Автор Тема:  Бременност веднага след приключено лечение с Роферон  (Прочетена 1398 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен JIJI

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 18
    • Профил
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Неуспешно
  • Статус: Хроничен хепатит B
Здравейте.
Много съм притеснен на 12.11.2009 пиключих лечението с роферон още не знам какъв е резултата, а се оказа, че съпругата ми е бременна :shocked1: /много безотговорно от наша страна, но факт/.
Може ли някой да ми каже има ли опасност за плода и каква е тя /прегледах постовете, но нещо не ми стана много ясно/.

Благодаря предварително.
« Последна редакция: Декември 24, 2009, 00:48:56 от Радослав Русинов »
Най- добрите лекари са доктор ДИЕТА,доктор СПОКОЙСТВИЕ И доктор РАДОСТ

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Здравей Живко,
Притесняваш се дали бебето се е заразило по време на зачеването, или се притесняваш, че може да има малформации?
Няма строги изисквания при лечението с интерферон на мъже. По принцип по-скоро има известен риск при бременни майки, които са на интерферон, което не е твоя случай.
Препоръчвам ти да прегледаш листовката на Роферон за указания в това отношение.
Аз прегледах листовката на Пегасис, където открих само тези две неща:
Цитат
Pegasys 135 микрограма инжекционен разтвор - Приложение 1: Кратка Характеристика на продукта
...
4.6 Бременност и кърмене
Няма достатъчно данни за употребата на пегинтерферон алфа-2а при бременни жени. Проучванията при животни с интерферон алфа-2а показват репродуктивна токсичност (вж. точка 5.3) и потенциалният риск при хора не е известен. Pegasys трябва да се използва по време на бременност само ако потенциалната полза от лечението оправдава потенциалния риск за фетуса.
Не е известно дали някоя от съставките на този лекарствен продукт се екскретират в кърмата при човека. Поради възможността от нежелани лекарствени реакции при кърмачетата, кърменето трябва да се преустанови преди да се започне лечение.
...
5.3 Предклинични данни за безопасност
Неклиничните проучвания за токсичността, провеждани с Pegasys, са били ограничени поради видовата специфичност на интерфероните. Проучванията на острата и хроничната токсичност са провеждани при маймуни cynomolgus и находките, наблюдавани при животните, третирани с пегинтерферон, са били подобни по естество на тези, предизвикани от интерферон алфа-2а.
Не са провеждани изследвания на репродуктивната токсичност с Pegasys. Както при другите алфа интерферони е наблюдавано удължаване на менструалния цикъл след приложението на пегинтерферон алфа-2а на женски маймуни. Третирането на резус маймуни с интерферон алфа-2а е довело до статистически значимо повишение на абортите. Въпреки че не са наблюдавани тератогенни ефекти в потомството, родено на термин, не може да се изключат нежеланите ефекти при човека.
...

По принцип има сериозен риск, когато се провежда комбинирано лечение с рибавирин, тъй като той има т.нар. тератогенен ефект (причинява малформации в плода). Това обаче не е твоя случай, така че според мен почти няма риск, още повече че жена ти не е била на лечение.
Ако продължаваш да имаш притеснения, те съветвам да се видиш с някой от добрите хепатолози и да се консултираш с него.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007