Автор Тема:  Има ли възрастова граница за лечение с интерферон  (Прочетена 10463 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен ирина

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 16
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Има близък с хепатит C
Здравейте,
майка ми е на 69 години и наскоро и откриха хроницен хепатит С.Оказа се невъзможно да попадне в програмата за лечение,отчаивам се от мисълта че не мога да и помогна.Лекарите казват че на тази вазраст не подлежи на лечечние с интерферон...а жената е жизнена и ниама други по-сериозни здравословни проблеми...не разбирам зашто да не подлежи на лечение?
Може ли ниакои,който се лекува на тази вазраст да ми помогне със съвет,дали лечението му протица успешно.Благодариа.
« Последна редакция: Март 31, 2010, 22:11:01 от Радослав Русинов »

Неактивен sunshine

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 710
  • генотип 3
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: има ли възрастова граница за лечение
« Отговор #1 -: Март 31, 2010, 17:00:16 »
Здравей Ирина,

лечението с интерферон и рибавирин има изключително тежки странични ефекти върху целия организъм.

На повечето хора, започнали лечение над 60-годишна възраст, независимо от вида интерферон, то не им понася и го прекъсват.

Правена ли е биопсия и изследване на вирусната репликация на майка ти?

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2701
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
« Отговор #2 -: Март 31, 2010, 18:31:48 »
Здравей Ирина,

Лечението за хепатит С в зависимост от генотипа протича между 6 и 11 месеца и е съпроводено с множество оплаквания- гадене, проблеми със стомаха, главоболие, ставни болки, температура, отпадналост и тн. Те се понасят трудно от млади хора на възраст 25-35 год. и честно казано не мога да си представя интерферона и рибавирина какво въздействие ще окажат на един близо 70 год. организъм- ще може ли да се справя с всекидневните странични ефекти , ще поддържа ли кръвната картина в приемливи граници?
Да, несправедливо е да се делят хората на " подлежащи" и " неподлежащи" лечение заради възрастта им, но такива са фактите. Може би лечението ще доведе до много повече проблеми, отколкото ще са ползите.
Доколкото разбирам, тя има някакви правени изследвания, ако искаш ги публикувай тук, за да ги коментираме. Пишеш, че е открит случайно, т.е. тя няма оплаквания от подобен характер. Има голяма вероятност вируса просто да "спи" и да не уврежда черният й дроб, да е т.нар. " неактивен носител", както обикновено се случва с хепатита в ранна и по-зряла възраст.

Поздрави,
Силвана

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен ирина

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: Март 31, 2010, 19:43:50 »
 БЛАГОДАРЯ ви за отговора,
извинявам се за малко неграмотното писане-но не съм свикнала с фонетичния начин.
Майка ми имаше направление за постъпване в болница заради много завишените чернодробни ензими-приеха я в св.Иван Рилски в понеделник и утре я изписват-резултатите от изследванията ште бадат готови другата седмица(около четвъртък)...но оште преди година пак заради завишени ензими и взеха така наречените-маркери(кръвни проби)и те показаха положителен резултат за хепатит-С.Сега ми казаха, че ако това се потварди, ништо не може да се направи.За мен това е недопустимо-как мога да бездействам,когато става въпрос за здравето на майка ми.В този форум разбрах много нешта...и съвсем се побърках :book_read:
Много ште съм ви благодарна,ако (когато резултатите станат готови )ми дадете съвет ,заштото виждам, че сте на ясно-наистина имам нужда от информация,от насока да знам какво да предприема.
Найстина има логика в това че по-възрастен организъм може и да не понесе подобно лечение,но триабва все пак да има ниакаква алтернатива....

• Профил
« Отговор #4 -: Март 31, 2010, 20:03:01 »
Когато излязат изследванията непременно ги напиши тук, за да ти помогнем с разчитането им- обикновено когато лекарите са претоварени, нямат времето и навика да обясняват, така че на всички нас ни се е налагало по други начини да се осведомяваме :)
Това, което можете да направите още от сега е да промените начина на хранене, ако е неподходящ- никакъв алкохол, минимално пържено,минимални мазнини ( маргарини и подобни не са никак полезни), повече зеленчуци, чисто месо, ориз , картофи, по-малко сол и ако обича сладичко, нека да е натурално- мед, плодове, разните вафли,кифли и тн. съдържат консерванти и много други Е-та, така че не са особено подходящи. Може, ако има високи стойности на асат и алат да започне да пие Карзил или друг хепатопротектор- предполагам, че лекарите ще й назначат. Ако все пак резултатите покажат, че има нужда от лечение, а то не й се полага от Здравната Каса, винаги може да опитате хомеопатични методи с цел да поддържате черният дроб и неговата функция. Няма да може да излекувате хепатита, но пък ще повлияете благоприятно на общото й състояние.

Неактивен anita

• Публикации: 2988
    • Профил
« Отговор #5 -: Март 31, 2010, 20:14:42 »
Здравей!

Силванка вече те е ориентирала, но аз искам да допълня, че в случая на майка ти са необходими 2 много важни изследвания - ПСР и биопсия. Първото ще даде сведение дали вируса е активен и се размножава, а второто какво е увреждането на черния дроб и дали заболяването е скорошно или си го носи дълги години.
При положение, че няма увреждане на черния дроб или е минимално няма за какво да се притеснявате. За сериозно увреждане от хепатит С са нужни много години 15-20.  Това е една от логиките и на лекарите да не отпускат лечение на по възрастни пациенти освен, че трудно го понасят.
При увреждане обаче ще трябва наистина да подходите по всички нетрадициони методи за да се намали или забави увреждането.

Пожелавам ви изследванията да са добри и притесненията ви да останат в миналото.

Неактивен tetibulka

• Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
« Отговор #6 -: Март 31, 2010, 21:51:17 »
Здравей, Ирина
Много е важно какви са резултатите от изследванията на майка ти в момента. За да се чувства добре или вирусът не е много активен, или е заразена от не много отдавна, или просто живее здравословно. Ако няма сериозно увреждане и вирусът не е много намножаващ се, тя може още дълго да си живее без лечение, още повече, че за нея лечението би донесло по-скоро още проблеми, отколкото подобрение. Хепатит С не е много агресивен всъщност и не е голяма трагедия, ако го имаш на 69 и не е увредил дроба ти много.
Така че, изчакай резултатите и тогава вече ще мислиш.
А ако искаш, и ние ще мислим с теб.

Дани
Hang in there.

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
Здравей, Ирина!
Изчакай първо да излязат резултатите от изследванията, предполагам са и пуснали ПСР. Освен това не може да минете без биопсия, така ще разберете какво е състоянието на черния дроб. Възможно е и да няма сериозно увреждане, но това ще го покаже биопсията.
За съжаление няма как майка ти да се лекува на тази възраст с интерферон. Това лечение не само не се препоръчва, а направо си е забранено, не защото ще е непоносимо, но най-вероятно майка ти изобщо няма да издържи дори и две инжекции, а камо ли 48 какъвто е пълния курс. Тази забрана е свързана директно с нейното здраве, и ако вие искате да е жива и здрава не трябва да я подлагате на лечение с интерферон.
Нека да си направи биопсия и да не прибързваме с изводите за нейното състояние.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен ирина

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
  :flowers:БЛАГОДАРИА на всички,който ми отговариат(искам да изиасниа че до този момент не съм изпитвала интерес да пиша по форуми-конкретниат случаи ме накара,ниамам никакав опит с писането на фонетичен език и има 2-3 букви,който просто не мога да откриа :angry3:,извиниавам се за грешките )
  До сега не биах се сблъсквала със сериозно заболиаване( на мен или на ниакой друг в семейството)..но рано или късно и това се случва,а когато се случи на родител..сами разбирате.
  От този форум разбрах много повече за хроничниа хепатит С,отколкото от лекарите.Те наистина са доста заети-сама виждам-а аз задавах неадекватни вапроси (от притеснение и от неразбиране)..и не ме взеха особено на сериозно да ми обиасниат.Така че съветите ви са единствената помошт,коиато получавам на този етап.Надиавам се,че когато са готови резултатите от изследваниата,лекуваштиат лекар ште ми обиасни какво следва да направиа.Но все пак аз отново ште разчитам и на вашите съвети.
  Майка ми винаги е водила здравословен начин на живот,дори кафе не пие(алкохол изобшто),затова не съм имала притеснениа относоно подобно заболиаване....Била съм доста не наиасно с нештата.

• Профил
    • My Home Page
Здравей, Ирина,
Радвам се, че сме ти полезни!
Относно проблемите с писането, ето в тази тема можеш да видиш как да използваш фонетичната подредба на клавиатурата и да откриеш символите, които не успяваш да напишеш: Добавена е кирилица във форума.

Поздрави,
Радо

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил
А защо трябва да пишеш с фонетична изобщо?

Дани
Hang in there.

Неактивен ирина

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
   Причината да се затруднявам с фонетичната е в лаптопа-купих го преди броени дни и нали на клавиатурата няма кирилица(аз съм свикнала да пиша на кирилица)...стана голяма каша :chat:.Но  вече проблемът е отстранен.  :good:

Неактивен ирина

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
   Здравейте отново,
ако си спомняте, бях се обарнала към вас с молба да ми дадете съвет по повод лечението на по-вазрастни пациенти,болни от хроничен хепатит Ц. Не бях наясно с нещата...за съжаление положението си остана все така...неясно.
  Днес взех изследванията на майка ми и те всъщност са- HBsAg (отрицат.),    aHB-cor total (Отрицат.),    aHCV (полож.) - това са вирусологични изследвания.  Нима това е всичко, което изследват при такова заболяване? Установи се и дифузен паренхимен процес на на черния дроб -а това са ензимните показатели: ASAT-58  ALAT-86  GGT-23.     
  Доц. Антонов каза (когато успях да го заговоря за малко, винаги е много зает), че майка ми с нейните 68 години спокойно може да си живее с това заболяване далго време още.
   От този форум ( изчела съм вече много неща), разбрах че се взима биопсия, установява се от колко време този вирус се развива в организма, развива ли се цироза ,или не ( дифузен паренхимен процес означава ли че се развива цироза )...имам толкова много въпроси,който явно мога да задам само на вас. Посъветвайте ме, като в улица без изход съм-трябва ли да потърся мнението и на друг лекар?

• Профил
Здравей Ирина,

Майка ти има антитела за хепатит С, следва да се пусне РНК изследване, за да се установи дали има само антителата, или има и вирус, и ако има  каква е неговата концетрация. Това изследване е около 200 лв, и доцент Антонов може да й го назначи. Тя още ли е в болницата или е изписана? Предписаха ли й нещо за високите ензими?
Дифузен паренхимен процес НЕ означава цироза, спокойно :) . Това изречение го пишат на всички епикризи на пациенти с хепатит, рутинно е. След като при ехографа не са установили видими изменения, явно при нея нещата не са зле  :doubleup:( независимо от годините й, и от давността на хепатита), но за да сте абсолютно сигурни какво е състоянието й, е препоръчително да се направи биопсия.
Ако имаш други въпроси, давай ги насам  :girl_wink:

Неактивен anita

• Профил
Здравей!
Виждам, че Силванка ти е отговорила ичерпателно за случая на майка ти. Искам само да допълня, че цирозата се засича на ехограф от един добър специалист,а при майка ти липсва такава.
В нейния случай наистина е добре да приема хепатопротектори за високите ензими. /макар, че те не са много над нормата/

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил
Ирина,
напълно прав е доцентът.
Майка ти явно няма цироза - цирозата вече е състояние, което и с опипване се разбира, да не говорим за ехограф. Ако казват, че няма, значи няма. И при положение че знаете за вируса, можете да контролирате нещата. Достатъчно е за пази диета и евентуално да пие хепатопротектори, за да живее още дълго и в крайна сметка да се пресели от нещо друго. Отделно, тук 45 годишните се чувстват много зле от лечението и едва ли не обмислят доколко вредите от лечението оправдават ползите. Не вярвам, че човек на 68 години ще има повече ползи отколто вреди от подобно лечение, ако въобще го издържи.
Така че, горе главата и смело напред (с едно наум, все пак).

Дани
Hang in there.

Неактивен ирина

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
   Благодаря ви Силвана,Анита и Дани,- до някъде ме успокои, това което казвате. Относно РНК-изследването, наистина няма значение цената-само да ми бяха казали че трябва да се направи.....Но ни казаха когато чернодробните ензими стигнат показатели 100-120 ще трябва да влезе отново в болницата за повторно лечение-и да следим тези ензими на 6-месеца. Може би тогава биха и направили останалите изследвания- поне като се стигне до там ще знам какво да искам  :congrats: За сега,прЕдписаха само ЛЕГАЛОН...а аз съответно сега се ровя из форума и търся някакви алтернативни лекарства...Цялото ми объркване идва точно от това- защо да чакам да се влошат нещата за да се предприеме нещо-..прекрасно разбрах че лечението е тежко ( на всички,който се лекуват УСПЕХ   :good) Ако се сетите за някой по-добър хепатопротектор от ЛЕГАЛОНА -кажете :smile:. :smile:

Неактивен anita

• Профил
Всички хепатопротектори са на базата на силимарин, който се извлича от белия трън. Затова са беззвредни и може да се пият дълго време. Изключение е трансметила. Той се прилага повече при остри хепатити за бързо смъкване на ензимите.
Силимарин е активната съставка на Легалон, Карсил, Хепкарсил. Тези препарати могат да се пият 3 месеца , после се прави почивка или се заменя с друг препарат.
От азиатските билки на пазара се предлага ЛИВ 52, продукт на Хималая.
Може да прочетеш за хепатопротекторите, които сме обсъждали тук http://hepatitis-bg.com/forum/index.php?topic=420.0

Неактивен todborce

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 86
    • Профил
Относно възрастта.

Още през 2008 г., бях описал във Форума, за мъж 63г. с Хр.Вир. С, който преди 10г. е потърсил помощ за лечение с Интерферон, понеже е бил в много тежко състояние и напреднала цироза, но му е било отказано от нашите здравни органи.
По- късно негови познати живееши във Фр., гр.Поатие са му уредили по този повод преглед в местната специализирана университетска клиника за лечение на вирусни хепатити. Човека е лекуван и излекуван с Интерферон, като всеки месец е пътувал до Франция.
Сега, 10г. по-късно, на 73г., казва че се чувства много добре, работи и е забравил за вируса. Обаче той е професор, редактор на
 списание и може да си позволи тези неща.

Успех

• Профил
    • My Home Page
Здравей, Ирина!
Аз ще се опитам да обобщя какво можеш да направиш в твоя случай и какво ще постигнеш ако го направиш.
Майка ти е на 69 години и най-вероятно има хепатит C, за което говорят високите чернодробни ензими, гледаме основно АЛАТ, който е със стойност 86.
За да се докаже, че майка ти има хроничен хепатит C може да се направи ПСР изследване за т. нар. вирусен товар, за да се установи дали вируса се размножава активно. Ако ПСР-а е положителен, това ще покаже, че майка ти има хроничен хепатит C, което както споменах, е по-вероятното, заради високите стойности на АЛАТ. Все пак, възможно е тя да е изчистила сама вируса (вероятността е около 20%) и сега само да има положителен тест за антитела (anti-HCV изследването), но ПСР-а да и е отрицателен. В такъв случай трябва да се търси другаде причината за повишения АЛАТ, защото той е ясен индикатор, че черния дроб страда поради някаква причина.
Значи, ПСР изследването ще даде тази информация. Ако не искат да ви назначат ПСР изследването по Здравна каса, тогава можете да и пуснете качествен ПСР, който е по-евтин (около 100 лв.) и който ще каже само дали вируса се открива, или не, в кръвта на майка ти, но не и неговото количество. Това обаче ни устройва, защото ние искаме само да установим дали тя има или не хроничен хепатит C.
Ако се окаже, че качествения ПСР е положителен, тогава следващата стъпка е да се направи биопсия. С помощта на биопсията ще се установи доколко хроничния хепатит C е увредил черния дроб на майка ти. Ако резултатите от биопсията са добри, то тогава по-правилния избор ще е изобщо да не я лекувате, защото щом на тези години увреждането все още е много малко, то най-вероятно в следващите 10-20 години увреждането на черния дроб няма да стане толкова сериозно, че майка ти да стигне до цироза. Имай предвид, че около 30% от хората с хроничен хепатит C няма да развият цироза и след 50 години носителство на вируса. Може майка ти да се окаже сред тези 30%, а може просто да се окаже, че тя е заразена в близките, да кажем 10 години, и поради това вируса почти не е увредил черния и дроб, което пак са добри новини.
Ако биопсията покаже по-сериозно увреждане (означенията, които се използват са "Ф" и градация от от 0 до 4), т.е ако майка ти има фиброза Ф2, Ф3, или Ф4, то тогава може да се замислите за едно евентуално лечение.
Лечението обаче би могло да се предприеме, ако тя все още няма цироза, т.е. няма фиброза от степен Ф4. Ако тя има цироза, тогава лечението на хепатит C е много трудно при който и да е пациент (независимо от възрастта), но все пак, не и невъзможно, има пациенти с цироза и хепатит C, които се лекуват и то успешно, въпреки рисковете. При пациентите с цироза обаче лечението крие допълнителни опасности и поради това те трябва да бъдат наблюдавани много внимателно от лекуващия лекар (в случай, че откриете лекар, който се съгласи да проведе такова лечение, всичко е много индивидуално и зависи от конкретния случай).
Ако приемем, че биопсията покаже, че майка ти има фиброза Ф2 или Ф3, то тогава едно лечение би могло да помогне да се спре вируса и съответно да удължи живота на майка ти, така че тя да не почине от чернодробно увреждане, а от старост. Тук обаче веднага изниква казусът с възрастта. Майка ти е на 69 години. В момента Здравната каса отпуска лечение на нелекувани преди това пациенти с хроничен хепатит C, които са до 60-годишна възраст, като се позовава на изработения консенсус на гастроентеролозите в България за лечение на хронични вирусни хепатити. Логиката на това правило е, че шансът пациентите над 60-годишна възраст да се излекуват успешно, е малък. Това правило най-вероятно се позовава и на това, че тежестта на страничните ефекти е по-голяма на тази възраст, а и това, че процента на излекувалите се пациенти на такава възраст, е по-малък от процента на лекуваните по-млади пациенти. От друга страна Здравната каса има нужда от определени правила, от които да се води при отпускането на лечението, които да и гарантират, че парите похарчени за лечение, наистина ще помогнат на пациентите да се излекуват, така че тази препоръка я устройва и тя съответно я е въвела като правило. Най-вероятно тук се намесва и довода, че възрастните пациенти дори и да са излекувани, не са в активна работоспособна възраст и няма да окажат директно положително влияние върху икономиката на държавата, в случай, че се излекуват. Това разбира се, си е възрастова дискриминация, пък дори и да се основава на консенсус, бил той и такъв, който се позовава на международните консенсуси и открития в областта. Защото това все пак е консенсус, а не твърдо правило и защото говорим за здраве и за човешки живот, а не за домати и краставици. Никъде не се казва "не лекувайте пациенти над 60-годишна възраст, защото ако им се инжектира интерферон, те ще умрат", а се казва "препоръчително е пациентите над 60-годишна възраст да не се лекуват, да кажем поради тежките странични ефекти и по-малкия процент излекували се". Така, че официално няма медицинска забрана (поне аз не знам за такава), която да казва, че е забранено на такива пациенти да се лекуват. Има само препоръки. Пак искам да уточня, че на тази възраст, ако майка ти се подложи на лечение, ще има страшно силни и нетърпими странични ефекти, болки, косопад и т.н. (предполагам си запозната със страничните ефекти от лечението с интерферон), но в крайна сметка никой няма правото да и забрани да опита да се излекува и да се подложи на такова лечение, пък дори и шансовете и да са по-малки от стандартните, защото тук става въпрос за нейния живот и нейното здраве.
Този месец на нашия сайт ще публикуваме две интересни информации за лечението от хепатит C на възрастни пациенти. Ето едната от тях на английски, за да я погледнеш, тъй като още не сме я публикували на български: Older Hepatitis C Patients Have More Side Effects from Interferon-based Therapy, but Many Can Achieve Sustained Response.
Както виждаш, тези учени от Тайван са лекували пациенти над 65-годишна възраст и 52% от пациентите, които са издържали лечението, са се излекували. Както виждаш, е възможно пациент на възраст над 65 години да бъде лекуван, въпреки големия процент вероятност да му се спре лечението поради непоносими или застрашаващи живота му странични ефекти.
За съжаление обаче, ако решите майка ти да се лекува, не може да разчитате на безплатно лечение от Здравната каса, а лечението с интерферон е много скъпо. Не знам в този случай какво да ти предложа, но съвета ми за момента е да и направите тези изследвания, за които споменаха по-горе (ПСР и биопсия), да видите в коя категория тя ще попадне и тогава пак да обсъдим какви са вариантите пред нея.

Поздрави,
Радо

Неактивен ирина

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
Благодаря ви за отделеното време и полезните обяснения,който ми
написахте  :doubleup:!
Така сте информиран (и всички останали тук), че се чувствам като истинска глупачка и невежа. Не може да си представите как стоях пред някакви лекари вчера и глуповато ги слушах (как ми обясняваха, че всичко е наред и че няма нужда да се прави нищо по отношение на заболяването...). Разбирам какво са имали  предвид (този интерферон...и тази така наречена напреднала възраст...и т.н.). Но  смятам,че поне трябваше да се направи това ПСР - изследване за което казвате (и за което и другите хора ми писаха). Можеха да ми обяснят и за биопсията и за всичко това, което прочетох тук...Още повече, че не ме интересува никаква Здравна каса-много ясно, че бих платила ПСР и каквото е необходимо още...
Проумявам, че лечението с интерферон е адски скъпо, и съображението за не-лекуване на възрастни пациенти също ги разбирам..(не че ги приемам).Но не разбирам защо не се прави поне необходимото (говоря за изследванията, който споменахте). За да говориш с някой лекар, явно трябва да си информиран поне колкото него-и сам да кажеш какви изследвания да се направят...ето това не го проумявам (и за това ви досаждам тук от известно време). А и  четейки нещата във форума, тъкмо си въобразя че вече съм наясно-и в следващият момент не съм  :angry3:
С две думи-реших да потърся гастроентеролог в ''Токуда'' (пак тук някъде прочетох, че има хора доволни от тази болница) и да пробвам там какво ще стане.
Още един въпрос само-един лекар (там,където лежеше майка) спомена нещо за ''кръвопреливане''/''кръвопускане'', което се правило в такива случай (но го каза само като вариант, който също не бил особено приемлив). Възможно е аз да не съм разбрала правилно, но ако сте чули за такова нещо, бихте ли ми го пояснили.
Поздрави  :smile:

Неактивен anita

• Профил
Ирина, аз се лекувам в Токуда при д-р Балабанска. Невероятно отзивчива е. Естествено при срещата ми с нея аз бях вече добре информирана относно хепатита. Сега вече и ти знаеш правилните въпроси, които да зададеш.  Не се притеснявай да настояваш и отстояваш правата си.
Пожелавам ви най-после да се изясни случая с майка ти и да се успокоите.

Неактивен Erma

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 200
    • Профил
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
Здравей Ирина, гледах едно интервю на доц. Красимир Антонов, от болница "Св. Иван Рилски". Той е един от най-добрите хепатолози у нас в момента, също и невероятно обаятелен и отзивчив човек. Та там той разказа за кръвопускането, като метод, който те практикуват  при пациенти, които имат противопоказания за лекуване с интерферон. Метода е разработен в Япония преди десетина години, ако добре съм запомнила. Целта е да се освободи излишното желязо от кръвта и по този начин да се намалят пораженията на черния дроб. Доц. Антонов спомена и за други възможности / напр. някакво лекарство против епилепсия/, които се прилагат в случаите, когато интерферона повече би навредил, отколкото помогнал. Аз съм на 50 година, навърших ги през февруари, в момента съм в 10-ия месец от лечението си, и спокойно мога да кажа, че при мен то е много, много трудно поносимо. Аз съм по природа ведър човек, също и оптимист, избягвам да се филмирам, но ако знаех предварително всички ефекти.....не знам дали бих го започнала? От друга страна, с вой и скърцане със зъби  :scream: но вече почти му се вижда края. Пожелавам ти да намерите най-добрия лекар и най-успешната терапия за твоята майка! Не се колебай да пишеш и да задаваш всякакви, и най-дребните въпроси. Този форум е едно добронамерено и позитивно пространство, където винаги ще намериш информация, съвет и подкрепа!
Поздрави, Ерма

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил
На съпруга ми правеха кръвопускания преди да започне лечение. Той имаше много високо желязо, което така и не успях да разбера дали е от вродената му хемоглобинопатия или от увредения му вече черен дроб или от двете. При него сякаш се получи порочен кръг между тези две отделни заболявания и за себе си нямам категорично обяснение кое е първопричината и дали не са като кокошката и яйцето.
Самата процедура е проста - лягаш и ти източват някакво количество кръв по преценка на лекаря. В "Св. Иван Рилски" това се прави с хоспитализация, но там скоро ще започнат надлежно да хоспитализират по съответната клинична пътека и хората, които искат да отидат до тоалетната на територията на болницата  :wink3:

Дани.
Hang in there.

• Профил
    • My Home Page
Доц. Антонов спомена и за други възможности / напр. някакво лекарство против епилепсия/, които се прилагат в случаите, когато интерферона повече би навредил, отколкото помогнал.
Най-вероятно става въпрос за лекарството Хепамерц. Това е подход, който използва проф. Кръстев, може би това лекарство е имал предвид доц. Антонов.

Поздрави,
Радо

Неактивен ирина

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
        :book_read: Прочетох едно интервю тук някъде, мисля, че беше с д-р.Балабанска - и там тя споменава за едно лекарство, което изписват на пациенти не подлежащи на лечение с интерферон / нарича се Амантадин сулфат-РК Мерц (по принцип се приема от болни от паркинсонова болест). Ето цитат:
         Р. Русинов: По отношение на хепатопротекторите – трябва ли да се спира периодично приема на хепатопротектори или трябва да се води продължително лечение?
д-р Балабанска: По-удачно е продължителното лечение. По принцип черният дроб изисква дълго лечение – месеци, години. Хепатопротекторите могат да се редуват, например да се пие Легалон, Трансметил, Есенциале форте, Хепасейф, пациентът да ги редува по месец или да се съчетават, в зависимост от случая. Има различия между отделните медикаменти, но аз съм категорично „за” хепатопротекторите, има смисъл да се пият. По време на лечение с Интерферон, ако има покачване на ензимите, също е добре да се приемат хепатопротектори.
За С хепатит при напреднало заболяване, когато не може да се приложи интерферон, алтернативният вариант е Амантадин сулфат –РК Мерц. Официално е регистриран за паркинсонова болест и това доста смущава пациентите, но всъщност това е известен от 40 години антивирусен противогрипен препарат. През 1996 година в САЩ по време на приложението му за профилактика на грип се открива, че настъпва снижение на нивото на виремията при хепатит С, както и понижаване на трансаминазите. Преди години правихме опити да го добавим като трети препарат при лечението, но се оказа, че не покри очакванията и не показа чувствително подобрение на резултатите от лечението. Но като самостоятелно средство го включваме при напреднало заболяване с НСV генеза, когато не може да се включи интерферон. В този случаи препоръчваме Амантадин сулфат – ежедневно в доза два пъти по една таблетка в рамките на 6 или 12 месеца. Това помага за известно снижение на виремията и чернодробните показатели..

А Хепа Мерц (за което казвате) е лекарство точно за черния дроб и майка ми го пиеше доста време (сега като го споменахте се сетих за него и ще и го взевма отново)- беше и се отразило много добре. Това ме навежда на един въпрос- в момента тя пие само Легалон, ако започне прием и на Хепа Мерц (което е изцяло на билкова основа -поне така знам)- двете лекарства могат ли да се приемат едновременно?

Поздрави!   :smile:                                     

• Профил
    • My Home Page
Ирина, извинявай, моя грешка!  :oops:
Лекарството, което е за паркинсонова болест и което имах предвид, е ПК Мерц (PK-Merz).

Поздрави,
Радо

Неактивен anita

• Профил

А Хепа Мерц (за което казвате) е лекарство точно за черния дроб и майка ми го пиеше доста време (сега като го споменахте се сетих за него и ще и го взевма отново)- беше и се отразило много добре. Това ме навежда на един въпрос- в момента тя пие само Легалон, ако започне прием и на Хепа Мерц (което е изцяло на билкова основа -поне така знам)- двете лекарства могат ли да се приемат едновременно?

Поздрави!   :smile:                                     

[/center]

Ирина, в листовката за пациента на всяко едно лекарство пише каква е активнта съставка. За легалона е силимарин. Различните производители го произвеждат под различно търговско наименование. В крайна сметка всичко е силимарин/произведен от бял трън/

Неактивен ирина

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил

Аnita, вече се убедих в това, което казвате за силимарина.
Обиколих много билкови аптеки и горещо ми препоръчаха Мilk Тhistle (на листовката пише 80% silimarine). Вие със сигурност го знаете това лекарство, но аз просто споделям... :smile:- виждам, че тук всеки се старае да помогне с нещо, ако и аз  науча нещо полезно, ще пиша  :chat:

Неактивен tetibulka

• Осем години.
    • Профил
Уффф,(
в един епизод доктор Хауз се опитваше да спаси неработещ черен дроб. Мига, мига и вика "дайте Силимарин". Спаси го, де. Ама не беше със силимарина, щото се оказа, че има и второ, и трето.

Дани
Hang in there.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007