Автор Тема:  Бременна с положителен HBSAG и HBEAG  (Прочетена 4362 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gost17

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Първолак
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
ПРИВЕТ И ОТ МЕН ,

Ето я и моята история
Ноември месец 2009  при стандартни изследвания от личния ми лекар ми съобщиха че съм болна от хроничен хепатит Б.
Тогава показателите ми биаха АСАТ 44, АЛАТ 66. Други изследвания нямах.Посъветваха ме да посетя проф.Чернев в София .Така и постъпих ,като мегждувременно четох доста.След направените изледвания ми казаха да си ходя защото не съм болна и да заповядам отново след 6 месеца.Представете си колко объркана останах.Според тях с напредване на познаията относно хепатита се смята,че в днешноо време такива резилтати са невъзможни но в моя случаи факт .АСАТ 33 , АЛАТ 40 , вирусна репликация под 100.Аз съответно ,макар и много объркана защото никой от докторите не ми обясни се успокоих и се опитах да не мисля за болеста защото бях станала 44 кг. от притеснения.И така до момента.Но сега съм бременна в 4-я месец и не знам какво да мисля.Да смятам ли че съм болна и има ли риск за бебто .На 32 г. а бебето е много желано и чакано.Казах на моята гинеколожка но тя смята че всичко е о.к. и няма за какво да се тревожа.Но от всичко прочетено аз мисля че не е така.Моля ако някои знае какво значат резултатите ми,Моля споделете.Също така какви мерки да взема за да не заразя бебето.

Неактивен tedibon

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1341
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: Релапс на хепатита след лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
Re: Бременна с положителен HBSAG и HBEAG
« Отговор #1 -: Май 04, 2010, 07:42:02 »
Добре дошла!
Ниската вирусна репликация е белег на неактивен хепатит,което обаче не значи да забравиш ,че го имаш!Сега мисли за прекрасното дете ,което очакваш,но веднага след като родиш,вземи нещата в ръце!Чернодробните ти показатели са извън норма,но не са страшни,което може да се дължи на хранене ,употреба на лекарства и т.н.!
Така ,че поеми дълбоко въздух,няма нищо шокиращо при теб,можеш да пускаш АСАТ и АЛАТ на 2-3 месеца!

Поздрави,Тедибон
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен Vancheto

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доктор на хепатитните науки
  • Публикации: 1558
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
« Отговор #2 -: Май 04, 2010, 10:51:27 »
Здравей, Gost17
Съветвам те да прочетеш тази статия
http://www.hepactive.org/content/articles/HBV_Management_of_HBV_in_Pregnant_Women
Вземи всички мерки за предотвратяване на инфекция, което включва хипер-имуноглобулин, ваксина за хеп.В, секцио и без кърмене за всеки случай.
Този цитат е от интервюто с доц.Антонов:
"... ..но ако аз искам деца - по-добре да направим децата, като вземем всичките тези предпазни мерки - ваксинация, хипер-имунен-гама-глобулин, липса на кърмене....."
Може да прочетеш и цялото интервю.Много е полезно.
http://www.hepactive.org/content/articles/interview/doc_antonov
А това е извадка от интервюто с Д-р Балабанска
"....Хроничен хепатит и бременност
Р. Русинов: Благодаря ви! Първата тема, която искаме да засегнем, е “Хепатит и бременностт”. Бихте ли ни казали малко повече за бременността при хроничен хепатит Б, за спецификите и по-специално за прилагането на активната и пасивна имунизация и дали в болницата използвате такива практики? Активната имунизация (ваксинацията) наистина е задължителна и се прилага, но какво ви е мнението за прилагането на хиперимуноглобулин веднага след раждането?
д-р Балабанска: По принцип преди да се забременее е желателно да се направят скринингови изследвания и ако има данни за хепатит да се вземат мерки предварително. Ваксинацията срещу хепатит В си остава най-доброто средство за предпазване от заболяване. Обикновено съветваме, ако има заболяване, да се изчака с бременността. Първо пациентката трябва да се опита да постигне потискане на вируса и едва след това да се реши да има деца. Ако в хода на една бременност се установи, че майката има хепатит В с вирусна репликация рисковете за заразяване на детето са големи само при висока виремия. По принцип по време на бременността не се провежда антивирусно лечение. След раждането майката може да започне лечение по утвърдените схеми- с Интерферон или нуклеозиден аналог в зависимост от конкретния случай, а детето задължително  се ваксинира по следната схема - непосредствено след раждането, на I и III-ти /вместо на VI-ти/ месец. Екипът, който отговаря за раждането, трябва да бъде информиран за състоянието  на майката и наличието на хепатит. В Майчин дом има специална зала изолатор за родилките, болни от хепатит. Задължително родоразрешението е чрез Цезарово сечение..."
Може да прочетеш цялото интервю  http://www.hepactive.org/content/articles/interview/dr_balabanska
Хубавото при теб е, че си с неактивен хроничен хепатит и имаш всички шансове да родиш здраво бебе, като вземеш всичик мерки.
Успех и стискаме палци  :girl_angel:
Ваня

п.с. Аз се радвам сега на здраво дете, родено от мен - майка с хрон.Б хепатит

Неактивен Gost17

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #3 -: Май 06, 2010, 12:23:46 »
Благодаря за отговорите  :flowers:
Радбам се този форум съществува защото тези доктори изобщо не са словоохотливи .Благодаря ви.

Неактивен Gost17

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #4 -: Май 23, 2010, 22:45:25 »
Здравейте отново,
Не разбирам защо не мога да пиша по старата си тема.Както и да е ше се представя отново.Бременна съм вече в 16 седмица. :dance: .Но и много притеснена.С хроничен хепатит б неактивен в момента а заболяването ми го откриха случайно Ноември месец 2009 г.На 32 г съм и се питам дали бебчето ми ще е здраво.Силно се надявам да е така.Струва ми се , че моят гинеколог умаловажава проблема които имам.Мисля.че не знае достатъчно за хроничния хепатит.А ме лекува от години е не бих искала някои друг да е на раждането.Къде да отида за повече информацич. Преди ходих при проф.Чернев но тои не пожела да ми обясни каквото и да било просто ми каза , че не съм болна от хепатит и да си ходя.Аз съм от провинцията и тук няма към кого да се обърна с въпросите си .За предпазните мерки които трябва да се вземат след раждането.Моля да ме насочите към доктор в София защото много неща не са ми ясни .Четох мнения , че не трябва да се кърми но се питам ако се следят показателите дали все пак не мога да си кърмя детето докато мога.Възможно ли е вируса да се активирира докато съм бременна и какво да правя за да намаля този риск.За ваксината и имуноглобулина задължителна практикали е да се бият когато се роди бебето или трябва да следя за това.Май доста объркано го написах но не спирам да мисля за тези неща. :flowers:

П.С. Постът беше стартиран от Gost17 като нова тема, след което преместен тук от модератор.
« Последна редакция: Май 24, 2010, 10:06:17 от Силвана Лесидренска »

Неактивен tetibulka

• Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2316
  • Осем години.
    • Профил
  • Вид лечение: Софосбувир
  • Статус: Има близък с хепатит C
« Отговор #5 -: Май 24, 2010, 09:56:47 »
 :laugh:
Hang in there.

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2716
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
« Отговор #6 -: Май 24, 2010, 10:19:14 »
Здравей,

Надявам се вече да не срещаш проблем да пишеш в твоята си тема, но ако това продължи, моля те да ни уведомиш с ЛС за да видим къде може да е проблема.
Относно хепатита- Проф. Чернев за да ти каже, че нямаш хепатит, явно е имал причина, т.е. изследвания които са ти правени. Би ли ги постнала тук ? Или той е имал предвид, че нямаш активен хепатит?
Хепатита може да прерастне от неактивен в активен по време на бременността, затова се следят някои показатели- ензими, и не на последно място се прави ПСР на определено време. НО! той трябва да ти бъде назначен от хепатолог, така че трябва да се насочиш към такъв специалист в София, който ще поеме случая ти и ще те наблюдава. Ако хепатита стане активен, обикновено в последният триместър се назначава Зефикс, който има за цел да намалее вирусният товар и опасността от предаване на вируса по време на раждането.
Поставянето на хиперимунен глобулин е повече от задължително, тук имаме няколко майки които го издириха, купиха от чужбина ( Гърция доколкото си спомням) и лекарите го сложиха след раждането заедно със стандартната доза ваксина.

Препоръчвам ти да прочетеш следните статии:
За предаването на хепатит Б от майка на дете
Интервю с доц. д-р Кр. Антонов
Интервю с д-р Р. Балабанска
Важни предизвикателства пред управлението /контролирането/ на НВV при бременни жени
Искам да се оплача от възмутителното отношение на лекарите след раждането ми
Нов член с Хепатит Б- dandarelia

Силвана
« Последна редакция: Май 24, 2010, 10:25:20 от Силвана Лесидренска »

Неактивен Gost17

• Немедицинско лице
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: Август 23, 2010, 14:25:56 »
Привет на всички,

Нямах възможност да пиша защото имам проблеми с бременноста.Поради тази причина и до София не мога да отида а вече съм в 30 седмица.Аз съм от Русе а тук добри хепатолози мисля ,че няма.Ще се радвам ако можете да ми погнете със съвет.Изследванията от проф.Чернев са:HBSAG - положителен,HBEAG - полжителен., anti-HBEAG - отрицателен,АСАТ - 33.0 , АЛАТ - 40 ,вирусната репликация е под 100 еденици.Преди 2 дни си пуснах и контролни изследвания:общ билирубин 3.9 mkmol/l,АЛАТ 25.8368 U/l , Гама - GT - 16.51 U/L.Казаха ми ,че това е достатъчно а и в Русе не изследват вирусната репликация.За голямо мое съжаление и притеснение аз все още не знам в какво състояние съм и какъв е риска за бебето след като вируса не е активен.МОЛЯ , ВИ за съмет да търся ли хиперимунен глобулин и да се откажа ли от кърменето.Какъв е риска да заразя бебто ако не спазя тези две неща.Ако някой от форума е от Русе ще се радвам да ме насочи към добър хепатолог.Забранено ми е да пътувам заради контракции но бих могла да опитам да стигна до Варна ако има добъл специалист който адекватно да отговори на въпросите ми и да пусне изследвания ако се налага.Прочетох матерялите които сте ми изпратили но ми се иска да взема адекватно решение спрямо резултатие от изследванията и това че вируса не е активен :flowers:

Неактивен ivka81

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 608
  • генотип 1b
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #8 -: Август 23, 2010, 15:18:14 »
Здравей Gost17 ,
Относно изследванията за вирусна репликация или ПСР при теб  HBV ДНК, мога да те посъветвам следното отиваш в коя да е лаборатория в Русе, и ги питаш кръвта за тва изследване в коя лаборатория могат да ти го пратят./ Примерно в стара загора също няма такава апаратура и пращат в пловдивски лаборатории/ Така че, да ти вземата кръв,съответно и пари от порядъка на 150-200лв различните лаборатории са с различни такси и куриерската услуга е включена ако не се лъжа.  Ако репликацията ти е същата от ранните месеци на бременността няма за какво да се тревожиш за момента. Издири хиперимуноглобулина, и според мен дали ще родиш нормално или секцио не е от такова значение. Аз съм с хроничен Хепатит Ц и родих нормално,но не съм кърмила защото репликацията ми беше над 7 млн. IU/ml. ,така че според мен при много сериозно следене можеш да кърмиш,стига да не се разранят зърната. Все пак се посъветвай и с лекар.  Това е от мен,успешен ден!

Ивелина

Не търси пътя!Отиди там, където го няма и остави следа....

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #9 -: Август 24, 2010, 09:36:44 »
Здравей,
От изследванията, които виждам, ти си с HBeAg-положителен хепатит Б, но с много ниска репликация, и чернодробни ензими на горна граница. В този случай няма нужда на бебето да се постави хепатит Б имуноглобулин. Но уточняваме, че трябва да имаш резултати от ПСР от третия триместър на бременността, т.е. 30-та седмица, в която се намираш е добро време да си пуснеш един последен контролен ПСР преди раждането.
Ти каза, че ПСР-а ти е под 100 единици, но не разбрах, дали просто сега искаш отново да си пуснеш ПСР, или тези 100 единици, които си публикувала са от някакво друго изследване, което грешно си написала като ПСР.
Можеш да си пуснеш ПСР във Варна, където можеш да отидеш на преглед при проф. Коцев. Оттук можеш да вземеш неговите контакти: Центровете за лечение на хронични вирусни хепатити в България. В Русе няма център за лечение на хронични хепатити и съответно там не можеш да очакваш да намериш сериозен специалист с познания в тази област.
Все пак, в Русе има клон на ЦИБАЛАБ, защо не им звъннеш и да ги попиташ дали могат да ти направят ПСР за хепатит Б. Това е техния сайт, имат и контакти: ЦИБАЛАБ - Русе.
Освен материалите, които си прочела, ти препоръчвам да прочетеш една нова статия, която пуснахме на нашия сайт, тя е много подробна и ще ти помогне да си отговориш на много въпроси: Хепатит B и бременност.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007