Автор Тема:  Има ли възрастова граница за лечение с интерферон  (Прочетена 10480 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ирина

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 16
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
Здравейте,
майка ми е на 69 години и наскоро и откриха хроницен хепатит С.Оказа се невъзможно да попадне в програмата за лечение,отчаивам се от мисълта че не мога да и помогна.Лекарите казват че на тази вазраст не подлежи на лечечние с интерферон...а жената е жизнена и ниама други по-сериозни здравословни проблеми...не разбирам зашто да не подлежи на лечение?
Може ли ниакои,който се лекува на тази вазраст да ми помогне със съвет,дали лечението му протица успешно.Благодариа.
« Последна редакция: Март 31, 2010, 22:11:01 от Радослав Русинов »

Неактивен sunshine

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 710
  • генотип 3
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: има ли възрастова граница за лечение
« Отговор #1 -: Март 31, 2010, 17:00:16 »
Здравей Ирина,

лечението с интерферон и рибавирин има изключително тежки странични ефекти върху целия организъм.

На повечето хора, започнали лечение над 60-годишна възраст, независимо от вида интерферон, то не им понася и го прекъсват.

Правена ли е биопсия и изследване на вирусната репликация на майка ти?

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2706
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #2 -: Март 31, 2010, 18:31:48 »
Здравей Ирина,

Лечението за хепатит С в зависимост от генотипа протича между 6 и 11 месеца и е съпроводено с множество оплаквания- гадене, проблеми със стомаха, главоболие, ставни болки, температура, отпадналост и тн. Те се понасят трудно от млади хора на възраст 25-35 год. и честно казано не мога да си представя интерферона и рибавирина какво въздействие ще окажат на един близо 70 год. организъм- ще може ли да се справя с всекидневните странични ефекти , ще поддържа ли кръвната картина в приемливи граници?
Да, несправедливо е да се делят хората на " подлежащи" и " неподлежащи" лечение заради възрастта им, но такива са фактите. Може би лечението ще доведе до много повече проблеми, отколкото ще са ползите.
Доколкото разбирам, тя има някакви правени изследвания, ако искаш ги публикувай тук, за да ги коментираме. Пишеш, че е открит случайно, т.е. тя няма оплаквания от подобен характер. Има голяма вероятност вируса просто да "спи" и да не уврежда черният й дроб, да е т.нар. " неактивен носител", както обикновено се случва с хепатита в ранна и по-зряла възраст.

Поздрави,
Силвана

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен ирина

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: Март 31, 2010, 19:43:50 »
 БЛАГОДАРЯ ви за отговора,
извинявам се за малко неграмотното писане-но не съм свикнала с фонетичния начин.
Майка ми имаше направление за постъпване в болница заради много завишените чернодробни ензими-приеха я в св.Иван Рилски в понеделник и утре я изписват-резултатите от изследванията ште бадат готови другата седмица(около четвъртък)...но оште преди година пак заради завишени ензими и взеха така наречените-маркери(кръвни проби)и те показаха положителен резултат за хепатит-С.Сега ми казаха, че ако това се потварди, ништо не може да се направи.За мен това е недопустимо-как мога да бездействам,когато става въпрос за здравето на майка ми.В този форум разбрах много нешта...и съвсем се побърках :book_read:
Много ште съм ви благодарна,ако (когато резултатите станат готови )ми дадете съвет ,заштото виждам, че сте на ясно-наистина имам нужда от информация,от насока да знам какво да предприема.
Найстина има логика в това че по-възрастен организъм може и да не понесе подобно лечение,но триабва все пак да има ниакаква алтернатива....

• Профил
« Отговор #4 -: Март 31, 2010, 20:03:01 »
Когато излязат изследванията непременно ги напиши тук, за да ти помогнем с разчитането им- обикновено когато лекарите са претоварени, нямат времето и навика да обясняват, така че на всички нас ни се е налагало по други начини да се осведомяваме :)
Това, което можете да направите още от сега е да промените начина на хранене, ако е неподходящ- никакъв алкохол, минимално пържено,минимални мазнини ( маргарини и подобни не са никак полезни), повече зеленчуци, чисто месо, ориз , картофи, по-малко сол и ако обича сладичко, нека да е натурално- мед, плодове, разните вафли,кифли и тн. съдържат консерванти и много други Е-та, така че не са особено подходящи. Може, ако има високи стойности на асат и алат да започне да пие Карзил или друг хепатопротектор- предполагам, че лекарите ще й назначат. Ако все пак резултатите покажат, че има нужда от лечение, а то не й се полага от Здравната Каса, винаги може да опитате хомеопатични методи с цел да поддържате черният дроб и неговата функция. Няма да може да излекувате хепатита, но пък ще повлияете благоприятно на общото й състояние.

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
« Отговор #5 -: Март 31, 2010, 20:14:42 »
Здравей!

Силванка вече те е ориентирала, но аз искам да допълня, че в случая на майка ти са необходими 2 много важни изследвания - ПСР и биопсия. Първото ще даде сведение дали вируса е активен и се размножава, а второто какво е увреждането на черния дроб и дали заболяването е скорошно или си го носи дълги години.
При положение, че няма увреждане на черния дроб или е минимално няма за какво да се притеснявате. За сериозно увреждане от хепатит С са нужни много години 15-20.  Това е една от логиките и на лекарите да не отпускат лечение на по възрастни пациенти освен, че трудно го понасят.
При увреждане обаче ще трябва наистина да подходите по всички нетрадициони методи за да се намали или забави увреждането.

Пожелавам ви изследванията да са добри и притесненията ви да останат в миналото.

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
« Отговор #6 -: Март 31, 2010, 21:51:17 »
Здравей, Ирина
Много е важно какви са резултатите от изследванията на майка ти в момента. За да се чувства добре или вирусът не е много активен, или е заразена от не много отдавна, или просто живее здравословно. Ако няма сериозно увреждане и вирусът не е много намножаващ се, тя може още дълго да си живее без лечение, още повече, че за нея лечението би донесло по-скоро още проблеми, отколкото подобрение. Хепатит С не е много агресивен всъщност и не е голяма трагедия, ако го имаш на 69 и не е увредил дроба ти много.
Така че, изчакай резултатите и тогава вече ще мислиш.
А ако искаш, и ние ще мислим с теб.

Дани
Hang in there.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
Здравей, Ирина!
Изчакай първо да излязат резултатите от изследванията, предполагам са и пуснали ПСР. Освен това не може да минете без биопсия, така ще разберете какво е състоянието на черния дроб. Възможно е и да няма сериозно увреждане, но това ще го покаже биопсията.
За съжаление няма как майка ти да се лекува на тази възраст с интерферон. Това лечение не само не се препоръчва, а направо си е забранено, не защото ще е непоносимо, но най-вероятно майка ти изобщо няма да издържи дори и две инжекции, а камо ли 48 какъвто е пълния курс. Тази забрана е свързана директно с нейното здраве, и ако вие искате да е жива и здрава не трябва да я подлагате на лечение с интерферон.
Нека да си направи биопсия и да не прибързваме с изводите за нейното състояние.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен ирина

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
  :flowers:БЛАГОДАРИА на всички,който ми отговариат(искам да изиасниа че до този момент не съм изпитвала интерес да пиша по форуми-конкретниат случаи ме накара,ниамам никакав опит с писането на фонетичен език и има 2-3 букви,който просто не мога да откриа :angry3:,извиниавам се за грешките )
  До сега не биах се сблъсквала със сериозно заболиаване( на мен или на ниакой друг в семейството)..но рано или късно и това се случва,а когато се случи на родител..сами разбирате.
  От този форум разбрах много повече за хроничниа хепатит С,отколкото от лекарите.Те наистина са доста заети-сама виждам-а аз задавах неадекватни вапроси (от притеснение и от неразбиране)..и не ме взеха особено на сериозно да ми обиасниат.Така че съветите ви са единствената помошт,коиато получавам на този етап.Надиавам се,че когато са готови резултатите от изследваниата,лекуваштиат лекар ште ми обиасни какво следва да направиа.Но все пак аз отново ште разчитам и на вашите съвети.
  Майка ми винаги е водила здравословен начин на живот,дори кафе не пие(алкохол изобшто),затова не съм имала притеснениа относоно подобно заболиаване....Била съм доста не наиасно с нештата.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
Здравей, Ирина,
Радвам се, че сме ти полезни!
Относно проблемите с писането, ето в тази тема можеш да видиш как да използваш фонетичната подредба на клавиатурата и да откриеш символите, които не успяваш да напишеш: Добавена е кирилица във форума.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
А защо трябва да пишеш с фонетична изобщо?

Дани
Hang in there.

Неактивен ирина

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
   Причината да се затруднявам с фонетичната е в лаптопа-купих го преди броени дни и нали на клавиатурата няма кирилица(аз съм свикнала да пиша на кирилица)...стана голяма каша :chat:.Но  вече проблемът е отстранен.  :good:

Неактивен ирина

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
   Здравейте отново,
ако си спомняте, бях се обарнала към вас с молба да ми дадете съвет по повод лечението на по-вазрастни пациенти,болни от хроничен хепатит Ц. Не бях наясно с нещата...за съжаление положението си остана все така...неясно.
  Днес взех изследванията на майка ми и те всъщност са- HBsAg (отрицат.),    aHB-cor total (Отрицат.),    aHCV (полож.) - това са вирусологични изследвания.  Нима това е всичко, което изследват при такова заболяване? Установи се и дифузен паренхимен процес на на черния дроб -а това са ензимните показатели: ASAT-58  ALAT-86  GGT-23.     
  Доц. Антонов каза (когато успях да го заговоря за малко, винаги е много зает), че майка ми с нейните 68 години спокойно може да си живее с това заболяване далго време още.
   От този форум ( изчела съм вече много неща), разбрах че се взима биопсия, установява се от колко време този вирус се развива в организма, развива ли се цироза ,или не ( дифузен паренхимен процес означава ли че се развива цироза )...имам толкова много въпроси,който явно мога да задам само на вас. Посъветвайте ме, като в улица без изход съм-трябва ли да потърся мнението и на друг лекар?

• Профил
Здравей Ирина,

Майка ти има антитела за хепатит С, следва да се пусне РНК изследване, за да се установи дали има само антителата, или има и вирус, и ако има  каква е неговата концетрация. Това изследване е около 200 лв, и доцент Антонов може да й го назначи. Тя още ли е в болницата или е изписана? Предписаха ли й нещо за високите ензими?
Дифузен паренхимен процес НЕ означава цироза, спокойно :) . Това изречение го пишат на всички епикризи на пациенти с хепатит, рутинно е. След като при ехографа не са установили видими изменения, явно при нея нещата не са зле  :doubleup:( независимо от годините й, и от давността на хепатита), но за да сте абсолютно сигурни какво е състоянието й, е препоръчително да се направи биопсия.
Ако имаш други въпроси, давай ги насам  :girl_wink:

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
Здравей!
Виждам, че Силванка ти е отговорила ичерпателно за случая на майка ти. Искам само да допълня, че цирозата се засича на ехограф от един добър специалист,а при майка ти липсва такава.
В нейния случай наистина е добре да приема хепатопротектори за високите ензими. /макар, че те не са много над нормата/

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007