Автор Тема:  Как и къде се поставя инжекцията с интерферон - мнения и препоръки  (Прочетена 36401 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5566
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравейте,
Предлагам в тази тема да се обсъждат въпросите, свързани с това как точно се поставят инжекциите с интерферон, както и кои са най-препоръчителните места за поставянето им.
Тук биха могли да бъдат публикувани и видеа с инструкции как точно става поставянето на инжекцията.
Всеки би могъл да сподели своя опит при поставянето, както и това, което е чул като препоръка от лекаря си.
Целта е да съберем на едно място цялата тази информация, за да може всеки, който започва лечение, да успее да се ориентира в темата и да научи как може сам да си поставя инжекцията.

Тук публикувам две теми от този раздел, в които е обсъждано поставянето на инжекциите, както и проблеми, свързани с поставянето им:
Как се поставя инжекцията?
Попадане на кръвоносен съд при инжектиране

Ето и видео на Рош за това как се поставя инжекцията:
http://www.pegasys.com/injecting/how-to-inject-pegasys.aspx#

Ето и видео step-by-step, за интересуващите се, как се поставя инжекция пегилиран интерферон-алфа2а.
Изберете прозореца "Self-injection With Prefilled Syringes".

Поздрави,
Радо
« Последна редакция: Декември 15, 2009, 11:51:49 от Радослав Русинов »
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

• Профил
    • My Home Page
Веднага използвам темата, за да повдигна един въпрос, който обсъждахме на срещата в София преди десетина дни.
Оказа се, че когато интерферона се бие в ръката, той се усвоява с 20-30% по-малко, отколкото, ако се поставя в корема или бедрата.
Това беше споделено от няколко души на самата среща, като това го пишело в листовката на интерферона. Нека, ако някой има подръка листовка на Пегасис, да пусне цитат от нея във връзка с този казус. Ще ми е интересно и дали в листовката на Пегинтрон има нещо подобно.
Сега, като се ровех за подобни теми във форуми, точно в една от цитираните в горния пост теми, открих споменато това нещо от Ники, но тогава не съм му обърнал внимание:

Поразрових се малко в нета и попаднах на информация (беше отдавна и не мога в момента да цитирам източника), че подкожните инжекции се препоръчва да се поставят на корема или бедрото, поради по-голямата усвояемост ( до 20-30% повече) в сравнение с ръката.

Очаквам вашите мнения по въпроса.

Поздрави,
Радо

Неактивен cvetna

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 584
  • pure pleasure seeker
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
http://www.medicine.bg/public/listovka/14407s.pdf

Това е листовката на Пегасиса, никъде не пише подобно нещо. Просто препоръчват поставяне в корема или бедрото. В Александровска и на мен ми я биха в ръката, без да казват къде е по-добре. И никъде не съм срещала информация за намаляне на действието според мястото на инжктиране...

• Профил
    • My Home Page
Значи не го е писало в листовката на интерферона. Спомням си, че Румен спомена, че го знае, и още някой каза, че знае за такова нещо, но не си спомням кой.

Неактивен tedi

• Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1168
    • Профил
Значи преди няколко дни,когато писах в мойта тема,че си бия инжекциите само в корема,щото ефикасността е по-голяма било така.
Но въопще не мога да се сетя от къде съм го чула или прочела.

Неактивен pamche

• Публикации: 980
    • Профил
здравейте ,
спецялно питах др. Балабанска каде да ми поставяят инжекцията, тъй като сам немога да си я поставям , тя ми каза че предпочита поставянето в раката , скоро разбрах че това може да е намалило ефективноста на интерферона с около 30% и супер много се ядосах,  до 12 тата инжекция съм си поставил 10 в рацете и 2 в корема и сега си чакам ПСР на 3-тия месец и ако заради това съм си провалил лечението незнам какво ще правя -  мира не ми дава тази мисал  .
Видях един пост на драго  и там имаше линк: http://abcbg.com/clients/vademecum/products/betaferon/8.htm , но наистина в листовката пише корема и бедрата  .... така че незнам ,но се притеснявам .
Известен с това , че не е известен !

Неактивен tetibulka

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2318
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
От два часа ровя в нета, за да намеря някакво изследване на зависимостта между ефикасността и мястото на инжектиране. Принципно ровя добре и има доста успехи в навирането на какво ли не - няма на английски нищо.

Дани
Hang in there.

Неактивен ralka

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 366
    • Профил
Здравейте,

Аз също в началото на лечението прочетох статия, в която се обясняваше, че интерферона поставян в ръката се усвоява с 30% по-слабо, от този поставян в бедрата и коремната област. За съжаление нямам никакъв спомен къде беше публикувана статията.

От два часа ровя в нета, за да намеря някакво изследване на зависимостта между ефикасността и мястото на инжектиране. Принципно ровя добре и има доста успехи в навирането на какво ли не - няма на английски нищо.

И аз нищо не успях да открия по този въпрос, но в листовката са си обозначени местата за поставяне и те са бедрата и корема, така че, за да няма притеснения бийте си ги на оказаните в листовката места.

Ралка

Неактивен galq

• Публикации: 906
  • Животът може да бъде и хубав......
    • Профил
  • Статус: Има близък с хепатит C
Станимир от началото си бие само в ръката .И тези ,които му бият в Александровска също са в ръката .А при всичките странични ефекти ,които има ,незнам ако ги бие в корема и трябва да се засилят с още 30%,как ще се чувства .

Неактивен ralka

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 366
    • Профил
Намерих статията :wink3:

Прилагам линка, като файла е малко дългичък, но информацията, за която иде реч се намира на 86 стр.,точка 5.2- "Място на приложение" - приятно четене.:book_read:

http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/pegasys/emea-combined-h395bg.pdf

• Профил
    • My Home Page
Мерси Рали!  :good:
Направо прилагам и цитат от документа:

Цитат
Pegasys 135 микрограма инжекционен разтвор - Приложение 1: Кратка Характеристика на продукта
...
Място на приложение
Подкожното приложение на Pegasys трябва да се ограничи до инжектиране в корема и бедрото, тъй като степента на резорбция, основаваща се на AUC, е около 20 % до 30 % по-висока след инжектиране в корема и бедрото. Експозицията на Pegasys е била намалена при проучвания след приложение на Pegasys в ръката в сравнение с инжектирането му в корема и бедрото.
...

Важно е все пак да уточним за всички, които четат в бъдеще тази тема, че поставянето на инжекциите в ръката не значи непременно, че човек няма да успее да се излекува поради по-слабото действие на интерферона. Просто в този случай ще намалее действието на интерферона и съответно той няма да има максимален ефект.

p.s. За всеки случай, качих листовката и във форума, да си имаме наше копие: Pegasys 135 микрограма инжекционен разтвор - Приложение 1: Кратка Характеристика на продукта

Поздрави,
Радо

Неактивен pamche

• Профил
Леле Ралке , добре че сега намери статията , а не преди седмица , че щях да превъртя . :smile:

Иначе това е важно да се знае , тъй като досега и личната ми лекарка и др. Балабанска ми твърдяха ,че нямало значение ,щом си го вкараш в тялото интерферона ,по бързо или по бавно успява да се резорбира цялото количество и не било проблем.

Неактивен pamche

• Профил
Понеже днес имах среща с др Балабанска и спецялно я попитах ,каде трябва да се бие инжекцията с интерферон , като бях разпечатилстатията  пусната по горе  , че при инжектиране в раката резорбцията пада с 30% ,както и листовката на пегасиса кадето пише изрично ,че инжекциите се поставят с корема и бедрата , отговора и беше същия : най ефикасно е поставянето в раката , после в крака и най-неефективно е в корема (като там била наи слабо резорбирането- затова и страничните ефекти били по слаби след поставяне на инжекция там)  , аз много се изненадах и тя показа някакво изследване  с графики на ефективноста на съответните места на поставяне , наистина като най ефикасно беше графиката с поставяне в раката , тя ми обясни че това са последните изследвания за начина и мястото на поставяне на инжекцията ,а в листовката била стара информация, насочена към конкретния потребител, който сам не би могъл да си постави в раката дозата ,също така ,че листовките се пишели от чиновници без грам практически опит .

незнам кое е правилно, само поднасям информацията ми от днес по случая.

• Профил
    • My Home Page
Мерси много за информацията и затова, че си си направил труда да разпиташ!  :good:
Аз съм по-склонен да приема мнението на д-р Балабанска, но ако някой открие още някакъв източник в интернет, или другаде, нека да пусне информацията тук.

Поздрави,
Радо

Неактивен pamche

• Профил
Радо , от както на срещата на кафе го обсъждахме вътпроса, започнах да си ги бия в корема , казах и това и тя ми отговори ,че ако не ме болят рацете да продължа там да си ги слагам в тях.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007