Автор Тема:  Нов във форума  (Прочетена 17451 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Силвана Лесидренска

• Модератор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Доцент
  • Публикации: 2716
    • Профил
    • ХепАктив - сдружение за борба с хепатита
  • Вид лечение: Нуклеозиден аналог
  • Резултати: Повторно лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
Re: Нов във форума
« Отговор #30 -: Септември 10, 2010, 12:10:01 »
Здравей,

Трябва да разграничиш двете понятия- прогноза при хепатит означава какво ще е развитието на самото заболяване с течение на времето, докато прогнозите за действието на самите лекарства са точни, тъй като се базират на опити. Правят са определен брой изследвания от самата компания-производител/ от независима лаборатория и се изнасят резултатите, които е дало даденото лекарство.

Зефикса е медикамента, който дава най-голяма резистентност:
на 1-ва година- 24 %
на 2-ра година- 38%
на 3-та година- 49%
на 4-та година- 67%
Изписват го тъй като е най-евтин, и разчитат на незнанието на пациентите да го приемат. От коя болница ви го назначиха?

За сравнение Виреад( Тенофовир) е с нулева резистентност до 3-тата си година, след този период няма данни, тъй като е нов препарат.

Моят съвет е да разговаряте отново с наблюдаващият лекар и да ви даде ясни доводи защо е предпочел Зефикс-а пред другите налични медикаменти. Помислете добре и чак тогава вземете решение, защото ако баща ти започне да го приема, развие резистентност, след време пак ще се наложи да се предпише друг медикамент, но в този случай може би ще трябва да пие и двете лекарства едновременно.

На мен също ми изписаха Зефикс преди 2 години но го отказах. В момента съм на Виреад. Вие също имате правото да откажете лекарство, което не искате да приемате.

Сдружение ХепАктив - www.hepactive.org

Неактивен agv70

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Ученик
  • **
  • Публикации: 49
    • Профил
  • Резултати: В момента съм на лечениe
  • Статус: Има близък с хепатит B
« Отговор #31 -: Септември 10, 2010, 12:23:09 »
Здравей Силвана!
Четох твоята тема и знам , че си го отказала , но ти си млада и имаш шанс за пълно излекуване ,  а на 68 години , на колкото е татко едва ли това е търсеният ефект. В Токуда , доктор Балабанска  изписа Зефикса. Когато имам изследванията и резултата от биопсията ще ги кача и се надявам да ми помогнете за да получа яснота за избора на този медикамент.
 Ако откажем Зефикс как ще получим друго лечение?
Друг лекар ще може ли да го назначи , нови изследвания нужни ли са?

Ани

• Профил
« Отговор #32 -: Септември 10, 2010, 12:29:43 »
Здравей отново Ани,

може би е най-добре да коментираме след като видим резултатите от биопсията и ПСР-а, но това че баща ти е на 68г. не означава нищо- ако развие резистентност след 10 м. ще трябва да превключите на друг препарат и пак ще дойдем на тезата, че е по-добре направо да мине към нещо по-добро още от самото начало.
Ако решите да го откажете, друг лекар може да ви назначи различен препарат, но мисля, че ще трябва да направите отново всички изследвания. Тъй като е загуба на време ( а и на финанси), най-добре да поговорите отново с Балабанска.

Неактивен agv70

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #33 -: Септември 13, 2010, 09:36:34 »
Ето резултата от изследванията:
УДЗ на коремни органи- Черен дроб - с леко увеличени размери , 125мм по ДМКЛ , променена форма , неравни налобени контури , грубовата структура, без огнищни лезии. Вена порте- недилатирана - 12мм. Без асцит.
Микроскопски: През последните две години - три мелени. Последна изява на кървене от ГИТ - м.юни 2010г. Приет в ХО. ФГС - ерозивен дуоденит.Вторична ЖДА.
Хистологично-Представителна , но фрагментирана чернодробна биопсия , със силно изразено портално възпаление във всички портални пространства - D(4) и средно тежък фокален перипортален пограничен / интерфейс хепатит в повече портални пространства-A(3); с около три некроинфланаторни фокуса на зрително поле -C(2), без фокални конфлуентни некрози - B(0).
Групи от хепатоцитите са с белези на балонна дегенерация, при наличие на еденични хепатоцити с матавастъкловидна цитоплазма.
Слабо изразена едрокапкова стеатоза , засягаща не повече от 5-10% от хепатоцитит
Повече портални зони са обхванати от разширена фиброза формираща единични р-р фиброзни септи.
ФИБРОЗА -3    METAVIR A3F2
mHAI=9, средно тежък хроничен В вирусен хепатит

Очаквам да ми помогнете да се ориентирам!

Неактивен agv70

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #34 -: Септември 13, 2010, 09:47:28 »
Само да добавя и последните ензими:
АЛАТ-66
АСАТ 62
ГГТ- 48

Неактивен agv70

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #35 -: Септември 14, 2010, 10:50:59 »
Здравейте!
Никой не пише в темата и се надявам , че  не е защото нещата са много зле. Всъщност баща ми вече е подал документите за Зефикс в ЗК и чака решение. Решил е да започне лечението за своя сметка , купил си е Зефикс и от 15,09 го започва. Надявам се това да е правилния избор. Какво следва със ЗК и изследванията на 6м. ще видим.
Стиснати палци ще помогнат ли?

Неактивен Erma

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 200
    • Профил
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешно завършенo - чака резултати
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #36 -: Септември 14, 2010, 11:06:42 »
Стиснатите палци ги имаш от мен  :bravo2:, а по темата не съм много в час, аз съм с С, така че вероятно ще се включат други съфорумци. Колкото до биопсията-нещата явно са сериозни и изискват незабавно лечение, но пък добрата новина е, че няма цироза. Да се надяваме, че лекарите ще овладеят ситуацията и баща ти скоро ще се подобри. Може би трябва да направите консултация и с друг хепатолог?
Поздрави, Ерма

Неактивен agv70

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #37 -: Септември 14, 2010, 11:24:42 »
Благодаря Ерма!
Татко вече е направил избора си , а аз нямах време да го направя по-информиран. Сега е късно за консултация с друг хепатолог. Той е получил вътрешна нагласа , която не можах да разбия просто така , той вярва на Д-р Балабанска , която му е казала ,че това е най-доброто за него.
Ани

Неактивен anita

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Публикации: 2988
    • Профил
  • Резултати: Успешнo
« Отговор #38 -: Септември 14, 2010, 17:58:24 »
На д-р Балабанска може да се вярва, но на мен ми се иска да знам аргументираният отговор защо точно на този препарат се е спряла.
По темата не вземам отношение, защото не съм веща по хепатит Б, но това не ми  пречи да чета всеки пост. Малко са хората във форума, които са на "ти" с хепатит Б. По добре да си замълчим, отколкото да поднесем подвеждаща информация.
За палците :  :bravo2: :bravo2: :bravo2: :bravo2: :bravo2: :bravo2: :bravo2: от мен :smile:

• Профил
« Отговор #39 -: Септември 14, 2010, 18:16:34 »
Здравейте!
Никой не пише в темата и се надявам , че  не е защото нещата са много зле. Всъщност баща ми вече е подал документите за Зефикс в ЗК и чака решение. Решил е да започне лечението за своя сметка , купил си е Зефикс и от 15,09 го започва. Надявам се това да е правилния избор. Какво следва със ЗК и изследванията на 6м. ще видим.
Стиснати палци ще помогнат ли?

Здравей,

Ето тук можеш да прочетеш статията, която обяснява различните А и Ф при биопсирането. При баща ти активността е с най-високата Метавир степен, което предполагам е дало основание на д-р Балабанска да предпише Зефикса. Фиброзата е все още на средно ниво, т.е. тя е обратима, което е повече от хубава новина.
Тъй като не съм лекар, не мога да давам заключения, единствено мога да изкажа мнение, че нещата са сериозни, но не непоправими, така че в тази ситуация Зефикса е необходимото зло. Неговият плюс е, че сваля бързо веримията,минуса вече го знаеш(  развиването на резистентност), но се надявам това да се случи в по-далечното бъдеще. На колко време ще се следи вирусното натоварване?

Неактивен Радослав Русинов

• Администратор на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Професор
  • Публикации: 5569
    • Профил
    • My Home Page
« Отговор #40 -: Септември 15, 2010, 08:33:00 »
И аз мисля, че в крайна сметка избора на Зефикс си има своите доводи. Много важно е, че той е евтин и може бързо да свали вирусния товар. Резистентността към него може да се появи и след 3-4 години, като през това време черния дроб на баща ти ще може да си поеме въздух. След това, при изградена резистентност към Зефикс (това е търговското наименование на ламивудин в България) може да се мине на тенофовир. Тенофовир е доста по-скъп и може би заради това д-р Балабанска не е предпочела той е да е първия избор. Така, че приеми, че по този начин се отлага използването на тенофовир за по-далечно бъдеще. Освен това, след няколко години цената на тенофовира няма да е толкова висока и може да е поносима и при самофинансиране на лечението.
А иначе резултатите от биопсията на баща ти показват сериозно увреждане, но все пак то все още не е цироза. С това лечение ще може да се спре увреждането и да се поеме контрол над заболяването, което е най-важното на този етап.

Поздрави,
Радо
Нямам възможност да отговарям своевременно на постове и лични съобщения.

Неактивен agv70

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #41 -: Септември 15, 2010, 12:25:27 »
Здравейте!
Благодаря Ви! :congrats:
 Оптимизма не е най- силно изразената черта на характера ми , а и вероятно съм го наследила от баща ми :crying2:
Ще се старая да му предавам вашата подкрепа. :bravo2:

На всеки 3 месеца изследване , на всеки 6 - протокол? ЗК покрива ли HBV DNA през 3 месеца?

Днес дъщеря ми има рожден ден и се надявам да имам още един щастлив повод - старт на успешно/ доколкото е възможно/ лечение!

Поздрави!

Неактивен agv70

• Немедицинско лице
  • **
    • Профил
« Отговор #42 -: Септември 21, 2010, 12:18:58 »
Това не е истина , ще се побъркам......... Майка ми е с положително изследване за HbSAg.
Как да се справя с това?

Неактивен ivka81

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 608
  • генотип 1b
    • Профил
« Отговор #43 -: Септември 21, 2010, 12:42:05 »
ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ тва вече не е честно.... обаждай се на Балабанска...

Не търси пътя!Отиди там, където го няма и остави следа....

Неактивен marina

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Кандидат-студент
  • Публикации: 67
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
« Отговор #44 -: Септември 21, 2010, 13:17:48 »
Това не е истина , ще се побъркам......... Майка ми е с положително изследване за HbSAg.
                                Ти изследва ли се? Братя/сестри?

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007