Автор Тема:  Хепатит Б - лечение с Pegasys  (Прочетена 46428 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Мери_

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2373
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Интерферон
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Хроничен хепатит B
Хепатит Б - лечение с Pegasys
« -: Ноември 13, 2007, 00:03:44 »
Здравейте!
Бях решила да не пиша в този раздел, за да не стресирам хората, които още не са започнали лечението, но днес реших да споделя първите си впечатления.
Всъщност се бях настроила на какви ли не страшни болки - а поне до сега ми се струва, че всичко е поносимо и не чак толкова ужасно.
Първата инжекция ми я поставиха в болницата  и 2-3 часа след това започнах да вдигам температура и да чувствам болки както при грип. Почувствах  болки в мускулите и в ставите. На следващия  ден температурата спадна и болките изчезнаха. Вечерта получих кръвотечение от носа, което много бързо спря.
След 2-та и 3-тата инжекция  нямах нито температура нито болки в ставите, нито кръвотечение.  Само от  време на време  ме боли главата, но тя и без интерферон си ме болеше от време на време.
Така, че - не е толкова страшно.
В края на втората седмица си направих ПКК - всичко ми е в  норма!
Единственото нещо, което поктоянно се усеща е отпадналост и много бърза уморяемост. Поне за сега при мен е само това!
Поздрави и успех на всички!!!
Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен nevron

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 701
  • хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
Re: Хепатит Б - лечение с Pegasys
« Отговор #1 -: Ноември 13, 2007, 02:20:41 »
Много ти благодаря, че сподели. Поне малко ме поуспокои. И аз все се надявам да не е толкова страшно, колкото го описват всички, но струва ми се при всеки рано или късно си има тежки моменти.
Желая на всички, които са на лечение или им предстои такова, да имат колкото се може по-малко странични ефекти от лекарствата и да приключат здрави.
Поздрави!
"...Не се надявам на нищо.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен kammy

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 130
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
« Отговор #2 -: Ноември 13, 2007, 16:01:35 »
Мери,звучиш доста обнадеждаващо.Дано и натаък всичко е наред и да понасяш добре лечението.
Аз много се притеснявам за мъжа ми,защото по принцип ежедневието му е много напрегнато и стресиращо :(.Не знам как ще му повлияе интерферона,но се надявам да се чувства добре като теб ;)
Пиши още,ще ми е много интересно как се развиват нещата при теб.Двамата започвате почти паралелно лечение на хепатит Б.Дано всичко премине добре ;)

Неактивен Радослав Русинов

• Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #3 -: Ноември 13, 2007, 16:33:49 »
Здравей Мери :)
Пожелавам ти успех с лечението, дано всичко мине добре и лечението да завърши успешно!
Пиши от време на време в раздела "На лечение съм", за да ни информираш как протича лечението.
Успех!

Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен Мери_

• Профил
« Отговор #4 -: Ноември 14, 2007, 20:02:00 »
Здравей, Радо!
Още преди да публикуваш поста за необходимата дупка от време преди поставяне на първата инжекция вече ми беше станало ясно, че ще имам проблеми. Аз си взех инжекциите в сряда и в петък ми казаха, че мога да постъпя в болницата за поставяне на първата инжекция.
Тогава нямах време да помисля какво ще се случи, но след като ми сложиха третата инжекция съобразих, че има някакво недомислие в цялата схема и няма как да мога да имам за всеки петък инжекция, след като ще ми ги изписват за всеки месец. А доста месеци имат 5 петъка, а не 4!
Незнам как ще се спавям със ситуацията.
Някой има ли идея? Или трябва да прекъсна лечението или трябва да си намеря още 2 инжекции интерферон, за да се запълнят дупките. И накрая трябва да ми останат 2 излишни инжекции, които ще ми ги дадат след като съм свършила вече лечението!?! ???
Няма ли математици в тази наша здравна каса?????????????

• Профил
    • My Home Page
Здравей,
Имаш два варианта - или да си закупиш една инжекция интерферон, пазарната му цена е около 600 лева, или пък да си увеличаваш времето между инжекциите с 6-12 часа за да запълваш дупката от време.
Най-добре направи така - вземи един лист и химикалка и си направи пълно разграфяване на това кога трябва да си вземеш следващите инжекции, като се съобразиш с 30-те дена за всяка една рецепта и не забравяш да сметнеш почивните дни. По принцип моя личен лекар имаше право да издава рецепта в петък, ако 30-ия ден се падаше в събота, а ако 30-ия ден се пада в неделя, той може да издаде рецепта най-рано в понеделник. Отчети тези неща и си разграфи следващите 24 седмици, за да видиш дали ще ти се появи такава дупка. Ако видиш, че ще има, започни по-отрано да си биеш инжекциите с удължаване между всяка една с някакви часове, за да можеш по-добре да се справиш с дупката, когато се появи.
Разбира се, пак уточнявам, че ако мислиш да променяш времето в което ще си сложиш следващата инжекция, задължително се консултирай с лекуващия те лекар и не го прави на своя глава!

Неактивен kammy

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 130
    • Профил
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Има близък с хепатит B
« Отговор #6 -: Ноември 15, 2007, 15:33:46 »
Ох,голяма недомислица е това,наистина :(
Днес,когато вземахме ампулите от аптеката,мъжа ми попита какво става,когато възникват такива дупки.Не можаха да отговорят,естествено.Докторката също.Тя трябва да се съобразява с 30-те дена между издаването на 2 рецепти.
Седнах и направих една сметка преди малко.За да няма дупки и да се покрият точно 48 седмици,трябва да се забави първата инжекция с 2 седмици от датата на издаване на рецептата.Мъжа ми няма да е много щастлив,че ще трябва да чака още 2 седмици,но няма как.Иначе стават големи разминавания не само с няколко дена,но с по цяла седмица :(

Радо,много ти благодаря за информацията за тези изкуствени дупки :D.Много,много е полезна,иначе щяхме да се чудим какво да правим след 5-6 месеца  :-\

Неактивен nevron

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 701
  • хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
« Отговор #7 -: Ноември 16, 2007, 03:43:19 »
Здравейте!
Цялата тази работа с тия дупки ми се струва абсурдна. Как е възможно???
Не може ли някой да се свърже с някоя медия и този проблем да стане публично достояние?
"...Не се надявам на нищо.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #8 -: Ноември 16, 2007, 08:53:51 »
Здравейте!
Цялата тази работа с тия дупки ми се струва абсурдна. Как е възможно???
Не може ли някой да се свърже с някоя медия и този проблем да стане публично достояние?
Надали някой ще се заинтересува по темата, дори и от медиите. В момента здравната система в България е пълна с толкова абсурди, че това че някой ще му се забави лечението с 2 дена изглежда като нищожен проблем.
Всички знаем за случаите, когато онкоболни не получаваха навреме лекарствата си, хубаво че там поне донякъде възтържествува справедливостта.
Всичко опира до държавна политика и политическа воля, която липсва в момента.
Държава, в която човек може да умре само заради простичкия факт, че е болен и живее в нея, не е нормална държава.

Неактивен Jina

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 389
    • Профил
« Отговор #9 -: Ноември 16, 2007, 11:45:57 »
Абсурдното е това че уж държавата помага и дава толкова пари за да се лекуваме а не си прави сметката че при това лечение с тези дупки може да няма никакъв резултат и цяло лечение да пропадне!!!  ??? ???
Радо наистина ти благодаря,а и всички,че от рано ни разясни тези неща!  ;)
Давай на всеки твой ден шанса да бъде най-добрият в живота ти!

Неактивен Мери_

• Профил
« Отговор #10 -: Ноември 22, 2007, 16:23:09 »
Здравейте!
В края на първия месец от лечението си направих изследванията. Не знам дали да се радвам на резултатите или не!?
ПКК- мисля, че всичко е почти в норма
HGB - 13.7 g/dL
ACAT -25
ALAT - 22
ГГТП - 20
АФ - 123
Нямам вече почти никакви странични ефекти - само кървене от венците и много рядко от носа!
Понякога вечер вдигам температура, но не по-висока от 37,2 градуса.
Лекуващата ми лекарка ми изписа следващата рецепта за интерферона не за 30, а за 28 дни, за да нямам проблеми при лечението. Ако рецептата е за 28 дена в аптеката го дават след 28, а не след 30. За да се случи това, обаче трябваше да вдигна не-малък скандал в поликлиниката. Явно, че щом си на 28 дневно лечение може да се издават рецепти за 28 дена. И така би трябвало да бъде!
Но нали на болните вместо да им е леко, трябва да им е трудно!!! ???
Иначе ще скучаят и ще се чудят с какво да си разнообразяват живота!
« Последна редакция: Ноември 22, 2007, 23:59:32 от Mery »

• Профил
    • My Home Page
« Отговор #11 -: Ноември 23, 2007, 18:51:09 »
Здравей,
Сега се порових да видя чернодробните ти ензими преди започване на лечението, имала си АЛАТ - 35 и АСАТ - 30.
Значи ензимите са паднали малко, което е хубав показател, все пак са се раздвижили.
Хемоглобина ти е даже доста над нормата, по принцип за жените долната граница е 12 g/dL.
Като гледам и от началния ти пост в темата, лечението ти се отразява сравнително леко. Може да си от хората, при които то протича без сериозни проблеми и усложнения.
А за издаването на рецептата на 28-ия ден мога да те поздравя, че си се преборила. На мен личния лекар ми обясняваше, че самата компютърна програма, която той използва при издаването на рецептите, не му позволява да издаде рецепта по-рано от 30-ия ден. Може би има някакъв вариант това да се избегне, или пък са направил някаква промяна по нея, не знам.
Но по-важното е, че можеш да си взимаш рецептата на 28-ия ден, много хубава новина!

Радо

Неактивен Мери_

• Профил
« Отговор #12 -: Ноември 24, 2007, 12:38:34 »
Всъщност не е точно така! Личната ми лекарка не ми е издала рецептата на 28-мия ден след първата, а за 28 дена. На самата рецепта ми написа, че е за 28 дена, за да мога да си получа лекарствата след 28, а не след 30 дена, както ми беше написала на първата рецепта. Рецептата, която издават освен дата на издаване има и написан срок. И в аптеката дават лекарствата като спазват този срок - ако на рецептата пише, че е за 30 дена не могат да дадат лекарствата на 28-я ден след датата на предното вземане.
Освен това в протокола, който получих от здравната каса е записано - седмична доза - 1 спринцовка. Така, че за тези, които предстои да започват сега лечението мога да ги посъветвам да изискват на рецептата да се отразява срок 28 дена, а не 30 дена.
А за програмата, с която работят личните лекари - мисля, че е една и съща за цялата страна. Аз имах някакви 5-6 дена разлика от датата на първата рецепта и датата на вземане на лекарствата от аптеката (всъщност докато чаках да доставят интерферона в аптеката), но следващия месец ще пробвам да си взема и рецептата по-рано от 30-я ден!

Неактивен Мери_

• Профил
« Отговор #13 -: Декември 19, 2007, 21:43:48 »
Здравейте!
Днес успях да си взема и рецепта от личната лекарка на 28-я ден! Без никакви проблеми!!! :)
Така, че успешно се справих с "дупките от време"!!! Могат да дават и рецептите и лекарствата на 28, а не на 30дни. Поне при мен - стана, след скандал, разбира се! Иначе щеше да се наложи да си купя 2 инжекции, за да си запълня недомислието на здравната каса.
За страничните ефекти - мога да кажа, че усещам само болки в очите и главоболие от време на време. Всичко е поносимо. Вероятно при лечение на хепатит B, нещата не са чак толкова зле както при комбинираното лечение на хепатит С!
Утре ще си взема и изследванията след 2-я месец и ще напиша какви са резултатите!

Неактивен Мери_

• Профил
« Отговор #14 -: Декември 20, 2007, 14:46:17 »
ASAT -25
ALAT - 21
ГГПТ - 12
AФ - 109
HGB - 13.5g/dl
LYM - 63.5%
MON - 16.0%
GRA - 20.5%
Ето и резултатите от изследванията в края на 2-я месец

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007