Автор Тема:  Научно-популярни и други документални филми!  (Прочетена 29892 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Емануил Денков

• Немедицинско лице
  • Степен на активност - Дипломант
  • Публикации: 352
  • хепB
    • Профил
  • Вид лечение: Не е провеждано
  • Резултати: Не е провеждано лечение
  • Статус: Хроничен хепатит B
 Тук мисля да спомена документалните филми, които при мене поне силно са по "разтърсвали", оформяли са или по-скоро изцяло са променяли светогледа ми към много неща или най-малкото са ме карали да се замислям. В това число ще добавя и няколко филма относно "конспирации" например за кацането на Луната и 11 септември. Така е настроено цялото общество, че като някой спомене версия противоречаща на официялната в спорни ситуации и конфликти веднага бива наричана "конспирация" и се свързва с "хаховци" и общо взето луди хора. Ще ви препоръчам такива филми, в които няма абсурдна гледна точка, а се задават наистина разумни въпроси и не се получава смислен отговор...просто тези хора се обявяват за луди, а въпросите им за абсурдни.

1.(Има субтитри на български)Първият филм е Who killed the electric car (кой уби електрическата кола) , можете да си го изтеглите от http://www.kolibka.com/2.html -давате на научно популярни филми/търсене и после търсите с името на филма!

Във филма на кратко се разглежда идеята за прилагане на автомобили с електрически батерии в щата Калифорния, където през деведесетте се прокарва квота за автомобили с алтернативно гориво на петрола. Тя е трябвало да достигне до 10% през 1999 година, доколкото си спомням. Целият цирк започва когато GM - General Motors пуска модела EV1 през 1990 година изцяло задвижван от електричество. Въпреки нулевата реклама, двете партиди от коли се разграбват за нула време. Мел Гипсън и Том Ханкс са били двама от собствениците на тези страхотни, бързи и екологични коли. Всички големи концерни за отрицателно време разработват и те всякакви автомобили с батерии! Бъдещето е изглеждало толкова светло, но....някой се намесва - вероятно от петролния бизнес и слагат прът в цялата програма. Спира се квотата, GM правят някакви реклами на колата със скелети и траурна музика (направо тръпки да те побият) и най-страното всички марки незабавно изтеглят колите си, даже и от гордите собственици, като ги заплашват със съд ако не ги върнат. Няколко хиляди човека са се борили със зъби и нокти да си ги задържат, но натъиска е бил огромен. Още по-страното е че ги смилат на стърготини и не оставят нито една кола. Всички програми са спрени и специалистите разработвали тези проекти са изритани на улицата. Филма е страхотен повярвайте ми.

2.(Има субтитри на български)An Inconvenient Truth (неудобна истина) филмът на бившият американски вице-президент Ал Гор ( можете да го намерите пак в http://www.kolibka.com/2.html и в arenabg.com и  zamunda.net, ) Филм зад който не се знае какви интереси стоят, но не това е важното. Ал Гор получава нобелова награда за този филм заедно с 3 000 учени, чиито труд е събран във филма. Поставят се много важни тези за климатичните промени и се търси решение за избягване на евентуална глобална катастрофа. Филмът получава много критика, но както Ал Гор цитира една мисъл на Марк Твен: "Не това, което не знаем ни докарва неприятности, а това което знаем със сигурност но грешим". Тоест и да греши Гор и учените зад него няма да е толкова фатално да замърсяваме по-малко и да дишаме чист въздух нали ;) Да ама ако противниците му грешат в критиката си срещу него, това ще докара глобална катастрофа.

3.(Има субтитри на български) The Corporation (Корпорацията) ( можете да го намерите пак в http://www.kolibka.com/2.html)в този документален филм участват редица световно признати експерти и специалисти, които разглеждат влиянието - и позитивно и негативно на корпорациите в модерния свят. Проследява в историята създаването, действията и идеите за корпорациите. Как в началото са били създавани от група от хора да помагат на хората. Строят се болници, училища, мостове... А постепено с времето тяхното действие се превръща в максимално експлоатиране на хората и благодарение на няколко поправки в законите стават почти недосегаеми и неконтолируеми. Това лично ми е любимия документален филм и горещо го препоръчвам на всеки!

4. Всички филми и книги на Майкъл Мур. Започвам от последният му SICKO ( можете да ги намерите пак в http://www.kolibka.com/2.html и в arenabg.com и  zamunda.net, ), който проследява американската здравна система и абсурдите в нея. Сравнява и показва канадската, английската и френската. Ако го гледате няма да съжалявате, даже ще ви стане мъчно за старата ни система и ще завиждате на английската и френската. Bowling for Columbine - Много стойностен документален филм, за трагичният инцидент разиграл се в една американска гимназия. Ученик влиза и убива 12 учителя и ученици и ранява около 30. Следват болни тези за ограничаването на игри и филми в САЩ, но не и на оръжия :) Пак сравнява с великата и омразна за американсите Канада където на година стават по 30-40 убийства (в САЩ по 25-30 хиляди), там също гледат същите филми и играят същите игри. Явно не е в тях проблема. Повдигат се въпроси за ограничаването на оръжията и пр. Спомням си как в една община в Юта е противозаконно да нямаш оръжие и в друго градче при теглене на кредит в самата банка получаваш помпа двуцевка  ;D получава оскар за този филм

Fahrenheit 9/11  и Roger & Me са също страхотни документални филми, първия пак се намира лесно и е със субтитри, а втория е много трудно да го намерите и няма субтитри. Има и едно шоу "The Awful Truth" 2 сезнона 24 серии и трябва да си го търсите от международни тракери, ако искате да го глеате.

Майкъл Мур получава много критика в САЩ предимно от всички републиканци. Обявяват го че не споменава изобщо за евреите и не ги преследва, както всички останали. Но самият е съден за анти-семитизъм и си трае вече. Отскоро вече не е любимец и на демократите след нападките му срещу Хилари Клинтън. Прави много добри документални филми, много добре признати в запдна Европа и все по-отхвърляни и презирани в САЩ. Човекът просто засяга много интереси и става все по-неудобен :)

5. (Има субтитри на български) Loose Change 911 (2nd. ed.) ( можете да го намерите пак в http://www.kolibka.com/2.html)  Това е филм на трима студенти, които се съмняват в официалната вресия за атентатите от 11 септември и задават доста неудобни въпроси. Проучили са много добре фактите, събрали са доста снимков и видео материал, проучвали са мнения на експерти и на базата даже и на най-достъпните снимки, които сме виждали всички правят много добри гледни точки.
Единият абсурд за който се сещам - как от 4-те самолета с по 2 черни кутии - направени от най-здравия материал на света и досега неизгубена при падане на самолет на суша. Са изгубени 7 от 8 в един ден. А един от паспортите направен от хартия на терористите е намерен в руините  ;D Някои хора се подиграват с всички останали!

6. (Има субтитри на български) Conspiracy Theory: Did We Land on the Moon?  ( можете да го намерите пак в http://www.kolibka.com/2.html) Филм поставящ сериозно под въпрос факта, че човек е кацал на Луната. Доста добри попадения има. С когото сме го гледали филма, най-малкото сериозно се е замислял дали някога е стъпвал някой на Луната, а повечето вече не вярват. Аз лично също не вярвам.

7. color=red](Има субтитри на български)[/color] A Crude Awakening - The Oil Crash    ( можете да го намерите пак в http://www.kolibka.com/2.html и www.arenabg.com и www.zamunda.net) A Crude Awakening - The Oil Crash - Документален филм за другата предстояща катастрофа - липсата на нефт. Тъй като живеем, може да се каже в нефтена циливизация и почти всичко се прави от петролни продукти около нас или най-малкото се изполва нефт за производството и транспортирането, сме изправени пред сериозен проблем. Твърди се че има нефт за около 50 години, но много специалисти твърдят, че са по-малко около 20 и да не забравяме, че в Китай и Индия потреблението се покачва всяка изминала година с по около 20% и почти вече няма място на земята където не се използва този продукт може тези годинки доста да понамалеят. От ОПЕК дават лъжливи сведения за добива си за да получават по-голям процебт квота за изнасяне също.

За тези филми мога да се сетя в момента. Има и още много други, но няма да ми стигне още час да спомена и за тях :)
Ако някой може да ми препоръча и други добри филми, ще му бъда много благодарен!

Поздрави, Емо!

Неактивен Емануил Денков

• Немедицинско лице
  • хепB
    • Профил
Re: Научно-популярни и други документални филми!
« Отговор #1 -: Ноември 15, 2007, 18:01:34 »
 Ехе аз забравих една от любимите ми поредици! Planet Earth на BBC. Има го тук в арена! Просто такова качествено снимане и такива красоти.

Неактивен pumuckl

• Топ потребител на форума - немедицинско лице
  • Степен на активност - Студент
  • Публикации: 151
  • Acute
    • Профил
  • Вид лечение: Спонтанно излекуване
  • Статус: Недиагностициран/а
« Отговор #2 -: Ноември 16, 2007, 00:32:08 »
Има две филмчета за Чернобил на НГ, много а "приятни". Особено "Битката за Чернобил" се гледа на един дъх, дет се вика. Ето ви линкче, много е образователно.

http://www.zamunda.net/details.php?id=40709

Неактивен nevron

• Степен на активност - Докторант
  • Публикации: 701
  • хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
  • Вид лечение: Пегилиран интерферон + рибавирин
  • Резултати: Успешнo
  • Статус: Хроничен хепатит C
« Отговор #3 -: Ноември 16, 2007, 10:13:50 »
ЕЕЕЕЕЕ, много ме е яд! Този сайт не се отваря.

http://kolibka.com/2.html
"...Не се надявам на нищо.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен pumuckl

• Acute
    • Профил
« Отговор #4 -: Ноември 16, 2007, 21:07:44 »
Кой уби електрическата кола и неудобната истина ги търси в арена.

Неактивен Емануил Денков

• Немедицинско лице
  • хепB
    • Профил
« Отговор #5 -: Ноември 16, 2007, 21:31:33 »
nevron понеже си в чужбина и не можеш да ползваш kolibka.com
ето ти линкове в арена и замунда:

1.Who killed the electric car (кой уби електрическата кола)/Замунда
2.The Corporation  (Корпорацията)/Замунда
3.An Inconvenient Truth (неудобна истина)/Замунда ////An Inconvenient Truth (неудобна истина)/Арена
4.SICKO (Недъзи)/Замунда//// SICKO (Недъзи)/Арена
5.Bowling for Columbine/Замунда (без субтитри)
6.A Crude Awakening - The Oil Crash/Арена
7.Loose Change 911 (2nd. ed.)/Замунда
Това са филмите, които намерих в замунда и арена.

@pumuckl мерси за препоръката, нямам търпение да го изгледам само да се изтегли.

Неактивен pumuckl

• Acute
    • Профил
« Отговор #6 -: Ноември 17, 2007, 00:57:03 »
"Битката за Чернобил" според мен е по-добрия и разказва за овладяването на аварията. Това е онлайн само началото:
http://www.vbox7.com/play:91123f6c

"Бедствието Чернобил" разказва за нощта на аварията. Той може да се гледа онлайн, някой го е качил в ютуби:
http://www.youtube.com/results?search_query=Disaster+at+Chernobyl+part&search=Search

Неактивен nevron

• хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
« Отговор #7 -: Ноември 17, 2007, 11:24:13 »
Аз мога да ви препоръчам ето този филм.

http://www.youtube.com/watch?v=NOMxWcffG7Q

Трябва да намерите от къде може да се свали, за6тото аз не можах да го открия нито в замунда, нито в арена.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен Емануил Денков

• Немедицинско лице
  • хепB
    • Профил
« Отговор #8 -: Ноември 17, 2007, 13:44:38 »
Аз мога да ви препоръчам ето този филм.

http://www.youtube.com/watch?v=NOMxWcffG7Q

Трябва да намерите от къде може да се свали, за6тото аз не можах да го открия нито в замунда, нито в арена.

Английското заглавие е "The Children of Leningradsky". български: Децата на Ленинградкси. Филмът за жалост не можах да го намеря никъде, но прочетох доста информация за него и рейтинга му в imdb.com e 8.6/10. Филмът е за бездомните деца, които са се подслонили в една московска гара - Ленинградкси. Тя е натоварена гара в Москва и хората минават през нея всеки ден забелязват децата, които живеят там. Някои им дават дребни, други искат да дойдат с тях вкъщи и да правят секс. Някои, добрите хора предлагат да помогнат. Но както кава едното момче: "Разбира се не са останали много добри хора"

Повече от 30 000 деца посрещат зимата по улиците на Москва. Това не го знаех -  :o ужас
Благодаря ти че ми го препоръча - ще се помъча да го намеря!

Неактивен nevron

• хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
« Отговор #9 -: Ноември 17, 2007, 15:32:30 »
Филма съм го гледала по националната испанска телевизия, в предаването за документални филми Documentos TV. Тежък филм е! Става въпрос за една групи4ка бездомни деца, които живота е нау4ил на какво ли не, за да оцеляват. За жалост едно от де4ицата по4ива по-време на заснемането на филма. Покъртитрлна история представена по възможно най-реалисти4ният на4ин. Филма е носител на международни награди за документално кино.

Някой знае ли от къде мога да си сваля документалния филм на Константин Боянов (Божанов) Невидими (INVISIBLE;INVINCIBLE)!

http://www.youtube.com/watch?v=6TQJWTZ5Nm0

Ето това е кратката версия.

Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен nevron

• хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
« Отговор #10 -: Декември 04, 2007, 03:57:01 »

http://arenabg.com/details.php?id=b60d5becca4765e1c99715cf76c8c9d712113610

Препоръчвам ви да си изтеглите и този филм на ВВС за българските изоставени деца.
Това е покъртителна история за грозната и ужасяваща действителност. В този филм за пореден път ще видите бездушието на българина, от най-ниските нива на обществото ни, та чак до най-високите етажи на властта. Нищо не би могло да оправдае причинителите на фактите показани в тази лента. Директорката на дома за деца с увреждания трябва да лежи в затвора, заедно с голяма част от персонала в него, а заедно с тях и всички пряко свързани с отговорността за състоянието на невинните детски душици.
Аз за пореден път оставам потресена и изпълнена с гняв, крещяща от ужас. Иде ми да се вдигна и да отида където трябва, за да оползотворя полезно, няколко килограма тротил. Ще пукна от яд, че на този етап съм безсилна и с нищо не мога да променя нещата, но това няма да продължи дълго. Моля се да успея да направя нещо в полза на нуждаещите се от грижа, внимание и обич хора, животни и природа.
Няма да мога да ви пожелая приятно гледане, защото със сигурност не би могло да бъде приятно.
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен nevron

• хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
« Отговор #11 -: Декември 19, 2007, 10:06:08 »
Емо, даде чудесна идея за документалните филми. Има доста добри и общообразователни сред тях. За огромно мое съжаление не мога да вляза в сайта kolibka.com. Искам да те помоля да провериш дали тази страница разполага с филма на Константин Боянов, "Невидими" или на английски изписано "Invisible".
Моля те да го направиш, защото аз го търсих в много торенти, но не успях никъде да го намеря гратис.
Благодаря ти предварително!
Поздрави!
« Последна редакция: Декември 19, 2007, 10:22:24 от nevron »
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен Емануил Денков

• Немедицинско лице
  • хепB
    • Профил
« Отговор #12 -: Декември 19, 2007, 16:11:56 »
 Съжалявам, но го няма и не мога и аз да го намеря. Мисля че го бях гледал някъде по някоя телевизия преди време. Ако е същият документален филм - наистина е много добър. Иначе филма е на КОНСТАНТИН БОЖАНОВ. Доколкото знам политиката на арена и колибка е да не се качват български филми. Така че предполагам и да пусна заявка няма да я изпълнят и да го имат. Енинственото което можах да открия беше официална страница: http://www.invisiblethemovie.com/ ако много го желаеш филма, долу има опция да си го купиш. Надявам се да съм помогнал.

поздрави

Неактивен nevron

• хепатит "С"
    • Профил
    • metalni-vrati.net
« Отговор #13 -: Декември 20, 2007, 11:12:20 »
Да, благодаря!
Видях, че го има на разположение, но трябва да си го платя. Малко ме е шубе по интернет да пазарувам.
Поздрави!
Не се страхувам от нищо.
Свободен съм!..."

Nikos Kazandzakis
www.metalni-vrati.net

Неактивен Емануил Денков

• Немедицинско лице
  • хепB
    • Профил
« Отговор #14 -: Декември 20, 2007, 12:28:53 »
 Ами проучи системата Pay Pal. Води се като най-гиурната система за плащане. Няма обмен на данни и няма кой да ги открадне. Уж де! То се видя с няколко простотии в Англия и САЩ, че няма нищо сигурно. Аз лично си имам VISA ELECTRON и си слагам на картата точно толкова колкото ще пазарувам и нямам проблем. Който иска да ми краде картата и даните :)

СтатистикиСтатистики за посещенията

Locations of visitors to this page :    Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Гласувай за сайта!  Оцени сайта!

Посетители след 12 Февруари 2007