар или липса на увреждане - тогава човекът вероятно би могъл да изчака. Другият вариант е да откаже заради напреднало увреждане - тоест защото нищо не може да се направи според тях - тогава вече може да се мисли прави ли са или не и такъв човек да получи интерферон, защото интерферонът все пак би подобрил състоянието му. Трети вариант е пак за хора със сериозно увреждане, които не постигат бърз вирусологичен отговор, трябва да спрат на шестия месец, но пък още три-четири месеца с интерферон биха им дали още малко ваканция на дробовете. Така обаче вече просто му се даряват инжекции безвъзмездно и не се очаква той да ги възстанови.

От друга страна понякога стават инфекции със забавени протоколи и други обърквания - тогава някой взема от тези инжекции назаем и ги връща, когато си извоюва полагащото му се. Или пък човек много бърза да започне, но касата се мотае, той започва, използва наличните инжекции, в това време касата започва да му отпуска и той ще може да върне използвания запас едва в края на лечението си (на мен това ми изглежда пълно с подводни скали).
За това се надявах на помощта на доц. Антонов. Той всеки ден се среща, преглежда и лекува много пациенти и със сигурност практиката му го среща с какви ли не случаи. Сигурен съм, че той би измислил по-добър начин от нас да ги оползотвори, дори и само заради огромния брой пациенти, с които се сблъсква. През месеците, през които темата за набирането на лекарства стоеше отворена стана доста видно, че шанса във форума да се появи подходящ човек, на който да ги дарим, е минимална.

Аз лично съм твърдо против да караме някой да плаща за тези лекарства , или се дават или не .
Това, което написах по-горе отговаря на въпроса. Нека да не плаща за лекарствата, а да ги върне. По-важния въпрос е защо ние трябва да дадем лекарствата точно по този начин и на съвсем различен случай от първоначалния замисъл.

п.с.2 : Почнахме да се държиме като НЗОК - оказва се ,че като и ножа и хляба са на едно ...... нарастват съмненията и отговорностите - както беше казал моя прятел  спайдърмен :wink2: "с голямата сила идва и голямата отговорност"
Не мисля, че се държим по такъв начин. Въпросът е принципен и целта е да оползотворим лекарствата по най-добрия начин.

Здравейте, и аз мисля че ако лекуващия лекар прецени, че Теодор трябва да направи пълен курс на лечение е добре да му дадем инжекциите. Ако здравната каса му ги отпусне, той разбира се, ще ги върне. Ако ли пък не, не можем да говорим за заплащане, ние самите не сме ги плащали, още повече, че той ще трябва да търси възможност да си продължи сам лечението до края. Подкрепям Силвана - нали целта ни е да помогнем на някой, който е в тежко положение!
Хубав ден на всички, Ерма
Всички се хванахте на думата заплащане и не знам какво вече да отговоря на това. Не искам никой да плаща, а само и единствено лекарствата да отидат, за да помогнат изцяло на един конкретен случай, който не може да си позволи това лечение и който няма да получи лекарства от Здравната каса. Теодор най-вероятно ще получи такива лекарства.

Днес се обадих на Теодор и го поканих да се регистрира, за да може да защити позицията си тук и да представи историята си. Надявам се скоро да го направи.
Аз мисля да спра с ролята на посредник, защото винаги в такива случаи се сещам за онази култова сцена от детския сериал "Синьо лято" от едно време  :pardon:

p.s. Четейки мненията на всички, мисля, че най-добрия вариант е тези лекарства да се даряват в дадена специализирана болница. Следващата седмица ще говоря с доц. Антонов и се надявам той да се съгласи да дарим инжекциите на болница "Иван Рилски" и той и екипа му да преценят как да ги оползотворят по най-добрия начин. Също мисля, и че повече не трябва да се занимаваме с подобни дарения, поне това е моето лично мнение. Нека всеки да прецени как точно да постъпи с излишните му лекарства. Това е от мен.

Поздрави,
Радо

Неактивен tedibon

• Публикации: 1341
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
« Отговор #12 -: Октомври 03, 2009, 00:40:23 »
Здравейте!

Мое мнение е ,че за да се лекува,и да търси помощ сред нас,този пациент,най-малкото трябва да ни запознае с историята си!
Не искам да звуча като клюкарка,но нали повечето от Вас,преминали  през лечение и очакване на втори протокол,са оставали без интерферон и са се спасявали  благодарение на РОШ и д-р Димов!Не е ли по-добре тези събрани лекарства да се даряват за такива моменти!

Аз нямам нищо против човека,и не желая да ставам съдник,но това не е просто лечение със антибиотици ,или обезболяващи,но недоумявам как може да се започне нещо ,което не знаеш ,дали ще продължи ?

И тъй като пак Ради го отнесе,може би най-добрата идея е да се дарят лекарствата на "Ив.Рилски",и с това да се приключи!НЕ е морално ,ние да преценяваме ,кой да се лекува ,и кой не!

Това е моето мнение,Теди

Неактивен pamche

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 980
    • Профил
« Отговор #13 -: Октомври 03, 2009, 07:38:08 »
Здравейте,

Мое мнение е ,че идеята за събиране на лекарства от Сдружението е много добра , наистина по време на лечението може човек да има проблем , забавяне с протоколите и ако тогава му се дадат, хем ще му се помогне , хем ще има сигурност ,че ще ги въстанови , и нататака ще помогнат на някой друг в подобно положение.

Радо не може да го "отнесе" - Ако след лечението ми останат инжекции или хапчета със сигурност, той е човека при, който бих ги оставил с идеята да помогнем на някой ( аз лично му имам пълно доверие) .

Тези решения са трудни и варианта с даряването на лекарствата при доц. Антонов също не е лош.
« Последна редакция: Октомври 03, 2009, 08:03:44 от pamche »
Известен с това , че не е известен !

Неактивен tedi

• Профил
« Отговор #14 -: Октомври 03, 2009, 09:02:39 »
След поясненията от Радо,аз съм склонна да откажа на Тодор,защото:
Значи има висока репликация,ок,но това не значи че трябва да се хвърлиш веднага на лечение,редно е първо да се информираш и прочетеш за болестта си,да разбереш че за месец-два няма да се гътнеш.
Ако е попитал доц.Антонов съм сигурна,че е щял да му поясни това много добре.
Няма реален отказ от Касата за лечение,просто на него не му се е чакало, както ние чакаме примерно.
Смятам,че лекарствата трябва да се осигурят на човек,който няма реална възможност за лечение.Примерно ,както каза Ради за неосигурен,за някой на който му е отказано лечение поради някакво малоумно оправдание от страна на властта,или найстина да се помага и на тези който чакат  втория протокол.
Смятам също,че Теодор до сега трябваше да се е включил и да се запознал със нас,а не да чака  да го поканят!
Радо просто няма какво да отнася,аз също му имам доверие и бих си дала лекарствата на него!

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007