Автор Тема:  Масово боядисване на хепатитните с ЖЪЛТА БОЯ....!@№$%$№?  (Прочетена 8591 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Niya

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 34
    • Профил
  • Вид лечение: Спонтанно излекуване
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Остър хепатит C
Приятели, хайде всички които имаме хепатит да се боядисаме с жълта боя като от рекламата на TWINRIX - ваксина срещу А и Б!!!!!  :fight2:
Тази ВЪЗМУТИТЕЛНА реклама уби в мен и малката надежда, че не сме по-различни от другите хора!!!! Първите няколко пъти когато я гледах ми се насълзиха очите а веднъж даже се разплаках!!
Тази ПОТРЕСАВАЩА реклама буди у хората дискриминация и негативно настроение срещу нас! Дори аз самата се настройвам против "жълтите хора" като я гледам, въпреки че и АЗ имам!!!
Мразя тази реклама, по няколко пъти на ден вършейки нещо вкъщи изведнъж чувам "ХЕПАТИТ" и стреснато поглеждам към тв да видя какво става!!!!  :shocked1:
Анатема на тази "реклама".....  :fight2:

Неактивен Niya

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
от възмута забравих да спомена "сюжета" на рекламата: сервитъор боядисан с жълта боя сервира на клиенти и ги залива и тях с боя, т.е. заразява ги, а те се хилят доволно и нищо не подозиращи сякаш хепатитния е злодей целящ масово ХЕПАТИЗИРАНЕ на света!!!!!!!  :fool3:

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Явно от фармацевтичната компания са решили да заложат на по-запомняща се реклама, която да бъде и малко шокираща, за да предизвика хората, които я гледат, да решат да си направят ваксина.
Но рекламата донякъде залага и на незнание и неинфомираност, защото само в такъв случай тя може да шокира даден човек.
За мен специално това е реклама за хепатит А, не и за хепатит Б.
Все пак, това е една от най-често използваните и ефективни стратегии, която може да стресне и да предизвика човек да се изследва и съответно в този случай и да се ваксинира.
Спомням си, че на един симпозиум унгарски лекар по време на презентацията си показа две видеа от две различни кампании, проведени в Унгария, чиято цел е била да се предизвикат хората да си направят скрининг. Първата реклама беше изключително позитивна и добронамерена - резултата от нея е бил между 20 и 30 хиляди изследвали се (цитирам по памет).
Второто видео беше изключително въздействащо и стряскащо, на което няма как да не обърнеш внимание и да не запомниш. Резултатът от втората кампания е бил, доколкото си спомням от порядъка на 100 000 изследвали се, разликата беше в пъти.
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен eli13

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1190
    • Профил
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
Хм, много интересна тема.
Още първоначално искам да отразя, че аз се тествах в резултат на излъчването на реклама на ваксината срещу Хепатит Б на видео-екран в лабораторията докато чаках на опашка да дам кръв за други изследвания. Не беше "жълтата" реклама, но предизвика връщането ми обратно на рецепцията с култовата поръчка за изследване потенциалната наличност на всички видове хепатит.
Знаех отпреди това за Хеп. С и за ваксината срещу Хеп. Б, но се бавех с изследването по семейни причини - исках заедно с брат ми да действаме заедно, а той има заушен хепатит и ми се искаше преди това да се консултираме в тази връзка, та така.
Но рекламата си каза думата. Така че "за" рекламите с двете ръце.
Сега обаче се замислям върху сюжета на релевираната реклама. Не съм забелязала, че келнерът е облечен в жълто. Направи ми впечатление обаче лозунгът : "Не знаете КОЙ ви заразява", който действително е некоректен. Би било далеч по-подходящо жълтата боя да е по приборите и чиниите например с лайт-мотив : "Не знаете къде се заразявате". Така ще е по-близо до научните факти относно начина на заразяване с хепатит Б и ще постави по-сполучливо акцента върху случайния характер на заразяването, докато сега наистина има подвеждащо впечатление за умишлено заразяване - келнерът чрез система от телодвижения "потапя" жертвите под жълтата боя, като че се касае за напълно умишлена деятелност.
Това не е хубаво. От друга страна, нещата трябва да се степенуват по важност. Факт е, че рекламата има много силно стряскащо въздействие и най-вероятно води до тестването на безчет хора и оттам до лечение или превенция. А това е най-важното.
Ето защо, според мен е по-подходящо на съответния производител да се подскаже неуместния акцент в рекламата му, отколкото да бъде предаден на Комисията за защита от дискриминация. Въпреки че едно такова производство най-вероятно би се увенчало с успех за жалбоподателите.

Неактивен Niya

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Напълно съм съгласна с вас!!! Не мога да отрека че и мен ме накара да се ваксинирам, утре ще си взема резултатите за вирусна наситеност и маркери и Хеп Б и ще си направя и ваксината ако всичко е ок.

НО  има много лоша страна от рекламата а тя е че кара хората да се настройват против хепатитните тъй като са дезинформирани...дори и аз самата се настройвам като я гледам което е парадоксално!!!

Днес ходих да хапна супичка навън както обикновено и докато хапвах си мислих за човека в жълто от рекламата ,понеже в началото на рекламата го дават как пробва от супата която готви и едвам си изядох супичката.....а аз сам човек с хепатит, представете си другите как реагират на рекламата !!!  :sad3:

Неактивен jylteni4kav

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 17
    • Профил
  • Резултати: Неуспешно завършенo
Хей, Ния ама защо се ядосваш? :wink3: Не е толкова важно на нас да ни е идеално като индивиди, по-важно е здравите хора да знаят за хепатита и да се изследват, пазят и ваксинират, Наистина рекламата всява страх, но в случая малко страх е полезен, той е защитен механизъм.

А келнерът в рекламата не е злодей - той просто не подозира, че изсипва жълта боя, като сервира храната, тъй както и клиентите не знаят за нея. Истинските злодеи са незнанието и безхаберието.

Така от безхаберие съм изгубил доста време преди да разбера за заболяването и не мислех, че симптомите са от нещо опасно. Тъй че, вече нямам против да се нарека първо преносител на опасен вирус и чак след това - човек, дори и така да наруша някой друг идеал за равенство в собствена вреда.

Неактивен Niya

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Хей, Ния ама защо се ядосваш? :wink3: Не е толкова важно на нас да ни е идеално като индивиди, по-важно е здравите хора да знаят за хепатита и да се изследват, пазят и ваксинират, Наистина рекламата всява страх, но в случая малко страх е полезен, той е защитен механизъм.

А келнерът в рекламата не е злодей - той просто не подозира, че изсипва жълта боя, като сервира храната, тъй както и клиентите не знаят за нея. Истинските злодеи са незнанието и безхаберието.

Така от безхаберие съм изгубил доста време преди да разбера за заболяването и не мислех, че симптомите са от нещо опасно. Тъй че, вече нямам против да се нарека първо преносител на опасен вирус и чак след това - човек, дори и така да наруша някой друг идеал за равенство в собствена вреда.

Ти направо ме изуми! Темата наистина е странна и спорна и затова се радвам че сподели и своето мнение! Тази реклама явно буди много противоречиви отзиви у хората....има добри страни-да, но все пак гения измислил сюжета можеше да се съобрази с някой моменти.... :)

Неактивен Buba

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 300
    • Профил
  • Резултати: Неуспешно
И аз по-скоро съм съгласна с жертвоготовната позиция на Житеничкав :) .
Като цяло мен всякакви подобни кампании свързани с хепатита по медиите (включително и тази) ме подтискат, но осъзнавам, че е за добро. Точно когато научих за моя хепатит  и без това се чудех как да спра да мисля за него поне за 5 минути, и по закона на гадостите тази болест, за която почти не се говореше до тогава, изведнъж стана популярна, започнаха кампаниите по Нова, в Биг Брадър,, стряскащата -   „Ти ли си № 12” и дори, когато се опитвах да се разсея с телевизия, пак нямаше отърване :).   А лошото е, че не само за мен, но и за близките ми.  Според мен и това за всеки 12-ти не е вярно, но пък всява паника, и ако кара  хората се изследват и евентуално се подлагат на лечение навреме, да се излекуват или предпазят, си заслужава да изтърпим неудобствата. Човекът от когото вероятно съм се заразила също се отнася безотговорно към болестта си, не се лекува, не взима предпазни мерки и не уведомява  никого, твърдейки че тя не се предава толкова лесно.  В крайна сметка се оказва, че  „страх лозе пази” и презастраховащите се си живеят по-добре отколкото прекалено смелите…. :(
В същото време съм съгласна с Ели относно преместването на акцента и прецизирането на съдържанието. Смятам, че некомерсиалните реклами, освен че трябва да правят всичко възможно за да постигнат целта си и да алармират за някакъв сериозен проблем, така че да те подтикнат към действие,  трябва да отчитат интересите на всички засегнати, да не насаждат дискриминационни или негативни нагласи към невинни хора, и да не дават подвеждаща или невярна информация.
А рекламата е за А и Б защото само за тях има ваксина, а ако имаше и за С не бих се учудила да го бяха включили в нея, нищо, че няма как да бъде предаден от супа и съдове (не съм сигурна, че и хроничния Б може). 

Неактивен Niya

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
така е да, много ме дразни че в рекламата се представят нещата сякаш и Ц може да хванеш от супа, което е абсурдно ....тази реклама си е само за А, дори за Б е нелепо  :fool3: Даже режисъорите се чудя защо супа, а не по въздуха направо...или от километри например....аз ще им го предложа за следващата реклама....  :shocked1:

Неактивен eli13

• Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1190
    • Профил
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
Ния, ето го и предложението за следваща реклама.
Самолет лети над зелени ливади. Изведнъж там нейде, долу в низините се пръква жълто, безформено петно. Не, това не е нива със слънчоглед със спорни граници.
Самолетът продължава спокойно да си лети, като постепенно се оцветява в жълто.
Логото е : "И със самолет да минеш, пак го хващаш".
Втора част - на летището. Всеки дванадесети издрънчава на металодетектора. При щателна минтическа проверка се оказва, че носи ярко жълто бельо.
Извънземните идат! Получената информация за малки зелени човечета се коригира - човечетата са жълти. Да знае бай Вуте докато оре нивата  :laugh:

Неактивен cvetna

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 578
  • pure pleasure seeker
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
Няколко уточнения :)

Рекламата не е българска, от чужд пазар е и е просто преведена за нашия.

При всички положения е подвеждаща, защото не става много ясна разликата между А и В хепатити.

Рекламата е комерсиална, а не социална - защото се прави от фармацевтичната компания, произвеждаща ваксините. В техен интерес е да уплашат хората, за да си гарантират повече продажби. Ако беше правена от някое пациентско сдружение или БЧК примерно, щеше да изглежда по съвсем различен начин.

Напълно мога да разбера недоволството на всички - с пълно основание е.

И аз по-скоро съм съгласна с жертвоготовната позиция на Житеничкав :) .
Като цяло мен всякакви подобни кампании свързани с хепатита по медиите (включително и тази) ме подтискат, но осъзнавам, че е за добро. Точно когато научих за моя хепатит  и без това се чудех как да спра да мисля за него поне за 5 минути, и по закона на гадостите тази болест, за която почти не се говореше до тогава, изведнъж стана популярна, започнаха кампаниите по Нова, в Биг Брадър,, стряскащата -   „Ти ли си № 12” и дори, когато се опитвах да се разсея с телевизия, пак нямаше отърване :).   А лошото е, че не само за мен, но и за близките ми.  Според мен и това за всеки 12-ти не е вярно, но пък всява паника, и ако кара  хората се изследват и евентуално се подлагат на лечение навреме, да се излекуват или предпазят, си заслужава да изтърпим неудобствата. Човекът от когото вероятно съм се заразила също се отнася безотговорно към болестта си, не се лекува, не взима предпазни мерки и не уведомява  никого, твърдейки че тя не се предава толкова лесно.  В крайна сметка се оказва, че  „страх лозе пази” и презастраховащите се си живеят по-добре отколкото прекалено смелите…. :(
В същото време съм съгласна с Ели относно преместването на акцента и прецизирането на съдържанието. Смятам, че некомерсиалните реклами, освен че трябва да правят всичко възможно за да постигнат целта си и да алармират за някакъв сериозен проблем, така че да те подтикнат към действие,  трябва да отчитат интересите на всички засегнати, да не насаждат дискриминационни или негативни нагласи към невинни хора, и да не дават подвеждаща или невярна информация.
А рекламата е за А и Б защото само за тях има ваксина, а ако имаше и за С не бих се учудила да го бяха включили в нея, нищо, че няма как да бъде предаден от супа и съдове (не съм сигурна, че и хроничния Б може).

Неактивен Niya

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Ния, ето го и предложението за следваща реклама.
Самолет лети над зелени ливади. Изведнъж там нейде, долу в низините се пръква жълто, безформено петно. Не, това не е нива със слънчоглед със спорни граници.
Втора част - на летището. Всеки дванадесети издрънчава на металодетектора. При щателна минтическа проверка се оказва, че носи ярко жълто бельо.
Извънземните идат! Получената информация за малки зелени човечета се коригира - човечетата са жълти. Да знае бай Вуте докато оре нивата  :laugh:

ахахахах  :laugh: да, отличен сюжет, направо го предлагаи на фармацефтичните компании ...ще пожъне успех!!

Най ми хареса за металодетектора и всеки"12ти" да пиука ..... голям маитап  :laugh1:

Неактивен Niya

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Ето и новата ми оферта....докато сме на вълна самоирония и черен хумор  :wink3:

Нека направим страница на Хепатита в Фейсбук и така някой като се присъедини към страницата ще се изписва    "Еди-кой-си стана почитател на ...Хепатит"  :laugh: , а вътре в страницата му ще пише "Ти си фен"  :mocking:

...страшен фен сам, да, направо като се сетя за него банкет вдигам...  :fight2:

Неактивен Niya

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил

хахах, ето днес (8ми март) в Смолян е валял ЖЪЛТ СНЯГ :mocking:   това е реална новина от тв новините :) това навярно е хепатитен сняг..  :laugh: Ели, сигурно твоя самолет е минал  :mocking:

Неактивен tetibulka

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
Ние, страдащите от хронични хепатити, няма как да не сме изострено чувствителни на тази тема. И на мен ми се насълзяват очите в метрото, когато попадна на постера "Днес ли е денят, в който ще се заразиш с хепатит Б" и информацията, че вирусът на хеп В може да си оцелее 18 месеца в кубчетата лед...

Аз обаче смятам, че рекламите трябва да са стряскащи - да се основават на факти като горния и да провокират хората към действие.
Първият клип по темата, който си спомням, беше за всеки дванайсти - лекичът, почти закачлив. Гледахме го с дъщеря ми три-четири месеца преди да разберем за реалния си хепатитен статус. Махнах с ръка и с присъщото си псевдоерудирано многословие и от пиедестала на пълното си невежество обясних на детето, че ние няма как да сме "от тях". Всъщност наистина не сме срещали хеп В, но пък не ме питайте как се изправих пред ужасените очи на същото дете, за да му обясня, че всъщност и двамата му родители сме от "другите тях". И какво можех да отговоря на въпроса, "Нали на нас нямаше как да ни се случи?"...

Точно това трябва да е посланието на всеки клип по темата - "Има как, има стотици начини това да ти се случи. И невежеството не ти е приятел."

А пък за хепатит А, какво да ви кажа...Виждате ли хора в автобуса, които се хранят без салфетка (люпят семки, бъркат си в устата и т.н) със същите ръце, с които се държат за металните пръчки и си перфорират билетите. Знаете ли колко деца имат навика, когато ходят до тоалетната в училище, да си мият ръцете, въпреки че във всички държавни училища в София има монтирани работещи устройства за течен сапун? Единици. А после с тези ръце си ровят в шините за зъби, лапат си моливите, гумите, и т.н. От каква реклама имат нужда тези хора, за да придобият поне елементарни хигиенни навици?

Дани
« Последна редакция: Март 09, 2010, 09:43:18 от tetibulka »
Hang in there.

Неактивен Niya

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
Относно хеп А трябва да ви кажа ,че в 11 или 12 клас имах съученичка, която се разболя от А и 1-2 месеца беше в болница. Интересното тук е причината, тя непрекъснато пипаше улични животни, мръсотии, кофи за боклук и всякакви такива неща, при положение че тя самата беше изключително чист човек от добро семейство, но просто си имаше афинитет към пипането на всякакви нечисти неща и го правеше СЪЗНАТЕЛНО и независимо от предупрежденията на околните.  :shocked1: а това е човек на 17-18 години...

Неактивен jylteni4kav

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 17
    • Профил
  • Резултати: Неуспешно завършенo
А, ето защо кучетата не виждали цветове - за да са по-толерантни към голдън ритрийвърите!  :smile:

Кучешката реклама май ще гласи: Ухапит - и жълтите изглеждат като лабрадори!

Неактивен Niya

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
скоро чух по тв някаква смешка: "Новина- в радомирската болница черен дроб отхвърли алкохолик"   :laugh:  Направо щях да падна от смях, сигурно и нашите черни дробчета им се иска да ни отхвърлят милите  :mocking:

Неактивен ivka81

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 608
  • генотип 1b
    • Профил
Прочетох на всички коментарите и да си призная не занех че има темичка за тая реклама. От както са я пуснали всеки път като я видя и се чувствам като прокажена. Съжалявам обаче мен ме обижда, незнам може да съм си създала комплекс заради Хепатита, но ме кара да се "завирам в ъгала" има и други начини да мотивираш и рекламираш.

Не търси пътя!Отиди там, където го няма и остави следа....

Неактивен anita

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2988
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
За пръв път като гледах рекламата и аз се стресирах и ми стана  обидно. После обаче като се размислих промених мнението си.
Рекламата е насочена към здрави хора и трябва да е стресираща. Няма как иначе да бъдат накарани да се замислят. Ние се отъждествяваме както беше казал някой със злодея , които заразява, но това не е така. Заразяват тези, които незнаят, че са болни.
Така, че ползата от рекламата е двойна. Голяма част от решилите се да се ваксинират ще се изследват и вече ще разберат, че са заразени, а другите ще се предпазят от заразяване.
Така, че мили хора не се отъждествявайте със заразяващите :smile:

Неактивен krasivan

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Статус: Хроничен хепатит B
Преди време попаднах на 1 рекламна картичка против дискриминирането на хомосексуалистите,направи ми силно впечатление посланието и-„Внимавай срещу кого говориш(или ругаеш-не помня точно)-той може да е твоя брат,син или най-добър приятел!"
Точно такива мисля,че би било добре да са и посланията на рекламите пропагандиращи ваксинирането срещу хепатит било А или Б.Нека да са стряскащи,но не с това,че видиш ли някой непознат сервитьор-злодей ще те зарази нарочно,а че това може да е примерно твоя син докато му превързваш рана.Той пък да се е заразил от най-добрия си приятел от детинството или пък от гаджето си-отличничката на гимназията,заразена при посещение при стонатолог и т.н.Не е необходимо да се насажда впечатлението,че ние които знаем сеем зарази умишлено,а че по-скоро тези които НЕ знаят са потенциално опасни.Нека има стимул хората да се изследват по-често и непременно да се ваксинират,защото това не е само болест на наркомани и леки жени(защото това е масовото мнение),а че може да сполети и най-добрите семейства.
И като заключение -гледах един рекламен клип в Кат-Бургас преди време докато чаках на опашката.Младо семейство с малко момиченце-5-6 годишно ,шофира по красив планински път.Бащата е уверен в себе си шофьор,кара внимателно,а детето си играе отзад БЕЗ колан.В един момент нещо става и той рязко набива спирачка-детето изхвърча през предното стъкло....това може да се случи на всеки,независимо колко е внимателен,за това вземи всички предпазни мерки !!!Ето това е силно внушение и показва,колко близо до всеки от нас е опасността!

Неактивен desikost

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Статус: Хроничен хепатит B
Тази реклама с жълтата боя изглежда толкова безрижна както и двамата,които седят,вечерят си и се усмихват.Едва ли ще накара някой в обществото, в което живеем да се ваксинира.Веднага ще се намерят познати,които"добре усведомени"ще обяснят че от ваксината може и да се се заразиш наистина"И след това какво ще правиш?"Има една друга реклама,незнам дали сте я гледали-Един човек в бяла престилка е сложил пред себе си машинка за месо с черен дроб в нея и докато още дроба пулсира той го смила на една водниста,лепкава,слузеста каша.Рекламата е кратка и поучителна :book_read:

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007