Автор Тема:  Каква ваксина за хепатит да си сложа  (Прочетена 4159 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен popo

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Здравейте,
Имам 2 въпроса.Правих си тест за хепатит б при кожен лекар и той ме увери че е отрицателен като според него е сигурен на 99.9%,от този тест се вижда, че нямам и антитела или както той се изрази, не съм се срещал с гадината...това достатъчно ли е за да си сложа ваксина?
Въпроса за ваксината, карал съм преди 25 години хепатит а, коя ваксина да използвам ,явно комбинираната отпада при мен, коя ще ми препоръчате?
« Последна редакция: Април 10, 2010, 15:31:43 от popo »

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит B
Re: Каква ваксина за хепатит да си сложа
« Отговор #1 -: Април 10, 2010, 14:14:09 »
След като си изкарал хепатит А, то тогава трябва да си поставиш Engerix - 20микрограма

Ето ти листовката - http://www.bda.bg/images/stories/documents/bdias/21041d.pdf

Поздрави,
Мери
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен popo

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: Април 10, 2010, 15:32:10 »
Благадаря!

Неактивен popo

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: Юли 15, 2010, 09:18:31 »
Здравейте ,гледахте ли оня ден сутрешния блок на нова...една лекарка категоризира ваксината за хепатит б като най-опасната ,водеща до мс и незнам си кво още ,къде е истината ,вече си сложих две дози енжерикс но преди това си правих само тест при кожен лекар тоест не се изследвах за анти тела....възможно ли е да съм направил глупост, тоест да съм имал имунитет вследствие на прекаран хепатит б и в такъв случай ваксината да е опасна, направо ме е страх да си сложа третата доза ,въпреки че според кожния лекар от теста се виждало ,че несъм се"срещал" с вируса...с какви изследвания мога да установя дали съм постъпил правилно и въобщи има ли смисъл да се притеснявам????!!!!До колко е опасен енжерикса наистина,че тая лекарка направо....абе не съм спал цяла нощ,моля ви се дайте някакъв отговор!!!!!!
п.п-след двете дози не съм имал никакви проблеми!!!!Тоест основните ми въпроси са два -1.-става ли опасна ваксината ако случайно имаш имунитет вследствие на прекаран хепатит б и 2.-Найстина ли по принцип е толкова опасна колкото я описа лекарката по нова, смятам ,че това е доста важно защото доста хора са гледали и всеки си е направил някакви изводи!!!!
« Последна редакция: Юли 15, 2010, 09:39:23 от popo »

Неактивен Радослав Русинов

• Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #4 -: Юли 15, 2010, 10:16:19 »
Здравей,
Ваксината не е опасна, дори и да имаш хепатит Б, дори има такива опити за лечение на хроничен хепатит Б, не много успешни.
Относно безопасността на ваксината, лекарката просто е спекулирала по темата, защото наистина има изследване с такъв резултат, но впоследствие резултатите от него са отхвърлени от научната общност. Пускам извадка от една статия, което още не сме публикували на сайта ни:
Цитат
...
Нежелани лекарствени реакции след ваксинацията

Ваксините за хепатит B са показали, че са безопасни, когато се прилагат върху бебета, деца, тийнеджъри, и възрастни. След 1982 година в САЩ са били ваксинирани повече от  60 милиона тийнеджъри и възрастни и повече от 40 милиона бебета и деца.

Най-често срещаният страничен ефект след ваксиниране с хепатит B ваксина, е болка в областта на поставянето на инжекцията, докладвана от 13%-29% от възрастните и от 3%-9% от децата. Леки общи оплаквания като умора, главоболие, и раздразнителност са докладвани в 11%-17% от ваксинираните възрастни, и при 0%-20% от децата. Треска (до 37.7°C) е била докладвана при 1% от възрастните  и при 0.4%-6.4% от децата. Все пак, при проведени плацебо-контролирани проучвания, тези странични ефекти не са били докладвани по-често сред ваксинираните лица, отколкото сред лицата, получили плацебо. Сериозни нежелани реакции, както и алергични реакции са докладвани много рядко. Няма доказателства, че поставянето на хепатит B ваксина веднага или малко след раждането увеличава случаите на треска (фебрилни епизоди), sepsis evaluations, или алергични или неврологични събития при новородените. Прилагането на ваксина за хепатит B след раждане не е била свързана с увеличена честота на поява на висока температура или микробиологични оценки за възможен сепсис през първите 21 дена след раждането на бебето.

В едно изследване е била открита каузална връзка между ваксинация за хепатит B и появата на анафилаксия (тежка алергична реакция). На базата на данни от проекта Vaccine Safety Datalink (VSD), пресметнатата честота на поява на анафилаксия  сред деца и тийнеджъри е била един случай на 1.1 милиона разпространени ваксинационни дози (95% интервал на точност = 0.1–3.9).

При ранното наблюдение за появата на странични ефекти, направено след получаването на разрешение за продажба на ваксините, е била предположена връзка между синдрома на Гиле-Баре (Guillain-Barre) и приема на първата доза от плазмена ваксина (поколението ваксини преди рекомбинантните ваксини за хепатит B) сред популацията на САЩ. Все пак, в последвалите анализи, случаите на поява на синдром на Гиле-Баре, докладвани на CDC, FDA, и производителите на ваксини, сред 2.5 милиона възрастни, които са получили > 1 доза от рекомбинантна хепатит B ваксина в периода 1986-1990, честотата на възникване на синдром на Гиле-Баре след хепатит B ваксинация не е превишавал честотата на появата му сред неваксинираните лица. При анализа на наличните данните от лица с клинична експертиза, те заключават, че доказателствата са недостатъчни за да се приеме или отхвърли каузалната връзка между синдрома на Гиле-Баре и хепатит B ваксинацията.

Множествената склероза не е била докладвана след прилагане на хепатит B ваксината при деца. Все пак, едно ретроспективно изследване, проведено през 2004 година е докладвало за връзка между хепатит B ваксината и множествената склероза при възрастни лица. Все пак, множество други изследвания, направени върху големи популации са показали, че няма връзка между хепатит B ваксината и множествената склероза, нито дори с влошаването на вече диагностицирана множествена склероза при ваксинирани пациенти. При анализа на тези данни от лица с клиничен опит, те са избрали да отхвърлят каузалната връзка между хепатит B ваксината и множествената склероза.

Хроничните заболявания, които са били докладвани в редки случаи след поставяне на ваксина за хепатит B включват синдром на хронична умора, неврологични разстройства, левкоенцефалит, оптичен неврит, трансверзален миелит, ревматоиден артрит, диабет от тип 1, и автоимунно заболяване. Няма свидетелства за каузална връзка между тези състояния или друго хроничо заболяване и хепатит B ваксината.

Докладвани епизоди на алопеция (загуба на коса) провокирани от хепатит B ваксина, предполагат, че ваксинацията може, в редки случаи, да предизвика епизоди на алопеция. Все пак, изследване, базирано на популацията, не е открило статистически значима връзка между алопецията и хепатит B ваксината.

Не съществуват свидетелства за каузална връзка между ваксинацията с хепатит B (включително прилагането на първата доза при раждането) със синдрома на внезапната детска смърт, или други причини за смърт по време на първата година от живота. Честотата на детската смъртност, включително честотата на поява на синдрома на внезапната детска смърт, спада постоянно в САЩ през 90-те години на миналия век, като по същото време има увеличение на ваксинациите на бебетата от < 1% до > 90%, съчетано с усилия да се намалят случаите на синдром на внезапната детска смърт чрез промяна на позицията по време на сън и отделяне от другите лица, които спят в леглото.

Безопасността на ваксината за хепатит B и други ваксини се оценява постоянно чрез протичащ мониторинг на данните от Vaccine Safety Datalink (VSD), Системата за докладване на странични ефекти от ваксини (Vaccine Adverse Events Reporting System - VAERS), и други системи за наблюдение.

Контраиндикации за ваксинация

Ваксината за хепатит B е контраиндикирана за лица с история за хиперчувствителност към хлебната мая или към който и да е компонент на ваксината. Въпреки теоретичния риск от алергична реакция вследствие на ваксинацията при лица с алергия към Saccharomyces cerevisiae (хлебна мая), няма свидетелства, които да документират нежелани реакции след ваксинация на лица с история на алергия към мая.

Тежки алергични реакции (анафилаксия) към компонент на ваксината или след поставяне на предишна доза на хепатит B ваксината, са контраиндикация за следващите дози на ваксината. Все пак, такива алергични реакции са редки. Лица със средно или тежко остро заболяване не трябва да бъдат ваксинирани, докато тяхното състояние не се подобри. Все пак, едно леко заболяване, като инфекция на горните дихателни пътища не е контраиндикация за ваксинация.

Ваксината не е контраиндикирана при лица с история на множествена склероза, синдром на Гиле-Баре, автоимунно заболяване (например еритемен лупус или ревматоиден артрит) или друго хронично заболяване.

Ваксината за хепатит B не съдържа жив вирус, така че тя може да бъде използвана при хора с имунна недостатъчност, като трябва да се има предвид, че при такива лица отговора може да е неоптимален.
...

Мнението за тази лекарка ще си го запазя за мен от уважение към професията и.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен popo

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #5 -: Юли 15, 2010, 14:47:10 »
Благодаря ,олекна ми и смятам ,че темата е доста важна защото хората гледали предаването едва ли ще се решат на ваксинация,просто не мога да проумея как тази госпожа избълва толкова глупости и дали си дава сметка ,че с думите си може би затри нечий живот!

Неактивен popo

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #6 -: Юли 19, 2010, 16:54:47 »
значи понеже съм от малък град и добра лаборатория липсва изследването което си направих беше тест, така ми го обясни лекаря ,взе ми кръв и след около три часа му звъннах и той ми каза ,че теста е отрицателен тоест не съм болен но и доста категорично ми заяви ,че според този тест аз не съм се и срещал с вируса и мога спокойно да си направя ваксината...а в кабинета наистина ми показа теста, каза ,че бил американски и свръх надежден, беше в една бяло зелена опаковка...та цялата ми дилема е дали съм постъпил правилно доверявайки се на думите на кожния лекар и поставяики си ваксината без да си правя подробно изследване за антитела.
п.п-досега съм си сложил две дози енжерикс б на 0 и първия месец,ако има някакво значение....така и неразбрах марката на теста или как точно се води изследването просто цитирам думите на лекаря.....
« Последна редакция: Юли 19, 2010, 17:02:02 от popo »

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #7 -: Юли 19, 2010, 17:02:43 »
Здравей,
Обади се на лекаря или отиди до лабораторията и поискай това изследване. Няма как да гадаем какво е било то. Ти казваш какво ти е казал лекаря, и че бил абсолютно сигурен в думите си. Но щом си тук, значи не си 100% убеден, че това, което той твърди е било точно така. За да ти кажем нещо повече и по-конкретно, трябва да видим какво е точното име на изследването.
Аз мога да предположа, че теста е бил anti-HBc total, само тогава лекаря може да твърди такова нещо.
Но в същото време мога да ти покажа и много други лекари, които ще твърдят такова нещо и при направено единствено и само HBsAg изследване.
Мисля, че прекалено много се притесняваш и то излишно. В крайна сметка важно е дали след като минат трите дози на ваксинационния курс, ти ще изградиш антитела. Ако изследването ти anti-HBs е положително и има стойност над 10 mIU/ml (10 IU/L) то това значи, че имаш изграден имунитет. Ако случайно си бил с хроничен хепатит, то ефекта на ваксината няма да е такъв и ти няма да изградиш антителата (anti-HBs).

p.s. А относно думите за това колко е велик теста и как е най-съвременен, виждали сме всякакви тестове и всякакви резултати, не знам защо изобщо лекаря се е опитвал да се хвали толкова с този тест  :doc:

Поздрави,
Радо

Неактивен popo

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #8 -: Юли 19, 2010, 17:12:58 »
повече се притеснявам дали случайно не съм го изкарал...или просото тогава съм си направил ненужна ваксинация.тоест ако случайно съм го изкарал дали прилагайки си ваксината тя не става опасна...и другото е че в периода на ваксинацията приемах едно леко успокоително заради проблеми със съня но се консултирах с лекар и той ми каза ,че няма проблем да се ваксинирам...та от цялата объркана история основно бия на там...дали изброените по горе причини не са направили по някакъв начин ваксината опасна за мен?Но май наистина прекалявам и притесненията са ми излишни ? Голямо благодаря!!!

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #9 -: Юли 19, 2010, 17:31:40 »
Дори и да си имал хепатит Б преди това, поставянето на ваксината не е опасно.
Не знам за контраиндикации за поставянето на ваксината, свързани с прием на някакви други лекарства по същото време.
За твое успокоение можеш да прочетеш листовката на ваксината: Енжерикс B (Engerix B) - инжекционна суспензия 20 mcg/1 ml  - листовка за пациента.

Поздрави,
Радо

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007