Автор Тема:  Консултационна тема на Birdie  (Прочетена 11283 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Birdie

• Медицинско лице - лекар
  • Степен на активност - Първолак
  • Публикации: 10
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Недиагностициран/а
Консултационна тема на Birdie
« -: Март 05, 2010, 19:00:03 »
Радо,

Преди време ти бях писал че нямам възможност да пиша  по-подробно по темите, по които ми бе писал.
Нека тази тема тук е малка и скромна добавка към огромните ти усилия за спасяване на децата ни от Хепатитните заболявания чрез правилна профилактика, имунизация и подходи.

Темата е отворена за въпроси.
Те обаче трябва да касаят само деца. Нямам компетентността да пиша за възрастни, и моля да има разбиране по това.
С удоволствие бих отговарял на всички въпроси, касаещи ваксинации, послеродова профилактика, имунизации. На деца  :smile:

Радо, Бог да те благослови за огромният ти принос тази неграмотност в Бг по тези теми да се преодолее.
Колко деца ще се спасят,ако се следват правилни подходи, и колко голяма е неграмотността сред Бг педиатри и неонатолози по тези теми, особено извън София... .

И като човек, и като Педиатър, искам да ти изкажа сърдечна Благодарност!
Прости ми че не можах да пиша подробно, но наистина нямам много свободо време, и го разделям между "Зачатие" и лични съобщения.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит B
Re: Консултационна тема на Birdie
« Отговор #1 -: Март 05, 2010, 19:27:32 »
Здравейте, Birdie!

Искам да изкажа своята огромна благодарност за възможността, която предоставяте на посетителите на този форум за задаване на въпроси директно към Вас!

Надявам се, че ще бъдете полезен на доста майки, които се сблъскват с проблеми, касаещи техните деца!

Поздрави,
Мариана Стефанова
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Birdie

• Профил
« Отговор #2 -: Март 05, 2010, 19:31:24 »
Здравейте, Birdie!

Искам да изкажа своята огромна благодарност за възможността, която предоставяте на посетителите на този форум за задаване на въпроси директно към Вас!

Надявам се, че ще бъдете полезен на доста майки, които се сблъскват с проблеми, касаещи техните деца!

Поздрави,
Мариана Стефанова

Благодаря!
Тъй като познавам само Радо, и имах пряк контакт само с него, моля думите ми за благодарност да са отправени И към всички отговорни за този форум и поддържащи го със съвети и технически грижи.

Благодаря още веднъж!
Sir Alec Guinness

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #3 -: Март 05, 2010, 21:28:37 »
Здравей и от мен!
Много се радвам, че си се регистрирал и си решил да помагаш по този начин!
Благодаря ти и за топлите думи към нас!
Интереса към темата хепатит Б и бременност, профилактика, имунизация е много голям и определено ни липсваше професионално мнение!
Надявам се, че по този начин ще бъде запълнена тази празнина и ще се помогне на много бременни и майки с хепатит Б, които трудно се ориентират в морето от информация, или изобщо не могат да открият такава, или пък най-лошото, техните лекари не са им дали компетентни съвети за специфичния им проблем.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Аника

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1160
  • генотип 1
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир + Даклатасвир
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #4 -: Март 05, 2010, 21:42:02 »
Здравейте д-р Birdie!

Винаги с огромно удоволствие и интерес чета мнениеята ви в Зачатие.
Безкрайно съм Ви благодарна, че сте готов да помогнете на нуждаещите се и в този форум.
Отдавна съм оценила професионализма Ви и Вашата отзивчивост.

Надявам се един ден да мога да се възползвам и аз от вашите знания!

Радо и останалите модератори са свършили прекрасна работа и Вие ще допълните този невероятен екип!

Желая Ви много здраве и усмивки!
« Последна редакция: Март 05, 2010, 23:30:44 от anmar »
"Спри да живееш за това, което е зад ъгъла и започни да се наслаждаваш на разходката по улицата."

Неактивен tetibulka

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #5 -: Март 05, 2010, 23:27:03 »
Бърди,
аз пък съм те срещала в бг мама.
Добре дошъл тук.
Имам съвсем конкретен въпрос - при положение, че в България е трудно за онези майки, на чиито деца е добре да се постави допълнителната ваксина срещу хеп Б - първо, да я намерят, и второ, да убедят лекарите да я поставят на бебетата, а в Гърция (останах с впечатлението, че работиш там) това е нормална практика, как би могло да се стане и колко би струвало една майка с подобен проблем да роди в Гърция.

Дани
Hang in there.

Неактивен Birdie

• Профил
« Отговор #6 -: Март 05, 2010, 23:31:34 »
Бърди,
аз пък съм те срещала в бг мама.
Добре дошъл тук.
Имам съвсем конкретен въпрос - при положение, че в България е трудно за онези майки, на чиито деца е добре да се постави допълнителната ваксина срещу хеп Б - първо, да я намерят, и второ, да убедят лекарите да я поставят на бебетата, а в Гърция (останах с впечатлението, че работиш там) това е нормална практика, как би могло да се стане и колко би струвало една майка с подобен проблем да роди в Гърция.

Дани

"Допълнителна" ? за гама-глобулин ли пишете?
Почти е невъзможно да родите тук без валидна застраховка, покриваща разходите.
Разбира се в частни клиники в Атина може да родите, заплащайки си всичко сами. В "Ясо" или "Митера", например.
Мисля всичко е около 5000-6000Е.
Sir Alec Guinness

Неактивен selin-123

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 48
    • Профил
« Отговор #7 -: Март 15, 2010, 09:22:37 »
Здравей Birdie! Радо ме насочи към теб, за което му благодаря. Ще ти бъда безкрайно признателна, ако имаш възможност да отговориш на въпросите ми, които много ме притесняват и на които така и не получих компетентен отговор от нашите лекари. А те са следните:
Имам 2 деца - дъщеря на 6 и син на 16 години.На края на 2008 г. малката беше с резултат 358 ако  не се лъжа,а големия под 5. В началото на 2009 г. му направих реимунизация. Знам, че се прави на 3 пъти, но ми обясниха, че е достатъчно само веднъж, защото се касае само за реимунизация, а не за ваксинация.След известно време, резултатът беше-"достатъчно голям защитет титър". Скоро им правих отново изследвания за антитела и резултатите бяха 0.299 за дъщеря ми и 0.257 за сина ми, при което само дето удар не получих. В лабораторията дори не бяха написали мерната единица,само числената стойност и след като ги попитах,ми казаха,че мерната единица е " МЕ т.е международни единици". Лекарката ми обясни, че изследването е направено по тест, при който има " новатех единици" и стойностите били съответно : 0,299 равносилно на 14.95 новатех единици и 0,257 равносилно на 12.85 новатех единици при следните референтни стойности : 0-9 - отрицателен резултат, 9-11 - граничен и над 11 - положителен.
 Миналата година, когато реимунизирах сина си, лекарката ми каза, че е достатъчно само веднъж да се направи ваксината, защото той вече като бебе е бил ваксиниран. След почти една година титъра му е отново нисък.  Имат ли нужда и двамата отново от реимунизации? Този път на 3 пъти ли да я направя? Дъщеря ми е почти на 6 години. И при нея ли да бъде на 3 пъти? Има ли значение възрастта на детето? Коя ваксина е за предпочитане? Синът ми бе реимунизиран с Енжерикс, но за една година антителата му отново имат нисък титър. Не би ли трябвало да има антитела за по-дълъг период от време?
Благодаря предварително за отговорите и лек ден от мен  :smile:

Неактивен selin-123

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 48
    • Профил
« Отговор #8 -: Март 15, 2010, 09:48:21 »
Пропуснала съм да напиша, че става въпрос за изследвания за anti-HBs, за което се извинявам. Аз съм с хроничен хепатит Б и искам да предпазя поне тях .

Неактивен Birdie

• Профил
« Отговор #9 -: Март 15, 2010, 11:18:29 »
Здравей Birdie! Радо ме насочи към теб, за което му благодаря. Ще ти бъда безкрайно признателна, ако имаш възможност да отговориш на въпросите ми, които много ме притесняват и на които така и не получих компетентен отговор от нашите лекари. А те са следните:
Имам 2 деца - дъщеря на 6 и син на 16 години.На края на 2008 г. малката беше с резултат 358 ако  не се лъжа,а големия под 5. В началото на 2009 г. му направих реимунизация. Знам, че се прави на 3 пъти, но ми обясниха, че е достатъчно само веднъж, защото се касае само за реимунизация, а не за ваксинация.След известно време, резултатът беше-"достатъчно голям защитет титър". Скоро им правих отново изследвания за антитела и резултатите бяха 0.299 за дъщеря ми и 0.257 за сина ми, при което само дето удар не получих. В лабораторията дори не бяха написали мерната единица,само числената стойност и след като ги попитах,ми казаха,че мерната единица е " МЕ т.е международни единици". Лекарката ми обясни, че изследването е направено по тест, при който има " новатех единици" и стойностите били съответно : 0,299 равносилно на 14.95 новатех единици и 0,257 равносилно на 12.85 новатех единици при следните референтни стойности : 0-9 - отрицателен резултат, 9-11 - граничен и над 11 - положителен.
 Миналата година, когато реимунизирах сина си, лекарката ми каза, че е достатъчно само веднъж да се направи ваксината, защото той вече като бебе е бил ваксиниран. След почти една година титъра му е отново нисък.  Имат ли нужда и двамата отново от реимунизации? Този път на 3 пъти ли да я направя? Дъщеря ми е почти на 6 години. И при нея ли да бъде на 3 пъти? Има ли значение възрастта на детето? Коя ваксина е за предпочитане? Синът ми бе реимунизиран с Енжерикс, но за една година антителата му отново имат нисък титър. Не би ли трябвало да има антитела за по-дълъг период от време?
Благодаря предварително за отговорите и лек ден от мен  :smile:

За здрави деца без подлежащи заболявания:

* не е практика и не се вземат титри anti-HBs рутинно
* не е практика да се изследва резултат от Хеп Б ваксинацията рутинно, защото се счита че след три правилно направени дози, независимо от титрите, има имунологична памет, и поради това, защитата е добра независимо от титрите.
* не е практика да се правят повече от три дози, независимо от титрите anti-HBs.

Нашата "библия" по въпросите на имунизациите:

http://www.cdc.gov/vaccines/Pubs/pinkbook/downloads/hepb.pdf

"...Рутинни бустер дози НЕ се препоръчват рутинно за която и да е било възрастова група!" ( стр. 110)

"...Available data show that vaccine-induced antibody levels decline with time. However, immune memory remains intact for more than 20 years following immunization, and both adults and children with declining antibody levels are still protected against significant HBV infection (i.e., clinical disease, HBsAg antigenemia, or significant elevation of liver enzymes). Exposure to HBV results in an anamnestic anti-HBs response that prevents clinically significant HBV infection. Chronic HBV infection has only rarely been documented
among vaccine responders."

Изключение това правило са децата, родени от майка, носител на Австралийски Антиген.
Освен че в първите 12 часа ( максимум) от раждането трябва да се постави задължително имуноглобулин И ваксината, тези деца се тестват за anti-HBs на възраст 9-18 месеца.
Поради факта че, профилактичните мерки в първите 12 часа са много резултатни, кърменето НЕ СЕ забранява.
Освен това, и преди ерата на ваксините и имунопрофилактиката, пренос чрез кърма не е отбелязан.
Майката трябва да се грижи да няма рагади и кървене от зърната.
http://www.cdc.gov/BREASTFEEDING/disease/hepatitis.htm

Това е господстващото мнение днес.
« Последна редакция: Март 15, 2010, 19:17:57 от Birdie »
Sir Alec Guinness

Неактивен ноно

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
« Отговор #10 -: Март 15, 2010, 19:12:33 »
здравейте,  - конкретно на въпроса -
имам момченце на 1 год. , при месечна консултация,  педиатъра забеляза жълтеене на кожата и пусна изследване на кръв и урина, притеснява ме това че прочетох че кръв се взима от вена а на него му взеха от пръсчето и дали това е достатъчно за диагноза, не ме е разпитват за храненето освен дали не пие много сокче от моркови , което не прави, моркови приема доколкото има в пюретата, цял ден се ровя в нета и това беше единственото място от където научих колко е сериозно това заболяване , колкото и да ме е срам но за пръв път виждам колко е сериозно това заболяване,.
Какво ще ме посъветвате , ако педиатърът реши че всичко е наред ще поставя ваксина против шарка а незнам дали изследването е достатъчно и дали да поставя ваксината
Много Ви благодаря , от все сърце.

Неактивен Birdie

• Профил
« Отговор #11 -: Март 15, 2010, 19:19:33 »
здравейте,  - конкретно на въпроса -
имам момченце на 1 год. , при месечна консултация,  педиатъра забеляза жълтеене на кожата и пусна изследване на кръв и урина, притеснява ме това че прочетох че кръв се взима от вена а на него му взеха от пръсчето и дали това е достатъчно за диагноза, не ме е разпитват за храненето освен дали не пие много сокче от моркови , което не прави, моркови приема доколкото има в пюретата, цял ден се ровя в нета и това беше единственото място от където научих колко е сериозно това заболяване , колкото и да ме е срам но за пръв път виждам колко е сериозно това заболяване,.
Какво ще ме посъветвате , ако педиатърът реши че всичко е наред ще поставя ваксина против шарка а незнам дали изследването е достатъчно и дали да поставя ваксината
Много Ви благодаря , от все сърце.

Нужни са подробни изследвания от венозна кръв.
Или има жълтеница, или няма.
Ако има - се уточняват причините.
Sir Alec Guinness

Неактивен ноно

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
« Отговор #12 -: Март 15, 2010, 19:26:43 »
Нужни са подробни изследвания от венозна кръв.
Или има жълтеница, или няма.
Ако има - се уточняват причините.

А така , а знаете ли от къде мога да прочета повече за симптомите конкретно за малки деца , на всякъде има само за възрастни,
Благодаря

Неактивен Nikolina_Dimitrova

• Немедицинско лице
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
« Отговор #13 -: Май 28, 2010, 12:45:34 »
Здравейте, доктор BIRDIE,

Пише Ви Николина Димитрова. В третият месец от бременността ми откриха хроничен хепатит Б. Стойностите на ензимите /ASAT, ALAT, ГГТ, АФ/ през бременността бяха в референтни граници. Стойностите на  вирусното натоварване HBV-DNA бяха:
-   в края на третия месец 3508 копия/ml
-   в средата на седмия месец – не се открива.
HBeAg /хепатит Б антиген Е/ - отрицателен и Anti HBe – положителен.
Не съм правила амниоцентеза. Родих на 28.01.2010г. с цезарово сечение. На бебето му сложиха на шестия час след раждането имуноглобулин и първа ваксина срещу хепатит Б. След един месец на 04.03.2010г. му сложихме втора ваксина срещу хепатит Б.
 В момента бебето е на 4 месеца. Аз направих изследване на ензими и вирусно натоварване. Стойноститет са:
ASAT – 39, ALAT – 56, ГГТ – 9, АФ – 74,
HBV-DNA- 500 000 копия/ ml.
В момента давам на бебето кърма. Не го храня от гърда. С помпичка изцеждам мляко, за да избегна разраняване и рагади на зърната. Въпроса ми е, има ли опасност от заразяване с хепатит Б на бебето ако продължавам да му давам кърма?
Точно до коя дата трябва да поставим третата ваксина срещу хепатит Б?
Имам друга дъщеря, която е на 9 години и 4 месеца.  Родена е м. 02. 2001г.. Има поставени ваксини срещу хепатит Б. Когато беше на 8 години и 8 месеца направихме изследване на Anti Hbs с резултат 98,7 /+/ mlE/ ml. Кога и какви изследвания трябва да правя за нея? В какви случаи се налага отново да поставим ваксина срещу хепатит Б? Кога мога да я ваксинирам срещу хепатит А?
Сърдечно благодаря за вниманието и всеотдайността!

Николина Димитрова

Неактивен Birdie

• Профил
« Отговор #14 -: Май 28, 2010, 12:59:46 »
Здравейте, доктор BIRDIE,

Пише Ви Николина Димитрова. В третият месец от бременността ми откриха хроничен хепатит Б. Стойностите на ензимите /ASAT, ALAT, ГГТ, АФ/ през бременността бяха в референтни граници. Стойностите на  вирусното натоварване HBV-DNA бяха:
-   в края на третия месец 3508 копия/ml
-   в средата на седмия месец – не се открива.
HBeAg /хепатит Б антиген Е/ - отрицателен и Anti HBe – положителен.
Не съм правила амниоцентеза. Родих на 28.01.2010г. с цезарово сечение. На бебето му сложиха на шестия час след раждането имуноглобулин и първа ваксина срещу хепатит Б. След един месец на 04.03.2010г. му сложихме втора ваксина срещу хепатит Б.
 В момента бебето е на 4 месеца. Аз направих изследване на ензими и вирусно натоварване. Стойноститет са:
ASAT – 39, ALAT – 56, ГГТ – 9, АФ – 74,
HBV-DNA- 500 000 копия/ ml.
В момента давам на бебето кърма. Не го храня от гърда. С помпичка изцеждам мляко, за да избегна разраняване и рагади на зърната. Въпроса ми е, има ли опасност от заразяване с хепатит Б на бебето ако продължавам да му давам кърма?
Точно до коя дата трябва да поставим третата ваксина срещу хепатит Б?
Имам друга дъщеря, която е на 9 години и 4 месеца.  Родена е м. 02. 2001г.. Има поставени ваксини срещу хепатит Б. Когато беше на 8 години и 8 месеца направихме изследване на Anti Hbs с резултат 98,7 /+/ mlE/ ml. Кога и какви изследвания трябва да правя за нея? В какви случаи се налага отново да поставим ваксина срещу хепатит Б? Кога мога да я ваксинирам срещу хепатит А?
Сърдечно благодаря за вниманието и всеотдайността!

Николина Димитрова
Кърменето не е противопоказано във Вашият случай. Така че може да продължите да го кърмите (храните с кърма).
http://www.cdc.gov/breastfeeding/disease/hepatitis.htm

Може ли на детето да направите пълен антигенен профил а не само вирусно натоварване? Обикновено такова тестуване се прави във възрастта 9-18м И след приключване на всички дози Хеп Б ваксина. Няма по принцип "до коя дата" за третата доза Хеп Б ваксина. Нужно е да я поставите 6 месеца след първата доза, НО НЕ и преди детето да е навършило 6м възраст! ( ако третата доза случайно се пада преди навършени 6м възраст)

За голямото дете:

* добре би било да направите пълен антигенен профил
* Не е практика да се поставят повече от три дози Хеп Б ваксина.
* веднага може да я ваксинирате с Хеп А ваксината.
Sir Alec Guinness

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007