Автор Тема:  Хепатит С - след година и 9 месеца  (Прочетена 19543 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен anita

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Хепатит С - след година и 9 месеца
« -: Октомври 15, 2009, 15:43:38 »
Здравейте!

Сега вече мога да разкажа моята история от А до Я.

В началото на януари 2008 година след близо едномесечен "грип", който в крайна сметка ме трашна трайно на легло се оказа, че грипа не е грип а хепатит. :pardon:
Изследванията, които ми пусна личната бяха ПКК в норма  с изключение на СУЕ 24 и завишени АСАТ 112 АЛАТ 205 ГГТ 83. След преглед при гастроентеролог и изследвания за хепатит В и С се оказа, че съм се сдобила с хепатит С. Тъй като 2 месеца преди това бях ходила на заболекар да не казвам какви ги избълвах по негов адрес. Да ама не - както се останови съвсем скоро.
След това последва ходене до София при професор Чернев. Той ми пусна иследване на вирусното натоварване в лабораторията на  Д-р Цветанска / един много добър човек както се оказа в последствия/
Резултата бе високо вирусно натоварване 1 400 000 IU/ml  и генотип 1+ 3.
За шока и ужаса, които преживях няма да изпадам в подробности /всеки тук присъстващ го е минал/.
  Срам ме е да си го кажа, но година и половина събирах смелост за биопсията докато накрая не се реших и отидох при Д-р Балабанска абгуст тази година. Тя отново ми пусна  ПСР в лабораторията на Д-р Цветанска и резултата беше озадачаващ  1 740 000 IU/ml  /това добре/, но генотипа беше само 3. На запитванто защо така Д-р Балабанска ми обясни, че различните генотипове в определен момент доминирали и е възможно да не се засече единия. Е да ама нали  продължителността налечението за тези два типа е различно. Много се притесних, че въпреки уверенията на Балабанска , че лечението ще е една година ония другари от Здравната каса може да се хванат само за последния ПСР и да ми отпуснат лечение само за генотип 3 - 6 месеца. Тук е мястото да изкажа благодарност на Тедибон, която ми даде телефона на Д-р Цветанска и ми каза да и звънна и обясня какъв е проблема, като ме увери , че тя е много разбрана и отзивчива.
На следващия ден звъннах на Цветанска с нагласата да ме отсвири, но като и обясних какъв е проблема тя беше толкова мила и любезна - каза, че ще провери от миналата година резултата и поиска да дам кръв за да повторим изследването безплатно. Като и казах, че съм от Варна отговори, че няма никъкав проблем да изпратя кръвта по куриер и резултата ще е готов на още следващия ден.
Веднага проверих кога пътуват куриери до Сф и се оказа, че Еконт пътуват през ноща . Един час преди тяхното работно време отидох в Лаборекспрес да ми вземат кръв и я занесох в офиса където я поставиха в хладилна чанта. На следващия ден отново званнах на Цветанска , тя потвърди, че е получила кръвта читава и резултат ще е готов на обед. Междувременно беше проверила за изследването от миналата година и ми обясни, че това изследване е било сгрешено и генотипа е само 3. Оказало се че  теста, който използвали в него период давал на всеки с генотип 3 и 1 и затова престанали да го ползват. На обед отново се обадих и се подвърди, че генотипа Е САМО 3. Успокоих се, че лечението ще е само 6 месеца. Междувременно излезе и резултата от биопсията:
Две късчета 2 см х 1 мм за морфологично изследване
Представителна чернодробна биопсия с наличие на умерено изразен перипортален и перисертален пограничен/интрфейс хепатит във всички портални пространства А 3, както и умерено изразен ломфоиден възпалителен инфилтрат засягащ повечето портални пространства и активни септи, и образуващ на места лимфоидни филикули D 4.Конфлуентни некрози липсват В 0,но се срещат на 4 некроинфламоторни фокуса на зрително поле С3, както и многобройни хепатоцити с ацидофилна дегенерация и доста апоптозни телца.
Стеатоза - предимно еднокапкова, но  и с среднокапкова и дребнокапкова засяга около 50 % от хепатоцитите.
Прави впечатление разширената фиброза на повече портални зони с оформяна на единични Р- Р и Р- С активни септи.Фиброза 3
mHAI = 10 ....... умерен хроничен С вирусен хепатит с погранична и лобуларна активност.

Диагноза: УМЕРЕН ХРОНИчЕН С-ВИРУСЕН ХЕПАТИТ ПОГРАНИчНА И ЛОБУЛАРНА АКТИВНОСТ

Така....... Какви заключения си напрваих аз. Излиза, че напразхо съм попържвала заболякаря /последния/. Оневини се човекът с биопсията  :laugh: Някой негов колега от далечно минало има пръст в тази история. Може дори да ми  е от ученическия зъболекар :fool2:
Стана ясно, че хепатита ми е с 10-15 годишна давност най-малко. Връщайки се назад във времето преди 10 години за за 3 месеца качих 15 килограма без да съм си променяла хранителните навици. Тогава получих болки в дясното подребрие  и при преглед на ехограф се оказа, че имам увеличен черен дроб и стеатоза. От направените изследвания ензими в норма  и завишени холестерол и триглицериди. Тогава д-р Атанасова от гастроентерологията в терапията ми изписа Зокор и каза, че докато съм си жива ще го пия за да си поддържам холестерола и триглицеридите в норма. Да ма аз го пих 3 месеца и си казах, че тая няма да я бъде и добре, че съм го спряла щото той е противопаказен за черния дроб. Минах на лецитин и веднага на първата седмица всички изследвания ми влязоха в норма и си възвърнах старите килограми. Следях си стойностите всеки месец. Искам да отбелеза, че АСАТ и АЛАТ нито веднаж за период от 5 години не се бяха повишили. После престанах да си правя изследвания само лецитина пиех.

Така до януари миналата година когато отново качих килограми и се появиха грипоподобните симпоми на хепатита.
Днес си задавам въпроса защо лекар работещ в отделение, където се лекуват болни от вирусен хепатит не ми пусна изследвания за хепатит преди 10 години. За съжаление тогава нямаше интернет и тази информация която я има сега за хепатита. Всъщност тогава доста четох за стеатозата, но никъде не направиха връзка с хепатит С и по специално с генотип 3.

Ох, доста многословна станах....
Ще помоля Ради и Мери да ми обяснят термините които съм удебелила или да ми пратя линк  да се информирам, че нещо не ми са ясни.

Да, пропуснах да кажа - имам протокол за REGINTRON предварително напълнена писалка от 100 мг/0.5 мл
и  Rebetol tabl. 200 mg - 5 tabletki dnewno

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен pamche

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 980
    • Профил
Re: Хепатит С - след година и 9 месеца
« Отговор #1 -: Октомври 15, 2009, 16:38:29 »
Анитке др.Балабанска на тази тема за генотипите така ги обеснява , при мен преди 6 години ПСР-ми показа генотип 1а+3 , след 5 години ПСР ми показа генотип 4 и докторката така ми ги обясни тогава нещата , поразрових се и се оказа ,че генотип 4 е характерен за африканските държави , моя хепатит се води придобит от операция в либия (нашите бяха на работа там когато съм бил на 7 години) . др.Балабанска ми обясни че дали е 1 или е 4 генотипа лечението е се 48 седмици ( въпреки, че  четох в западни форуми ,че за генотип 4 лечението е 36 седмици ,но в БГ е 48) , затова и  не се поинтересувах дали не ми е сбъркан първия път генотипа. Но реално си ме лекуват от генотипи 1а+3+4.

колкото до компетентността на лекарите ....има някой голями таланти в невежеството си.

Радвам се ,че се е потвардило ,че генотипа на хепатита ти е 3 и съм 100% сигурен ,че ще го унищожиш за 6-те месеца лечение  :bravo2:
Известен с това , че не е известен !

Неактивен anita

• Профил
« Отговор #2 -: Октомври 15, 2009, 18:27:41 »

Радвам се ,че се е потвардило ,че генотипа на хепатита ти е 3 и съм 100% сигурен ,че ще го унищожиш за 6-те месеца лечение  :bravo2:
От твоите уста  в божиите уши както се казва.

По повод генотипа какъвто и да ми бяха казали че е нямаше да изненадам  защото кракът ми на всеки един континент е стъпвал.
А, и да се оплача АСАТ 115 , АЛАТ 170, ГГТ 88. Тези резултати не са падали от тези стойности за последната година :scream:

Някой може ли да ми каже какво е ТЖСК 74.1 при норма 72
За какво е изследването CRP?

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #3 -: Октомври 15, 2009, 19:24:51 »
Анитка,
това за генотипа е добре. Първо, лечението е по-кратко и второ, този генотип е по-податлив на лечение.
За фиброзата, стеатозата и завишените трансаминази - не е много добре.
Ти какъв хепатопротектор пиеш?

Дани
Hang in there.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #4 -: Октомври 15, 2009, 19:27:24 »
Опа, ти влезе в серия с тези въпроси  :laugh: На кой да отговарям първо  :wink3:
Първо, да честитя за добрия генотип и за протоколите, много добре се справяш с основните задачи  :good:
Относно подчертаните неща в резултатите от биопсията, ще можеш да се ориентираш в тази статия, Патоморфологични промени в черния дроб при чернодробни заболявания.
Мисля, че като минеш лечението не само ще си помогнеш на фиброзата, но и след това доста по-лесно ще се пребориш и със стеатозата, така че нещата вървят много добре!

ТЖСК е транспортен желязо свързващ капацитет, в тази статия пише за него: Желязо

CRP идва от C-реактивен протеин, ето тук пише за него: С- реактивен протеин (CRP)

p.s. Ще преместя темата ти в раздела "Как да живеем" с хепатита, че какъв "Нов член" си с тези 900 поста, ние доктор ще те правим скоро  :chat:

Поздрави,
Ради
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен anita

• Профил
« Отговор #5 -: Октомври 15, 2009, 19:45:18 »
Ради, благодаря много :smile:

Дани, пия Карсил 3 х 2 т. от 90 мг. Явно не ми действат много. От една седмица съм прибавила и ЛИВ 52    -   2 х 2 табл. Пия и витамин Е.
За холестерола взимам Лецитин  т 1200 мг на Валмарк и за сега е в норма.

Неактивен galq

• Публикации: 906
  • Животът може да бъде и хубав......
    • Профил
« Отговор #6 -: Октомври 15, 2009, 20:18:37 »
Честито,Анитка!
Желая ти леко и успешно лечение! :flowers4:

Неактивен cvetna

• Публикации: 578
  • pure pleasure seeker
    • Профил
« Отговор #7 -: Октомври 15, 2009, 20:38:01 »
Анита, не са били малко и твоите драми... но се радвам, че в крайна сметка генотипът ти е 3, наистина няма да ги усетиш как минават тия месеци, аз така и не разбрах кога стигнах до 7-та инжекция, която ще си сложа след малко  :mocking: а така ще си спестиш и разправиите с касата, което си е повод за празнуване направо

Неактивен anita

• Профил
« Отговор #8 -: Октомври 16, 2009, 09:06:13 »
Имам питане по повод документите за РЗОК.
1.  Експертното становище едно и също ли е с Приложение 1 -Лист за определяне на критериите при провеждане на лечение на HCV при болни над 18 годишна възраст?
2. Бланка Декларация за информираност и съгласие на пациента по отношение на източника на заплащане за диагностиката и лечението на неговото заболяване от къде се дава?
Тази, която аз имам е Декларация за информирано съгласие
с изискванията за започване/продължаване на лечението с лекарствения продукт Пегинтрон и ребетол
3.Бланка - Информирано съгласие на пациент  от къде да получа?
Имам документ, който се казва Етапно епикритично обсъждане и експертно становище. Това ли е етапната епикриза?
Справката от НОИ трябва от там ли да си я получа или може от интернет да си я извадя? Трябва ли да има печат на НОИ?

Неактивен Eli

• Публикации: 705
    • Профил
    • Счетоводна кантора Елвада
« Отговор #9 -: Октомври 16, 2009, 10:03:49 »
Анитка здравей мила :flowers4:
Ето те и теб в една толкова до болка позната родна картинка - сблъсъка със здравната ни система. За съжаление, за да се лекува човек в нашата държава, трябва да се сблъска челно с всичките проблеми и капани, които ни поставя бюрокрацията и некомпетентността тук. Както и да е!! Важното е, че вече си направила биопсията и то при много добър специалист като д-р Балабанска. Тя освен добър специалист изглежда е и много човечна.
Искам да ти пожелая от все сърце много кураж и успех!!  :bravo2: Сигурна съм, че лечението ще има успушен край и ще избиеш до крак гадинките!!  :fight:
Пожелавам ти и само отрицателни ПСР-и от тук нататък!! Всички ние, разбира се, ще бъдем с теб и ще те подкрепяме!! :flowers4:

Поздрави и  :kiss:
Ели

"Животът е решение, а не компромис"

Моите албуми: http://bit.ly/df4dMR

Неактивен winx

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 14
    • Профил
  • Резултати: Неуспешно завършенo
« Отговор #10 -: Октомври 16, 2009, 11:03:21 »
Здравей, Анита, и аз пожелавам успех в лечението и много кураж. Съпругът ми също бе диагностициран с хепатит С - генотип 3 ( 19 000). Проф. Чернев имасъмнения за цироза, но до три седмици ще направим изследвания!! Съпругът ми от известно време има оплаквания за болки в долната част на гърба, в същото време след консултация с ортопед и рентгенова снимка, се оказа че има дископатия, но той не може да разбере дали болката и дискомфорта идват от черният дроб или от гърба. Моля споделете, ако някой има същите симптоми. Възможно ли е болка от черният дроб да бъде възприемана като такава на гърба??? Поздрави

Неактивен Vancheto

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1558
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #11 -: Октомври 16, 2009, 12:46:47 »
Анита, желая ти безпроблемно и успешно лечение  :doubleup:
Ваня

Неактивен cvetna

• Публикации: 578
  • pure pleasure seeker
    • Профил
« Отговор #12 -: Октомври 16, 2009, 13:43:23 »
анита, по повод документите, за 1 честно казано не се сещам, а 2и 3 според мен са едно и също нещо, поне така мисля. Когато аз подавах документите ми бяха дали едно километрично Информирано съгласие (3 страници) от болницата, което после жената в здравната каса, каза че е старо, изхвърли го и ми даде на място бланка да подпиша  :pardon: В болницата би трябвало да са наясно, с тези постоянни промени човек не може да им хване края...

winx, при мен също има болка в дясно, аз предполагах, че са бъбреци, но след няколко тона изследвания и предвид факта, че не би трябвало да ме боли черния дроб, един лекар предположи, че болката е ревматоидна... може и при вас случаят да е такъв

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
« Отговор #13 -: Октомври 16, 2009, 15:35:17 »
Раничко е още да й пожелаваме успешно лечение.
Тя тепърва ще си носи нещата в ЗК.
Анитка,
дано се задействат поне за Коледа да ти зарадват.
Дани
Hang in there.

Неактивен anita

• Профил
« Отговор #14 -: Октомври 16, 2009, 16:13:49 »
Раничко е още да й пожелаваме успешно лечение.
Тя тепърва ще си носи нещата в ЗК.
Анитка,
дано се задействат поне за Коледа да ти зарадват.
Дани
Здравейте!

Днес е един прекрасен  дъждовен ден. Вървя ми по вода. Подадох си документите в РЗОК. Жената от гишето ме предупреди, че протоколите се бавели повечно , да съм имала търпение и да не се притеснявам. На въпрoса ми колко се бавят отговри - няколко месеца :)
« Последна редакция: Октомври 16, 2009, 16:23:46 от anita »

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007